VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie DE ONNOOZELE. Achtste jaar. Zaterdag 23" December 1893. Nummer 52. BERICHT. ALGEMEBNE VERGADERING Weg met de scholen Het spaarpotje van den Paus. Wegmet de schoolopzieners benoemd onder het liberaal ministerie. Het bedriegen der boeren is maar eene weet. STADSNIEUWS. Verloren arbeid. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen Joor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij e» onderteek end toe te zenden. Artikelen oDgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Al wie een abonnement neemt aan ons blad, zal hetzelve kosteloos ont vangen van heden tot 1en Januari 1894. Het abonnement is 2,50 frank voor de stad en 3 fr. voor den buiten. Daarenboven mag hij, als premie één der volgende boekwerken kiezen 1° Humoresca-avondvertellingen. £§52° De werkman in den staat. 3* De catechismus van 't boerinnetje. 4° Een verdienstelijke Yperling. 5° Door de wereld. 6° Verhalen en novellen. 7° La vie et les oeuvres de M. A. V. D. Peereboom. 8° Jeugdig groen door M. Rotiers Guido. der stad en het Arrondissement Yperen. van ZONDAG 24 DECEMBER 1893, ten 3 ure namiddag, in liet lokaal DEIV ZALM. De leden van het Comiteit verzoe ken vuriglijk hunne politieke vrien den deze vergadering in groot getal hij te wonen. De liberale Associatie van Yperen, daarin het voorbeeld volgende der andere liberale Asso ciaties van 't land, moet zich op eene breede en democratische basis herin- richten. Het is noodig dat al de scha keeringen der liberale partij ziea bij een scharen en elkander verstaan. Het Weekblad doet dus een war men oproep aan al de liberalen voor de vergadering van 24 December. Dat allen op hunnen post wezen. 6aa Vervolg. Iu deze zwakke liefdesbetuiging lag het leven van Edith nochtans opgesloten. Daar door had zij kracht, tot werken, tot hoop en vertrouwen. Zoo bracht Robert zijne eerste levensjaren door. Toen hij echter den ouderdom van acht jaren bereikt had, had er een treurige ommekeer bij zijn moeder plaats de hoop had haar begeven Zij wendde geene pogin gen meer aan om de geestvermogens van haar kind op te wekken. Zij werd treuriger en stiller gestemd dan vroeger, doch te ge lijkertijd nam, zoo dit mogelijk waren, hare liefde voor hem toe. Robert had den ouderdom van elf jaren bereikt. Daa.r hij groot en sterk voor zijne jaren was, had hij de voortdurende zorg en waakzaamheid niet meer noodig, die zijne jeugd tot nu toe vereischt had. Hij kon alleen naar een naburig park wandelen. Ook de weinige kennissen zijner moeder wilde hij geerne vergezellen. De aanhoudende bedrij vigheid van eene teedere moeder voor het Uit de discussie in de Kamer over de af schaffing van het gemeentecollege van Ype ren, blijkt wederom dat de klerikalen bun groot stokpaardje; «uit spaarzaamheid rond zwaaien. Ze maken eerst de scholen ledig door aller hande middelen, beloften en bedreigingen. De geestelijke scholen beloven immers al de openbare plaatsen aan hunne leerlingen. Alles voor hen en niets voor de anderen. Wat zal er geworden van het onderwijs in Belgie, moeten de klerikalen nog lang mee ster blijven. Eerst de gemeentescholen vernietigd. En nu de beurt aan de middelbare scholen. Later hetzelfde lot aan de hoogescholen. Maar het fameuze uit spaarzaamheid - zal niet beletten dat spoedig al de geestelijke gestichten vette hulpsommen uit de stede lijke kassen zullen genieten. Van sparen is geene kwestie meer, wan neer de machtige zwartjes geld vragen voor eigen rekening. Onze lezers, die allemaal verkleefde kinde ren der H. Kerk zijn en ieder jaar hunnen penning voor den Pieterspening storten, zul len met voldoening vernemen dat zijne heilig heid geen verkwister is. Terwijl de heilige man op geene benedictie ziet, vergaard hij zorgvuldig de millioenen die jaarlijks uit al de oorden der wereld naar Rome toevloeienen dank aan de spaarzaam heid des pauzen en aan de mildadigheid der geloovigen, beschikt onze heilige vader thans over een colossaal vermogen, waarvan het roerende deel in banken van het protestant- sche Engeland geplaatst is, en het onroerend eveneens in Engeland verkregen is, dat een jaarlijksch inkomen van vijf millioen ponden sterling of 125 millioen frank opbrengt. 125 millioen frank per jaar, is 10 millioen 416 duizend 667 frank per maand of drie honderd twee en veertig duizend drie honderd zes en vijftig frank per dag; jeugdig kind, deed haar het verdriet niet vergeten. Hare taak was afgesponnen. De vermoeienissen en onafgebroken uitputting van hare krachten, gedurende zoovele jaren, hadden hare gezondheid verwoest. De tering ondermijnde het vermoeide lichaam. Wij zullen de smert niet schetsen die zij gevoelde bij de gedachte, Robert alleen, zonder vriend of maag, zonder een middel van bestaan, en geheel van bescherming ont bloot, in de wereld te moeten achterlaten. Ach boe vurig was haar verlangen naar i een lang leven Doch te vergeefs De vree- selijke ziekte maakte voortdurende en snelle vorderingen. Naarmate zij haar einde nabij gevoelde, wilde zij dat Robert minder het huis zou verlaten. Zij kon geen oogenbiik zonder hem zijn. Blijf bij mij zegde zij dan op smee kenden toon. Robert, die zich altijd gelukkig in de nabij heid zijner moeder bevond, weigerde dan ook nooit aan hare voeten te zitten. Dan beschouwde zij hem zoo lang, tot dat een vloed van tranen over hare ingevallene wan gen vloeide. Zij drukte hem dan aan het zooveel als duizend veldarbeiders met hun allen in een geheel jaar kunnen verdie nen. En Jezus had geen steen waarop hij zijn hoofd kon neerleggen Brave catholieken, het nieuwjaar nadert: denkt aan de nieuwjaarsgiften voor deu paus. Deze laatste dagen kondigde het Staatsblad de benoeming af van een aantal nieuwe schoolopzieners, allemaal klerikalen van het zuiverste bloed, alsmede het ontslag van den heer Reynaert, inspecteur voor het school- kanton Dixmude. Deze laatste is bet negende slachtoffer der klerikale wraak en wellicht zullen nog andere volgen. Voorzeker zal M. Reynaert bij het onder wijzerskorps eene dankbare gedachtenis na laten als man van eer en plicht, als ervaren schoolopziener, vol ijver voor het volks onderwijs en voor de miskende onderwijzers, wier vader en beschermer hij altijd is ge weest. Ziehier een snuifken aan het adres der boerenfoppers dat wij in het Bulletijn der Landbouiobonden vinden en door M.kSer- dobbel, den hoofdopsteller, onderteekend. Luistert met opene ooren, landbouwers: Als zij de landbouwers zullen beet hebben, indien zij erin gelukken, zullen zij wel het middel vinden om de inkomen- de rechten op hun programma te laten, zonder ooit iets aan de Ka- mer te vragen. Wat doen de Volksver- tegenwoordigers van den zoogezegden landbouwgroep, zij die ook de inkomende rechten op hun programma hebben? Laten zij niet altijd de zittijden voorbijvliegen zonder een gunstig oogenbiik te vinden om ze te doen stemmen? Springt het niet in het oog dat er voorbedachtheid be- hert en riep in wanhoop uit O, hoe gelukkig zou ik sterven, wanneer de ziel, die mijn lichaam weldra zal verlaten, in mijn kind mocht overgaan -> Edith was te godsdienstig opgevoed, dan dat zij geheel aan de goddelijke hulp en ont ferming zou wanhopen. Toen zij zoo dicht het graf naderde en hare ziel meer en meer tot den Hemel verhief, begon de hoop bij haar levendiger te worden, dat de donkere wolk mocht verdwijnen, die Robert's leven be schaduwde. Het was nochtans smartelijk eene moeder langzaam voor de oogen van haren zoon te zien sterven,, en dan nog van een zoon, die haar niet begreep en altijd glimlachte, zelfs wanneer zij hem weenend omhelsde. Hij wil mij niet betreuren, sprak zij hij zal geen traan storten op mijn graf; hij zal zich mijner zelfs niet herinneren. Zekeren dag ontbood zij 's morgens vroeg den pastoor der gemeente, die steeds voor haar met de meeste genegenheid had gezorgd. Zij was te zwak om hare legerstede te ver laten en wees met hare uitgeteerde hand een blad papier aan, waarop eenige regelen waren geschreven. i staat om met de buitenlieden den spotte drijven?.. Eu verder: Waren de opstellers van den omzend- brief rechtzinnig zij zouden van hunne kandidaten het gebiedend mandaat eischen De Tandmeester EMANUËL HUISMAN is allen Woensdagen te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten; Schoenmaker, (in de Vergulde Pantoufle) Boterstraat 12 Yper De schaamtelooze leugenaar van het Jour nal d' Ypres beproeft te doen gelooven dat wij, liberalen, hemel en aarde doen beven om ons te ontm.iken van den naam van strij kers dien de kaloten ons naar het hoofd ge worpen hebben en dat wij met dat inzicht de eerlijke klerikalen beschuldigen de daders te zijn van dit vuil werk. Inderdaad, die naam werd den liberalen gegeven door dezen zelf die er belang bij hadden hun vuil werk te verbergen, en het blijkt uit de laatste gebeurtenissen dat zekere vuige kerels, sleppendragers van de kaloten, niet vreemd zijn aan de vuilpotterij die hier gepleegd werd; want het schijnt dat zekere kerel vóór het gerecht is gedaagd cm reke ning over zijne woorden en werken te ge ven. Het moet niemand verwonderen dat zoo gezegde katholieken de deuren van ka tholieken bevuilen en bestrijken, aangezien er ten overvloede bewezen is dat zekere uit gekochte slaven van deze eerlijke partij schreeuwen en tieren vóór het huis der ka tholieken om de gelegenheid te hebben de liberalen te beschuldigen. Welnu, wij dagen den aartsleugenaar uit een enkelen liberaal te noemen die zich aan deze smeerlapperij hebben plichtig gemaakt, en bewijzen te berde te brengen; wij, wij Mijnheer Acton, zegde Edith met eene zwakke stem, ik kan niet verder schrij ven wilt gij dien voleinden De inhoud van den brief was de vol gende - Mijnheer dat is de laatste maal dat ik u schrijf. Terwijl gij op uwe oude dagen de gezondheid hebt wedergekregen, ben ik ziek, sta ik aan den rand van het graf. Ik laat uw kleinzoon, Robert Livingstone, zonder eenige bescherming in de wereld achter. Voor dat ik sterf wenschtte ik hem in uwe herinne ring aan te bevelen ik verlang slechts een plaats in uw hert voor mijn kind. Zoolang hij leeft, heeft hij slechts van ééne zaak van de liefde zijner moeder begrip gehad. En nu zal ik hem eeuwig moeten verlaten Schenk hem uwe liefde, vader, want die alleen begrijpt hij Verder Kon zij niet schrijven. De priester voegde er bij Mevrouw Robert Livingstone heeft nog slechts weinige dagen te leven. Wil de heer Livingstone nog iets doen voor het kind, het welk zijnen naam draagt Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD 1 w

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1