Schoone Visietkaarten Men verbindt BOEKEN aan zeer genadige prijzen. REPETITION CONCERT gedrukt op karton, bristol of op ivoire van af fr. 1,00 de 100. Gesteendrukt en fijn gegraveerd (Lithographic) van af 3 fr. het 100. Enveloppen en banden voor Visietkaarten. Onmiddelijke bediening. Werk met zorg en spoed afgedaan. Vlaamsche Ster. Sterfgeval. Kerstfeest. Vriendenfeestje. Turnfeest. Société Philharmonique. Burgerstand der Stad Poperinghe. kunnen mannen noemen die schreeuwden en tierden voor het huis des heeren Fraeys, zoo wel als wij dezen kunnen noemen die nu vóór Moeder Themis zal moeten verant woorden over zijne valsche beschuldigingen. De schrandere leugenaar van het papen blad noemt onze gazetten dweiltjes, schotel doeken en wat weet ik nogal, alsof hij niet wist dat deze liefelijke benamingen alleen toekomen aan bladen waarvan de schrijvers voor het gerecht zijn gedaagd geweest voor eerloozen laster. Ons kon het weinig schil len met welken naam hij ons bestempelt, want wij kennen het spreekwoord dat zegt: Men bevuilt zich maar aan eenen vuilen pot. De leugenaar voegi er nog bij dat wij, om ons doel te bereiken, zouden willen doen gelooven dat de Paus vrijmetselaar en M. Brunfaut een verstandig man is. Wat het eerste betreft, dit ware niet zeer wonderbaar, aangezien het duidelijk bewe zen is geweest dat Pius IX een vrijmetselaar was en dat wij niet alleen Pausen hebben ge had die vrijmetselaars waren, maar zelfs giftmengers, overspelers, bloedschenners en andere propere hoedanigheden bezaten. Wat het tweede aangaat wij bekennen dat M. Brunfaut geen verstandig man is, in den zin dien de aartsleugenaar van het heilig slunsenblad hecht, want elkeen weet dat men maar verstandig kan zijn op voorwaarde dat men gelijkt aan een der mannen van den nacht van ln februari of aan eenen Carcas- son, en daarvoor is M. Brunfaut te eerlijk, te rechtzinnig, en.... te verstandig. Dus al de benamingen van het Journal d' Tpres en zijnen verstandigen opsteller kunnen ons niet raken, wij herhalen het, doch nog nooit heeft het gerecht zijne neus in onze zaken moeten steken en dit bewijst alles. Mocht nu de venijnige slang ook zooveel zeggen, hij ware gelukkig. Maar hii heeft te vele eerlijke lieden met zijn venijn bespot en derhalve is en blijft hij en zijne bladjes eer- looze dingen die de schande uitmaken van de partij die zij willen verdedigen. Dus al wat die oolijke, verstandige en verlichte schrijver doet is den moor was- schen en wij noemen zulks Verloren arbeid De tweede vertooning van het wintergetij, door de moedige tooneeimaatschappij De Vlaamsche Ster haren inschrijvers en onze bevolking aangeboden, is opperbest van sta pel geloopen. Daar de stadsschouwburg telkenmale veel te kleiu is om de toegestroomde menigte te bevatten, had de Bestuurraad deze maal be sloten eene tweede opvoering te geven voor de heeren abonnenten op Maandag 18 dezer Zij waren echter vrij den dag te kiezen die hun het best beviel. Spijts die goede en afdoende maatregel, was de tooneelzaal Zon dag 11. toch veel te eng om aan allen een plaatsje te verleenen. Niemand kon bemer ken dat er 's anderdaags nog eene tweede opvoering volgen ging. Men was er geperst, geduwd en opeengestapeld als baringen in eene ton. Voorzeker is er nog nooit meer 's Maandags was weeral wel en vooral schoon volk aanwezig. De abonnenten had den er aangehouden op hun gemak te zijn en, hoewel de eerste plaats goed bezet was, kon iedereen toch op eene behoorlijke wijze plaats nemen. Beide vertooningen waren heel zeker echt puik. Elenaeene episood uit den Boerenkrijg, die op het einde der verledene eeuw heel onze Vlaamsche gewesten in opschudding bracht en den Franschen nog al spel lever de, is een mooi stuk, vol van ingrijpende tafereelen en gemoedelijke toestanden, die gelukkig afwisselen met velerlei kwinksla gen en kluchtige zinsneden. Het gebeurde veelal dat men, tusschen het wegpinken van tranen, het uitproestte van lachen. Het is daarbij gansch doorweven met zedelessen, die om hare gemoedelijkheid rechtstreeks op het hart en het gemoed inwerken, Inhoud Nonkel Free heeft de kinderen van zijnen overleden broeder opgebracht en hen elkander leeren oprecht beminnen en liefhebben. De twee broeders Jan en Joris en de zuster Elena zouden voor malkander door het vuur gaan. Op zijn sterfdag maakt Nonkel Free bekend dat Elena een vonde linge en dus de zuster der beide broeders niet is. Van dien stond af worden beiden smoor lijk op 't brave meisje verliefd en dragen elkander die broederlijke genegenheid niet meer toe. Eene soort van minnennijd sluipt in hunne harten. Elena treurt daarom en wil aan geen van beide hare hand geven. Petrus, een naburige boer, die met de be zembindster Griselde op vertrouwelijken voet staat, verwijst deze om op Elena een oogje te slaan. Doch door zijne eenvoudig heid ziethij er in 's meisjes aanwezigheid zoo beteuterd uit, dat hij voorzeker de geestig ste aller liefde ver klaringen afleggen wil. Intusschen wordt de akelige tijding rond verspreid dat de sans-culotten de soldaten- loting invoeren willen en heel de jongeling schap loopt te wapen. Jan en Joris ook doen mede en beloven elkander hoegenaamd geene pogingen te doen om Elena's voor keur te verkrijgen. Elena, echter, zondt Griselde het bezemmeisje tot Jan met eene boodschap. Joris krijgt op eene huichelende wijze het meisje aan 't praten en meent dat zijn broeder hem paloeteren wil en zijne be lofte verbroken heeft. Door de Franschen in eene schuur overvallen vlucht Joris langs een venster, de eenige uitweg, en houdt dezen stevig dicht tot dat Jan, die hem vol gen wil, onder de vijandelijke kogels valt. Drie jaren later zal Petrus met Griselde in 't huwelijks bootje stappen op denzelfden dag als Joris, die door wroeging verteerd wordt, en Elena, die nog inniglijk om haren Jan treurt. Jan, die gevangen en erg gekwetst medegevoerd en in eene sterkte verpleegd werd, komt juist bij tijds terug om het hu welijk te beletten, Joris vergiffenis te schen ken, die naar Amerika scheep gaat, en om veertien dagen later Elena als bruid ten altaar te leiden. Daarin hebben voortreffelijk gespeeld de heeren G. Mailliard met de rol van Nonkel Free; het was een dieproerend tooneel,wan neer bij stervende, het geheim bekend maakteK. Deweerdt en A. Delmotte met de rollen wederzijds van Jan en Joris; de eerste was wel de goede jongen met zijn geduld, zijn zachten aard de andere de opvliegende jager, de ruwe schors, die toch ook niet van goede gevoelens ontbloot was. Beiden hebben meesterlijk hunne rollen ver tolkt. En P. Aernout met de rol van Petrus, was wel onbetaalbaar. Wat rare vogel, en wat heeft hij hartelijk doen lachen. Die was ten volle in zijn vak. De bijrollen ook waren goed vervuld en de figuratie, de tooneel- schikking alles was onberispelijk. Mej. Louisa Creus met de rol van Elena heeft zeer veel talent aan den dag gelegd. Zij ook was voor hare rol geschapen en zij heeft ons vele roerende tooneeltjes doen be leven. Over haren buitengewonen aangeboren aanleg, zouden wij mogen zeggen, hebben wij reeds meermaals uitgeweid. Haar spel bevalt van langs om meer. Zij is eene vol leerde speelster. Mej. Zulma De vers, met de rol van Gri selde heeft ook opperbest gespeeld en vooral uitmuntend gezongen. Wat lieve stem, en wat gevoel in haren zang. Niemand zou ooit kunnen gelooven dat zij eene beginne linge is, die pas de planken betreedt. Zij heeft geene overdreven gebaren, zij is onge dwongen, natuurlijk en zij spreekt ook eene klare zuivere taal. Zij mag haar deel erlan gen in de langdurige en algemeene toejui chingen, die herhaaldelijk losbarstten. Adda, het herderinnetje, zangspel in een bedrijf, is een lief brokje, waarin woorden en muziek om ter liefst mogen heeten. Daarin is 't dat Mej. Z. Devers al haar talent als goede zangeres kon ten toon spreiden. Ook was zij onovertrefbaar en mag voor zeker op een groot deel van den genoten bij val aanspraak maken. Daarenboven was zij ook volkomen op de hoogte harer rol en heeft deze meesterlijk weergegeven. Zij be zit een niet te versmaden talent, dat maar vraagt om geoefend en ontwikkeld te wor den. Zij is eene kostelijke aanwinst voor de Ster. Hebben zich nog onderscheiden in dat fraai stukje de heeren E. Deweerdt met de rol van Lorio, pachter, A. Delmotte, met die van Richard, Lorio's zoon, en K. Deweerdt, met die van Frederik Langveld, broeder van Adda. Allen vertolken met den gewo nen bijval hunne wederzijdsche rollen. Dat zijn, overigens talentvolle en gekende spelers, wier faam. niet meer te maken is. De muziekafdeeling, onder het kundig be stuur des heeren M. Tasseel, heeft zich ook uitmuntend van hare taak gekweten. Die uitgelezene schaar muziekliefhebbers hebben ons daar op een vijftal mooie muziekstukjes onthaald, die iedereen in verrukking brach ten. Geen wonder dat ook zij telkenmale daverende salvo's en herhaald bisgeroep inoogsten. Het waren, om kort te maken, twee leer rijke, genoeglijke en tevens heel vermake lijke avonden, die wij daar doorbrachten. Het waren puike vertooningen, waarover zelfs de moelijksten heel tevreden huis waarts keerden, het hart overstelpt van die gemoedelijke opwellingen, die den mensch in goede luim brengen en zoowel medewer ken om zijn gevoel te louteren. D. Door gebrek aan plaats zijn de correspon- dentien der bus uitgesteld tot binnen 8 dagen. Donderdag 21 dezer, om 2 1/2 ure namid dag had de begraving plaats van den heer Louis Rabau, oud sergent-majoor van het Pompiers-korps, kommissaris der Oud-Pom piers, gedecoreerd met het Burgerkruis van 2"° klas; overleden te Yperen den 19 Decem ber laatst, in den ouderdom van 64 jaren. Het muziek der Oud-Pompiers, en een hoeveelheid leden vergezelden het lijk tot aan zijne rustplaats. Eene lijkrede werd door den heer A. Gryffon uitgesproken. Maandag aanstaande zal het nog eens een gelukkig dag zijn voor de kinderen der leden van 't Willemsfonds. Deze maatschappij heeft niets gespaard om dit jaar het Kerstfeest zoo luisterlijk te maken als het zijn kan. 24 schoone stukjes zullen er ten tooneele gebracht worden door de kleine van 5 tot 10 jaren en daarna eene klein dansfeest. Of er zal gelachen worden twijfelen wij niet. Het feest begint om 3 ure namiddag juist. Verleden Woensdag avond greep in het Bronzen Hoofd een hartelijk vrienden feest plaats, gevolgd van een avondmaal. De Maatschappij Stalenboogschutters vier de er het 25ste jarig jubelfeest van den heer Aug. Podevyn, als lid dier gilde. Allen die den Jubilaris zeer hoogachten, wilden er bij zijn om dien minzamen, gezelligen en ver kleefden gildebroeder eenen blijk van ach ting en genegenheid te geven. De leden waren dus talrijk aanwezig en de held van het innig feestje werd volop en hartelijk gevierd. Aan het nagerecht bood men hem eene prachtige kristalen coupe met zilveren voetstuk aan, terwijl hij met gelukwenschen en gemoedelijke woorden overladen werd. De heer Aug. Podevyn, was diep aange daan over zooveel gulle genegenheid en zoo veel belanglooze vriendschap. Hij bedankte met eenige woorden, die uit het hart kwa men zijne vele vrienden en verzekerde allen van zijne onwrikbare verkleefdheid en van groot genoegen dat deze vriendelijke betoo ging hem verschafte. Aan het geroep van leve de heer Commissaris Podevyn kwam waarlijk geen einde. Daarna werd er ge klonken en op 't heil van den jubilaris ge dronken, gezongen, plezier gemaakt tot in de klein uurtjes. Het was een zeer aandoenlijk feestje, dat bij allen een zoet aandenken nagelaten heeft. Op Zondag 24° dezer, biedt de Turnmaat- schappij Les Infaliguables haren leden en huisgezin een puik turnfeest aan in den stadsschouwburg. Die moedige en jonge Tur ners zijn reeds voldoende gekend, opdat iedereen overtuigd zij dat het iets heel puik en genoeglijk zijn zal. Ook zal het aan geen toeschouwers ontbreken. Ziehier het programma BURGERSTAND. van den 15 tot den 22 December 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 1. Huweli j ken. Van Tilborgh David, dagloonsr en Wael- kens Florence, kantwerkster. Ctock Honoré, daglooner, en Priem Philo- mène, kantwerkstet. Notebaert Henri, herbergier, en Rubbrecht Amélie, dienstmeid. O verlïj den». Galemeyn Coroline, 77 jaren, huishoud ster, weduwe van Bauwen Romain, Meene- straat. Coryn Julie, 57 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Roscamp Honoré, Karton straat (beluik). Goune Paul, 30 jaren, bediende bij het stadsbestuur, van Laeken, echtgenoot van Robert Caroline, Elverdingstraat. Rabau Louis, 64 jaren, schrijnwerker, weduwenaar van Goudezeune Sophie, Tegel straat. Godaerd Marie, 70 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Courant Charles, 22 jaren, soldaat bij het 1" reg' Lanciers, ongehuwd, Vleeschhouwer- straat. Kinderen beneden de 1 jaren Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. N. B. Dinsdag, 26 December, 't Bureel van den burgerstand zal alleen open zijn van 9 tot 11 ure 's morgens voor de geboorten en sterfgevallen. VENDREDI 29 DÉCEMBRE, 7 heures, Trio de Mozart, van den 14 tot den 21 dezer maand. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Aloise Vandamme landgebruiker en Firmi- nia D'heere dienstmeid, beide te Poperinghe. pte deel. 1. Marche Eongroise, ouverture pour symphonie. 2. Entrée et marche par les membres élèves et effectifs. 3. Mouvements d'ensemble libre, par les membres élèves. 4Mouvements ét la Barre de fer de la XXV' féte fédérale d'Amsterdam, par les membres effectifs. 5. Chceur: L'orphéon c'est le peuple, exécuté par la société chorale La Lyre Ouvriére. 6. Barres Paralléles travail d'ensemble. 7. Mireille, romance chantée par M. A. Delmotte. 8. Ballet des matelots, par les membres effectifs. 2de DEEL. 1. Duo pour flutes, avec accompagnement pour symphonie. 2. Mouvements d'ensemble libre de la XIV' féte fédérale de Toulouse par les membres effectifs. 3. Souvenir, grande valse pour symphonie. 4. Barre fixe, travail d'ensemble. 5. Assaut de fleurets, travail d'ensemble. 6. Canne royaletravail d'ensemble. 7. Botte, a la contre-pointe. 8. Chansonnette ditepar M. G. Mailliard. APOTHÉOSE. N. B. Chaque exercice sera terminée par une py ramide. DU PROGRAMME. 1. La Tuna, défilé espagnol. (LacömeJ 2. Mosaïque sur l'opéra Rigoletto (Verdi) 3. l'Immtnsité, Grande Valse. (L. Gregh) executé par M.M. SOMERS, VANVEXEM, et DECORTE Camille. 4. Les Mousquetaires au Couoent, Fantaisie. CL. Varney) 5. VEtoile du Nord, ouverture. (Meyerbeer)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2