Les Fourchambault Feest der Oud-Pompiers. Slachtrechten. Sterfgeval. De tweepootige kunstenaren. Vlaamsche Ster. Fransch Tooneel. Maatschappij Burgerwacht Burgerstand der Stad Poperinghe. De moord van Meenen. Naar Oostland. willen aanvaarden. Dit voorstel werd met algemeene toejui chingen aanvaard en iedereen drukte den wensch uit den heer Bossaert te zien toe stemmen in het verlangen van den Vrijzin nigen volksbond. De heer Brunfaut voegde zijne wenschen bij dezen der talrijke menigte en smeekte den Oud-Schepen dit aanbod te aanvaarden. De heer Advokaat Bossaert nam het woord en bedankte de vergadering voor de blijken van sympathie en genegenheid waarvan hij het voorwerp was, doch verklaarde dat hij stellig besloten was geene plaats in het Comiteit te willen aanvaarden. Ik ben niet meer jong, vervolgde hij, mijne drukke be zigheden laten mij niet meer toe onverpoosd te zwoegen als voorheen en ik verzeker u allen dat ik als eenvoudig lid mij met hart en ziel in de strevingen van het Comiteil zal bekommeren, maar ik kan noch wil er van deel maken. Alsdan stelde de heer P. Peekei voor den heer Bossaert niet te stemmen en hem bij acclamatie als lid van het bestuur uit te roepen. Dit voorstel werd nogmaals met een don derend gejuich aanvaard en, de heer Bos saert, na zoovele bewijzen van toegenegen heid, volhardde niet in zijne weigering. Daarna ging men over tot de kiezing van het Comiteit en de volgende heeren werden gekozen Brunfaut, Laheyne, Maleveys, Vermeulen, Verschaeve Em., Poupart, Onraet, Leleup, Aug. Harteel, Creton, Veulemans en Dal- mote Arthur. Na de stemopneming, die nogal lang duur de nam men de namen op der personen die begeerden zich nog te doen inschrijven; de uitslag der kiezing werd bekend gemaakt en iedereen verheugde zich over den goeden uitval der kiezing. Daar niemand nog begeerde het woord te nemen en de dagorde uitgeput zijnde, ver klaarde de heer Brunfaut de zitting geheven. Wat zullen Carcasson en zijne twintig greppeJansers van dien uitval zeggen Spot ten en lachen zullen zij, daar verwachten wij ons aan, maar inwendig zullen zij bar sten van spijt, want zij hadden gehoopt dat de liberalen nooit tot eene overeenkomst zouden komen. Nu, wat er van zij, de liberalen hebben hoop in de toekomst en de kaloten voelen dat hun laatste uur gesla gen is. Jl. zondag, oudejaarsavond, richtte de mu ziekmaatschappij der Oud-Pompiers een mooi feest in, dat zij haren leden en hun huisgezin aanbood. Het feest bevatte een muziekfeest, een we tenschappelijk deel en een dansfeest. Het muziekfeest is opperbest gelukt en is in ieders smaak gevallen. Elk nummer, met juistheid en samenhang uitgevoerd en vol ge voel en melodij, deed in die eivolle zaal, in die opeengeperste menigte de luidruchtigste en herhaalde toejuichingen losbarsten. Het handgeklap hield maar op, wanneer de uit stekende muziekanten herbegonnen. Het wetenschappelijk deel bestond uit het vertoonen van eene reeks prachtige zichten bij middel van oxhydrisch licht. Onze lezers weten reeds lang hoe aantrekkelijk en hoe leerrijk zulke vertooningen zijn otn er hier verder te moeien uitweiden. Zeggen wij en kel dat de zichten goed gekozen, helder en betooverend schoon waren en dat de zaal uitmuntend geschikt is voor dergelijke voor stellingen. Het mag daarenboven eene ge lukkige afwisseling heeten in een feest, dat verscheidene uren voortduren moet. Het dansfeest was nogeens, wat het altijd is, vol leven, beweging, begeestering en lus tig genot. De jeugd heeft er weeral eens duchtig kunnen flikkerbeenen en zij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om eens te draaien en te zwaaien dat t et stof in de geburen vloog. Daar heerschte gulle vreugde broederlijke vriendschap en hartvereff-nd vermaak. Wanneer men die aanminnige en bevallig keuvelende paarkes samen zag heen en weer wandelen of wanneer zij allen wel tevreden dooreen wemelden en zwierden, hol dan deed het u aan 't harte deugd en de lust bekroop u om ook nog eens te verjongen en eens hartelijk mede te wippen en te trip pelen op de maat van de vroolijke ionen. Het was, in een woord, een heel verma kelijk feest, dat bij allen zeer welkom, dat tot 's morgens voortduurde en dat tevens een onuitwischbaar zoet aandenken bij alle aan wezigen nagelaten heeft. Voor de laatste gemeentekiezingen huilden en tierden de jappers als bezetenen tegen de slachtrechten welke de stad den beenhou wers ten onrechte afperstte, zooals de gebe nedijde volkspaloeteraars dat noemden. Me nig slachter beet in het lokaas, liet zich in doekskens winden en wordt nu maar al te zeer gewaar hoe zij geschoren werden zonder zeep. Niet alleen zijn de slachthuisrechten gebleven wat zij waren, maar de winkels op de vleeschhalle zijn nu nagenoeg het dub bel verpacht van wat de beenhouwers vroe ger aan huurprijs aldaar betaalden. Onzen kruisbraven en vaderlijken??!! meier woon de verleden woensdag die openbare verpach ting in eigen persoon bij en verhoogde zelf den huurprijs, waar hij meende dat de slach ters nog een stuiverke hadden kunnen op zak steken. En hoe waren onze beenhouwers bij onzen burgervader aanvaardt? Met het eerste woord dat zij spraken waren zij op de on- belpefste wijze van kant gezet, zonder eenige voldoening op hunne juiste reklamatiën. Dat de beenhouwers die volksfoppers naar den weerlicht wenschen en volop medewer ken zullen om ze van 't stadhuis te kegelen, gaapt als een oven. Zij zullen overschot van gelijk hebben ook. Na de openbare verhuring der kramen op de vleeschhalle vierden de slachters toch volop feest, hoewel zij wisten dat de kadod- ders een leelijk gat in hunnen porte-monnaie gesneden hadden. In hoopjes vereenigd en in gezelschap hunner bevallige huisplagen trokken, met muziek, naar de bierhuizen en maakten plezier, dat het stof in de lucht vloog. De jolige pret wisselde echter nu en dan eens af met eene duchtige suikerklop ping op den rug onzer godzalige klerikalen, die iedereen zoo deerlijk weten in 't zetelke te zetten. Hadden onze volkspaloeteraars kunnen hooren, hoe zij en hun onbekwaam bestuur over den hekel gehaald werden heel zeker zouden hunnegodgewijdeooren er nog van tuisschen. De klerikale veelbelovers en rijkemakers zitten iedereen zoo ferm in de rapen, dat een algemeene verlossingskreet opgaan zal, den dag dat zij van 't stadhuis zullen gedonderd worden. Verleden zaterdag verspreidde zich hier de treurmare van het overlijden des heeren Edouard Bolsius Bestuurder van het celge vang. De diepbetreurde afgestorvene was den 15 Februari 1833 te Antwerpen geboren en telde ruim 40 jaren goeden en trouwen dienst. Hij was een goede echtgenoot, een liefhebbende en zorgzame vader, een voor beeldig ambtenaar, een gezellige en ver kleefde vriend, een rechtschapen en hulp vaardig burger. Hij was minzaam jegens zij ne onderhoorigen en aarzelde niet zich zei ven moeilijkheden op den hals te halen om zijne minderen te verontschuldigen. Hij was voor hen een echte vader en allen zullen hem nog lang en bitter beweenen. Zijne burgerlijke begraving had jl. woens dag namiddag piaats en eene tallooze schaar vrienden en verkleefden waren uit alle hoe ken opgedaagd om hem eene laatste hulde te brengen en den beweenden vriend tot zijne laatste rustplaats een uitgeleide te doen. Lang en roerend was de lijkstoet en die vele vrienden, die bedroefd en ingetogen den te vroeg weggemaaiden aflijvige volgden naar het kille graf, zullen het eenigste zijn dat wat verlichting, zoo geen troost, brengen zal in den boezem van eene troostelooze we duwe en van diepbedroefde kinderen. Wij sturen onze gevoelens van diepe deel neming in den rouw aan de familie Bolsius, die zoo wreedelijk getroffen is in haar dier baarste wezen. Zondag laatst en volgende dagen heeft den vogellemmer A. Charlet in de herberg St. Andries eenige voorstellingen gegeven, met zijne geleerde vogelswaarlijk wij moeten bekenn n dat wij nog nooit in Yperen zulke geleerde vogels gezien hebben, het is een echt meesterstuk van geduld, dat lange jaren studie gekost heeft om er toe te geraken die kleine beestjes zulke schoone toeren te lee- ren en ze op het bevel huns meesters te doen gehoorzamen. Wij raden de personen aan, die nog niet geweest zijn er naartoe te gaan, willen zij iets heel curieus zien, de prijzen der plaat sen zijn geheel laag gesteld omdat iedereen deze werkingen zou kunnen bewonderen. 20 cent.oor groote menschen en 10 cent. voor kinders. Morgen Zondag zullen er twee voorstel lingen plaats hebben. De eerste om 6 ure en de tweede om 8 ure. Bijzonderen ingang. De zaal zal verwarmd zijn. Volgens wij komen te vernemen zal deze maatschappij op Zondag 21 en Maandag 22 dezer, hare derde vertooning geven, be staande in Hij komt van Parijs. De Vleiers, Wit en Zwart, Geen twijfel of de zaal zal als naar ge woonte te klein zijn. Dinsdag 16 dezer geeft de franschen troep, onder het bestuur van Mad. Rosa Bell eene luisterlijke vertooning bestaande in groote comedie in 5 bedrijven door E. Augier. Schieting van Donderdag 5 Januari Gewoon blazoen. Boedt Léon 25 25 25 25 25 125 Masschelein A. 25 20 25 25 25 120 Vandevyver A. 25 25 25 25 20 120 Ligy Albert 25 25 25 25 20 120 Butaye Arth. 25 25 25 15 25 115 Legon Emile 25 20 25 25 20 115 Justice Jean 25 20 25 15 25 110 Gaimant Arthur 2(3 25 20 25 20 110 De correspondentien der bus zullen Zondag aanstaande opgenomen worden. B URGE LIST AND, van den 29 December tot den 5 Januari 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. IS ti wet ij ken. Doolaeghe Emile, metser en Planquet Clé mentine, dienstmeid. Hollebeke Désiré, brouwersknecht en Clays Marie, dienstmeid. O verllj dens. Bolsius Edouard, 60 jaren, Bestuurder van het gevang van Yperen, echtgenoot van Hébert Rosalie Elverdingsiraat. Vandenbulcke Louis, 80 jaren, zonder be roep, echtgenoot van Mathieu Mathilde, Rij- selstraat. Lermyte Jeanne, 83 jaren, winkelierster, ongehuwd, Rijke Klarestraat. Laurie Amélie, 91 jaren, kantwerkster weduwe van Isaak Louis, Rijke Klarestraat. Vanhecke Ange, 76 jaren, hovenier, on gehuwd, St. Fietersbuiten. Demey Joseph, 63 jaren, daglooner, wedu wenaar van Vanderzype Sophie, Meenestraat. Talon Henri, 18 jaren, fabriekwerker, on gehuwd, Meenestraat. kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. van den 28 tot den dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 2 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN Vandamme Aloïse, werkman en Firminia D'heere, dienstmeid, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Notredame Natalie, oud 80 jaren, wedu we van Karei Pomai re, St. Micbielstraat. Desmyter David, oud 74 jaren, landbouwer, echtgenoot van Clemence Gauquie, Wijk L. Decrock Eugenie, oud 59 jaren, weduwe van Désiré Malbrancke, Wijk C. Beddo- leem Philippus, oud 88 jaren, winkelier, weduwenaar van Regina Bake, Dunkerk- straat. Verhaeghe Jan, oud 72 jaren, echtgenoot van Rosalie Bellein, Pottestraat. Ghelein Auguste, ongehuwd, oud 91 jaren rentenier, Noordstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 1. Gewichtige bijzonderheden. Zekere Urbani, openbaar sch' ijver te Rou baix gewoond huboende, beschuldigde van medeplichtigheid aan de moord op de W° Buseyue ie Meenen, den il november ge pleegd, werd bij dè poücie aangeduid als in de Biestraat wonende De policie-commissa- ris begaf zich twee maal naar do aangeduide woning, maar de deur was gesloten. Van deze week heeft de polieie-commissa- ris van de 7° wijk, zich naar eene herberg der Schoolkaai begeven, met een persoon die Urbani kende en zag hem juist uitge zegde herberg komen. Na hem zijnen naam gevraagd en gezegd te hebben wien bij was, vroeg de commissaris hem to volgen, wat hij zonder tegenspraak deed. Hij is naar het paleis van justici® geleid, waar hij in han den der gendarmen is geleverd om naar Meenen to worden overgebracht. De aangehoudene kerel heet Urbanus Boo ne, is te Gent geboren, oud 48 jaar, en woont sinds 1878 in Frankrijk. Twee zijner medeplichtigen Quslaaf Maes, bijgenaamd de Pinne en Livinus Verstuyft, Fientje genaamd zijn insgelijks door de Gentsche politie aangehouden. Een vierde medeplichtige, Gustaaf Leman, te Meenen aangehouden, heeft volledige be kentenissen gedaan. Een deel der gestolene voorwerpen te Mee nen zijn in den Berg van Barmhartigheid te Gent verpand. Karei Clément, oud 35 jaar, medeplich- tiger, bevond zich sedert eenige dagen in onze stad Toen M. Séguin tot zijne aanhouding over ging kon Clément vluchten langs het dak en de velden bereiken. De gendarmerie hield hem aan te Mont-a- Leux gehucht van Moesereen. Na zijne vlucht, ging Leman, wever, oud 29 j. geboortig van Belleghem, te Mont-h- Lcux binnen in de herberg A VAncienne Villa de Gand, gehouden door M. Tromont. Hij vertelde aan den baas dat de fransche politie hem achtervolgde voor den moord te Meenen gepleegd op Mme Buseyne-Beckaert, herbergierster en koopvrouw in groenten. Tromont verwittigde de gendarmen, die Le man aanhielden zonder dat ii ij weerstand bood. Hij legde volledige bekentenissen af. Op 3 september 1.1.had Leman Ie Loos eene gevangenisstraf van 1 jaar uhgeboet. Hij maakte kennis met Dhellomme schoen maker van Roubaix en met nog twee andere kerels. De bende zakte af r.aar Meenen om er eenen slag te wagen. Hunne pogingen mislukten in de herberg A VOurs. Drie der vrienden namen hun nen intrek bij de weduwe Buseyue, Au Coffee-Fort. Zij bleven er vernachten met het inzicht enkelijk te stelen. Zij vonden niets dat hun aanstond, 's Anderendaags 's avonds keerden zij weer. Dan bonden zij de weduwe, ver smachtten baar en namen hare juweelen en haar geld mee. Leman werd naar de gevangenis van Kor- trijk overgebracht ter beschikking van het parket. Naar Duitschland, naar het land der Oosterlingen, waarmee wij in de middel eeuwen in zulke drukke betrekkingstonden, dat onze Brabantsche en Limburgscheuitwij- kelingen daarheen er een lied op nahielden, welk uit de 13' eeuw tot heden populair is gebleven en aldus begint Naar Oostland willen wij rijden Naar Oostland willen wij meê, Al over die groene heide Frisch over die heide Daar is er een betere steê! Naar Oostland! zoo was de titel der voor dracht, die Zaterdag laatst, te Brussel, in den Vlaamschen Schouwburg, voor een 1500 tal personen, leden van het Willems fonds en andere, werd gegeven, en waarvan we het volgende verelag nemen uit Het Laatste Nieuws van verleden Donderdag Wij komen op de voordracht van prof. Julius Sabbe, Zaterdag laatst in het Brussel- sche Willemsfondsmet een woord terug, omdat dio voordracht een oproep is, en dat die oproep verdient aanhoord te worden. In heldere, warme bewoordingen heeft de redenaar bewezen dat het voor de Yla- mingen, voor de Nederlanders een plicht is der dankbaarheid, der hoffelijkheid, des goedbegrepen Volks- en zelfbelangs, aan- slaanden zomer de beteekenisvolle reis te ondernemen r.aar Noord-Duitschland en naar Helgoland. Vóór twee zomers reeds hadden we moeten vertegenwoordigd zij nop Helgoland, als aldaar het gedenkteeken aan Hoffmann von Fallersleben werd onthuld. Hoffmann is wel stellig de Duitscber aan wien de Neder landen, en Vlaanderen vooral, het meest verschuldigd zijn. Hij wekte de kennis en de liefde voor onze vergeten middeleeuwsche letterkunde weer op, schreef er de geschie denis van, en beoefende zelfs die poezie in liederen van onsterfelijke frischeid, waar van ons geïllustreerd weekblad De Zweep blijspel met zang in één bedrijf door Alex. Dandois. blijspel met zang in 2 bedrijven door Geiregat. blijspel met zang in één bedrijf door Van Peone. Nieuwe kostumen door M. Sommerlinck van Gent. omsKUBKZPrïSZCKirCSViESZ-,.-:

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2