Les Fourchambault VERSCHILLENDE TIJDINGEN. Pol de Moni. Turnfeest Vlaamsche Ster. Fransch Tooueel. Op liet ijs. Loting. Burgerstand der Stad Poperinghe. Groote brand Meenen. Veurne. Grande Exposition internationale de Volailles. potter D...., die om zijne heldenda den, gedurende zijnen diensttijd, drie jaren op de correctie had gezeten. Is het niet prettig Pol de Mont komt eene voordracht geven in de stedelijke aldeeling van het Willems fonds op 28a Januari aanstaande. 't Mag zeker een gelukkig gedacht heeten een der grootste nederlandsche dichters, een onzer beste sprekers, onmiskenbaar een der electichtste werkers op alle veld, uit te noo- digen naar Ieperen af te zakken om ons te onderhouden over eene dier kwesties welke den begaafden schrijver aan 't hart liggen. Is het noodig u den gevierden kunstenaar voor te stellen, bekend en besproken en ver haald in alle landen van Europa, van Enge land tot Bohemen, van Italië tot Zweden? te Yperen.... ja. Ook zullen wij 't doen aanstaande week. W. F. De feesten door den stedelij ken Turnkring gegeven volgen elkander dapper op. Jl, Zon dag genoten wij weeral van een nieuw en heel puik turn- zang en -dansfeest door de Onvermoeibaren hunne leden en dezer huis gezin aangeboden. De ruime zaal d@r Beurs was proppensvol en allen hebben zich opper best vermaakt. Het zangfeest bestond uit De Kus lied gezongen door den heer E. Bartier en Mi reille gezongen door den heer A. Delmotte. Beiden zijn uitmuntende zangers die de melo- dij en tevens het gevoel, in de liederen be sloten, meesterlijk weten weer te geven. Ook deden zij de zaal onder de herhaalde salvo's dreunen. Ook het openingstuk voor trompetten, genoot een wezentlijken bijval. Wat de Turnfeest betreft, al de uitgevoer de nummers zijn zooveel bewijzen geweest dat die jonge turners waarlijk onvermoei baar zijn en heel knappe uitvoerders heeten mogen. De intrede en de gangen door de werkende leden, de bewegingen van vrij samendoen, de beweging met de ijzeren baar en vooral den matrozendans waren heel merkwaardig, opperbest uitgevoerd endeden de luidruchtigste toejuichingen ontstaan. Het dansfeest is ook heel wel gelukt. Tal rijk en mooi uitgedoscht waren de lieve paarkes die daar eens naar hartelust flikker- beenden. Daar heerschte volle en gulle vreugde, echten hartelijk vermaak. Ook duurde't feest tot heel laat en toen het scheidensuur daar was, keerden allen huiswaarts, heel voldaan over de genotvolle en prettige uren daar gesleten. Het was een der genoeglijkste feesten, die men verwachten en genieten kan. Eere en dank dus aan de heeren in richters. Zij ke rnen het om ons aangenaam en weldoend verzet te verschaffen. D. Volgens wij komen te vernemen zal deze maatschappij op Zondag 21 en Maandag 22 dezer, hare derde vertooning geven, be staande in Hij komt van Parijs. De Vleiers, Wit en Zwart, Nieuwe kostuinen door M. Sommerlinck van Gent. Geen twijfel of de zaal zal als naar ge woonte te klein zijn. Dinsdag 16 dezer geeft de franschen troep, onder het bestuur van Mad. Rosa Bell eene luisterlijke vertooning bestaande ia groote comedie in 5 bodiujven door E. Augier. Het schoon en zacht weder had Zondag buitengewoon veel volk naar de Drongen- scüe meerschen getrokken waar duizenden schaatsenrijders zich op het ijs vermaakten. Gelukkiglijk zijn er dit jaar langs onze kanten geene ongelukken te betreuren zooals 't geval is in veel andere steden. Eenige voet- I baden en daarmede uit. Nu te beter. Zou men dit jaar geene feestjes inrichten zooals verledene jaar ten voordeele van den arme, hoe weinig het opbrengt, 't is beter dan niet. De liefhebbers vragen niets beter. Waar zijn dan de Ypersche jongelingen, inrichters, zal er dan niets gedaan worden? In liet arrondissement Yperen zal de sol- datenloting op de volgende tijdstippen en plaatsen geschieden Op Dinsdag, 23 Januari, om 2 1/2 ure na noen te Westnieuwkerke Op Woensdag, 24 Januari, om 8 1/2 ure 's morgens, te Waasten Op Donderdag, 25 Januari, om 9 ure 's morgens, te Langemark, en om half één na noen te Elverdinghe Op Vrijdag 26 Januari, om 8 1/2 ure 's morgens, te Yperen Op Woensdag 31 Januari, om 9 ure 's morgens, te Gheluvelt en om half één nanoen te Wervik Op Maandag 5 Februari, om 9 ure 's mor gens te Proven en te middag te Poperinghe. CORRESPONDENTIEN. in tie bus Dickebusch. Montenberg. BURGERSTAND. van den 5 tot den 12 Januari 1894. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 8. ïïuwelij ken. De Bouvere Joseph, daglooner en Van- mackelbergh Eugénie, huisvrouw. överlijdens. Bonte Mélanie, 79jaren, naaister, weduwe van Moniez Hippolyte, Meenestraat. Devriendt Reine, 85jaren, zonder beroep, weduwenaar van Logie Francois, Rijsel- straat. Degrou Louise, 56 jaren, huisvrouw, echtgenoote van Duthoy Désiré, Lange Thou- routstraat. Sieuw Cathérine, 70 jaren, huisvrouw, echtgenoote van Mavou Joseph, Lange Thouroulstraat. Bailleul Hólène, 30 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Devos Emile Nieuwe Hout markt. Vandewoesiyne Barbe, 76 jaren, zonder beroep, wedu we van Demarle Charles, Christophelsira at. Demuuck Léon, 65 jaren, daglooner, we duwenaar, van Vanbecelaere Colette, Lange Thouroutstraat. Muyllaert Aaiéiie, 60 jaren, strijkster, •ecbtgenooie vaa dherchyé Martin, Klaver straat. Vandenbulcke Marie, 70 jaren, kantwerk ster, weduwe van Viane Amand, Meene straat. Vancampo Guillaume, 80 jaren, matten maker, weduwenaar van Desnick Amélie, Meenestraat. Vermeulen Marie, 39jaren, hovenierster, echtgenoote van Malfait Julien, St. Nicolaas buiten. Broucke Adelaide, 88jaren, zonder beroep, ongehuwd, Weniugstraat. van den 4 toi den 11 dezer maand. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Henri Declercq schoolopziener, te Rous- selaere, en Irma Wulleman, zonder beroep te Poperinghe. Jules Wallyn leertouwer te Poperinghe en Maria Vandenbulcke zonder beroep te Nieuw- kerke. Ernest Salomé schilder, en Helene Delbe- que, naaister, beide te Poperinghe. Henri Roussey te Poperinghe, en Marie Leclercq te Ryssel. GEBOORT EN. Mannelijk 5 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN Petrus Catryke en Marie De Coninck, bei de te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Vergeele Barbara, oud 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Pieter Prinsie, S' Anna- straat. Tonneau Marie, ongehuwd, oud 72 jaren, kleermaakster, Priesterstraat. Van Eenoo Maurice, oud 10 jaren, Wijk B. Kinder en beneden de 1 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 3. in het Collegie St. Jan Berchman, te Antwerpen. Eene groote brand is donderdag namiddag, omstreeks 11/2 uur, in het aardsbischoppelijk collegie St. Jan Berchmans, op de Meir, uitgebroken. Een overgroote rookwolk ver spreide zich over geheel de stad. Op het oogenblik dat wij op de plaats van den brand aankomen, bevindt zich aldaar reeds eene ontzaglijke menigte, daar rond dit uur op de Meir en aanpalende straten het verkeer zeer groot is. De pompiers komen met geheel hun ma terieel ter plaats, doch men kan geen water krijgen, ten gevolge van den hevigen vorst der laatste dagen. Het vuur neemi eene ontzagelijke uitbrei ding. De brand is onstaan in het achterste ge deelte van het gebouw waar zich de klassen bevinden. Ontelbare stukken papier voortkomende van schrijf- en leesboeken vliegen in de lucht. Verschillige gemeenteraatsleden bevinden zich ter plaats, met den burgemeester. De ordedienst wordt gedaan door agenten van de 3e en 2® Wijken. Rond kwaarts van twee uur komt insgelijks de kommissaris der 3e Wijk M. De Coninck ter plaats. De vertegenwoordigers van de pers worden niet toegelaten. Alles laat voorzien dat van dit gedeelte van het gebouw waar de brand onstaan is, weinig zal te redden zijn. Vijfde aanhouding. De Gentsche politie heeft den vijfden en laatsten medeplichtige in den moord op de Wed. Buseyne aangehouden, 't Is een zaak waarnemer, Urbain Boone, oud 40 jaren wonende te Rouhaix. Hij werd naar de ge vangenis van Kortrijk overgebracht. Bekentenissen. Wij hebben de aanhou ding te Mont-a-Leux gemeld van Gustave Leman, wever. Ook de aanhouding van twee me leplic'ntigen van Leman, Gustave Maes en Versiuyft, te Gent, waar zij werden opge sloten. De twee laatste zijn naar het gevang van Kortrijk overgebracht, waar zij met Leman door den onderzoeksrechter Prin- giers zijn onderhoord geworden. Leman heeft volledige bekentenissen ge- laan. Maes en Verstuyft hebben hunne me deplichtigheid bekend. Anderzijds heeft M. Broigne, politiecommissaris te Roubaix be richt gekregen tot de aanhouding van een heerschap medeplichtige van Leman over te gaan. Men denkt dat de kerel naar Gent is gevlucht. Zijn signalement is naar de politie van Gent verzonden. Van honger gestorven. Een ouderling Engel Ghesquière, geboren te Heester,t (Kortrijk) werd met. Nieuwjaar bij zijn broeder te Hallewijn uit den dienst ontslagen. Donderdag avond rond 6 ure, von den voorbijgangers den 70jarigen man tegen een muur liggen op 't gehucht de Barak ken Zij namen den man, versteven van koude op en brachten hem naar 't politiebu- reel. M. Yandenbossche ontbood Dr. Buyse die bestatigde dat de man van honger en kou de verging. Een uur later was hij dood. Dicht bij het gehucht Het Zandeken tusschen Forthem en Yeurne, nabij de Oerenbrug, zijn twee jongens verdronken, het zoontje van eenen genaamden Sobry, werkman te Oeren, en dat van P. Vercrysse, van Eggewaertscapelle. De slechte spijsvertering. Gansch het geneeskundig beroep in de geheele we reld door heeft zich ingelaten met de nijve rige opzoeking naar een geneesmiddel dat met zekerheid de slechte spijsvertering en den aandrang zou genezen. De statistieken duiden aan dat bijna de helft der överlijdens veroorzaakt zijn door de ziekten der maag en der ingewanden. Tot nu toe zijn de ge neesmiddelen die voorgeschreven geweest zijn ter genezing der slechte spijsvertering van weinig waarde geweest, maar het Cu rative Compound Vogeler geneest ze. Het is het wonderbaarste geneesmiddel dat men tot heden kenne; eenige dosissen brengen verzachting mede, eenige flesschen genezen de meest ingewortelde gevallen. Eene flesch tot proef zal den zieke overtuigen dat wij niets bevestigen dat niet waar is. (13) Onze briefwisselaar uit Turnhout schrijft ons: Wij hebben hier eene zeer merk waardige genezing van den kanker, die kwaal die men tot hiertoe als ongeneesbaar aanzag. Wij willen spreken van Juf. The resa de Vlaming, van het begijnhof te Turn hout, in weinigen tijd en zonder operatie, in het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat- blijspel met zang in één bedrijf door Alex. Dandois. blijspel met zang in 2 bedrijven door Geiregat. blijspel met zang in één bedrijf door Van Peene. Aujourd'hui je suis friste et je pleure en silence Les plaisirs effeuillés de mes jours radieux Une dernière fois vers toi mon cosur s'élance, Car je dois aujourd'hui te faire mes adieux. lis sunt passés ces jours de douce jouissance - Oil tout m'apparaissait sous un prisme trompeur lis sont passés ces jours de naïve innocence, Oil je croyais encore a la joie, au bonheur. 0.30 Pour le grand tableau et son professeur qui le dirige. 0.10 Lucie gij hebt uwe wedding gewonnen, wat zal er nu van Sophie geworden. 0.20 M. heeft toch haar ventje gekregen, bruiloft. 0,10 Och heere het heeft veel moeite gekost. 0.10 Wat zullen de heenhouwers nu zeggen van het verhuren der kramen op het vleeschhuis. 0.10 Zij hebben nochtans van den burgervader wel onthaald geweestmet eene wegge. 0.10 Wat zullen zij nu doen met de aanstaande kiezing. 0.10 Voor de overeenkomst der liberalen in de laatste vergadering. 0.20 Vier Arthurs, 4 bassen, en solo slim. 0.20 Dat moest een schoon partietje zijn. 0.20 Voor het koud bain van S. 0.10 Zij was er maar in tot over de kniën, 't rood calecontje was maar nat. 0.10 Jules had leute, en poef hij lag er ook in. 0.15 Past op witten, of in het kort zult gij den zak krijgen. 0.15 Met begin van 't jaar als gij nog naar uw land gaat, let wel op dat gij altijd den vrijen weg houdt, en gij ook juffertjes als gij geen affronten meer wilt hebben. 0.10 Als L. nog naar zijn liefste ankermeisje gaat zou hij beter recht naar zijn huis gaan in plaats van naar den souper te gaan in den pot. 0.15 Om negen haringen te freten, moet men appetijt hebben, maar 't was voor niet, en genoeg om ziek te zijn. 0.15 Omdat L. geene porte monnaie meer zou ge ven aan zijn ankermeisje, of anders staat hij in de bus. 0.10 Geboorten. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. ■waaroor in» S<— Tous les journaux ont fait les plus grands éloges du compartiment du Gouvernement, organisé par M. le directeur Cartuyvels, a l'Bxposition d'alimen- tation. Les 13, 14, 15jan.vier, dans le Palais provisoire des fêtes, rue Lebeau, la Société nationale pour ramélioration de l'aviculture en Belgique donnera une immense exposition d'animaux de basse-cour. Elle sera organisée par Les Aviculteurs beiges sous la présidence de M. Paul Monseu, l'aviculteur le plus réputé de Belgique. Pour Ia première fois, il y aura une section d'aviculture pratique qui in- téressera au plus haut point tous nos commerqants qui désirent se créer des débouchés a l'étranger. On pourra comparer nos produits avec ceux de nos ooncurrents de l'étranger, ainsi que les matériels d'élevage et d'engraissement employés en Angle- terre, grace a la mission dont le Gouvernement a chargé M. Janmart de Brouillant, sécrétaire de la Société. Les amateurs de tous les pays ont envoyé de nom- breuses adhésions. S. M. le Roi,.le Gouvernement, la ville de Bruxel- les. patronent ce concours. M. Buis, bourgmestre, a mis a la disposition du Comité cinq médailles de vermeil. II y aura plusieurs concours spéciaux, entre au- tresun pour les pigeons voyageurs et un pour l'api- culture. Ce dernier surtout sera trés brillant. II est organisé par 1' Union apicole du Hainaut-Brabant, sous la présidence de M. J. de Lalieux de la Rocq et de son zélé et intelligent collaborateur M. de le Vingne. Les «Aviculteurs beiges comme toujours, ont songê aux pauvres. Une grande tombola, exelusi- vement composée de volailles, sera organisée au profit de la Caisse de secoursaux victimes des acci dents du travail, A la tète de laouelle se trouvent deux philanthropes, MM. le comte de Hemricourt de Grünne et Georges de Ro. Les personnes charitables peuvent envoyer des sommes pour l'achat de volailles a mettre es lota- rie, au sécrétariat, 32, rue de la Concorde, a Bru- xelles, oü on peut se procurer des programmes. Le délai irrévocable pour les inscriptions est le lundi 8 janvier. iinrr».SKÏKir-nC,-iT.-.n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2