Bij de Oud-Pompiers In de Werkerslier Het Dansfeest Flinke schutter. Maatschappij Burgerwacht Fransch Tooneel. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Halsrecliting van Vaillant. Wreede moord te Vladsloo. Wereldtentoonstelling van Antwerpen. monnaie te huren hangen. Het is een heel akeligen tijd, dien wij doorwroeten moeten. Waar zijn nu al die suikerzoete klerikale beloften van eertijds? Waar blijft nu die algemeene welvaart, waarmede de heeren klerikalen vroeger zoo hoog opliepen De zeemzoete beloften zijn leelijk in rotte appelen ontaard. Nu gaat het veel slechter dan onder het vorig liberaal bestuur, toén allen nog 'fatsoenlijk aan den kost konden komen. echter was het Zondag avond volop feest. In hun ruim Huis was eene tallooze bonte, mooi vermomde menigte aanwezig en men danste, wipte en sprong er dat het water u in den mond kwam. Daar heerschte er vreugde, vermaak en pret bij de vleef. Het was een door en door welgelukt feest, dat bij allen zeer welkom was en op allen ook den besten der indrukken nagelaten heeft. De Oud-Pompiers hebben eens te meer getoond dat zij lustige gasten zijn, die er een handje van hebben om zich eens ter dege te verzetten. ging het Maandag avond heel vreugdig toe. In haar lokaal, Zwarten*Leeuw, had het jaarlijks dansfeest plaats. Velen hadden op geene kluit gezien om zich eens puik en tsvens deftig te vermommen. Die Werkers zijn daarbij geestige, vieze gasten die het kennen om allen het te doen uitproesten van lachen. Het bal was schoon, vol begeestering en hartelijk vermaak heerschte daar tot in de kleine uurtjes, die begonnen een beetje groot te worden. Het was, inderdaad, vrij laat, toen men er scheidde, het hart vol van die onschuldige genoegens, die zulk eene ge lukkige afwisseling brengen in het stroef en moeilijk bestaan van den arbeider. ten voordeele van den Wereldlijken School penning in het Huis der Oud-Pompiers j.l. Dinsdag gegeven, is ook opperbest ge lukt. Groot was de menigte, die zich ge haast had voor dat goed en aanprijzens- waardig liberaal werk deel te nemen en te vens zich eens in de gelegenheid te bevinden om wat opbeurende genoegens te smaken. De zaal was eivol en de vermomden waren talloos en netjes uitgedoscht. Op de tonen van een prachtig orkester wemelden de lieve paarkeus dooreen en flikkerden, wipten en draaiden door de zaal, terwijl de lieftallig- ste komplimentjes gewisseld werden. Daar heerschte weeral onverstoorbare en gulle vreugde, wezentlijk vermaak en genot. Dat was een alleszins luisterlijk bal, dat voor den Schoolpenning een mooi stuiver ken zal opgebracht hebben. Donderdag ln Februari 11., heeft de heer Eug. Froidure, ingenieur, een der knapste schutters onzer burgerwacht, een staalke geleverd van zijne weergalooze juistheid in het mikken en schieten. In het klein cartonsji, ee.i kringje van een centimeter middellijn, heeft bij 5 roozen, dat is 125 punten geschoten. Dat is nog de eerste keer dat zulks in de maatschappij Burgerwachten gebeurd, sinds zij bestaat. Nu, die flinke schutter heeft reeds meer maals de rozen, 125 punter geschoten in het blazoen van 2 centimeters middellijn. Daar uit blijkt voldoende, meenen wij, dat de kans of het toeval hier voor niets tusschen zijn, zooals men het soms zou kunnen den ken. De kunst in 't mikken en 't afdoppen alleen kan hier in aanmerking komen. Een gul en welgemeend goedheilaan den flinken schutter Schieting van Donderdag 1 Februari Kartons (1 cent. diam.) Froidure Eug. 25 25 25 25 25 125 Schieting van DondsrJ. 8 Februari Gewoon blazoen. Boedt Léon 25 25 25 25 25 125 Froidure iiug. 25 20 25 25 25 120 Vermeulen H. 25 25 25 25 20 120 Ligy Albert 25 25 25 25 20 120 Woensdag 14 Februari ten 7 1/2, in ons stadsschouwburg, geeft den tooneeltroep van den heer Fontenelle eene luisterlijke vertoo ning bestaande in CORIGNAN cntre CORIGNAN vaudeville en 3 actes. Au 3e acte La roulotte de la somnambule. Men zal beginnen met L'ÈTII\CELLE comédie en 1 acte. Geen wonder of de zaal zal als gewoonte te klein zijn. Prijzen der plaatsen. le plaats 2 fr. 2e pl. 1 fr. 3e pl. 50 c. BURGERSTAND. vaii den 2 tot den 9 Februari 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 5. Huwelijken. Duflou Gustave, daglooner, en Cherf Em ma, kantwerkster. Roelens Joseph, schoenmaker en Vanse- venant Julie, dienstmeid, Debrabandere Charles, reizende muzikant, en Barbez Lucie, kantwerkster. Overlij diens. Vancattendyck Edouard, 85 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Ompus Amélie, Dixmudestraat. Vande Wynckel Angéline, 84 jaren, zon der beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Cnockaert Servais, 64 jaren, paardenge- leider, echtgenoot van Dehaene Virginie, Meenestraat. Six Marie, 83 jaren, zonder beroep, onge huwd, Rijselstraat. Hoste Marie, 33 jaren, kloosterlinge, on gehuwd, Rijselstraat. Viaene Francois, 82 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Beauprez Rosalie, Dixmude straat. Ballay Frangoise, 58 jaren, kantwerkster, echtgensote van Debuigne Louis, Kalver- straat. Vandevelde Nathalie, 65 jaren, zonder be roep, weduwe van Boucquet Donacien, St. Jacobsbuiten. Chevalier Hor tense, 70 jaren zonder be roep, ongehuwd, St. Janshospitaal. Soete Pascal, 24 jaren, gendarme, rij school ongehuwd, wateringstraat. Desramault Emile, 73 jaren, stovemaker, echtgenoot van Ryckebaert Marie Rijseletr. Hinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 0. De correspondentie uit Poperinghe te laat toegekomen kan maar bij acht dagen over genomen worden. van den 1 tot den 8 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 1 Vrouwelijk 4 H U W E L IJ KEN. Benjamin Vandenherghe koetsier, en Reine Devos strijkster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Kinder en beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. Wij hadden het dus wel goed voor, wan neer wij zaterdag aankondigden dat Vaillant heden maandag voor de laatste maal de zon zou zien schijnen. Tegen de meening van al andere bladen, hielden we ons aan ons eigen gedacht en het werd waarheid. Niet, dat men niet genoeg heeft aange drongen om den kerel naar Nieuw-Kaledonië en vellegiatuur te sturen, want voorzitter Carnot was in persoon den man niet onge negen. Verders vroegen bladen, als Lintran- sigeant, La libre Parole en La Justice van Clemenc^au de genade van den dynami ter. De genade verworpen. Mr Labori, advokaat. van Vaillant, werd gisteren Zondag door president Carnot ont vangen. De verdediger haalde nogmaals de beste redens aan om de onthoofding van zijn klant in eeuwig turende dwangarbeid te zien veranderen, doch vruchteloos. Aan hooger hand was reeds besloten met ijzeren vuist te werk te gaan en het gerecht zijnen loop te laten volgen. De prokurenr-generaal kreeg bericht dat halsrecbting bepaal bleef op Maandag mor- gend ten 7 ure27, zijnde juist het oogenblik van zonsopgang. De beul van Parijs, M. Deibier, kreeg be vel op gestelden tijd tot de strafuitvoering over te gaan. Vaillant in 't gevang. Tot Zondag had Vaillant hem heel kalm getoond... Zondag morgend echter verklaar de hij aan zijnen wachter dat hij eenen slech ten nacht had doorgebracht, door akelige droomen was gekweld geworden. Hij keek eens eventjes buiten en zegde met zijnen gewonen tongval: 't zal nog voor heden niet zijn doch het zal ook niet lang meer duren. Daar de cipier niet antwoordde, ging hij voort: Hoe eerder hoe liever. Ik zal aan de bourgeois eens toonen hoe Vaillant naar de dood gaat. Twee karren, komen om 4 1/2 ure aangeredenop de eerste liggen de schandhouten, op de tweede eenen bak waarin men het overblijfsel van Vaillant zal leggen om het naar 't kerkhof te voeren. De twee karren worden langsheen de groote poort van het gevang gerold. Het schavot opgetimmerd. De beul en zijne helpers heginnen dan on- middelijk bet schavot op te temmeren op een dertigtal meters van de groote poort. De optimmering duurt bijna een uur. Ein delijk is alles klaar en Deibier haalt het drie kantig mes uit den lederen zak, hangt het in de groef en beproeft of het goed glijden zal. Alles is in orde. Een helper brengt de mande aan, die onder het schavot zal geplaats worden en waarin straks het hooft van Vaillant zal tuimelen. De laatste toebereidsels. De kleine poort der Roquette wordt geslo ten. Binnen gaat men over tot de laatste toe bereidsels. M. Brun, bestuurder der gevan genis; M. Espinasse, onderzoekrechterde greffier van het beroepshof; M. Leyzone, policie-commissaris der wijk, en de abt Va- ledier, almoezenier, begeven zich in de cel van den gevangene. Vaillant hoort den grendel schuiven, richt zich op in zijn bed en zegt zachtjes Mijnheeren, ik ben gereed. Ik zal mij aan- kleeden. Vaillant weigert de hulp van den priester. De almoezenier wil Vaillant de hulpmid delen van den godsdient bezorgen. De ver oordeelde stoot hem van zich af, in den be gin te met veel beleefdheid en ten slotte, met krachtdadigheid. Het toilet. Nu gaat men over tot 't toilet, 't laatste en verschrikkelijk toilet van Vaillant. Ter wijl men hiermee bezig is, laat deze ver- wenschingen hooren. De aanwezigen geven geene acht op het geen hij zegt. Men spoed zich en men begeeft zich naar buiten waar de halsrechting moet plaats hebben. Het schavot. Daar is alles gereed. Vijt en twintig repu- blikeinsche wachten te paart komen zich plaatsen voor het schavot met de blanke sabel in de hand. Ten 7 u. 10 m. worden de poorten der gevangenis geopend om doorgang te verleen- nen aan den abt Valandier die plaats neemt voor het schavot. Dan volgt de akelige stoet eene diepe ont roering maak zich meester van het volk. De laatste stond. Vaillant stapt zeer moedig voorwaarts. Hij wankelt niet. Zoohaast hij buiten de poort is gekomen, heeft hij het hooft op en beziet staarlings het schavot zonder te beven. Dan roept bij met eene kloeke stem Dood aan de burgerij Leve de anar chie Met vasten tred, beklimpt hij de trappen van het schavot, gevolgd van de knechten des beuls, die hem op de wipplank werpen. M. Deibier duwt op den knop, het mes valt met een dof gerucht. Het was 7 u. 12 m. wanneer de mensche- lijke gerechtigheid yoldoening had bekomen. Na de halsrechting. Tu-schen hat volk bespreekt men de hou ding van Vaillant en zelfs de ambtenaars bekennen dat hij zeer moedig is gestorven. De mande waarin het hoofd is gevallen wordt spoedig weggenomen en op het rijtuig gezet. De peerden rijden er mee weg in galop voorafgegaan door republiekeinsche wachten en gevolgd door het rijtuig van den almoeze nier. Ziehier volledige inlichtingen over den moord. In den nacht van zondag op maandag za ten in de herberg van Selschotter alhier den genaamden Verbake, werkman, oud 22 jaren Sansen, oud 17 jaren. Karei Depuidt. land bouwer te Vladsloo. Zij twistten onder elkan der over onverschillige zaken, tot dat De puidt hun zegde: Gij zijt maar koewach ters. De twee jongelingen verlieten de herberg rond 3 ure 's morgens, en gingen zich in hinderlaag leggen op den weg die Depuidt volgen moest. Wanneer deze voorbijging, vielen zij hem aan; de eene, met een mes; de andere, ge wapend met een stok. Het slachtoffer heeft niet minder dan twintig messteeken beko men. Aan een zijner handen werd hij ook erg gekwetst; met den stok werd hemden hoofd schedel verbrijzeld hetgeen de dood voor ge volg had. De schelmen lieten hun slachtoffer voor dood liggen, zijn later op hunne stappen te ruggekeerd, hebben hem nog verschillige stampen toegebracht en dan met het aange zicht naar den grond gekeerd, zij hebben hem ook zijn geld 3 fr. 20 ontnomen en on der elkander gedeeld. De gendarmerie, onmiddelijk verwittigd, was spoedig ter plaats en stelde een eerste onderzoek in. De brigadier van Dixmuide, bijgestaan door twee gendarmen, had reeds om 8 ure de daders in handen, die alles bekenden. Hun ongelukkig slachtoffer had verschei dene keeren genade gevraagd, zonder aan hoord te worden. Het parket was om 1 u. 30 op het tooneel der misdaad. Men heeft de moordenaars met de hand boeien aan, bij hun slachtoffer gebracht waar zij nogmaals hunne ijsslijke misdaad, zonder berouw, bekenden. De gendarmen waren verplicht hunne sabels te trekken om die boosdoeners tegen de volkswoede te beschermen. Men heeft hen naar het gevang van Veur- ne overgebracht. Het slachtoffer laat eene weduwe zonder kinders achter. Oud Antwerpen. Wij moeten gelooven, dat het comiteit van Oud-Antwerpen en de aannemer Merckx een middel hebben gevonden om de huizen als bij tooverslag uit den grond te doen oprijzen Vóór veertien dagen stonden er misschien een twintig huizen recht. Dezen morgen (20 Jan.), W" hebben ze geteld, waren er 62 op getimmerd van 87 gebouwen, die de oude wijk zullen uitmaken. En welke huizen De eigenaardigste, de schilderachtigste en tevens de gerieflijKste die men kan denken. Wat zal die wijk schoon zijn! Wat zal zij volk lokken tijdens de wereldtentoonstelling? Wat leven en vermaak zal daar heerschen, en wat zal er geld gewonnen worden, door diegene onzer medeburgers die het goed ge dacht hebben gehad een dier huizen in huur te nemen Van de groote gebouwen zijn tot hiertoe het Schepenhuys, het Marcgravenhuys en de Kapelle opgetimmerd. Aan de Oude Borze is men begonnen, en deze week zal men de hand slaan aan het Tooneel, aan de Kipdorppoorte en aan het Oud Stadhuisdat in 1564 werd afge broken. Men hoopt dat voor Vastenavond het ge timmerte van al de gebouwen zal voltooid zijn. Congres der Drukpers. Het aangekondigde kongres der pers zal te Antwerpen plaats hebben van 7 tot 12 Juli. Alle beprekingen op het domein van ras sen. nationaliteiten, godsdiensten en loopen- de politiek, zijn streng verboden. Het con gres heeft ten doeldoor de toenadering van

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2