Menagerie Oriëntale, STADSNIEUWS. Ons drinkwater. Katte Feest. Dansfeesten. In de Werkerslier Sterfgeval. Champ de foire. Hippodrome de Paris, Theatre Gonsael. Grand Place en face du Sultan. Michel Strogoff. Poperiüghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Meenen. Westfleteren. Iseghem. kiezingen stellig maar ten jare 1895 kunnen plaats hebben. En intusschen zullen de klerikalen goede kans hebben om al de openbare bedieningen op te slokken en voor hunne creaturen te behouden, alzoo geheel en al het land in de d wangketens leggende. Wij lezen uit de Progrès De gemeenteraad heeft zaterdag de plans, begrooting en lasten collier goedgekeurd voor de werken die uit te voeren zijn voor het drinkwater dor stad ze zullen kosten fr. 202,922,11 cent. Het zullen schoone gebouwen zijn die het oogstralen, maar zeer veel geld kostende. De zaak van de pressing zal opgelost zijn. Maar dit zal ook het eenige voordeel zijn. Dit konde verkregen zijn voor een vierde van den onkost. De bassins voor het zetten en filteren van het water alsook de blaastuigen voor het te verluchten zullen zonder degelijke uitslag blijven o n de microben en de opgeloste or ganische materiën te bestrijden die de wa ters van Diekebusch zoo verschrikkelijk be zoedelen. De ijzeren bareelen, op verscheidene wij zen geplaatst, om de organische matériën in oplossing, te doen neerslagen zullen van on beduidend gevolg zijn. In zulke voorwaarden, dekt het metaal zich spoedig met de slijmachtige ijzerzouten welke het met organische sloffe vormd en werkt weldra niet meer. De microben, die voorafgaandelijk niet zijn weggenomen, zullen in die bassins van decantatie, van filtratie, in die zandfilters, voor hunnen teelt en voortzetting uitmun tende broeinesten vinden. Men heeft willen groot doen. Men heeft willen de kiezers verbazen. Men heeft willen de kiezers overtuigen hoe noodzakelijk het was veel geld te ver teren om de leening en de afschaffing van het. stadsköllegië te doen slikken. Men zal ve-M geld verteerd hebben, maar men zal nog altijd gemeen onzeker dikwijls slecht en gevaarlijk drinkwater hebben. Indien de gemeenteraad naar mij hadde willen luisteren en mijn voorstel aanveerd hadde dien ik neergelegd heb in de zitting van 31 Juli 189:3 voorstel gesteund door de fill. Brunfaut, Poupart en Van Eeckhout en verworpen door de HH. Surmont, Oolaert Berghmann, B'reyne, Struye, Booneen Bege- rem de kwestie van de pressing ware vol ledig opgelost geweest voor 51,000 fr. En dat, dan ook nog in veel voordeeliger voorwaarden bij dewelke men, naar goed dunken, zou le hebben kunnen de waters van Diekebusch of van Zillebeke gebruiken. Op dia wijze koude men over een dubbel hoe veelheid water beschikken en alle noodig- lleden van verbruik, van gezondheidsonder- houd en nijverheid, voor nu en voor de toe komst, verzekeren. Voor 54,000 fr. meer, men zou benevens de pressing, de zuivering van het water ge had hebben, volgens het stelsel Euston en an dersom die het eenige is die ernstige uitwerk selen opleverd. De werken zaterdag gestemd gaan nauw- lijks uitgevoerd zijn of men zal gedwongen zijn eene ernstige zuivering uit te richten, die op den voet dat men nu gaat, nog zeer veel geld zal kosten. Gedurende dien tijd, zal het openbaar on derwijs vernietigd zijn, de stadsfinanciën zullen ten onderen zijn, de sterfte in Ieperen zal blijven wat ze is, het is te zeggen: de grootste onder alle steden niet alleen van België maar van de gansche wereld. Gelijk ik het niet heb opgehouden te zeg gen en te schrijven, men heeft in deze zoo gewichtige zaak met eenen ongelooflijken parti pris gehandeld. De commissie van de waters heeft formeellijk de bactériologische ont leding van het water der waterlei ding en van den Dickebuschvijver voorgeschreven. Men heeft het niet gedaan, men heeft het niet willen doen, men heeft het niet durven doen. Men heeft nog niet gezeid waarom. Is het uit vrees dat die vervlikte ontleding zoude kunnen bewijzen dat die twee honderd dui zend franken noodeloos zijn verteerd ge weest. 't Is waarschijnelijk. Maar men miskend niet ongestraft de wet ten der natuur. De gezondheidsleer en de boetériologie verbreiden zich spoedig uit en ik voorzie den tijd dat het volk van Ieperen zal begrijpen wat don gemeenteraad niet heeft begrepen. Ik wenschte dat het niet te laat ware. [get). P. Vermeulen-Decoene. Ja, met al die schoone teekeningen en plans devis, prise d'eaux, filters en contre- filters, die bassins, die reservoirs enz. enz., krijgen we slinkende water met palingen er in. Nu zullen we zeker nog snoeken en mo- luwe er bij krijgen 1 Maar wat hooien ze in onze zuur gewon nen cenljes. Morgen Zondag begint onze wijd gekende kattefeest, die, als het weder eenigzins or dentelijk is, alle jaar veel volk herwaarts lokt. Da marktplaats geleek dezer dagen niet slecht eene timmerwerf, Het krioelt er van spelen, looneelen, winkels en vermakelijk- heden van allen aard. Noemen wij maar 3 of 4 molens, waaronder het Duitsch rijspol in zeilbootjes, 2 hippodrooms, de geleerde vogels en 3 barakken met bronzen mannen. Wij wenschen dat al die lui goede zaken mogen maken en met eenen goedvoorzienen geldbeugel mogen vertrekken, want den slrugle for lifede strijd om een korst brood is voor hun hard genoeg. Doch wij twijfelen er aan. De mededinging is te groot op ons feestplein. Ook waarom aanvaard men al die barakken, waar hetzelfde spél te zien is en die elkander dus het stukje brood komen van tusschen de tanden trekken. De eerste aanvragen alleen zou men moeten aanvaarden en de andere afwijzen. Nemen wij eeens die drie barakken met bronzen mannen. Een van hen had de voorkeur gevraagd en beloofd eene vertooning te geven ten voor- deele van den arme der stad op voorwaarde dat hij geenen mededinger had. Tot twee maal toe heeft hij desaangaande geschreven en men heeft zich alleen de moeite niet ge- gegeven hem een woordje te antwoorden. Toen hij hier aankwam met zijne bronzen mannen, tijdvakken uit den oorlog van 1870- 71, waren zij gedrieën; hij had twee mede dingers. Is dat wel gehandeld en waar heb ben onze meesters die zonderlinge beginse len van wellevendheid opgedaan? Nu zeggen wij tót onze lezers, dat de Bronzenmannen die het zoowel met den arme meenen en zoo onbeschoft door onze meesters behandeld werden, recht over het koffiehuis Den Bok op de Groote Markt staan. Wie deze bezocht heeft, kan dan nog de andere gaan zien om zoo zelf over het verschil te kunnen oordee- len. Jl. zondag had er in het Huis der Oud- Pompiers een vermomd dansfeest plaats te gen een nog al hoog inkomgeld. Het is op perbest gelukt en mag alleszins een prachtig luisterlijk, schitterend vastenavondfeest hee- ten. De weistellenden en rijken hebben groote onkosten gedaan om daar te kunnen pralen in een sierlijke, veelal zeer kostelijke kleedij. Het was er mooi, oogverblindend van pracht en pralerij. Ook was er volop vermaak en genot. De handel zal daar een nogal mooi stui- verke aan verdiend hebben en onze nering- doenders zullen daarom ook de liberale in richters van dat feest dankwijten. Dat was wezentlijk noodig, want sinds de klerikalen hier iedereen rij keil 1maken, ziet het in de neering deerlijk m&ger uit en al de ka mers der porte-monnaies van onze winke liers zouden allicht te huren hangen; want van zeemzoete beloften en rotte appelen, kan men toch geene soep maken. was er nogeens bal tegen inschrijving. Daar ook krioelde het van volk, genoegen, vreug de en vermaak. Hoewel er minder pracht ten toon gespreid was, toch ging het er even gul en hartelijk toe. Men flikkerde dat het stof in de geburen vloog. Het was een heel lustig en genotvol feest, dat aan allen even wel bevallen heeft, en dat, onder de verma- kelijkste dansfeesten mag gerangschikt worden. Eene der achtbaarste familiën der stad heeft een gevoelig verlies ondergaan in het afsterven van vrouw Hendrik Creus, geboren Florentia Fache, overleden te Yperen den 13 februari 1894 in den ouderdom van 58 ja ren. De begraving gevolgd door een groot ge tal vrienden, heeft plaats gehad gisteren vrijdag 16 Februari om 3 ure namiddag in de parochiekerk van Sint-Maartens. Pour la première fois en notre ville La mécanique remplacée par le naturel sous indirection de M. Fernando et Henrotte Lepons d'équitation petits frais. sans dangers pour adultes et enfants. Surveillance garanti, Ne pas confondre l'Hippodrome se trouve en face de l'Hótel des 3 Reis. Prix inodérés. L'attraction principale de la foire c'est la située sur la grande place, en face de la Chatellenie. Direction du célèbre dompteur DE SION, créateur de la danse serpentine qui vient d'obtenir tout récemment un immense succès k Paris, Bruxelles, etc. etc. II est accompagné de Miss. NOUMA. La serpentine sans rival, qui exécute au milieu de 4 Lions et Lionnes ses gracieux exer- cices. Tous les soirs h 8 heures, grande repre sentation. Dimanche, Jeudis et Samedis, Matinée 3 1/2 heures. Wij hebben onze lezers te berichten dat de vermaarde troep onder 't bestuur van den heer Gonsael, verbeeldende: De bronzen mannen, verscheidene medaljen en Diploma's beko men heeft te Brussel, hier in onze stad maar eenige voorstellingen geven zal, in zijne groote en wel opgetimmerde barak, staande nevens den theater der geleerde vogels; volgens men verneemt zal het de eerste maal zijn dat zulks in Yperen voor gesteld wordt, geen twijfel of er zal plaats te kort zijn. Wij raden dus de liefhebbers aan er eens naartoe te trekken. Grand Thé&tre. Troupe dramatique etlirique, sous la direc tion de M. Grêteur. Tous les soirs, k 8 heures graude représentation. Dimanche soir. Début de la troupe: pièce a grand spectacle en 5 actes et 16 tableaux. Prix des places: réservées 1,25, prem. 75, secondes. 50 c. CORRESPONDENTTEN. in tie bus BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 Februari 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijkid. 8. Overlijden». Lombaert Edmond, 72 jaren, zonder be roep, echtgenoot van Dehouck Jnlie, Meene- straat. Van Beeck Feliv, 44 jaren, opperbewaker van het celgevang, echtgenoot van Angilfis Valeria, Minneplein. Desmedt Leon, 75 jaar, fabriekwerker on gehuwd, Lange Thouroutstraat. Lerycke Frangoise, 79 jaren, strijkster, echtgenoot van Ployaert Jan, vleeschhou- werstraat. Fache Florence, 58 jaren, z. b. echtgenoo- te van Creus Henri St. Maartens Nieuwweg. Vanleene Henri, 38 jaren, daglooner, echt genoot van Timperman Flavie, St. Nicolaas- buiten. Kinderen benedon de ~7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Hop. De prijzen minder en de ver koop flauwer dan verledene week. Er werd veel vreemde hop verhandeld, doch s'echts in dezelfde voorwaarden als de hop uit de streek. Poperinghe-stad aan 95 frank de 50 kilos. Poperinghe-dorp van 90 tot 93 frank. De verjaarde hop is van geenen trok. van den Stolden 15 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 5 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Verhaeghe Amelie oud 72 jaren, echtge- noote van Benjamin Vanuxem, Meessen- straat. Allaeys Auguste oud 70 jaren echtgenoot van Philomena Seys Yperstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 2. De moordenaars der weduwe Buseyne. Maes, Leman en Van der Struyft, in België aangehouden, en Dhellemes, schoenmaker te Roubaix, aangehouden in Frankrijx, wer den gisteren op de grens met elkander ge- kon fronteerd. Het is gebleken, dat Dhellemmes de plich- tige is en den moord beraamdede drie anderen zijn slechts zijne medeplichtigen. Het heilig goedje, dat op den buiten zijne opvoeding in de scholen met God ontving, laat in onze gewesten weeral van zich hoor- en. Te Westvleterenzaten de harenmutsen en een jachtwachter, wildstroopers op de hielen, toen dezer laatsten, de genaamde Gappoen, in de relating zijner vervolgens aanlegde en vuur gaf. De jachtwachter Fed. Moerkerke werd getroffen, doch de wonde is zonder gevaar. Cappoen, evenwel, werd bij de lurven gevat en de doos ingestopt ter beschikking van den heer Procureur des Konings. Een paar dagen later reed de paardeknech t van F. G. houtkoopman, naar Roeselare. Nabij West-Roosbeek werd hij door eene bende lotelingen, die van Langemarck kwa men aangerand en duchtig het vel uitgeklopt, terwijl zijne paarden vrij voortreden. Groote ongelukken hadden daardoor kunnen gebeu ren. Ook hebben de gendarumn oogenblik- kelijk een onderzoek geopend en de schuldi gen zullen algauw ondervinden dat hunne frats een zuur steartjes gaat krijgen. Vrijdag laatst, rond 7 ure 's avonds, is in de lijnwaadfabriek van M. Van Witberghe een ongeluk gebeurd, dat droevige gevolgen kon hebben. De weisters van een grooten riem van rond de twintig centimeiers breed, zijn gesprongen of losgerukt. Deze riem le verde de kracht tot de voortbrenging van het electrisch licht, waarvoor eene kracht noodig is van twaalf paardenmet eens was het licht uit en de macluen, met zooveel kracht vermeerderd, ging zoo schrikkelijk geweldig, dat het jachtwiel, wegende mis schien 3 k 400 kilos, in stukken sprong en twee der wevers kwetste, doch zonder ge vaar. «3» E. was galant met de maskers, hij gaf eenige pastillekens en mentjes, zei haar schoone dingenhoe stond hij te gapen, de mas ker ging af en 't was zijne vrouw. 0.10 En hij gaf ze nog twee pastillekens en een broodje met koetong. 0.20 Omdat J. haren oom zoo goed gekl... heeft. 0.20 Omdat het zwart dominotje zoowel intri geert heeft. 0.10 En dat den dikken champagne gaf om haar te kennen. 0.10 Champagne met confetti moet goed zijn zei hij, en hij speelde alles binnen. 0.10 Hij had confetti tot in zijn hair. 0.10 Omdat Mr van de nieuwe bijouteriewinkel in de Boterstraat, zelf van den commission- naire speelt, hij geven den commissionnaire een half siskenen zij dragen zelf de koffers voor het overige. 0,25 La société de Wulverghem, de carnaval van den jongman en een getrouswd wijf, den slaffer en anderen thé, 0.15

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2