120 PAARDEN GRAND CONCERT Poney Tarara-boum-de-Ay Kattenfeest. Verdronken. Groote Cavalcade De Clown en zijne Kleine Polney's Wytschaete. Ville de Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Gheluvelt. Meeuen. Wereldtentoonstelling van Antwerpen VERSCHIILENDE TIJDINGEN. Boekbeschouwing. voorwendsel vecht, slaat en moordt men. Is het das niet beter te laten maskeren en dan sen dan te zien moorden en vechten? Maar wat het Journal in 't geheel niet gaat, is dat le Progrès zegt dat er door ze kere mannen geheele jaren door gemaskerd wordt; dat sommige lieden en vooral onze hedendaagsche meesters met een bestendig masker op hunnen smikkel loopen en daar het maar de waarheid is die kwetst, springt het godvruchtig Journal uit zijne schoenen en neemt die groote waarheid voor laster. Niemand zal ontkennen tenzij het Journal d'Ypres misschien dat de god vruchtige, rechtzinnige, en op alle manie ren achtingswaardige kaloten, van den 1 Januari tot den 31 December maskeren. Als men nagaat wat deze al gedaan hebben om de menschen te foppen, te misleiden, te verblinden en uit te koopen, moet men be kennen dat zij meesters geworden zijn in de kunst van het maskeren. Niets is bij hun rechtzinnig, alles is ge maakt: hun aangezicht en hunne woorden strijden met hunne werken en zij willen doorgaan voor openhartige lieden. 't Is alsof ieder zijne rol en zijne vermom ming ware opgelegd geweest: een wrokdra- gend en baatzuchtige burgemeester wilt als burgervader aanzien worden een parvenu steekt zich in het vel vau eenen edelman een hoovaardige nietweter stelt zich vóór als kunstbeschermer; een lasteraar wil als zedepreker optreden enz. enz., en men zou van 't goê jaar moeten zijn om dit al voor klinkende munt te aanvaarden. Het Journal moge ons antwoord nemen zooals het wil, wij zeggen onze manier van peizen en het heeft er ons toe uigedaagd, bevalt dit hem niet wij kunnen het niet helpen, elkeen heeft zijne goesting en zijne manier van zien. Een dingen is zeker, 't is dat wij rechtzinnig onze meening uitdruk ken en niet zoeken de menschen te doen ge- looven dat de kiekens hooi eten. Heb-je 't weg, Journal Het is reeds eene week dat onze Katten feest aan den gang is. Onze uitgestrekte Groote Markt is gansch bedekt met allerlei barakpn die, door de mededinging en het guur weder, verre zijn van gulden zaken te maken. Veelal is er 's avonds geen levende ziel, op het feestplein te zien. Het Seberisch weder is daar wel de grooste oorzaak van. De beide hipodrooms en het wafelhuis doen de beste zaken, omdat er daar nog al eene verdraagelijke temperatuur heerscht. Maar onze feest, is ook al geene schaduw meer van wat zij vroeger was en om die reden en nog vele anderen zullen al die foor kramers zich deerlijk in hunne verwachting teluergesteld vinden. Wij beklagen ze zeer maar wij betreuren het nog meer dat ook onze nering.loenders er al even erg door lijden. God betere 't. Ons dunkens heeft de stad niet wel gehan deld door twee of soms drie barakken te aanvaarden, die dezelfde vertooningen of 't zelfde spel het volk aanbieden De sukke laars, wier porte-moneaie gewis schrikkelijk aan 't alarm kloppen is, kijken elkander heel scheel aan, werken onder den gewonen prijs trachten elkander te onderkruipen en zoeken, om't korstje brood uit malkanders mond te rukken. Zij zitten leelijk in malkanders ra- pan en hunne winsten lijden er deerlijk door. Maandag morgen heeft men uit de stads grachten achter 't klooster der Rousbrugge- Damen, het lijk opgehaald van een zestig jarigen werkman van Vlamertinghe, bijge naamd De Kraker De ongelukkige was naar de Kattefeest gekomen en over de op gevulde gronden huiswaarts willen gaan. Van den weg afgedwaald, tengevolge der duisternis, zal hij in het diepe water gesuk keld zijn. Men heeft zijn lijk naar 't gast huis overgebracht. Hij laat eene weduwe met kinders achter. YPERE^ Vandenpserebooniplaats. Zaterdag 3 en Zondag 4 blaart 1834. DB GROOTE CIRK zal hier aankomen, met den grootsten troep die men in België ooit heeft gezien. Artisten van alle natiën des werelds, DE GROOTE CIRK komt terug van Amerika waar hij gewerkt heeft op de Tentoonstel ling van Chicago. Iedereen zal den willen zien den merkwaardigen Springer, echten CHAMPION SAUTEUR. Eene uitdaging voor 500 pond sterling aan alwie met hem den kamp durft wagen. AUGUSTE en zijne geoefende Apen. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene: 3 fr.lste 2 fr. 2de 1 fr. 3de 50 centiemen. Voor elke vertooning van 3 1/2 ure, zullen de kinderen van beneden de 12 jaar, maar halve plaats betalen. Tweede vertooning ten 8 ure. Ten 3 ure Groote CAVALCADE langs de voornaamste straten der stad. De Bestuurder, Fred. GINNETT. BURGERSTAND. van den 23 Februari tot den 2 Maart 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijkid. 5. Overïïjtlens. Devos, Amelia, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Pieter Segers, Schotlandstraat. Doussy, Eduard, 76 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Christoffelstraat. Beuns, Lucia, 32 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Greminckstraat. Haeyaert, Florentiu, 48 jaren, metser, echtgenoot van Leonia Houcke, St-Niklaas- buiten. Carlier, Leonard, 38 jaren, daglooner, echtgenoot van Maria Lepla, Meenenstraat. Maerten, Pieter, 86 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St-Niklaas-buiten. Kidey, Maria, 61 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Pieter Vanderghote, Bees tenmarkt. Amssoms, Pieter, 63 jaren, daglooner, echtgenoot van Katherina Nolf, Meenenstr. Itinderen beneden de It jaren Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. - Wij hebben hier een hemeldragonder, die alle zondagen in zijne kuip spertelt, krin kelt en krult als een paling op een gloeien- den rooster om aan zijne parochianen diets te maken dat de liberale gazetten in 't alge meen en 't Weekblad in 't bijzonder leelijka slechte gazetten zijn, die men niet lezen mag op straffe van zijn zieltje hiernamaals regelrecht naar de helle te zien varen om daar met pek en teer besmeerd, met pe- trole en naphte overgoten te branden en te braden, te sissen en te frissen tot in alle eeuwigheid. De kruisbrave uitgedroogde dib- ben, de zeemende kwezeltjes en de suffige kwezelaars schrikken en beven dat hunne tanden klateren en de dood hun op 't lijf is, maar zij allen, die een greintje gezond verstand bezitten die voelen algauw, waar 't schoentje nijpt. Zij weten dat ons blad immer de waarheid koen, onversaagd en onbewimpeld voorhoudt en het heilig goedje soms al eens tot op het vel uit kleedt om al de vrome daden eens in een helder daglicht te stellen. Zij lachen eens fijntjes in de vuist bij al dat oorverdoovend maar zouteloos gedonder en koopen stande pedo eene geuzengazet na het sermoen. De godzalige man gods bereikt dus juist het tegenovergestelde van zijn beoogde doel hij maakt propaganda voor ons en verschaft ons nieuwe lezers, omdat iedereen geneigd is van de verbodene vrucht een stukje te bijten. Dat hebben wij van Adam en Eva overgeërfd Maar zou die gebenedijde commis-voya- geur in gelukzaligheid, hemelsche waar, rijstpap met zilveren lepels en andere snuis terijen, waarmede men de kleine kinderen en de onnoozelaars paait, niet beter doen eens te donderen tegen zekeren koster-secre taris, heel gekonfijt in devotie, die zoo zoet jes in de.... lanen van Venus wandelde, dat hij eene poes, met een heel dik trommeltje langs voor, trouwde, die, na 4 maanden in 't huwelijkswater gevaren te hebben, met een klein kosterke voor de pinne kwam, alsof zulks nu de mode ware in de wereld van 't heilig goedje? Doktoors, pastoors en kapelaans stonden verstomd dat bij den godzaligen secretaris na 4 maanden huwelijk den heiligen geest te voorschijn kwam. Wat zegt ge nu daarvan Zou hij niet veel beter dien anderen koster wat op de godgewijde kneukels geven, die hoewel fijnvroom, getrouwd en vader van famielje zijnde, er een hemels genoegen in schijnt te vinden, met jonge meisjes in de kerk te roekeloeren en deze al eens tot in de sakristie te lokken om ze dan den weg naar den hemel te wijzen, wat veelal ge lijk staat met op een loopje te gaan met hare eer en goede faam. En als na de 9 maanden het spel heelemaal afgespeeld is, dan zijn vleesch en bloed verloochent? Ons dunkens is er daar voor zijn gehuil en ge tier brood genoeg op de plank en daarmede zal hij voor de goede zeden eene heusche lans breken, iets dat een echt herderlijk en nuttig werk zijn zou, dan het Weekblad te hekelen, die niets daa de waarheid aan't licht brengt. Of hij nu onzen raad volgen zal, kunnen onze lezers aan hunne ekster- oogen voelen. SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE LE DIMANGHE 4 MARS 1894, a 6 heures du soir, en la salie des Concerts de la Société. Le BAL commencera a 9 1/2 heures pour finir a 1 1/2 heure. van den 22 tot den 1 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 8 Vrouwelijk 1 STERFGEVALLEN. Cornette Amandus oud 63 jaren rentenier echtgenoot vad Rosalia Dewickere Valcke- straat. Quaghebeur Adrienne oud 9 jaren, Wijk J. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0 Een hevige brand heeft de woning van M. Karei Lanoy, gelegen op Gheluvelt, in asch gelegd. Men had de grootste moeite om den zoon te redden, een 20jarigen jongeling, die ziek te bed lag. Oorzaak onbekend. Dubbele misdaad. Op eene kamer te Fives, vond men Zaterdag avond Theophiel Volders, wever, oud 20 jaren, en zijne ver loofde, Amelie Lefebvre. Bsiden lagen doode- lijk gewond op den vloer en werden over gebracht uaar het gasthuis. Amelie beweert dat zij van Volders wilde afzien en deze daarom op haar geschoten heeft. Volders loochent zulks en legt de zaak anders uit. Het onderzoek wordt voortgezet. Het Staatsblad van donderdag bevat een koninklijk besluit, waardoor eene loterij wordt ingericht ter gelegenheid der wereld tentoonstelling van Antwerpen. Die loterij zal verscheidene reeksen biljetten, van een miljoen ieder, begrijpen; de uitgifte van eene of meer reeksen mag voor de opening der tentoonstelling gedaan worden. De prijs der biljetten is bepaald op één frank. De helft der bruto-ontvangst zal gebruikt wordpn tot 't aankoopen der loten en het be talen der bestuurkosten der loterij. De andere helft zal dienen om de toegang te vergemak kelijken aan de werk- en ambachtslieden en aan de scholieren, alsook om toelagen te vergunnen aan de tentoonstelling van Fraaie kunsten, alsook andere bijzondere tentoon stellingen, prijskampen, congressen en voor drachten. Er zullen drie trekkingen geschieden. De nrs 000,000 tot 490,999 nemen deel aan de eerste loting; de nls 500,000 tot 999,999 ne men deel aan de tweede loting; eindelijk, de derde en laatste uitloting van iedere reeks zal al de nummers begrijpen van 000,000 tot tot 999,999 uitgenomen deze die in de twee eerste uitlotingen derzelfde reeks een lot ge wonnen hebben van 5,000 fr. of meer. Voor iedere der twee eerste trekkingen zullen erzijn:een lot ter waarde van 20.000fr. vier loten van 5.000 fr. verscheidene loten van eene gezamentlijke weerde van 85,000 fr. Voor de derde uitloting van iedere reeks zullen er zijn: een lot van 100.000 frank twee loten van 20 000 frank.; en het lot van 10.000 fr- verscheidene loten van aene gezamentlijke waarde van 100,000 fr. Alhoewel verschillige pogingen gedaan geweest zijn om het recept te verkrijgen waarmede de St. Jacobs Olie gemaakt wordt, zij zijn allen zonder gevolg gebleven. WAAROM! Omdat de St. Jacobs Olie eene eigenaardige samenstelling. Zij bevat zelf standigheden die nooit gebezigd geweest zijn in andere voorbereidingen en die eene won derbare inwerkende kracht hebben. Indien andere strijksels kunnen gebruikt worden om de huidziekten op de oppervlakte te doen verdwijnen, de St. Jacobs Olie is de eenige die rechtstreeks tot den zetel zelf der kwaal indringt en er aanstonds allen ontaardenden invloed uitroeit. Geen enkel ander genees middel zal dien uitslag opleveren, aangezien de geneesmiddelen voor het inwendig ge bruik doorslaande zijn om volkomen het or ganism te herstellen. Van daar de groote vermaardheid en de aanzienlijke verkoop van de St. Jacobs Olie. (20) Nieuwe banknoten van 20 frank zul len eerstdaags uitgegeven worden. Ditmaal zullen de bankbriefjes in vier kleuren ge drukt worden. Op de rechterzijde zullen zij in het blauw, zwart, geel en rood gedrukt zijn en op de keerzijde in het geel en blauw. Op de rechte zijde zal men het Werk af beelden met het zinnebeeld van België. Het watermerk, het hoofd van Cerès voor stellende, zal door geen gedruksel bedekt en in den rechter ondersten hoek geplaatst worden. Op de keerzijde zal men de wapenschilden der verschillende steden en de Vlaamsche vertaling drukken. Bij onze Nooderbroeders door Aug. Gittée. Uitgave van het Willems-Fondsnr 130. Gent: Julius Vuylstere,uitgever,Koestr.15. Jammer dat dit werk niet vóór het Arnhemsch Congres verschijnen kon I Veie Vlamingen zouden MATERS (Ancienne Musique des Sapeurs-Pompiers). donné sous la direction de M. Eug. Van Elslande, AVEC LE CONCOURS DE Mma THÉRY, Cantatrice, Mr FOLIE, Baryton, Mr DE KEMPER, Chanteur de Genre, et M-- J. E. STRAUWEN, Pianiste, PKOGRAMME, Première Partie. 1. Marc/ie Militaire. J. E. Strauwen 2. Grande Fantaisiesur Faust arr. C. Bender. 3. Grand'air de l'Africainepar M. Folie. Meyerbeer. 4. Air Varié pour Saxophone, par M. Rabaut Gamille, Membre de la Société. Muldarmans. 5. Duo des Noces de Jeannette chanté par Mms Théry et M. Folie. V. Massé. 6. Chansonnette, par M. De Kemper 7. Le dernier jour de la Terreur, Poème Symphonique. H. Litolff. Deuxiême Partie. 1. Les MésangesValse po ar 2 peti- tes Flutes par M.M. Huys Ga mille, Membre et Oreel Arth. Eléve de la Société. N. Bousquet. 2. Chansonnette par M. De Kemper 3. Air du Barbier de Séville, par Mme Théry. Rossini. 4. La pluie d'Or, morceau de Con cert pour Clarinette par M. Lambrecht Henri, Membre de la Soeióté. Bouillon. 5. Duo de la Flüte enchantée, par Mm" Théry et M. Folie. Mozart. 6. Chansonnette par M. De Kemper 7. Fantaisie Espagnole. J. Demersman. Yrt r

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2