Ieder zijne beurt. De schoonste dag des levens. Vlaamsche Ster. Feest. Willems-Ponds. Koninklijke Besluiten. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wereldtentoonstelling van Antwerpen Gentsche Studentenalmanak voor 1894. Verleden Zaterdag hebben wij, even als onze fransche confrater le Progrès, de nieuwsgierigheid van het Journal d'Ypres voldaan met hem het programma der liberale Associatie mede te deelen. Het godvruchtig Journal weet zoo het eene en het andere over den inhoud van dit programma te zeg gen en het raast en praat en ronkt en draait rond den pot om het te hekelen. Het drijft zelfs de verwaandheid zoo ver dat het belooft in een naaste nummer het programma der Liberale Associatie van Yperen eens duchtig en grondig te bespreken. Maar vooraleer het heilig blad zich zoo hevig met onze zaken bezig houdt, willen wij hem ook eenige vragen toesturen en wij verhopen wel dat het ons zal gelieven te ant woorden, want ieder zijne beurt. 1° Zou het Journal d'Ypres wel willen het programma der katholieke associatie mede deelen? 2° Aanvaard het heilig Journal de ency- kliek van Z, H. Leo XIII op den Slaat der werklieden 3° Aanvaard het 't programma van den heer Abt Pottier en van zijn blad le Pays Wallon of het programma van M. Coilinet en van zijn orgaan la Gazette dx Liège, (oud bisschoppelijk orgaan) 4° Aanvaard het Journal het programma van den nationalen katholieken werkers- bond en dat der katholieke boerenbonden Het programma van den heer Pottier is meer verzamelachtig dan dit der belgische socialistische werkerspartij. Het is door den nieuwen bisschop van Luik en door den Paus goedgekeurd. Het programma van den katholieken natio nalen werkersbond is socialistischer dan dat der vooruitstrevende liberalen en het geniet der steun, de bescherming der belgische bis schoppen en van gansch de katholieke partij. Wat wij nog zouden willen weten, is of het Journal d' Ypres voorstander is van de hervormingen die M. Beernaert hoog ver heften welke M. Woeste bestrijdt. De vrienden van het Journal dYpres zijn aan het bewind, zijne opstellers zetelen in de Kamer, in den Senaat, in de Provin cialen- en in den Gemeenteraad. Zij zijn met 21, zeggen zij, in dien opstel- raad. Indien zij niet ziende Mindzijn, moeten zij een gedacht hebben over die voorname en belangrijke vraagstukken, en zij zullen dat gedacht doen kennennu of de naaste kiezing. Alzoo noemt men gemeenlijk den dag op welken de kinderen, na twee jaren voorbe reiding, toegelaten worden tot hunne eerste communie. Of dit nu de schoonste dag huns levens is, betwijfelen wij, want hier, in ons bisdom, wordt deze plechtigheid gevierd op een tijdstip waar wij meesttijds nieis anders dan regen, sneeuw, hagel, wind of vorst krijgen zelden, zeer zelden is het weder heerlijk en de kinderen komen halfversteven ter kerk. 'S morgens, om 6 1/2 ure heeft de plech tige inhaling plaats, ten 7 ure vangt de communie mis aan, waaronder sermoen, en de kinderen verlaten slechts de kerk om 8 u. halfdood van koude en flauwte. Voor deze die de middels hebben hunne kinderen per rijtuig naar de kerk te leiden is de zaak nog zoo erg niet, maar voor het schamele werkmanskind, dat te voet heen en weder moet gaan en vooral dit welk buiten de stad woont, is het eene ware marteling. Hoe dikwijls heeft men niet gevraagd dat deze plechtigheid, gelijk in sommige andere bisdommen, op een gunstiger tijdstip zou ge schieden Maar de hoogere geestelijkheid bleef doof aan deze billijke vragen en men volgde maar altijd den ouden slenter. In de bisschoppelijke kollegiën en in de kostscholen door nonnen bestuurd wordt de eerste communie nochtans maar rond Sinxen, 't is te zeggen zes of zeven weken later, gedaan. Waarom?' Zijn de kweekelin- gen van deze gestichten van een beteren deeg gebakken dan de andere kinderen Waarom in zake van godsdienst twee maten en twee gewichten gebruiken?. Zal het Journal d'Ypres. dat sedert eenigen tijd zoo zeer vóór de belangen van den schamelen werkman ingenomen schijnt, zijne stem bij de onze willen voegen, enden nieuwen bisschop van Brugge, M. De Bra- bandere, willen verzoeken ons te verleenen wat zijn voorganger, M. Faict ons zoo hard vochtige geweigerd heeft? Nu heeft het katholiek orgaan eene schoone gelegenheid aan de hand om zijne belangstelling voor den arme te bewijzen. Wij verwachten zijn antwoord. Zondag 18n dezer geeft deze maatschappij hare laatste vertooning van 't abonnement bestaande in Tamboer Janssens, Adda, TTOTSEBOTSB Schoone muziekstukken zullen uitgevoerd worden, tusschen beide stukken, onder het bestuur van den heer M. Tasseel. Het zal weeral eene heel puike vertooning zijn,die in belang en aantrekkelijkheid tegen de vroegere opwegen kan. Geen wonder ook dat tooneelzaal nogeens veel te klein zijn zal om al de toegestroomde liefhebbers van echt degelijke tooneelkunst te bevatten. Wie eene behoorlijke plaats verlangt,weze dus op tijd. Ditmaal zal er, door onvoorziene omstan digheden, maar eene vertooning plaats heb ben. De tweede van den Maandag is afge schaft. Opening van 't bureel om 5 1/2 ure; begin om 6 ure stipt. Men kan voorop kaarten bekomen ten bureele van dit blad. Wij vernemen dat de Vereenigde muzie kanten (Oud-Pompiers) op Zondag 25n Maart zijnde Paaschdag, in de zaal der Oud-Pom piers een feest inrichten, bestaande uit een puik concert gevolgd van bal met buitenge woon groot orkest die er niets dan de nieuwste dansen zal uitvoeren. Alle liberalen zullen het zich een plicht reken huane genegenheid te bewijzen voor onze moedige en onvermoeibare muziekan ten door met hunne familie dit feest bij te wonen. Er zijn kaarien voor Heer en Dame aan 1 fr. en famillekaarten aan 2 fr., welke men van nu af bij al de muziekanten kan be komen. Het moet in het huis der Oud-Pompiers op 25 Maart nog eens stroomen. Wij vernemen uit goede bron dat de Ypersche afdeeling van het Wülems-Fonds haar laatste concert, gevolgd van bal, zal geven den Zondag 8 April, om 7 ure 's avonds. Dit feest zal plaats hebben in het Huis der Oud-Pompiers, Seminariestraat. Bij Koninklijk Besluit van 9 Maart 1894, M. E. Angillis, advokaat te Yperen, is bijge voegde vrederechter genaamd, in vervanging van den h. Leroux, geroepen tot andere be dieningen. Bij Koninklijk Besluit van 5 maart, zijn M. R. Begerem, kanten koopman tot voor zitter en C. Boone, brouwer, tot onder voorzitter van den werkrechtersraad ge noemd. Bij Koninklijk Besluit van 10 Maart 1894, M. Yan Gaver, bestuurder van 't gevang van Veurne, is in dezelfde hoedanigheid benoemd in 't gevang van Yperen. BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 Maart 1894. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijkid. 3. Huwelijken. Pierloot, August, daglooner en Moynié, Hortensia, kantwerkster. O verlij (lens. Hessel, Martin, 68 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Reina Spinnewyn.Meenenstr. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. van den 8 tot den 15 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 1 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 2. Naar een antwerpsch blad deelen wij er eenige meer bepaalde inlichtingen over mede vooral voor datgene waarvan de cijfers der grootte en der uitgestrektheid ons ontbre ken. De koepel staat reeds in het droog en is gedeeltelijk verguld en gekleurd de cam panile, verbeeldende de burcht uit het Wa pen van Antwerpen, is op weinig na vol tooid. De koepol zal lief en bevallig wezen. Het verste tot hiertoe opgebouwde is be nevens de koepel en de 65 meters hooge too- ren van het huis Kemmerich, doch inzonder heid, het merkwaardigste is het Oud-Ant- werpen. Dit werk is met reuzenschreden vooruitgegaan. Men zal in de uitgestrekte tuinen overal dien toren als vuurbaak in de lucht zien op rijzen. Men kan zich geen gedacht geven van de huizen en de omliggende gebouwen van oud Antwerpen in de middeleeuwen of men moet het gezien hebben, om zich een gedacht te kunnen maken van wat Antwerpen in vori ge eeuwen is geweest. Oud Antwerpen zal een wonder van schoonheid en eigenaardigheid zijn en nog nooit ergens zal men in eene Wereldtentoon stelling iets van dien aard en die kunst waarde te zien hebben gekregen. De voorgevel der groote halle, heeft niet minder dan 500 meters lengte en zal ganscb ingenomen worden door drink- en eetin- richtingen, die te samen gehuurd zijn voor 150,000 frank. In den Turkschen Harem tuin, zal een zeer schoon koffiehuis komen en zal men in een gebouw vrouwen van alle rassen en landen der wereld te zien krijgen die nu en dan zullen afgewisseld worden door ande ren men zal natuurlijk steeds de schoonste uitzoeken die men vinden kan. En zal daar als het ware, een bestendige prijskamp van schoonheid plaats hebben. Den prater verlatende zet men, eenige me ters verder, den voet op het grondgebied van de beroemde Rue du Claire. Volgens men zegt zal deze te Antwerpen niet alleen degene van Parijs in 1889, maar ook degene van verleden jaar te Chicago in schoonheid overtreffen. Worden de plans getrouw uitgevoerd, dan zal ieder voor dit gedeelte der Tentoonstelling in bewondering staan. De voorgevel ervan beslaat eene lengte van 138 meters, en het geheel bevat niet minder dan 26 huizen van allen aard en grootte, in den schilderachtigsten stijl, alsook eene mos- kée, een tooneel, enz., enz. Algerie en Tunesie zal eene oppervlakte innemen van 4,500 vierkante meters, met eene gevelbreedte van 50 meters. Eene buitengewone merkwaardigheid der Tentoonstelling zal zeker wezen de Grot van kristal. Daar zal iets tooverachtigs te zien zijn. Deze grot wordt gemaakt uit kristallen klompen van allen vorm, die gehaald zijn uit de Salt Rocks, in het Verre-Westen van Amerika, waar men ze aantreft over eene oppervlakte van 52 mijlen in het ronde en eene hoogte van 1800 voet. Ook dit werk heeft te Chicago groote be wondering uitgelokt. Deze grot staat in de nabijheid van de Congo-afdeeling. Hier legt men ook de laatste hand aan de werken, die ook reusachtig mogen genoemd worden. De rotsen, in ciment, de brug en de waterval alsook de vijver zijn zoo goed als voltooid, men is bezig reeds deze rotsen den natuurlijken toon te geven, en de brug is zoo ver klaar, dat nog een klein gedeelte noodig is om haar aaneen te brengen met de 250 meters lange brug aan den buitenkant der machinenhalle. Men is bezig met het plaatsen der staken voor de hutten te land en te water, waarin de Congolanders hunnen intrek zullen nemen en ons het leven hunner tropicale gewesten te aanschouwen zullen geven. De waterval zal 70,000 (zegge zeventig duizend) liters water per uur geven, dat van 6 a 7 meters hoog van boven af en tusschen de rotsen zal vallen in den ruimen vijver, waarop de negers met hunne prauwen en kanos heen en weer zullen varen. Het zal een klein gedacht geven van een waterval op de Congorivier. Zeker zal dit gedeelte mede een der groote aantrekkelijkheden der Tentoonstelling we zen. Men verzekert ons dat het een wonder van schoonheid zal wezen. Tot 15 maart worden al de abonnenten zondags op de werken toegelaten. In de week kunnen voorloopig de werken worden bezichtigd tegen 1 fr. inkomgeld per persoon, 's Zondags bedraagt het inkomgeld voor de niet geabonneerden 50 centiemen. -# Groot blijspel met zang in twee bedrijven, blijspel in één bedrijf, blijspel met zang in één bedrijf. Geboorten. a—woe - aa—m Om maar dadelijk een oordeel uit te spreken, zal ik zeggen dat de 34" jaargang van dit geuzenboekje mij wel bevallen heeft, althans veel meer dan zijne ouderen der twee vorige jaren, 't Is inderdaad naar het Mengelwerk, dat de almanak geschat wordtis dit gelukt, dan is de almanak goed-, is het integendeel niet geslaagd, dan neemt hij gansch beseheiden zijn volgnummer in de reeks der jaar gangen en niemand spreekt er over, tenzij de re dactieraad, om wellicht zich zeiven af te vragen, waarin of waardoor hij het mag verbroddeld heb ben? Dit jaar dus, zal hij zich die vraag niet te stellen hebben Het boekje bevat eersteen aantal bijzonderheden over de hoogeschool van GentStudentenleven ge durende het Academisch jaar 1892-93, Eooger on derwijs voor 't Volk, door P. Tack, den inbrenger dezer beweging in ons land, Eet verslag van 't Zal wel gaan door M. Vander Willigen, en de korte levensbeschrijvingen van prof. Jul. Van Rijsselberghe en van Peter Benoit. Van eerstge- noemden krijgen wij het, door Flor. Van Loo ge- steendruKt, portret te kijk, terwijl het konterfeit sel des tweeden het werk is van A. Sterck, een 2" prijs van Rome in de etskunst. Deze sterkwater plaat, op Chineesch papier, is zeker wel het best geslaagde portret, dat er tot heden van den Vlaamschen Meester bestaat. Deze heeft voor den almanak eenen Studentendronk gecomponeerd op eenen opwekkenden tekst van Maurits Sabbe. In het letterkundig gedeelte is bijna alles te noemen, niet als meesterwerk, maar als min of meer gelukt als men in acht neemt dat het grootste deH dier bijdragen geleverd wordt door beginnelingen op 't gebied der Kunst. Daarom wordt De Pareleen parel van 'n sonnet door J. Sabbe, seffens in de juweeldoos weggestopt en hors concours gesteld. Pettelgaat op in de vervolgden en ongelukkigen der SchrijversbentMultatuli, Heine, enz. Hier heeft hij weeral eenjnieuw slachtoffer ontdekt, dat ook onmiddellijk het voorwerp zijner bewondering en vereering wordt: Gottfried Kinkel. Hij schetst ons twee gebeurtenissen uit dezes leven en doet het eenvoudig, gemoedlij k, met hier en daar een greintje spot of verontwaardiging, naar 't past. H. De marez' novelletjes Téte de linotte en De wraak der Zee laten zich even gemakkelijk lezen; doch ik verkies het tweede om zijn gezond realism, boven het ietwat eonventioneele van het eerste. Onze Eelden van 1830 komen deerlijk gehavend uit de vuisten van Jef Knops. 't Is stevig werk ten bate onzer nationaliteit, welk daar verricht wordt en de Nederlandsch-schrijvende journalisten, moesten er nu en dan eens gaan uit kipnen, om de felle kleppers vau 1830, die eene tot heden onver diende eer genoten, van hun voetstuk te smakken. Waren de plannetjes van enkelen dier Helden gelukt, dan maakten we nu deel uit van La Na- tion-Phare en men zou van geen onafhankelijk België meer gewaagd hebben 1 Cieltje, Frans en de Duuve is eene Brugsche ver telling, gedeeltelijk in 't Brugsch dialect gesteld zelfs, zoodat men seffens achter het geheim van den schuilnaam geraakt, 'k Zal hem echter niet ver klikken, en mij bij een Proficiat, Midas bepa len; evenzoo voor Hapken, die evenwel wat meer werk va» z'n Uüzehen moet maken, zoo hij jniet wil dat anderen met de kaas van zijn brood loopen gaan Pettel levert nog een lief sprookje, naar het Duitsch van Rudolf Baumbach, en daarmeê meen ik de beoordeeling van het proza te mogen staken, want ik vraag me zeiven af, hoe de Herinneringen uit mijn eerste jaar, door Bert, in de oogen van den opstelraad hebben mogen genade vinden? Anders- zijds staan ook de bijdragen in ongebonden stijl verre boven deze in gebonden tekst, alhoewel de Ode aan mijne pet echt studentikoos is, Blijde in komst zeer mooi onder een tintje symbolism, alsook Mei en 't zal wel gaan (F. Dumoleyn) opwekkend, beeldrijk en vol kleur. Lol ende pret heb ik weeral aan de Yaria beleefd, want dit jaar zijn er eenige allerkoddigst, aller gekst. Ge weet waarin dit bestaat, lezer? Uit de re devoeringen engeschriften van ernstige lui, uit de Gewijde geschiedenis, Catechismus enz. neemt men eenen volzin over, om hem als zoogezegd ant woord of uitlegging te laten dienen, op eene vraag, of op iets dat verre is van ernstig te wezen, soms erg potsierlijk of vreeselijk leuk. Verbeeld u dus een bordereel en denk daarbij al de letters weg, om er een schuiloord van te maken, waar minnehandel gedreven wordt met wulpsche Evasdochters. Wel nu, daarbij klinkt het ais^eene heiligschennis: a) Aprés cela ils entendirent une forte voix du ciel, leur disantMontez ici. Apocalypsis, XI, 12. b) Alors toutes ces vierges se levèrent et prépa- rèrent leurs lampes. Mattheus, XXV, 7. c) ln nadere bij zonderheden kunnen wij niet treden. J. Vercoullie (Alg. Inleid, tot de Taalkunde). Wat zal de ernstige hoogleeraar daarvan wel gezegd bebben, wanneer hij zag tot welk 'n doel einde men zijn proza misbruikt!! En zeggen dat bovenstaande nog het eenige staaltje niet is 1 O, die studentenX.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2