ffi STADSNIEUWS. Hoe men menscken bedriegt. Turnfeest. Ziehier den uitslag van den prijskamp. M De troepen zullen waarschijnlijk den 3n September op den rechter oever van den Demer verblijven; den 4a te Scherpenheuvel en omstreken, den 5n te Aerschot en omstreken, den 6a Leuven en omstreken en den 7n te Auderhem en omstreken. De bewerkingen zullen twee ont moetingen medebrengen: de eerste in de omstreken van scherpenheuvel den 4 September, de tweede in de om streken van S'-Stephanus-Wolluwe den 7 derzelfde maand. De beschikbare troepen der gar nizoenen van Beverloo, Hasselt, Diest, Leuven en Brussel die zullen medewerken om den vijand te er- onderstellen, zullen gecanoneerd zijn in den omtrek der maneuvers. De ontbinding zal op 8 September plaats hebben. De troepen zullen algemeenlijk ge huisvest zijn in contonnement-abri en gevoed door de intendance, Eene betalingscommissie zal bij de afdeeling gevoed zijn. 2e Ruiterafdeeling De afdeeling zal hare schietingen en maneuvers in 't Kamp uitvoeren, onder 't bevel van den luitenant- generaal bevelhebber der afdeeling. Zij zal er vereenigd zijn van den 4 tot den 21 september inbegrepen. De samentrekking van de troupen der afdeeling evenals hunne terug tocht naar 't garnizoen zullen langs gewonen weg gebeuren. Den 29 augusti zal de 3e brigade (lste en 2e regimenten jagers te paard) in de omstreken van Ath en de 4e brigade (3e en 4e regimenten lanciers) in de omstreken van ,Gent samenge trokken worden. Die brigaden zullen dan onderling naar Leuven oprukken, de 3a langs Enghien en Braine L'Atleud, de 4d langs Aelst en Meysse. De vereenig- de afdeeling zal naar 't Kamp op rukken den 3" september oponthoud nemende op den linkeroever van den Demer. Den 22 september zal de afdeeling het Kamp verlaten en te Diest, Has selt en omstreken verblijven van den 22 tot den 24 inbegrepen. Den 24 zal de atdeeling op de Ghete een maneuver met dubbele aktie uitvoeren,' gedurende dewelke, ten einde geen kwaad te doen aan den oogst, het verboden zal zijn op de bebouwde gronden te komen. Voor deze beweging zal de bevel hebber der afdeeling het beschikbaar voetvolk kunnen gebruiken der gar nizoenen van Hasselt en Diest en buiten deze plaatsen kunnen doen inkwartieren. Vervolgens zullen de regimenten in hunne onderlinge garnizoenen ge zonden worden, die van de 3 brigade langs Leuven, Nijvel en Bergen, die van de 4 langs Hasselt, Humbeek, Aalst en Gent. Gedurende het tijdstip der maneu vers van de 2 afdeeling ruiterij zul len de troepen door de inwoners ge voed worden. De Tandmeester EMANÜËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantouile), Boterstraat, 12, Yper. Het blad der XXI grappenmakers heeft er eea handje toe om zijne lezers, en \ooral dezen van den buiten eenen hoop leugens wijs te maken. Wij bedoelen hier het Jour- nat cl' Ypresdat gewoon is altijd en in alle omstandigheden het tegenovergestelde der waarheid te zeggen en liegt gelijk een tan dentrekker om de stadhuisbazeu, wier on derdanige slaaf het is te bewierrooken. Onze lezers herinneren zich nog wat wij over de Thuindagfeesten schreven en hoe wij het stadsbestuur hekelden welk zoo weinig zorg draagt voor de belangen der neringdoe ners. Welnu, ziehier hoe het godvruchtig leugenaarsblad deze feesten beschrijft: Be feesten van Thuyndag. Door het weder begunstigd op zekere uren nochtans zeer dreigend, hebben de feesten der eerste dagen van Thuyndag veel bijval verworven. DenZondagenden Maandag was er in Yperen eene menigte vreemdelingen, een weinig van overal toegestroomd, om de bijzonderste onzer feestelijkheden bij te wonen. Ten eerste, wij vragen ons af waar de farceur die zulks durft schrijven die menig te vreemdelingen gezien heeft, tenzij in zijne verbeelding. Buiten een zeker getal werk lieden die in den vreemde werken en de ge legenheid van Tuindag waarnamen om hun ne bloedverwanten te komen bezoeken, wa ren er geen vijftig vreemdelingen naar de stad gekomen. Overigens, Burgemeester Surmont had het voorzeid en daarom waren de feesten zoo onbeduidend. Zal het Journal de pretentie hebben zijnen meester voor een valschen profeet te doen doorgaan Wij hebben het inzicht niet die feesten in 'i lange en in 't breede te beschrijven. Dit is gemakkelijk om begrijpen, aange zien er niets te beschrijven valt en de grap penmaker zou moeten een zeer schrandere kerel zijn om een verslag te geven van fees ten die niet hebben plaats gehad. Maar men zal ons toelaten te zeggen dat de Thuyndag anders aangemoedigd en bij - gewoond is sedert onze vrienden aan het hoofd der stad zijn, dan ten tijde van het liberale Bestuur. Hier breekt de schrijver bijna het wierook vat op den neus zijns meesters. Van twee dingen één: ofwel hij schrijft enkelijk zijne feestkronijk voor personen die nooit noch nu noch vroeger in Yperen geweest zijn, ofwel hij wil den draak steken met dezen die hem betalen en onderhouden. Nu dat hij oppasse, te veel ijver schaadt, en zijne meesters zou den hem kunnen bij de ooren trekken. Het is waar dat sedert vier jaren de zon algemeenlijk aan het feest deel neemt, of ten minste dat het weder ons goede verras- - sirigen voorbehoudt, betgene zij eeriijds niet altoos deed. Het is misschien eene verzachtende omstandigheid voor dezen die eertijds zoo dikwijls maar te vergeefs de geuzenzon aanriepen Wij zouden het hun volgaarne toestaan, indien zij de boos- heid niet hadden somtijds de woede van Eole (den wind) boven onze hoofden te trekken. Moet men niet van alle eerlijke schaamte ontbloot zijn om dergelijke leugens te dur ven schrijven? Weihoe, de kramers en ba- rakkemannen klagen putten in de steenen over't slechte weder, de landbouwers jam meren over de schade die door den regen aan hunnen oogst is toegebracht, de bis schoppen schrijven gebeden voor om een beter weder te bekomen, en de schrijver van 't Journal durft zeggen dat de zon onze feesten met hare gulden stralen begunstigde. Zou die verslaggever misschien willen doen gelooven dat onze jappers eene zon expres ter hunner beschikking hebben, welke zij kunnen uithangen als zij willen, en vooral wanneer het hunne feesten geldt? Men zou het waarachtig zeggen en diensvolgens zou er nevens de geuzenzon nog wel eene jap pers zon bestaan. Dus onze feesten zijn vroolijker, leven- diger, aantrekkelijker geworden; en zij kosten zooveel niet als eertijds, hetgene niets bederft. Zou mén niet zeggen hier eene reklaam van eenen kwakzalver te hooren? Een goo chelaar zou niet beter de nieuwsgierige menigte uitlokken Zeggen wij eerst een woord over de processie van O. Y. van Thuine. Op geheel haren doortocht door den regen bedreigd, heeft zij kunnen haren gewonen weg af- leggen te midden der ingekeerdheid van al de Yperlingen en de vreemdelingen die zich op haren doorgang bevonden. Weihoe! de verslaggever spreekt hier van regengevaar en eenige regels hooger zegt hij dat de zon onze feesten begunstigde. Zou de japperszon wel eene geuzenzon zijn, die zich niet meer bekreunt om de pro cessie dan een aap om eenen mostaardplaas ter? Met geluk hebben wij bestatigd dat de godsvrucht onzer bevolking steeds aan- groeit, getuige het getal vaandels dat alle jaren toeneemt en de andere betoogingen der godsdienstige gevoelens der stad. Welnu iadien het uitsteken van een vaan del een bewijs van godsvrucht is, mag men zeggen dat alwie kalote is recht naar den hemel zal gaan, zelfs dezen die door onze pijpenkoppen gedwongen zijn een vaandel uit te steken als eene precessie moet voor bijgaan. De schrijver heeft hier eene geluk kige gevolgtrekking. Spijtig nochtans dat onze vrienden van het stadhuis zeker besluit van over tien jaren niet intrekken, welk den inwoners verbiedt bloemen te strooien op den door- tocht van het H. Sakrament. Hopen wij nog dat dit zal komen. Waarachtig ja, indien de dompers aan 'fc bestuur bleven, zij zijn wel bekwaam toe te laten bloemen en groen te midden der straat te werpen, op gevaar af betreurens waardige ongelukken te veroorzaken, reden voor welke zulks over tien jaren afgeschaft werd. Maar onze achteruitkruipers bekom meren zich niet om de openbare veiligheid, als er gewag is hun fanatism te voldoen. Maar zij zullen bij tijds weggekegeld worden en de bede van den grappenmaker niet kun nen toestaan. -De opstijging' van den luchtbal heeft eene ontzaggelijke menigte op de Vandenpeereboomplaats en rond deze plaats uitgelokt. Dit was der moeite waard vooral ter oorzake der nederdaling in val- scherm die te Yperen voor de eerste maal moest uitgevoerd worden. Dit is niet te verwonderen. De feestelijk heden waren zoodanig schaarsch dat de menschen wel verplicht waren, wilden zij hunnen tijd dooden, naar den ballon te gaan zien om toch eenig verzet te vinden. Maar nu komt de kat op de koord: Het besluit op het laatste oogenblik ge- nomen door de heeren Gorrissen en Tem- merman, Secretaris en Ingenieur der stad, heeft de aantrekkelijkheid van het feest nog vermeerderd. Hier werpt de verslaggever eene dakpan op het hoofd zijner meesters, want hij bekent dat, zonder het besluit der heeren Gorrissen en Temmerman, het feest zonder eenig be lang zou geweest zijn. Wij bekennen dat ie dereen zich bekommerde in de luchtvaart onzer twee stadsgenooten, maar aangezien het voornemen slechts weiaige oogenblikken vóór de opstijging van den ballon is geno men geweest, wist niemand dat deze twee heeren zich zouden aangeboden hebben om het feest nog meer aantrekkelijkheid bij te zetten, en men zou geneigd zijn te gelooven dat de schrijver van het Journal d'Ypres wil doen verstaan dat die heeren niet uit eigene liefhebberij zijn meêgegaan, maar om meer belang aan het feest bij te zetten. Wat het toch is als men niet meer weet wat men zegt Het vuurwerk heeft ten volle gelukt niettegenstaande de vochtigheid van zeke- re stukken die door den regen waren aan- getast geweest. 't Is reeds de tweede maal dat de verslag gever zich zelve tegenspreekt. Heeft hij niet gezegd dat de eerste dagen der Tuindagfees ten door het weder zijn begunstigd geweest? En nu komt hij nogmaals spreken van regen bij het afschieten van 't vuurwerk, na ge zegd te hebben dat de processie gedurig op haren doortocht bedreigd is geweest. Maar waar bleef zijne zon dan, zijne japperszon, die hij in tegenstelling stelt met de geu zenzon Waarachtig die vent verdient in 't zothuis opgesloten te worden Eene bijzondere melding voor den bou- quet, Reusje. Ja, Reusjewelken de kalolen hebben willen verbranden en die zoodanig bespoeld is geweest door den regen dat zij maar ten halve in hun ontwerp gelukt zijn. Reusje heeft hen cone pert gespeeld, hij is de eenig- ste van al de stukken van 't vuurwerk, (die overigens niet te puik waren,) die niet ge lukt heeft on alzoo liep heel de boel op een belachelijk fiasco uit. (Wordt voortgezet.) Het best gelukte van al onze kermis fees ten was voorzeker het Turnfeest jl zondag door De Onvermoeibav en, ingericht en waaraan een tiental Turnmaatschappijen van Belgie en Frankrijk deelnamen. Het feest was eigenlijk een grooten wederlandschen turnprijskamp, die van 's morgens reeds aan vang nam om enkel 's avonds te eindigen, 't Was een van die feesten, die wat tering en nering in de stad brengen en daarom onder de beste mogen gerangschikt worden. Wij zullen hier niet uitweiden over al de bijzon derheden van dien prijskamp, maar enkel een woordje zeggen over 't eingenlijke volks feest op 't kazernplein. Vooreerst was de stoet die de bijzonderste straten onzer stad doortrok heel mooi en vol zwier en kranigheid. Een gewenscht weder begunstigde ten an dere heel bet feest. Ook was er heel veel volk te been op gansch den doortocht. De stadsharmonie luisterde met hare aanwezig heid den stoet en het feest op. Om 3 1/2 ure nagenoeg begon het eigenlij ke turnfeest met de gezamentlijke oefeningen van het 20e turnfeest van Lyon. Prachtig was de aanblik van het plein, wanneer de honderden turners daar met eene handig heid. eene kunst en eene gezamentlijkheid, die weergaloos heeten mogen, in hunne schil derachtige kleedij (zoo flink al de veelvuldi ge en in gewikkelde oefeningen uitvoerden. Luidruchtig handgeklap was ook hun aan deel na elke oefening. Heel merkwaardig ook de bijzondere oefe ningen met vrije handen en met knoetstok- ken, die door verscheidene groepen op verschillige plaatsen te gelijk uitgevoerd werden. Gestadig werd de aandacht van eene tallooze volksmenigte, die zich over het gansche plein en op de vesten uitstrekte ge boeid en menige salvo kwam de uitvoerders overtuigen dat zij meesterlijk gewerkt had den. De vele paramieden daar gevormd op hon derd en nog verschillende wijzen mag iels heel puiks heeten en deden daverende toe- juichingeu ontstaan. Er waren er oprecht on betaalbare. Het ballet mag voorzeker het parelke van heel het feest heeten. De helft der uit- voeders waren in lieve deernen vermomd op eene onberispelijke manier en met eene kunst die velen twijfelen deed of niet wezentlijk juffers waren. De dans bestond uit mooie fi guren, die een oogstfeest verbeelden, dus wel gekozen op dit tijstipt. Het was heel fraai echt koddig en zeer schilderachtig. Daverend handgeklap en bisgeroep wes het aandeel dier knappe dansers. De andere oeffeningen hoewel minder aan trekkelijk waren voorzeker vol belaDg en gewis volkomen het zien waard. Het was dus een welgelukt mooi, prachtig feest onder alle opzichten. Het mag met guldens letters prijken in de jaarboeken der jonge turnmaat- schappij De Onvermoeibaren. Eere en dank aan hen. Concours de mouvements spéciaux avec engins. 1. Houplines 58 points 2. Marcq-en-Baroeul 57 Concours de mouvements spéciaux si en gins. 1. La Tourquenoise 15 points 2. Vaillante, Lille 14 Concours de pyramides 1. Union Tourquenoise 69 points 2. Bruges 63 3. Houplines, Compatriotes 62 Concours de Ballet. 1. La Tourquenoise. 2. Concours de course en section. 1. Bruges 45,05 2. Gand 44,40 3. Messines 35,55 4. Vaillante 29,15 Concours de course individuel. 1. Declercq Marcq-en Baroeul 2. Lanoo Gand 3. Carton 4. Gras Jules Marcq-en-Baroeul 5. Bonau Messines. Belgique. Concours de mouvements spéciaux ajengins. 1. Gomines 68 points 2. Messines 66 Concours de mouvements spéciaux sjengins. 1. Gand 14 points 2. Bruges 11 fc

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2