Het prins-bisdom Luik. Herbergiers De Briefdragers. STADSNIEUWS. Jubelfeest. gepraleu behalen, met naar de Ka mer mannen te zenden die de reeds verzregen \rijheden zullen verdedi gen en nog uitbreiden en hervor mingen tot stand brengen, die het volk ten nutte zullen trekken, bij voorbeeld de invoering van het ver plichtend onderwijs, van den per soonlijken dienstplicht, van de even redige vertegenwoordiging. Maar het volk kan ook het wapen dat hem geschonken is, tegen zich zeiven gebruiken en zich onbewust zelfmoorden, gelijk het kind, onder wiens handen een revolver is geval len en hem afschiet om te zien hoe het gaat. KiezersWanneer gij op den dag der verkiezing u alléén en buiten aller oogen in het kiesgangje zult bevindendaar naar het potlood zult grijpen om een wit punt boven ééne der kandidatenlijsten zwart te makendenk er wel aan 't Is geen kinderspel dat gij daar te verrichten hebt 't Is den duur gewonnen burger plicht dien gij gaat uitoefenen Het lot van het land kan er van afhangen. Kiezers! Wij weten het en gij, kleine burgers en werklieden van stad en van buiten, gij weet het nog beter dan wij, daar gij de slachtoffers zijt en wij alleenlijk de getuigen. De clerikalen zullen u bedreigen met broodrooverij, ndien gij voor hunne kandidaten niet stemzij heb ben reeds begonnen met het te doen. Bedreigen kunnen zijbenauwd maken kunnen zij ook, maar dwingen voor dezen of voor geenen te stem men, dat kunnen zij stellig niet meer Oe stemming Is ge- tiet m 1 Gij en God alleen kunt weten voor wie gij gestemd hebt. Luister goed en gij zult zien hoe waar het is, alhoewel priesters, lca- steelheeren en machtigen u het te genovergestelde zullen trachten wijs te maken om u vreeze aan te jagen: Luister dus 1» A.I de stembrie- ¥esi szsjjo geMJIi van vorm, van grootte, vasi kleur» Hetgene dat de voorzitter van het stemrecht u zal geven, kan dus niet onderscheiden worden onder al de andere. JOL Waaneer g-ff stemt, toevloeit gij u 111 tiet Jklesgaaigje. (15° Vervolg). Die reeks van onlusten, van bloedige twis ten, van ijzingwekkende rampen, waarin gedurende een tijdverloop van 500 jaren, Luik meermalen op liet punt heeft gestaan om voor goed van de wereldkaart te ver dwijnen, ging beginnen, thans, dat het volk eenen bevoegden aanleiden gevonden had, eenen man van edel karakter, van uitsteken de begaafheden, en onwrikbaren moed. Hij biet Hendrik van Dinant. Deze wist de snaar der vrijheidsliefde te doen trillen; in medesleepende bewoordiging herinnerde hij den volke de oorkonde, die zijne voorzaten aan bisschop van Cuyck afgekocht hadden hij toonde den kleinen burgers in welken staat van onderhoorigheid en vernedering zij zich bevonden, wanneer zij nogtans en zij alleen, de voortbrengers van 's lands -welvaart waren en daarom spoorde hij hun aan om de hand te slaan aan het gezag dat hun wettige en onbetwiste eigendom was. Verdeelen om te heerschen dit spreek woord dat pauzen en koningen zoo dikwijls ten hunnen voordeel© toegepast hadden, Niemand kan zien welk pnntje gij zwart maakt met het potlood. lil. CSïf moet uwen stembrief toege- voiiwd aan den voor zitter tereggeveo. Hij kan dus niet zien hoe gij hebt gestemd. Hoe kan men uw stembriefje on derscheiden? Stemt dus in volle vrijheid van uw geweten. Niemand kan weten hoe gij van uwe vrijheid hebt gebruik gemaakt. Herinnert u iets 't Is dat het de liberale partij is die in 1878 eene wet van het cleri- cale ministerie heeft afgedwongen, om het geheim der stemming te waarborgen. Aan haar alleen, hebt gij het te danken, dat gij thans kiezer zijt en uw kiesrecht moogt gebruiken, als vrije kiezer en buiten allen dwang Zult gij stemmen voor de clerica- len die u willen dwingen of voor de liberalen, die u als vrijen burger be handelen De tijd is daar, waarop gij uw woordje te zeggen hebt. Met den stembrief gewapend, moet gij de daden uwer bestuurders goed- of afkeuren. Het zal dus niet ongepast zijn uw geheugen wat op te frisschen. Immers dan kunt gij stemmen met kennis van zaken en personen. Welke der twee partijen heeft uwe belangen verdedigd Ik open het boek der wetten en ik lees erin I De klerikalen stemden de Loi-Wet waardoor de herbergsers zoo eene groote verantwoordelijkheid draagt, en voor de kleinste overtreding zoo streng wordt gestraft. II. De klerikalen stemden het Ver gunningsrecht, waardoor de nieuwe herbergier, die moet zoeken en schar relen om aan zijn brood te geraken, eene taks van 100 tót 403 frank moét betalen om eene herberg te openen. I)ie wet is de grootste onrech'tveer- digheid, die bestaat Geen een neringdoener moet, bo ven zijne patent, nog zulk een bij zondere taks betalen Geen een Waarom dan de herbergiers? Waarom tweemalen en twee gewich ten in kiasse der neringdoeners! kwam de volksaanleider goed te stade, want liet gelukte hem geestelijkheid en adel tegen elkander op te ruien, en daardoor hunne macht te fnuiken. Ja, meer, hij wist de ede len zoodanig om den tuin te leiden, dat zij, enkel uit misnoegdheid tegen hei kapittel der Domheeren, aan de Kleine Burgerij het recht tot de benoeming der burgemeesters afstonden. De kens des volks was geen oogenblik twijfelachtig: het noemde Hen drik van Dinant en dezes vriend Jan Ger- rncau. De nieuwe burgemeesters sloegen aanstonds de handen aan het werk om de tot nu toe eenigzins verspreide volkskrach ten te verzamelen en in te richten, zoodat de burgers onder het geleide van enkele opperhoofden, tot het volbrengen van eene enkele taak, tot het volbrengen van een en kel doel, al hunne pogingen op een en het zelfde punt konden vereenigen. Daarom schaarden zij de bevolking in krijgsafdee- ling'en ieder van tweehonderd man sterk, die zich op het eerste sein der noodklok, ge wapend, op vooraf aangewezene plaatsen, onder het bevel van erkende opperhoofden kwamen plaatsen. Hendrik van Gelder zag deze inrichting Zijn al de Belgen niet geiijk voor de wet, heeren klerikalen? Doch wacht! het woord is nu aan ons, en gij zult onze stem niet meer ontfutselen door alle soorten van be loften. Zijn er onder u die het beknopt verslag der Kamers gelezen hebben, zij zullen zich herrinneren dat een klerikale representant van Antwer pen, hei voorstel deed het kiesrecht aan de herbergiers af fs nemen. De herbergiers, zegde hij letterlijk, mogen gelijk gesteld worden met de houders van huizen van ontucht [les tenanciers des maisons de débauche). Dit voorstel werd gelukkiglijk verworpen, maar toch hadden 87 kle rikalen er voor gestemd! Dat geeft u een gedacht van de liefde der klerikalen voor u! Herbergiers, onthoudt liet. Een briefdrager dienst doende in het arrondissement Yperen, zeg de ons het volgende Wij worden behandeld als lastdieren, als honden, niet als menschen Waar twee, ja drie personen bezigheid zouden vin den, wordt slechts éen briefdrager aangetroffen. Wat wonder dan zoo de brieven niet tijdig overhandigd worden en drukwerken zoek geraken? Onze lederen zakken zijn soms zoo gevuld, dat zij amper al de te bestel len voorwerpen kunnen inhouden. Verlichting van arbeid staat er niet voor de deur, wel integendeel Nu er kiezingen op handen zijn zal 't wroeten maar eerst beginnen. Klachten worden tegen ons ingediend door personen, die beter deden zich ons lot aan te trekken en te vragen dat het getal briefdragers verhoogd en hunne jaarwedde vermeerderd zou worden. Van s' morgens zes uren tots' avonds zijn wij te been, door regen en wind en ontvangen daarvoor een hongerloon Die man sprak waarheid. Een Brnsselsch representant M. Lemon- nier heeft, in den verloopen zittijd, de belangen van briefdragers in 't bijzonder van alle kleine staadsbe- dienden in het algemeen met kracht en talent verdedigd. Wat kreeg hij voor antwoord van Pater Peereboom i Dat do inkomsten van zijn departe ment niet toelieten aan den wensch van den afgevaardigde der hoofdstad gevolg te geven De gewijde mini ster loog onbeschaamd. Jaar aan der volksmacht met nijdig oog aan; de ver nietiging van dit opkomend gezag was sedert ciien het voorname doel zijns strevens. Ook wachtte hij op het geschikte oogenblik om aan de Kleine Burgerij den oorlog te ver klaren, en haar, door den dwang der wa pens, in haren voiigen afhankelijken staat terug te stellen. Uitheemsche staatkundige voorvallen leverden hem de vurige verbeide gelegenheid op. Jan van Avesnes, graaf van Henegouwen, die de kroon van Vlaanderen, aan zijne moeder, Zwarte Griet betwistte, had, als leenpiichtige des bisdoms, des Geldenaars hulp ingeroepen. De Gekozene was aanstonds gereed om dezen tocht die zijne krijgszucht streelde, te ondernemen, en daarom riep hij de gemeentebenden onder de wapens Hen drik van Dinant deed hem opmerken, dat de burgerij alleen dan ten strijde mochten ge roepen worden, wanneer het de verdediging des vaderlands golden daar dit hier geens zins het geval was, weigerde hij vlakaf, den eisch des Gekozenen in le wiiligeD. De prins barstte in eene onbeschrijfelijke woede los, en daar noch bedreigingen, noch beloften den burgemeester van gedachten konden jaar nemen de inkomsten van zijn budget toe waarbij eenige hooge ambtenaars, die 10 a IB duizend frank opstrijken, door buitengewone vergoedingen, het beste varen! Toch moeten de lagere bedienden nog niet wanhopen. Vandaag of morgen zullen de devote bladen mee deelen: dat minister Van den Pee reboom, de vader zijner beambten, er op bedacht is eene algemeene loonsver.hooging toe te staan... met Nieuwjaar (als de kiezing voorbij is!) De Tandmeester EMANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. by M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoufle), Boterstraat, 12, Yper. Verleden zondag staken de oude Boter markt end3 De Haernestraat in hun besie pak. Daar was het volop feest. De bewoners dier wijk hadden allen gewedijverd om het meest hunne genegenheid aan den dag te leggen voor eenen gebuur, die in ieders achting hoog aangeschreven staat. De drie kleurvaan wapperde aan alle huizen on zege bogen met gevoelvolle opschriften in rijm en proza waren opgetimmerd en mooi versierd. Ook gold het een man, een menschen vriend bij uitstek, die lange jaren alles veil had tot leniging der [smarten zijner lijdende medeburgers. Tijd, rust, vermaak, genoe gens, alles offerde hij immer bereidwillig op om wat heul en troost, wat opbeuring en hoop te brengen, daar waar niets dan smart, moedeloosheid en soms wanhoop heerschten. De heer Doktor Xaverius Dalmote vierde zijn 50 jarig jubelfeest als geneesheer in deze stad. 's Morgens bracht het muziek der Oud-Pompiers den alom geachten ouder ling eene aubade en 's avonds eene serena de Het was 's avonds vooral dat de geheele wijk een prachtig uitzicht opleverde. Overal verlichting; heel de De Haernestraat met dwarsdraden bespannen, waaraan venetiaan- sche lantaarnen hingen en dat alles verle vendigd door de zoete melodij van puike muziekdeuntjes. Ook daar kon men heel den dag door eene beweging vaststellen, die in onze stad zeldzaam heeten mag en 's avonds kon men daar op de hoofden der menschen gaan, hoewel nog alle ramen aan de ver diepingen overal dicht bezet waren. Gansche drommen overheidspersonen aanzienlijken, ambtgenooten en vrienden stroomden op dat oogenblik binnen om den weldoener van 't lijdende menschdom hunne innigste heil- wenschen en een warmen handdruk aan te bieden. Dat die brave, dienstvaardige, maar nederige en minzame heer diep ontroerd was kan men gemakkelijk zelf gevoelen. Het moet een wel aandoenlijken en tevens genot vollen en weldoenden dag geweest zijn voor doen veranderen, sprak Hendrik van Gelder den banvloek tegen de stad Luik en ging zich te Namen vestigen. Dan riep hij de hulp der naburige vorsten in, en allen waren aanstonos gereed om de fiere gemeente door geweld de onwettige des dwingelands op te dringen. Met de vereenigde strijdkrachten des her togen van Brabant der graven van Gelder, Gulik en Loon, gelukte het de Gekozene de stad St-Truiden te overmeesteren, de ge meentebenden in verscheidene ontmoetingen te overwinnen en den volke den vrede van Bierset op te dwingen (17 October 1255). De voorwaardev van dit bedrag waren zeer bezwarend: verbanning van Hendrik van Dinant en zijne voornaamste aanhangers afschaffing der gemeentelegers; vernietiging der onderlingsche verbonden die de vrije steden onder elkander aangeknoopt hadden vermindering der politieke rechten en be taling van zware krijgslasten, waarvan de vorst, voor zijn aandeel, de ronde som van een millioen franken onzer munt optrok, dit waren de bijzonderste vredesvoorwaarden die den ontmoedigden volke opgelegd wer den. Wordt voortgezet). n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2