TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Negende jaar. Zaterdag 3" November 1894. Nummer 45. 56 stemmen meerderheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekeudmakingen ten bureele dezer gedrukt worden een." gratis ingelijfd. D» annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Als men dat leest: 56 stemmen clericale meerderheidis het waar lijk om te schrikken en te beven, en te zeggen Daar kunnen wij nooit meer boven komen Dat had zelfs Glad stone niet in de Engelsche Kamer, die meer dan 600 leden telt, Ja, inderdaad, 't is verschrikkelijk, en zelfs te veel voor een landje als het onze, waar in de Kamer slechts 152 representanten zetelen. Maar is het om te wanhoopen en te gelooven, dat het liberalism voor eeuwig in Belgie verloren is, redde loos verloren? Wie zoo spreken overdrijven. Men mag niet vergeten, dat het algemeen stemrecht \oor de eerste maal zijne proef heeft gedaan; nieu we lagen van kiezers zijn opgetreden, waaraan de schoonste beloften zijn gedaan: van den eenen kant den hemel op de aarde, van den anderen den hemel hier namaals. Het oogenblik is aangebroken, dat die plechtige gedane beloften zullen moeten vervuld worden, en, o daar valt niet aan te twijfelen, zoowel de eenen als de anderen zullen hun woord moeten laten protesteeren. En dan, ja, dan zullen de ontgoo chelden, de teleurgesteldenen zij zullen legioenen zijn in de niéuwe kieslagen, die nu vol hoop en ver wachting voor de eerste maal hun burgerrecht hebben uitgeoefend, zien en bestatigen dat zij gefopt en bedrogen zijn geworden, en onver- (17® Vervolg). 9° De kuipers en wijntappers, Sclai- deurs 10° De zakdragers en de boodschaploopers [Porl-faix). 11° De brouwers en de biertappers [Bras- scurs). 12® De wevers, vollers, ververs en laken handelaars Drapiers 13° De herscheerders Retondeursen mandenvlechters. Banseliers 14° De kleermakers en kieerverkoopers Entre-tailleurs 15° De bontwerkers en pelsenhandelaars. Waire-Hohiers). 16® De voddenverkoopers en kleerver- stellers. [Vieux- Warriers) 17® De schippers. [Naiveurs). 18° De zagers en plankenverkoopers [Soyeurs). 19° De houthandelaars Mairniers 20° De timmerlieden, geweerkolvenma- kers, spinettenmakers (épinettes), argelma- kers en beeldhouwers, [Charp entiers). 21° De leidekkers, loodgieters en dak- tichelverkoopers, (6ouvreurs). 22° De metsers. (Mayons), 23° De schoenmakers Cordonniers mijdelijk tot ons, liberalen, terug keeren. Wat zullen wij alsdan zien gebeu ren? Die reusachtige, die kolosale meer derheid zal wegsmelten al sneeuw voor de zon; zij zal verzwinden als kaf en stof voor den wind. Zoo spoedig als zij gekomen is, spoediger misschien nog, zal zij in storten. Is dat zoo moeilijk Neen, eene gelukkige kiezing voor de liberalen te Brussel alleen, kan die 56 stemmen clerikale meerder heid met een enkel slag reeds doen dalen tot 20, en Doornik, dat ons ont vallen is, zou met eene liberale zege praal dit cijfer verminderen tot 12. Slechts twee arrondissementen, zooals men ziet, zijn voldoende, om de overdrevene macht, waarover de elerikalen thans beschikken, aan zienlijk te verminderen en bijna tot niets te doen dalen. Ook in 1884, onder het cijnsstelsel, bereikte de klericale meerderheid het zelfde kolossale cijfer van 56 stem men. Toen eveneens dacht ieder, dat de liberale partij voor eeuwig was ver pletterd, wat niet belet, dat wij in 1892 deze meerderheid gevoelig za gen verminderen en de hoop in ons herleefde. Laat ons dus den moed niet opge ven en laten zinken. Sartsum corda'. de harten omhoog en met vastberadenheid opnieuw den strijd aangegaan. 24® De schoenlappers. Corbesiers 25° De linnenwevers. Texheurs 26° De bleekers. Cureurs 27° De fruitverkoopers, zeevisch- en mos- selenverkoopers. Fruitiers et Haren- gier s). 28a De slachters en de spekslagers. Man- gons 29° De leerlooiers. Tanneurs 30° De kaarsenmakers, olieslagers. (Chan- dellons) matrassenmakers, behangers, hoe denmakers, pottenbakkers. Flokeniers 31° De kruideniers en winkeliers in het algemeen. [Merciers). 32° De goudsmeden, schilders, glasbran ders, stikkers en zadelmakers. [Orfebvres). Zekere ambachten telden meer deelgenoo- ten dan andere, meer werklieden dan bazen. Daaruit zou men kunnen besluiten dat het belang eens ambachts van deszelfs samen stelling athing. Dit was nochtans het geval niet; als politieke korpsen stonden al de am bachten op denzelfden voet: het machtigste en het rijkste moest de besluiten, door de algemeene vergadering der gilden gestemd, zoowel eerbiedigen als het armste en het nietigste. De tijde omstandigheden legden den gilden deze democratische gelijkheid op. Men hadde immers, zonder dezen regel, de heerschzucht der rijke ambachten niet in De wijze, voorzichtige en volks- lievende liberale partij kan orkanen, nederlagen onderstaan zij kan ten gronde worden geslagen uitgeroeid, vernietigd is zij nooit. Als de feniks herrijst zij op uit hare asch Altijd eindigt de openbare meening met terug te keeren tot het gezond verstand. Wij hebben het in de laatste ja ren gezien in Frankrijk. Ook daar hebben wij beurtelings de uiterste, de overdrevene partijen den boventoon, den scepter zien voe ren, nu eens langs den rechterkant, onder Mac Mahon, dan eens langs den linker kant, onder Floquet; bei den hebben het niet lang kunnen volhouden, en het land heeft geëin digd met zijne lotsbestemmingen toe te vertrouwen aan de gematigde par tij, die in de rust en kalmte den vooruitgang en de welvaart van het volk, van het vaderland beoogt en nastreeft. Dit zal ook onvermijdelijk in ons dierbaar Belgie gebeuren, zeg de Koophandel. Een uiterste geweldige storm is over de liberale portij losbebroken en heeft haar neergeslingerdmaar even als de korenharen zullen wij weer het hoofd oprichten en krachtig opstaan, om even kloek en vastbera den onzen vijand te bestoken. Geenen moed dus verloren en niet gewanhoopt; op nieuw aan het werk met verdubbelde vastberadenheid, steeds hopende op de zegepraal, die den toom kunnen houden. Daarom ook wierd in de algemeene vergadering niet per hoofd, maar wel per ambacht gestemd. Ieder am bacht, groot als klein, noemde twee be stuurders, die later, wanneer het volk het beheer der zaken in handen had, van rechts wege in den stedelijken Raad zetelden, en aan de benoeming der twee burgemeesters deel namen. Elke ambacht bestond uit bazen en leer jongens, maar allen waren stemgerechtigd; de leerjongen wierd slechts baas, wanneer hij zijn meesterstuk gemaakt had, en dit, na een grondig onderzoek, door bevoegde man nen goedgekeurd was, Aan den werkman strekte het ambacht tot tweede familie. Wel is waar verzaakte hij aan een deel zijner vrijheid, daar hij zijne voortbrengsels noch hooger noch lager, dan de prijs, door het ambacht vastgesteld, mocht verkoopen. Maar van eenen anderen kant, welken krachtigen steun, vond hij er niet, wanneer het de verdediging zijner rechten gold/En dit was voorwaar niette versmaden in die tijden, wanneer de adel om zoo te zeggen alles, en het volk niets was. AI deze ambachten, die zich in den beginne uitsluitend met handel en nijverheid bezig hielden, wierden later, door den drang des noods, politieke- en krijgslichamen, die hun- soms van eene nietigheid afhangt, waaraan men geen belang echt. In overeenstemming met het bo venstaande artikel, drukt de Etoile ook de meening uit, de liberale partij niet dood is, zooals sommigen be weren, maar onvermijdelijk, eens de ontgoocheling gekomen, weldra in volle kracht zal heroprijzen. Sprekende van de weinige libera len die noch in de Kamer zetelen, zegt de Brusselsche confrater. Zij zullen, als getrouwe en onder vinding hebbende bewakers van 't li berale vaandel, dat vaandel hoog en vastberaden opgeheven houden; dit vaandel zal weer wapperen op het gepast oogenblik, ten teeken van aaneensluiting en hoop, om begroet te worden als het zinnebeeld der verlossing, door diegenen zeiven die het verloochend hebben onder den in druk van zelfzuchtige en gansch overdrevene vrees. De boom van het liberalism, thans bijna geheel ontbladerd, zal weer in 't groen komen; zijn sap is niet ge droogd; zijne wortelen zijn te diep gedrongen in 't volk, dat door hem werd ontvoogd, dan dat het voorbij gaande orkaan hem voor langen tijd zou krenken. De zegepraal der clericalen, zij weten het wel, is meer schijnbaar dan echt. Het uur der nederlaag zal voor hen eerder slaan, dan zij het zich inbeelden in de volle dronken schap der overwinning. ne bannieren, blazoenen, zegels, archieven en wapenplaatsen bezaten. Daar leerden de ambachtslieden het beheer hunner zaken kennen; de geringste mocht er het woord voeren; en zij putten in deze beraadslagin gen een besef der wetten, en een staatkun dig vernuft, die in de overige europeesche staten, slechts enkel onder de Grooten aan getroffen wierden. In 1297 had de geldzuchtige Hugo van Chalons, mits betaling van honderd pond zil ver, de Ambachten als offlcieele korpsen erkend, en hun groote voorrechten geschon ken. Sinds lang had de adel begrepen welk gezag de Kleine Burgers uit deze genoot schappen zouden putten, doch had hunne inrichting niet kunnen of niet durven te genwerken. In het geheim nochtans lieten de Grooten niets onbeproefd om die opko mende macht te bestrijden; en wanneer korten tijd later Hugo van Chalons naar Besancon verplaatst werd, gelukten de ede len, met de medewerking des kapittels, een hunner partijgangers, Adolf van Wal deck, op den troon 4e plaatsen. (1301). Doch deze stierf reeds het volgende jaar, aan de gevolgen van eenen vergiftigen drank die hem, naar men beweert, door woekeraars wierd toegediend. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 1