De Gemeentekieswet. STADSNIEUWS. Altijd even rechtzinnig Licht, immer licht Aanrandingen. Ongeval. Het nieuw justiciepaleis. Vrijzinnige Volksbond. Burgerlijke decoratie. Opgehangen. Ouders waakt. Lichting van 1895. Fransch Tooneei. Sterfgeval. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 10 Januari 1S95. Vele bladen die beweeren hunne inlichtin gen aan zekere bronnen te putten, hebben allerlei uit de lucht gegrepen informaties medegedeeld over het ontwerp der Regeering, voor wat het opmaken der kieswet betreft. De waarheid is, dat de regeering nog niet bepaalde welk ontwerp aan de behoordeeling der Kamer zal ontworpen worden. Ziehier eenige der ontwerpen welke in aanmerking komen 1° Het klassenstelsel, voor hoofdzaak heb bende: 1/3 van den raad door de 3 st. 1/3 door de 2 st. en 1/3 door 1 stemgerechtigden te doen benoemen. 2° Het klassenstelsel, waarbij de kiezers in drie categoriën worden verdeeld die ieder een derde deel van den raad kiezen a) zij die niets betaatenb) zij die een mininum belasting betalen,- c) zij die een vast te stel len quorum bereiken. 3° Het stelsel waarbij het senatoriaal kiezerskoprs inegelijks voor de gemeente zou aangeduid worden. Alléén, wat men zeker weet is, dat men den 30 jarigen ouderdom als hoofdvereischte van den gemeentekiezer zal eischen. Eerst daags zal er raad geslagen worden in 't mi nisterie om het overige te bepalen. In de laatste vergadering van den Ge meenteraad interpelleerde M. Bruntaut den Burgemeester, om te weten aan wien men de uitnoodigen zond, voor de aanbestedingen der openbare werken. Deze, die nooit verlegen is een uitvlucht- sel te vinden, antwoordde dat al de aanne mers zonder onderscheid op tijd en stond verwittigd waren. Maar M. Brunfaut zegde dat M. G. Lapiere, die toch wel een aanne mer is, nooit eene uitnoodiging ontving. De Burgemeester protesteerde en voegde er bij dat M. Lapiere reeds op aanbestedingen had ingeschreven en zelfs zijne inschrijving had ingetrokken. Dit was een ontwijkend en huichelachtig antwoord, dat M. G. Lapiere logenstraft in Le Progrès. Om onze lezers op de hoogte te brengen van 's Burgemeesters rechtzin nigheid deelen wij hier den brief mede dien wij uit Le Progrès vertalen Yperen, den 7n Januari 1895. Mijnheer de Uitgever van Le Progrès te Yperen. Ik lees in uw verslag der zitting van 31" December 1894 van den Gemeenteraad van Yperen, dat, tijdens de interpellatie des hee- ren Brunfaut, betrekkelijk de aanbestedin gen der stadswerken, de heer Burgemeester de gezegden van het achtbare Raadslid heeft willen logenstraffen. Indien ik maar éénmaal heb kunnen sou- missionneeren, sedert de aankomst van het huidige Bestuur op het stadhuis, 't is dat de aanbesteding wezentlijk openbaar was en dat de stad ditmaal zijne kleine gesteendruk te uitnoodigingen niet beperkt had, welke om zoo te zeggen altijd geheim gehouden worden, uitgenomen voor eenige vrienden. M. de Burgemeester heeft er bijgevoegd dat ik eenmaal gesoumissionneerd heb, dat ik zelfs mijne soumissie heb ingetrokken dit is waar; maar indien ik zulks gedaan heb, 't is omdat ik heb geoordeeld dat de wijze van aanbesteding niet zeer regelmatig was. De gebeurtenissen hebben mij ge lijk gegeven de aanbesteding is verbroken geweest. Aangezien wij op het kapitel der stads werken zijn, moet ik er bijvoegen dat, se dert ik de zaken voor eigene rekening doe, sedert 1892, ik niet alleenlijk nooit uitge- noodigd ben geweest cm eenig werk te ver richten, maar dat ik nooit ben geroepen ge weest om iets hoegenaamd te leveren. Het huidige Bestuur doet dus volstrekt wat het zoo lichtzinnig aan het voorgaande verweet; het richt zich maar uitsluitelijk tot zijne partijgangers. 't Is een grove misslag ten opzichte van het goede beheer der stad en ten opzichte der billijkheid. Het w are wenschelijk dat alles bij aan besteding gedaan werdhet onderhoud der stads- er weldadigheidsgebouwen, enz. Al de Yperlingen zouden er moeten mogen aan mededingen. Ik protesteer dus tegen het gezegde van den heer Burgemeester en tegen zijne han delwijze. Ik geef werk aan een honderdtal Yper- sche huisgezinnen, zonder mij om hunne denkwijze te bekommeren. Hoeveel menschen zou M. de Burgemees ter in zijn persoonlijken dienst hebben, die zijne politieke denkwijze niet volgen? Dat hij er één noeme. Wees zoo goed, bid ik u, Mijnheer de Uit gever, dezen brief in uw eerstkomende num mer te willen overnemen en aanvaard in- tusschen de verzekering mijner volkomene hoogachting. (Get.) G. LAPIERE. Verleden week zegden wij dat onze ver lichte bestuurders meer licht zouden moeten verspreiden in de stad, vooral in rijkbevolk- te wijken, waar het zoo donker is als in een oven. Nu vragen wij dat or ook gezorgd worde om de plaatsen te verlichten waar zekere werken zijn aangelegd en waar men gemakkelijk nek en bek kan breken over de steen- en aardhoopen.over planken en andere materialen, in deze werken gebruikt. Zondag 11. kwamen drie jongelingen in de Kloosterpoort te recht op eenen hoop plan ken. rnet het ongelukkig gevolg dat een hun ner, door de duisternis misleid, (het was de genaamde A. K.) zoo ongelukkig viel dat er wel een kwartier verliep vooraleer hij kon opstaan. Zijne kleeren waren niet alleen be smeurd en bevuid, maar zelfs was geheel zijn overjas gescheurd. 'S anderendaags begaf zijne moeder zich bij den burgemeester om haar over het ge beurde te beklagen, maar zij werd ontvan gen als een hond in een kegelspel Wat moet gij hebben? vroeg onze burger vader aan de klagende moeder. God lof, M. de Burgemeester, antwoordde deze ik moet niets hebben, maar ik kwam u zeggen dat mijn zoon zoo deerlijk heeft ge vallen bij de Leet, dat gij gansch gekwetst is en zijne kleederen gescheurd zijn. En ten bewijze toonde zij den overjas van haren zoon. De Leet, waar is dat? Ah! 't is waar, verschooning, Mijn heer, ik vergat dat gij geen Yperling zijt en diensvolgens niet weten kunt waar de Leet is. Welnu ik zal mij klaarder uitdrukken, ik bedoelde de Yandenpeereboomplaats. Welnu, wat kan ik daaraan doen en waarom komt gij mij daarom stooren Hoe, M. de Burgemeester, zijt gij niet de burgervader der Yperlingen en kunnen wij ons beter richten dan tot onzen vader wanneer wij iets verlangen. Zeg mij als 't u belieft wat ik doen moet om schadeloosstel ling te bekomen. De Burgemeester zond haar weg met zijne gewone beleefdheid en de vrouw begaf zich naar het politiebureel waar zij niemand vond dan de schrijver van den heer Commissaris, die het air had met haar te spotten, en haar eindelijk verzond naar den aannemer der werken, van waar zij onverrichterzake te rugkwam. Alsdan verzond men haar naar den vrederechter, en alzoo van Caïphas naar Pilatus, tot dat de vrouw, het loopen moe de, van hare pogingen afzag. Dit alles zou niet gebeuren indien men de aannemers verantwoordelijk maakte voor de ongevallen die bij gebrek aan behoorlijke verlichting bij de werken zich kunnen voor doen. Maar min politiek en beter bestuur laat hier veel te wenschen en de Yperlingen worden siiefvaderlijk behandeld van hunnen vreemden burgervader. Verledene week kwam de genaamde Leo Gikiere van Poperinghe waar hij hout was gaan leveren, met zijn gespan, voor de re kening van zijnen meester, den heer Ver gracht. Toen hij omtrent den steenweg kwam die naar de Posthoorns leidt, werd hij op het onverwachts aangevallen door twee kerels, die hem zoodanig afranselden dat zij hem dood waanden. Intusschen waren de paarden voortgegaan tot bij de herberg le Boulevard, waar zij aangehouden werden door den heer Coppin. Langen tijd nadien kwam de knecht, die tot bew ustzijn gekomen was, al sukkelen naar deze plaats en vertelde zijn wedervaren. Dieftewasde drijfveer dezer laffe aanran ding. De daders zijn onbekend. Maandag avond maakte zekere Candaele (een deserteur van het belgisch leger) het zco bont in eene herberg der Vleeschhouwer straat, dat de waardin, die voor ergere ruzie vreesde, hem drank weigerde en hem bevoöl te vertrekken. Ziende dat zijnen haring daar niet meer braadde, vertrok de ruziemaker na in het henengaan de waardin twee drie geweldige stokslagen te hebben toegebracht. Een half uur later kwam de genaamde A. Declercq huiswaarts met zijne vrouw, toen hij in de Boterstraat aangerand werd door eenen kerel die zich in de poort der Visch- markt verscholen had. Het was dezelfde Candaele, die in den vreedzamen voorbij ganger een persoon meende te erkennen met wien hij getwist had, en hij bracht hem verraderlijk eenige stokslagen toe die zijn slachtoffer wist af te keeren, maar waarvan één hem nochtans kwetste. Er werd eene klacht ingediend in het politiebureel en in de gendarmerie, maar wanneer de gendarmen zich aanboden om den deserteur aan te houden, was de vogel reeds gaan vliegen. Men zegt dat hij Kales bewoont, waar hij hotelbediende is. Woensdag middag begaf zich de genaam de Gustaaf Pauwels in velo naar het lusthof des heeren F. Merghelynck, in wiens dienst hij is, toen hij bq den ingang van den hof afstapte, met het ongelukkig gevolg dat zijn voet uitgleed en hij ten gronde viel en zijn been brak. Aanstonds seinde men per tele* foon om eenen dokter, en na de eerste ver pleging werd de ongelukkige per rijtuig naar huis overgebracht. De bestendige afgevaardiging van den provincialen raad van West Vlaanderen heeft gisteren eene bijzondere zitting gehou den om de zaak der sluiting van het justicie paleis te onderzoeken. Er werd ten slotte beslist twee huizen te huren, toebehoorende aan MM. Vandaele en Bafcop, en er de noodige veranderingen aan te doen om deze tot een gerechtshof in te richten. Morgen zondag, om 7 nre stipt 's avonds is het feest in den Vrijzinnigen Volksbond, lokaal Zilveren Hoofd. Het zal iets puik zijn. Muziek, zang en turnoefeningen bij de vleet en, zonder onbescheiden te zijn, mo gen wij verzekeren dat alles belooft daar vermaak- en genotvol toe te gaan. De heer Mortier, een der beste volksredenaars uit Gent zal alle aanwezigen daarenboven ver gasten op eene mooie en leerrijke voordracht. Ziehier, overigens, het programma PROGRAMMA. 1. MARCHE, voor Trompetten. 2. KOORZANG, door de Werkerslier. 3. QUATUOR, met begeleiding van bando- nium, door de heeren Trans, Tasseel, Magerman en Creton. 4. TWEEZANG, door Mej. Devers en Alph. Delmotie. 5. TURNOEFFENINGEN, door de gebroe ders Rosseel en Angillis. 6. KLUCHTLIED, door Emiel Deweerdt. Voordracht door H. Mortier van Gent. 1. MAZURKA, voor Trompetten. 2. KOORZANG, door de Werkerslier. 3. DUO VOOR OCARINA met begeleiding van bandonium, door de heeren P. Igodt en Magerman. 4. TWEEZANG, door Mej. Devers en Alph. Delmotte. 5. TURNOEFENINGEN, door de gobr. Ros seel en Angillis. 6. KLUCHTLIED, door Karei Deweerdt. DANSPARTIJ Niet waar, lezers, dat het een heel lief leerrijk en genoegelijk feest zijn zal. Ook zal het er aan geen volk ontbreken. De decaratie ingericht door Koninklijk besluit van 21 Juli 1867 is geschonken ge weest aan de heeren officieren onderofficieren en korporaals, der Burgerwacht van Yperen Kruis van 1klas - M. L. Verhaeghe' kapitein der 4* kompagnie. Kruis van klas - M. X Dalmote Dok ter van 't batailjon. Medaille van V klas - M. M. Liegeois sergent major en A. Ligy korporaal. Medaille 2« van klas M. Pol. Wilde sergent. Medaille van 3klas M. M. Beeckaert Giller en Poot, sergeanten. Een ouderling, de genaamde D.... bijge naamd Kromme Pee, die nogal de gewoonte had te diep in't glas te kijken, heeft zich maandag morgend, in zijne woonst St. Ja- kobsnieuwweg, door verhanging van 't le ven beroofd. Nauwelijks heeft het eenige nachten ge- vrozen en reeds loopen de jongens over de grondeloos diepe stadsgrachten. Eenigen vie len er reeds in nabij de kazern, achter het Slachthuis en aan de Rijselpoort. Gelukkig- lijk kwamen allen er nog af met een ijskoud bad. Ergere ongelukken zijn echter te vree zen. Dus ouders waakt! want 't gevaar is groot. Tabel aanwijzende de dagen en uren der Milicie-lotingen der kantons van he^^on- dissement Yperen. De Marraine van Charley. Vrijdag j.l. gaf de tooneeltroep uit Gent, Bestuur Fontenelle, op onzen schouwburg eene opvoering van La Marraine de Char ley. Ongehoord was den bijval. Ook was dat een puik stuk, die weergalooze klucht op eene alleszins meesterlijke wijze vertolkt Heil de tallooze menigte, daar aanwezig, heeft zich opperbest vermaakt en dreunende salvo's vielen die uitmuntende tooneeltroep herhaaldelijk te beurt. Met genoegen zullen onze lezers vernemen dat de troep Fontenelle ons Woensdag löB dezer op eene nieu we mooie vertooning komt vergastten, bestaande uit Une tasse «Ie Tiié en Le Fiacre ii° 111. Er zal dien avond weeral veel volk in onzen schouwburg zijn en om reden. Heden morgend werd een der defstigsfe en edelste familjen onzer stad smartelijk in hare innigste gevoelens getroffen door het schielijk afsterven van mevrouw Aug. de Beaucourt. De betreurde aflijvige was eene openhartige liefderijke en minzame Dame die van allen hooggeschat en zeer bemind was. Zij zal algemeen en diepbetreurd worden. Aan de diepbedroefde famielja bieden wij onze rechtzinnige gevoelens van diepe deel neming gewone cibel. BoedtLéon 25 25 25 25 25 135 Legon Emile 20 25 25 25 25 120 Froidure Robert 25 25 20 25 25 120 Ligy Albert 25 25 25 25 20 120 Deweerdt Charles 25 20 25 20 25 115 Froidure Eug. 25 20 25 20 25 115 Decoene Georges 25 25 25 20 20 115 De Colonne W. 25 25 25 25 15 110 Minnekeer Ange 20 25 20 20 25 110 1* DEEL. 2e DEEL, 3* DEEL. 4° DEEL. a W Gemeenten waar de loting plaats heeft. 49» 50» 43» 47' 46» 48® 51» 45® 44® Nieuwkerke Waasten Yperen Langemarck Elverdinghe Gheluvelt Wervick Proven Poperinghe Vastgestelde dagen en uren. Woensdag Donderdag Vrijdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Maandag 23 Januari om 2 1/2 24 Januari om 8 1/2 25 Januari om 8 1/2 30 Januari om 2 u. 31 Januari om 11/2 1 Februari om 9 1/2 2 Februari om 12 u. 4 Februari om 9 1/4 4 Februari om 12 u.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2