VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie Het prins-bisdom Luik. Dagorde Tiencle jaar Zaterdag 19" Januari 1895. Nummer 3. DER STAD YPEREN. Voorwendsel tot Schoolverwoesting. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft*. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eu onderteek end toe te zenden. Artikelen oDgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Zondag aanstaande SOen Januari, Alge- meene Vergadering ten 25 ure juist, in 9t lokaal De Zalm. Oedeeltelijlie ver nieuwing der leden van het Comiteit. 't CJomïteït wakkert zi jne politieke vrien den aan, die nog niet als lid Ingeschreven zijn, de vergadering hij te wonen, en zich als lid te laten In schrijven. Het onderwijs is de grond- en de stuitsteen van heel het staadsgebouw van heel de maatschappelijke inrich ting eener vrije natie. Geef mij de school in handen, zei terecht een be kend wijsgeer, en ik zal meester zijn over het volk. Geen wonder dus dat de clericalen, wiens heele politiek stoffelijke heerschzucht is, op baatzucht ge grond, zich kost wat kost het mono- polium van het Volksonderwijs wil len toeëigenen en geen rust zullen hebben vóór zij de laatste sporen van het eenig goede staadsonderwijs zul len uitgeroeid hebben. Op zulke misdaad leggen zij zich als echte wolven toe, en zij, de eenige en ware voorbereiders en geest genoten van het socialisme weten niets beters te doen an de staatsschool verdacht te maken met hunne versletene zegwijze weer voor den dag te brengen De zoogenaam de onzijdige officieele scholen zijn de kweekscholen van het socialism En ter staving dezer bevestiging, die sinds twintig jaren in hare kolo men voorkomt, roepen de clericale gazetten zekere woorden in van den socialistischen volksredenaar Anseele zeggende, wij weten niet waar of wanneer; Het officieel onderwijs heeft mij gemaakt wat ik ben. Dat het officieel onderwijs eerder van Anseele eenen socialist dan eenen verstandigen huishoudkundige zou gemaakt hebben, dit betwisten wij krachtdadig. En om het te betwisten hebben wij die afdoende reden dat onder al de nijverheidsteden van België de stad Gent die is waar het socialism den minsten vooruitgang gemaakt heeft. Waarom? Anders niet dan omdat hot lager onderwijs te Gent beter is dan in de andere nijverheidstreken des lands. Te Gent is er eene werkersbevol king van 70.000 zielen, zonder de kleine ambachtslieden mede te reke nen, en nochtans alle verhoudingen waar genomen, telt het, socialisme er minder volgelingen dan te Luik, te Charleroi. Waarvan kan zulks al- hangan, tenzij van den invloed der school Het is in Henegouwen, onder de bevolkingen der houilliecentrums, (26* Vervolg). Korten tijd Da deze vereeniging ontstonden er zware moeilijkheden die het gevolg der wetsovertreding eens bisschoppelij^en amb tenaars warendeze zonder daartoe bevoegd te zijn, had zich in een geschil tusschen de bevolking en den baljuw van Thuin, ingela ten en de vermetelheid gehad om Jan van Marchies, burgemeester dier gemeente, te doen vermoorden. Jan van Arkel nam den plichtvergetenen ambtenaar onder zijne be scherming, en bij dit zicht steeg de gram schap der inwoners ten top. Zij voerden het lijk naar de hoofdstad, droegen het ouder het uiten van wraakkreten, door de straten van Luik, waarin zij zulke opschudding te weeg brachten, dat de bisschop het geraad zaam vond, de wijk naar Maastricht te ne men. Op aanraden des hertogen van Brabant traden Jan van Arkel en's lands afgevaar digden in onderhandeling. Deze laatste eisch- ten de herinrichting der Rechtbank der XXII, die zooals wij weten, in 1314 door list en geweld was vernietigd geworden. De prins weigerde in den beginne volstrekt om aan dezen eiscli te voldoen; doch zijne raads lieden deden hem opmerken dat zijne geld middelen hem niet toelieten om een leger op te lichten en den strijd tegen het volk aan te gaan. Deze afdoende reden vernietigde alle verdere tegenwerping, en noodzaakte den bisschop de bevoegdheid der vermaarde rechtbank Ie herkennen. (2 December 1373). 's Jaars daarna ontstond er een nieuw ge schil, dat 's vorsten trouwloosheid in open daglicht stelde. Jan van Arkel, gelijk ove rigens al de prinsen zijns tijds, verkwistte voel geld, en gebruikte geene kiessche mid delen om zijne koffers te vullen. Zoo had hij namelijk eenen inwon m van St Truiden, die door de Schepenbank zijner gemeente, tot gevang was veroordeeld, doch bij eene hoo- gere rechtbank tegen dezen uitsprak in be roep was, doen oplichten en kerkeren, en hem daarna mits betaling eener groote som- me, C'p vrije voeten doen stellen. De recht bank der XXII veroordeelde den bisschop tot teruggave der onwettig ontvangene gel deren, de prins kwam tegen dit vonnis op, ve: liet opnieuw de hoofdstad, endeed door d m Paus den banvloek t-"gen het bisdom uitspreken! dat men de meeste ongeleerden aan treft het is daar ook dat de socialisten hunne schoonste zegenpralen behaald hebben. Bovendien, men herrinnere zich de verklaringen van het schoolen- kwest, - 't is in die Waalsche stre ken dat de clericale school het meest heeft gewoed, vroeger en thans nog. Ten anderen hebben de clericalen, tegenover den korten tijd dat er hier en daar nog maar wat officiéél onder wijs bestaat (van 1842 tot 1884) hebben de clericalen niet heel dat lange verleden ten hunnen laste, dat zij alleen de leermeesters en opvoe ders van het volk waren, zijne ge voelens en zijn karakter vonden, dat zoo dikwijls tot omwenteling, com munisme en eigendomsschending oversloeg, en dat thans nog daar vooral in het socialisme vervalt, waar de officieele school het minst heeft gewerkt. Er is treffendere nog. Gaat blijk baar de buiten, zelfs in Vlaanderen, niet blijkbaar en blind naar het soci alisme over Zegde pastoor Daens niet met recht, dat zonder het kris- telijk socialisme, de zoogenaamde christelijke volkspartij, die overgang thans eene geklonken zaak zou we zen, en liet den priestervolksleider toch niettemin uit zijne woorden, schriften en daden klaar opmaken dat die omkeering voor de naaste toe komst is Zoo is het, beweren zij die den buiten kennen, en vele voorteekens geven hun gelijk Welnu is de buiten niet het zuiver ste product der clericale drukking en opvoeding, is juist deze niet de eerste Jau van Arkels krijgsbenden liepen onder- tusschen de luiksche gouwen af, en stichtten er overal brand en moord maar hunne po gingen om Visé te overmeesteren (1376) mis lukten. De burgers bleven niet werkeloos, de kasteelen van 's prinsen aanhangers wel ke in hunne macht vielen, gaven zij den vlammen prijs. Maanden lang duurde deze oorlog, die aan een rooverslrijd geleekop het laatst kwamen de twee partijen tot ak koord Men beslisste te Caster bij Maastricht (13 Juni 1376) dat voortaan de prins nooit meer voor de Rechtbank der XXII kon ge daagd worden. Maar hem wierd een Staats raad toegevoegd, die al de akten des bis- schops onderteekende, en alzoo de volkome ns verantwoordelijkheid der genomen be slissingen op zich nam. Jan van Arkel had niet veel genot van dezen vrede hij stierf den 1 Juli 1378, juist op het oogenblik dat eene groote scheuring in de roomsche kerk plaats greep. Twee pauzen werden gezamenlijk benoemd; te Ro me Urbanus VI, door Duitschland, Italië en Engeland en te A vignon, Clemens VII, door Frankrijk en Spanje erkend. Deze laatste benoemde tet bisschop van Luik, en ergste oorzaak van die socialistis che neigingen Zijn de ergste voordeelde anarchis ten en revolutionnairs, hier en elders, wij noemden ze reeds, geen producten van de clericale school cn van de clericale zeden? On wetenheid of verkeerde kennis, ziedaar wat de clericalen het liefst en meest onderhouden, met of zonder scholen. De onwetende werkman zal onver mijdelijk de prooi worden van de zwarte Internationale of van de roode. De eene en de andere zijn even te vreezen en het is tot het voorbereiden van geslachten, die tot bestand zijn om aan de dubbele besmetting te we- derstaan, dat het lager onderwijs moet strekken. Het is niet voldoende te leeren le zen, schrijven, rekenen. Meer dan ooit is het noodig dat men aan de werklieden gezonde begrippen van maatschappelijke huishoudkunde- ve. En te dien opzichte moet het cle ricalism zich plichtig erkennen aan eenen overgrooten misslag, eene echte misdaad. De school voor volwassen was misschien het krachtigste middel om de collectivistische verspreiding tegen te werken. De volwassenen in die woordenkramerij van drogrede nen, waarmede men hen verleidt, te leeren klaar zien, hunne rede beoefe nen en hun gezond oordeel wapenen, om hun te doen begrijpen dat de plundering geene rechtvaardigheid is, ziedaar het werk, waartoe al de ech te behoudsgezinden zouden moeten bijdragen. En nochtans hebben wij den clericalen haat twee duizend scholen voor volwassen zien sluiten, Persand van Roche fort, terwijl de paus van Rome, den tweeden aanzoeker der plaats Aarnout van Hoorn met deze waar digheid bekleedde. De eerste, een Luikenaar van geboorte hadde voorzeker de bovenhand behouden, indien hij niet de onbezonnenheid belreven had, om eenen geboren vijand der stichtbewoners, den hertog van Brabant, Weneeslas van Luxemburgter hulp te roepen. Van dien dag af kon Aarnout op de mede werking der Luikenaren rekenen. De Bra banders en de Luxemburgers drongen op verscheidene kanten te gelijk het bisdem binnen; maar de gemeentebendm verjoegen hen uit de luiksche gouwen, brandden Hac- nut en Landen, alsook een gedeelte der hcr- togdoms Limburg, dat aan Brabant behoor de, af, en ontnamen aan hunne vijanden allen lust om de vijandelijkhedeu verder voort te zetten. Op het einde dezes veldtochts deed de zegepralcnden Aarnout van Iloorn, onder het gejuich der menigte, zijne blijde Intrede, in de voornaamste steden des bis- doms (24 October 1379.) Wordt voortgezet HET WEEKBLAD i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1