Lijst der Lotelingen STADSNIEUWS. Klerikale dankbaarheid. Wat zal nu het Journal d'Ypres zeggen. De goede werken van onzen bur gervader I Feest. Franscli Theater. Le Voyage de Perrichon St. Sebastiaan. Vlaamsche Ster. omdat zij onpartijdig waren. Het is door het onderwijs en door het onderwijs alleen dat men het col lectivism moet cn kan bevechten. Wanneer de werklieden geleerden zullen wezen dat zij het nu zijn, dan zullen zij ras begrijpen wat er be- driegelijks en onuitvoerbaars is in de droomen, waarmede men hen verleidt. Maar meteen zullen zij ook begre pen hebben dat het even min langs de zijde van het clericalisme is dat zij hunne verzuchtingen moeten wenden. Daar is de uitleg van den onblusch- baren haat, waarmede de kerklieden hot volksonderwijs vervolgen. Zij willen het volk verstompen. De socialisten willen het met her senschimmen voeden en het op de glooiing der revolutiën werpen. Wij willen het over zijne ware intresten inlichten en het van allen dwang ontvoogden. Waar zijn de vrienden van den vooruitgang en van den maatschap- pelijken vrede? Dat men ons ant- woorde Wij lezen in den strijd Op hel oogenhlik dat Mijnheer Ferdinand Merghelynck het slachtoffer komt te zijn van een hatelijken partijaanslag, rekenen wij het ons ten plichtte onder de oogen onzer lezers de volledige lijst te leggen der fundatiën die gedaan zijn geweest aan hel bestuur der Godshuizen. Onze lezers zullen zien dat die giffen voor het grootste deel verschuldigd zijn aan de mildheid der familie Merghe lynck en der aangehuwde familiën der Car ton's, der Hynderick's, der Vandenpeere- boom's. Op die wijze zullen zij kunnen oor- deelen over de ondankbaarheid en de on beschaamdheid onzer meesters die voor hun ne vrienden het beheer eischten van een kasgeld waaraan zij nooit medegeholpen lïèjjben. Fundatiës in het Nazareth. 25 November 1G90 door M. Jaak Merghe lynck, kanunnik van het kapitel van The- rouanen, voor 200 pond grooten. 1693, door Georges Fremault, voor 200 pond grooten. 1724, door Jan Hynderick, voor 200 pond grooten. 1769, door Cornelius Vandenpeereboom, voor 300 ponden grooten. 1850. Alfons Vandenpeereboom, voor twee beurzen geeft hij 10,000 fr. 1865, Merghelynck Arthur, Voorzitter der Godshuizen, geeft 11,000 fr. voor de stichting van één beien voor het afkoopen van het ingangspak der personen die een be- gevingsrecht in het gemelde Godshuis be komen. tnicntifigen van WaduwGn-bsurzan. 1795, door Emmanuèl de Turck 1760, door Jufs Joanna, Josephine, en Isabella Carton. 1709, door Jan Hynderick. 1763, door M. Jaak Hynderick. 1711, door Mej. Clara Merghelynck. 1767, door M. Cornelius Vandenpeere boom. Fundaties in het oude-mannengesticht der Dixmudestraat. 1878, M. Henri Carton voor 9000 fr. 1887, Fundatie door M. Alf. Vandenpeere boom voor de oud-pompiers en werklieden der stad, kapitaal 18,700 fr. Fundatiës in de Weezenschool. 1772, Beurs gesticht door M. Cornelius- Josephus Vandenpeereboom, mits 1,700 gul dens. Daarentegen, de fundatiës gedaan door de katholieke familiën die zich heden aan het hoofd der Godshuizen en van het Weldadig heidsbureel bevinden, bepalen zich tot Ten allen tijde heeft de klerikale partij die liefdadighcidsbesturen den oorlog aan gedaan. Reusje. De lafhartige lasteraar d r officiëele scho len en der onderwijzers en onderwijze ressen /.onder geloof! zal nu eens aardig staan zien voor de veroordeeling van een kweekeling van het Bisschoppelijk Kollegie, die komt gestraft te worden 1° Tot drie maanden gevang, 150 fr. boete en vijf jaren berooving zijner burgerlijke rechten, voor aanslagen op de zeden van eene ziekelijke dochter 2° tot 50 fr. boete en de onkosten van 't proces voor mishandelingen jegens eene weerlooze weduwe. Zal die lafaard nog durven schrijven dat die veroordeelde zijn onderwijs wij zeg gen niet zijne opvoeding in eene officiëele school genoten had Neen, hij zal zwijgen dat hij zweet en trachten, indien hij er toe gedwongen is er over te spreken, de zaak zoodanig te ver kleinen, dat de veroordeelde veeleer een slachtoffer dan een plichtige zou zijn. Wij willen niet, gelijk de lafaard die zijne proza in het Journal d' Ypres wierp, de leeraars van het bisschoppelijk Kollegie ver antwoordelijk maken voor de schelmerijen door een hunner oud leerlingen gepleegd, want wij weten dat in alle kudden schurftige schapen gevonden worden. Wij zouden ook over de onderwijzeressen der ongelukkige Mej. X. nooit gewaagd heb ben, ware 't niet dat het lasterblad, door zijne vaische aantijgingen gepoogd had eer lijke onderwijzers en onderwijzeressen te be- leedigen. Die kerel heeft naar omhoog ge spouwen en thans valt zijne vuiligheid in zijn eigen oog. Zal nu het eerlijk Journal zelfs melding maken van deze veroordeeliug? Wij twij felen er aan, want moest het in dien st taart roeren, het zoo te straf stinken en zijne lezers zouden eindigen met te zien en te rieken dat er in de kolommen van dat hei lig blad niets op te visschen is dan vuiligheid, drek. en alle walgelijke voorwerpen, waar van eea eerlijk man eenen afkeer heeft. Het volgende wraakroepende feit verplicht ons de pen in de hand te nemen, om aan onze talrijke lezers bekend te maken hoe men handelt met de stadswerklieden, sedert dat den verdraagzamen en menschlievenden Heer Surmont aan het bestier gekomen is. Een ouderling van omtrent de zeventig jaar, zekeren W..., van onberispelijk ge drag, brave huisvader en goede burger, daarbij 28 jaren dienst voor de stad, werd verledene week zonder recht of reden on- meedoogend zijn werk ontnomen en aan den honger ter prooi gegeven. Nooit hadden wij durven denken dat onze katholieke bazen tot zulke wandaden be kwaam waren, wij zeggen wandaden ja, want het is echt schandalig, zoo te hande len met een grijzaard welke gedurende 28 volle jaren zijne werkerskrachten aan onze stad opofferde. Verbeeldt U, de onsteltenis in het huisgezin teweeg gebracht door het vernemen dier ijzelijke tijding. Vader geen werk, het huisgezin geen brood, in den put van den winter, wat staat er die ongeluk- kigen thans te doen? den honger, ja den honger teweeg gebracht door die zachtmoe dige en goederlierende katholieken. En het zijn diezelfde Heeren welke in hunne vergaderingen en krochten zoo hoog- diavend zijn met hunne liefde voor den werkman, die voor den dag komen met de Pauzelijke Encykliek, waarin geschreven staat dat zij de werklieden moeten eerbie digen, beschermen en hun laten leven vol gens hunnen stand. Had de Ouderling in kwestie deel ge maakt van het katholiek Dwanghuis, voor zeker ware zulks niet gebeurd; doch dit stuitte hem tegen de borst. Hij is gewoon het hoofd recht te dragen en dan moest hij het laten hangen. Wij kunnen niet genoeg de werklieden aanraden in de naaste gemeentekiezing voor die jesuïten en judassen te stemmen, want wellicht brengen zij ons in de 15* en 16* eeuw terug. Een werkman. De Vrijzinnige Volksbond onzer stad had, zooals onze lezers reeds weten, er aange houden zijnen leden op een mooi feest te I onthalen. Verleden Zondag avond ook krioel de het van volk ia de ruime zaal van het Zilveren Hoofd, en allen beleefden er een der genotvolste en tevens leerrijkste avon- die men uitdenken kan. De muziek en de zaag waren wel verzorgd en de uitvoering mag meesterlijk heeten. De twee stukken voor Trompetten, iets nieuws in onze stad, genoten veel bijval. Mej. Z. Devers en de heer A. Delmotte. uilgelezene zangers, vergastten ons op twee lieve tweezangen, die daverend bisgeioep en handgeklap deden ontslaan. De quaiuor met begeleiding van bandonium en de Duo voor Ocarina mogen beide echt prachtig heeten onder opzicht van muziek en uitvoering. Ook werden de knappe uil voerders op dreunende salvo's onthaald en ze waren welverdiend. Twee koorzangen, door de Werkerslier ge noten buitengewonen bijval; het waren mooie brokjes meesterlijk gezongen. De Turnoefeningen waren het zien waard en leverden ons eens te meer het bewijs wat de gymnastiek vermag, wanneer onze jon gens er met lust en vlijt op toeleggen. Een hartelijk bravo voor die flinke turners De twee kluchtliederen door de heeren Em. en Kar. Deweerdt hebben doen lachen dat men schuddebolde, Hartelijk werden bei de zangers toegejuicht. Tusschen de beide deelen hield de heer Mortier uit Gent er eene knappe, puike en leerrijke voordracht over den toestand der werkers. In eene gloedvolle taal deed hij uit schijnen wat de arbeider zooal te verduren heeft, wat zijne waarde is op het voortbren gend gebied en wat ook zijn recht en zijn deel zijn moet in de verdeehag der winst. Hij wees er ook op wat den werker te doen staat opdat hij recht en billijkheid moge erlangen. Die mooie redevoering werd met eene bui tengewone aandacht g volgd en aanhoord en ook menigmaal door een donder van toejui chingen onderbroken. Het was eene der be langrijkste voordrachten,die wij ooit hoorden. Het bal, dat op 't concert volgde, was vol leven en begeestering. Men flikkerde er dat de stukken in de buren vlogen tot laat in den nacht. Het was een puik, prachtig en genotvol feest, dat men nimmer vergeten zal. Eere en dank aati de heeren inrichters en medewerkers 1 Woensdag 11. hadden wij het genoegen weeral van eene puike opvoering te genieten van Une lasse de Théen Le Fiacre 117, twee heel lieve stukken, die veel en hartelijk deden lachen. De uitmuntendeartisten onder bestuur des heeren Fontenelle hebben eens te meer bewezen dat zij volkomen op de hoogte zijn hunner taak en daarbij dat zij eene goede keus weten te doen voor wat de te vertolken stukken betreft. Dank aan het aandringen van allen zullen wij woensdag a. s. 23 dezer eene tweede opvoering bele ven van LA MAR8AINË DE CHARLEY, en een tweede groot en geestig stuk Om op een betamelijk uur gedaan te krij gen zal de vertooning om 7 1/4 ure stipt aan vang nemen. Voorzeker zal er dien avond plaatsgebrek zijn in onzen sctiouwburg. Liefhebbers op tijd dus en uwe plaats op voorhand genomen Heden zaterdag viert de St. Sebastiaans gilde haren patroondag .net grooten luister. Om 5 1/2 ure geeft zij eene groote schieting, waar er niet min dan 15 heerlijke prijzen zullen te winnen zijn. Morgen Zondag heeft er ten slotte een prachtig banket plaats in haar lokaal St. Sebastiaan. waar al de leden zullen willen deel aan nemen. Dat het or vreugdevol toega Op Zondag 27 dezer geefc deze maatschap pij hare vierde en laatste vertooning van 't winterzeizoen bestaande uit ELiSA DE KANTWERKSTER blijsp el met zang in een bedrijf. Sergeant Bramo tooneelspel met zaag ia een bedrijf door G. Gallebert en J. Rabau. ZAAKSKE MET ZIJN FLUITJE blijspel met zang in 2 bedrijven Geen wonder of do zaal zal nog eens als gewoonte te klein zijn. Opening der buree'.en ten 5 ure om ten 5 1/2 juist op 't tooneel. ^aii do stad Ypei*. 1 Alleman Camille 2 Ameloot Emile 3 Billois I'idydore 4 Beple Raymond 5 Biilioen Èdouard 6 Bolleyn Emeric 7 Bollengier Henri 8 B >ssaert Leon 9 Bouckenooghe Albert 10 Boudry Arthur 11 B ntrdeaud'huy E. 12 Bouten Charles 13 Boyaert Jérörae 14 Brion Frangois 15 Bulckaen Valère 16 Callame Jules 17 Callens Achille 18 Callens Cyrille 19 Carton Arthur 20 Cauliez Camille 21 Ceriez Eugène 22 Claeys Arthur 23 Clarisse Désiré 24 Clinckemaillie A. 25 Clinckemaillie I. 26 Cnockaert Ch. 27 Coffyn Isidore 28 Colbaert Gustave 29 Coppin Gaston 30 Coulier Jean 31 Coutelle Emile 32 Crabbe Henri 33 Creton Eugène 34 Darden Jules 35 De Bisschop Al. 36 Debrcyer Aug. 37 Debuigne Arthur 38 Decheiver Maur. 39 Deckmyn Antoine 40 Deconinck Felix 41 Dedryver Arthur 42 Defer Arthur 43 Degraeve Gustave 44 Degroote Camille 45 Dehaerne Julien 46 Delaere Arthur 47 Demye Aimé 48 Denaegel Auguste 49 Denutte Ernest 50 Darolé Gustave 51 Deruttere Leopold 52 Deschacht Arthur 53 Deschilder Julien 54 Desramault Albert 55 Dezwarte Ferdin. 56 Duüsser Alphonse 57 Devers Gustave 58 Devos Arthur 59 Dawachler Edm. 60 Domicent Julien 61 Duflou Francois 62 Dumortier Camil. 63 Duprez Henri 64 Fol Julien 65 Giller Camille 66 Gillot Camille 67 Gouwy Emile 68 Gryson Bertin 69 Gryson Jules 70 Hoflack Frangois 71 Huyghe Edouard 72 Hynneman Gustave 73 Kaesteker Alph. 74 Kerrinckx Emile 75 Knockaert Alph. 76 Knockaert Jules 77 Lameire Amand 78 La mote El mond 79 Ledticq Arthur 80 Lemeire René 81 Leupe Camille 82 Lin Florentin 83 Lozie Camille 84 Luyten Alph. 85 Mahieu Cyrille 86 Mailla d Florent 87 Marseloo Cyrille 88 Masscho Léon 89 Merghelynck R. 90 Mesure Achille 9L Mesure Arthur 92 Moerman Hector 93 Moniez Camille 94 Monkerhey Henri 95 Nevejan Ernest 96 Nevejans Julien 97 01 levier Camille 98 Pauwels Urbain 99 Philip Pierre 100 Phlypo Henri 101 Plancke Maurice 102 Pottel H. L. 103 Pottel H. Sér. 104 Poupaert Cam. 105 Priem Arthur 106 Priem Victor 107 Prum Prosper 108 Raeke Henri 109 Reydant Henri 110 Riem Arthur 111 Room Emeric

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2