VAR IJPEREN ER HST ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Tiende jaar Zaterdag.23" Februari 1895. Nummer 8. Chemin de fer. Meeloopers. De geldwolven aan het werk. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Aanoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiomen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alla berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt -worden ecus gratis ingelijfd. De annonoen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanaeren, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdaïenastraat, Brussel. Men wordt verzocht all© lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij e» onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de départ a partir du ler Janvier d'YPRES pour Poperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-039-43 FÜRNES-YPRES. Een der grootste plagen van onze hedendaagsche staatkunde is 't mee loopen», in 't Fransch emballement. Wat heeft dat meeloopen toch al kwaad berokkend aan ons landje. Zonder de meeloopers waren de klerikalen er nooit in gelukt, tien jaar geleden, de liberale meerderheid omver te werpen. Zonder de plaag van het meeloo pen hadden er het jaar te voren geen 10,000 opgewonden dwaashoofden staan te tieren en te razen op de Groote Markt van Antwerpen, om het vormen van de maatschappij der elevators te beletten, die deze haven noodig had als brood. (30® Vervolg). In dezen uitersten nood, wendden de Lui kenaren zich tot Sigismond, keizer van Duitschland, die in 1416, de Kerstfeesten te Luik kwam vieren. Hij had medelijden met den deerniswekkenden toestand dezer arme bevolking, en vernietigde gedeeltelijk het vonnis, dat de overwinnaars van Othée, te Rijssel tegen haar geveld hadden. Van dit oogenblik af was de macht des dwingelands gefnuikt, en zijnen trots ter neer geslagen Nu hij zich niet meer de onbetwiste, alom goduchte meester gevoelde, bekroop hem eene laffe vrees! Eene bende trawanten om ringde hem steeds wanneer hij eenen voet buiten zijn paleis waagde. Weldra deed zich eene gelegenheid op, cm het bisdom te ver laten, en hij liet ze niet ontsnappen. Zijn broeder, Willem IV vanHenegouwen, was gestorven, eene dochter, de beruchte Jakoba van Beieren, als eenige erfgename achterlatende.. Ja a zondarGenade had sinds lang de erfenis zijns broeders in het oog, en daar hij de bisschoppelijke wijding nog niet Zonder dat verwenschte emballee- ren waren er nooit 80,000 snullen naar Brussel getrokken op 7n Sep tember 1884 om er een pak slagen op te loopen zooals zij er nooit op hun brutale boerenkermissen een ge kregen hadden. Ware het emballeeren niet in de zeden, er zouden nooit 300,000 socia listische stemmen gevonden zijn, en M. Pastoor zou zich wel wachten van uit zijn predikstoel duizenden mee loopers in het harnas te jagen tegen de liberale grondbeginselen. Waar moet het een in een land, waar de leiders des volks zich mogen richten tot zijn woest hart, zijn hon gerige maag, of zijn verstompten, bij- geloovigen geest, om dusdoende het bewind in handen te houden en te voorkomen dat het volk luistere naar gezonde rede en kalme bespreking? Vvee het land waar de volkswil niet berust op geleerdheid en nadenken L'emballement, dat is de groote plaag van den modernen tijd. Hij die meeloopt heeft het hoofd in vuur en zijn driften zijn ontstoken, zoodat redeneering geen vat meer heeft op hem of hem tot verkeerde gevolg trekkingen leidt. Ziet maar De Roomsche kerk heerscht in 't land door de dwepene kracht van predikers en zoogenaamde godgeleerden. Het collectivisme denkt Belgie te veroveren door het volk te emballee ren voor een hersenschim, een he mel op aarde Daarom zijn beiden vijandig aan het liberalisme, dat enkel steunt op vrijheid van onderzoek en kalm na- ontvangen had, zoo verkreeg hij van den Paus Martinus V, in de kerkvergadering van Constance (1418), oorlof, om het gees telijk ambt te verzaken. Hij trachtte daarna met Jakoba in.het huwelijkte treden; deze poging mislukt zijnde, nam hij Elisabeth van Gorlitz, weduwe des hertogen van Bra bant, Antoon van Bourgondië, tot vrouw, en begon tegen zijne Dichte eenen strijd die hem in bezit van Holland, Zeeland en Fries land stelde. Niet lang echter genoot hij de vruchten zijner zegepraal. Hij stierf te 's Gravenhage, op 6 Januari 1424, aan de gevolgen van gifimengsel, dat hem, naar men verzekert, door den hertog van Glo- cesfer werd toegediend. En de geschied schrijvers zeggen, dat, wanneer de Luike naars beul zijn einde voelde naderen, hij de onbarmhartigheid en de wreedheid, die hij tegen zijne oude onderdanen getoond had, diep betreurde. Dit berouw kwam echter te laat, en zal de geschiedenis niet weerhou den, om den man, die met voorbedachten rade duizenden en duizenden in het ongeluk gestort heeft, met eeuwigen vloek te be laden, denken. Wie een heethoofd is, diens plaats is niet in 't liberalisme, en in een tijd als de onze, waarin slechte voe ding, bijgeloof, dreigingen, alcoho lisme en strijd om 't leven de koorts in 't hoofd houden, is 't geen won der indien de heethoofden bij dui zenden zijn. Zoolang het emballement zal toe gelaten zijn zoolang een leider zich zal 'mogen richten anders dan tot de redeneering zijner toehoorders zoo lang zullen de vruchten van het alge meen stemrecht vergiftigd zijn en doo- dend werken op 't bestaan der natie. Ziet, als een nieuwe vraag bran dend wordt in de politiek des lands, dan verdeelen zich degenen, die er voor en tegen zijn, in tweekampen, en ver van te redeneeren, verklaren zich de meesten met een vrienden of wel vijanden van het nieuwe ding. Zoo hoort men voor of tegen de over name van den Congo spreken, terwijl nog niet eens grondig onderzocht werd wat er aan het bezit van zulke kolonie voor Belgie verbonden is. Hier weer, zooals overal, zullen hartstocht en meeloopen beslissen in een levenszaak, in plaats van over tuiging. Spreekt men niet reeds van meetingen tegen de overname in 't Walenland Helaas De klerikalen willen eene nieuwe beweging beginnen met de school kwestie. Zij hebben niet genoeg met de XV Het vertrek van Jan zonder Genade wierd door het gansche land mat uitgelatene vreugd vernomen. Met hem verdweenen insgelijks de vreemde benden, die hem, ia zijn dwin- gelandswerk da hulp hunner wapen verleend hadden. Nauwelijks was het volk van den wreedaard ontslagen, of het haastte ztch de oude wetten en gebruiken weder in te voe ren, de Ambachten op te richten, en tot de benoeming der Burgemeesters over te gaan. Het was den Paus Martinus V bekend, wel ke rampen de ongelukkige Luikenaren had den moeten verduren. Daarom zond hij hun, Jan van Wallenrode (1418), aartsbis schop van Riga, eenen man, die wegens zijne liefdadigheid, en zijne uitstekende deugden, de algemeene achting verworven had. Bij zijne troonsbeklimming zwoer hij de vrede van Fexhe te eerbiedigendien eed bleef hij getrouw De regeering dezes edelen mans duurde helaas niet lang! Hij stierf reeds het volgende jaar, en wierd vervangen door Jan van Heiusberg, een prins van has- pegouwsche afkomst, en die daarom met vreugdegejuich begroet werd. Deze jubbel- f broodrooving van duizend bekwame onderwijzers en onderwijzeressen. Niet genoeg met de pensioenen en belooningen verleend aan de verra ders der wet van 1879. Niet genoeg met de afschaffing van een ontelbaar getal gemeentescho len, bewaarscholen en scholen van volwassenen. Niet genoeg met de verdwijning van de eenige gemeenteschool in eene massa dorpen des lands. Niet genoeg met de millioeuen welke de regeering en de klerikale gemeentebesturen aan de klooster scholen betalen. De rijke klerikale hceren en de geestelijkheid hadden bij 't aangaan van de schooloorlog zware geldelijke verplichtingen op zich genomen. Dat waren zij spoedig beu. Dan vonden ze 't liedje uit van de schoone ziel van 't kind die moest gered worden. Die ziel; dat was hun porte-monnaie. De kosten van den klerikalen school oorlog worden sedert 1884 geklopt op den rug van de belastingschuldi gen. En nog hebben de pastoors niet genoeg. Nu zullen ze den vollen last van hunne scholen met God maar zonder geleerdheid door de contribu- abelen doen dragen. Dan kunnen zij 't geld, dat zij nu nog aan hun ver- kwezeld en verstompend onderwijs moeten hangen, totaal besteden aan kiespropagande welk gezien de groo te uitbreiding van het kiezerskorps, nieuwe zware opofferingen gaat ver gen om de schatrijke en heersch- zuchtige geestelijkheid, met hunne zaakwaarnemers in Senaat, Kamer, provincie- en gemeentebesturen, aan kreten waren echter van korten duur, want de nieuwe vorst stelde de algemeene ver wachting bitter te leur. In den beginne nam hij, wel is waar, eenige maatregelen, die den volke gansch gunstig waren. Zoo herstelde hij onder anderen de rechtbank der XXII, die na Othée was afgeschaft geweest. Doch zijne ingeborene pronkzucht, zijne lust naar ij dele vermaken, wierpon hem in de armen diergene, die de heropbeuring der volks macht met nijdig oog aanzagen. Door eene oorkonde van 1421, ontnam hij aan al de ambachtslieden, die niet voor ei gene rekening arbeidden, het recht om aan de benoeming der burgemeesters deel te ne men. Groote opschudding ontstond daardoor in het bisdom; onlusten braken ten allen kant los, en Heinsberg, om het volk des te heter in bedwang te kunnen houden, nam een besluit, waardoor hij het dragen van wapens aan de burgerij ontzegde. Dit was eene nieuwe oorzaak tot ontevredenheid, want het verbod om wapens in den gordel te voeren, was door onze voorouders als een teeken van onteering eu slaafscheid aan schouwd. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD 11-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9-41. Poperingke-Hazet.rouck, 6-54 8-52 9-03 11-45 3-43 6-24 -- 8-10. Houthem, 5-13 8-00 10 59 5-02 7-38 Cominss 5-13 7-44 8-00 9-41 9-46 10-59 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Oomines-Armentières, 5-13 7-4410-592-29 5-02 8-40. Roulers, 5-58 6-45 7-46 10-20 12-03 2-33 3-47 6-23. Langhemarok-Ostende, 6-56 9-45 11.-57 3-39 6-03. Oourtrai, 5-13 8-00 9-41 10-59 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 8 00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperiughe vers Hazebrouck, 7-11 -9-19 12-03 4-01 3-38 8 -27. TRAM YPRES-FURNES. 4-40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le sarnedi seuleaient). 4-15 7-26 9-50 1-05 3-45 -- 6-22.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1