Congoland en Belgie. Klerikale knoeiwet. Omkeering der renten. STADSNIEUWS. De beleedigers des konings. 't Begint er te stinken Liefde voor wederliefde. Viaamsche Ster. MEIROZ E KEN de Postiljon van Maria Theresia. Willems-Fonds. Bij de Infatiguables. Armoede ten gevolge van de strenge winter. Poperiüglie. het bewind en aan 't schotelken te kunnen houden. Ziedaar het eenig en waar doel van de aangekondigde schoolhervorming. Belastingschuldigen, past op uwe zakken Dezer dagen is eene groote bijeenkomst gehouden van de leden der Belgische Kamer. De briefwisselaar van de New- York Herald beweert te weten, dat de minister-voorzitter, de Burlet niet alleen krachtig op de goed keuring der aanhechting van de Congo heeft aangedrongen, maar er zelfs bijvoegde, dat er ernstige zaken gebeuren, indien de Kamer het wetsontwerp mocht verwerpen. Wat er dan zou gebeuren, werd niet na der aangeduid. Men vermoedt echter dat de minister zinspeelde op de reeds meerma- malen verspreide praatjes betreffende het plan van koning Leopold, om afstand te doen van den troon. Als meer dan een lost gerukt kan deze mededeeling van den correspondent van de Herald natuurlijk niet worden beschouwd. Koning Leopold, die zestig jaren oud is heeft geen zonen. De troonopvolger is de graaf van Vlaanderen, de jongere broeder des ko- nings, maar het is niet waarschijnlijk, dat deze prins, die ook reeds bejaard en daarbij zeer doof is, ooit zijne rechten op den Belgi schen troon zal doen gelden. Als de eigenlij ke troonopvolger wordt dan ook steeds be schouwd prins Albert, de eenige zoon van den graaf van Vlaanderen, die in April aanstaan de den leeftijd van 20 jaren zal bereiken. Van de drie dochters van koning Leo pold is de oudste, prinses Louise, gehuwd met prins Philips van Saksen-Coburg, en de tweede, prinses Stephanie, huwde in 1881 met den Oostenrijkschen kroonprins Rudolf, die, gelijk men zich zal herinneren in 1889 een einde aan zijn leven maakte. De jongste dochter des konings, prinses Clementine, nu 23 jaren oud, is nog ongehuwd. De gemeentekieswet ligt gereed om ter bespreking aangeboden te worden. De wet, zooals wij het reeds deden voorzien, steunt op het meervoudig stemrecht. De drie stemmingen die in de kamerkie- zingen in voege waren, blijven bestaan, doch eene vierde stemming wordt daarenboven toegekend aan hem die een zeker kadastraal inksmen bezit. Anderzijds wordt de persoonlijke belasting van 3 fr. gevergd om eene eerste bijkomende stemming te bezitten, merkelijk verhoogd. Om kiezer te zijn voor de gemeente, moet men de 30 jaar hebben kereikt en ten minste sinds 3jaar in de gemeente, zijn gehuisvest, In geval van balloteering zal de evenredige vertegenwoording toegepast worden. Of het volk met dit klerikaal knoeiwerk zal vrede hebben, is eene tweede kwestie! Woensdag heeft de Kamer het wetsont werp waarbij de staatsleeningen van 3 1/2 omgezet worden in 3 p. h. besprok en ge stemd. Dat zal eene besparing van 6 1/2 miljoen voor de schatkist medebrengen, doch van eenen anderen kant is het eene zware en nieuwe belasting van eene gelijke som ten laste van de openbare besturen van liefda digheid, van de onbejarige weezen, kleine renteniers en arme lieden die eenige spaar penningen bezitten. Het Journal iï Ypres, dat zoo hoog op loopt met zijne vaderlandsliefde en zijnen eerbied voor den koning; het Journat d'Y- pres, dat de officieële onderwijzers beschul digt de vaderlandsche gevoelens in het hart hunner leerlingen te smachten kortom, het Journal d' Ypres, dat zich verontwaardigde omdat men soms de Marseillaise in plaats der Brabavgonne aanhief, vergeet of schijnt te vergeten wat de klerikalen destijds durf den schrijven tegen den koning, de konink lijke familie en de ministers. Om aan onze lezers te toonen hoe huiche lachtig gemeld Journal te werke gaat, wil len wij hier eenige verklaringen aanhalen die onder eed gedaan zijn geweest tijdens het schoolenkwest 1° De pastoor van Pesches (kanton van Couvin) zegde dat men zich moest wape- nen met geweeren om den Koning en de ministers te doodenhij voegde er bij dat het baanstroopers waren. (bladz. 69, 1" deel). 2° Te Calles, (kanton van Laroche) had men het borstbeeld des konings van de ge meenteschool naar de katholieke school ge dragen. Het diende er tot schijf aan de wal gelijkste spotternijen der volwassene leer lingen. Later werd het door het schoolopzicht weder naar de gemeenteschool overgebracht en men bestatigde dat het met vuilnissen was bedekt geweest (bladz. 810). 3° De pastoor van Baude (kanton van Nassogne) zegde dat Hendrik VIII een ge- kroond varken was. Hij voegde er bij: Wij hebben er ook een in ons landde eerste ten minste behoorde tot onzen gods- dienst niet, maar hij had karakter blz. 700. Dezelfde pastoor weigerde de Te Deum te zingen ter gelegenheid van het naamfeest des konings. Gelijk ue Aartsbischop weiger de Te Deum te zingen tijdens de nationale feesten van 1880. 4° Pastoor Deroisy, van Noiseux (kanton van Rochefort) legde zelf de volgende verkla ring afIk heb gezegd in een sermoen der maand Augusti 1879: Het is tot de koningen en keizers niet, waarvan het meerendeel maar gekroonde ver kens zijndat Christus gezegd heeft: 'Gaat en onderwijst het volk». 5° De pastoor-deken van Vielsalm maakte den koning uit voor vod en geus, erbij voe gende dat hij hem verachtte, (bl. 444). 6° De pastoor van Tontelange deed een openbaren oproep tot den burgeroorlog om de uitvoering der wette beletten, (bl, 199). Zijn dit geen doorslaande bewijzen van minachting voor den koning en verdienden bovengemelde pastoors niet vervolgd te wor den voor misdaad van gekwetste majesteit? Dat het Journal dYpres nu nog kome spreken van zijnen eerbied voor den koning! Dat het nog kome stoffen met zijne vader landsliefde, wij zullen telkens authentieke voorbeelden aanhalen die zije huichelarij zul len bewijzen. Nu, 'tis waar ook: als de vos de passie preêkt, boeren wacht uw ganzen. Sedert een veeriental dagen is er twist in het huishouden der Blauwe kousen. De muziekmeester kon geene repetitiën meer houden omdat meer dan de helft zijner mu zikanten achterbleven. Hij zag zich verplicht een verslag in te dienen bij Henritje, om hem met den staat van zaken bekend te maken. Deze, met eene heilige kolerie, kwam naar het lokaal gestormd en riep verontwaardigd uit: Het schijnt dat gij mijne afwezigheid te baat neemt om het reglement te overtreden, en terwijl ik in de Kamer bezig ben met het arrondissement te defendeeren (I) speelt gij hier de muiters.... Eene stem riep Zeg liever het arrondis sement te embêteeren. Henritje stond pal, zocht naar den onder breker en gelukte er niet in hem te ontdek ken. Daarna vervolgde hij met nog meer he vigheid Gij moet u niet geneeren; gij moogt allen uw pakske indienen zoo gij u niet wilt schikken naar het reglement; voor één die zal vertrekken, zullen er twee nieuwe ko men, en de fanfare zal beter gaan dan ooit. Een lid vroeg zich af of Henritje wel zou overeengekomen zijn om muzikanten te doen gieten in de suikerfabriek van Waesten. Waarachtig Gods I dat ventje twijfelt aan niets en het denkt, in zijnen verwaanden hoogmoed, dat het maar behoeft te spreken om zijne wenschen vervuld te zien. Jammer maar dat zijn haring geen zoo wel meer wil braden, sedert zijne partijgangers hem hebben leeren naar waarde schatten. Hoogmoed is het deel der gekken. Een man die maar weinig en zijne vrouw geen op al werk had stelde voor aan zijne vrouw bij Henritje te gaan om eenige hem den te mogen maken voor de Hospicen. De vrouw, die dacht dat men beter is met een luis in de pot dan met geen vet, keurde zijn voorstel goed en twijfelde er aan of zij zou werk krijgen. De man ging er dus op los en ontmoette den volks-en kunstbeschermer Henritje aan den hoek der St-Jacobsstraat. Mijnheer, sprak hij, ik zou u willen een plezier vragen. Ik ook, zei Henritje, ik zou |u| willen een plezier vragen, maar spreek eerst, wat begeert gij Mijnheer ik zou u willen verzoeken eenige hemden te doen maken voor de hos picen; mijne vrouw is zonder werk, ik heb er maar weinig, wij zitten met onze kleine kinderen en 't is toch zoo een strenge winter. Ik zal er aan denken, zei Henritje, maar gij moet mij het plezier doen uwe kin deren uit de stadsschool te trekken en ze naar mijne school te zenden. 't Is wel mijnheer, ik zal er mijne vrouw over spreken. Maar als de man te huis kwam en het verzoek van Mijnheer mededeelde, riep de vrouw verontwaardigd uit: Neen! ik ben meester van mijne kinderen, ik weet bij on dervinding dat zijne school niet voldoende is om kinderen te leeren, ik wil hen laten waar zij zijn, en dat hij zijne hemden aan zijnen nek hangt. Is dit geen klaar bewijs te meer dat de kaloten alles in 't werk stellen om het offi ciéél onderwijs te ondermijnen en dat Hen ritje maar een valsche volksvriend is Met genoegen vernemen wij dat deze maatschappij, om aan het verzoek van het Ypers publiek te voldoen, morgen Zondag nog eene luisterlijke vertooning zal geven, bestaande in: EEN MAN DIE DE BROEK DRAAGT blijspel met zang. blijspel met zang kluchtspel met zang. Jl. Zondag bood onze wakkere Willems- Fonds-afdeeling haren leden en het publiek een mooie en luisterlijke concert-voordracht aan. De ruime zaal van den Zalm was prop- pensvol. Vele dames waren aanwezig en al len hebben zich opperbest vermaakt en eeni ge leerrijke uren gesleten. Het muziekaal gedeelte was wel verzorgd en al de nummers er van werden meesterlijkt vertolkt. Muzi kanten en zangers genoten den grootsten bij val. De voordracht, door de heer Jacobs, leeraar aan het Eendrachtscollegie gegeven over den Congo, heeft opperbest bevallen en de aandacht der toehoorders heel en gansch geboeid. Spreker heeft ons in die verre stre ken rondgeleid en ligging, klimaat, voort brengsels, luchtgesteldheid, gemeenschaps wegen, volken en zeden doen kennen. Allen hebben eens te meer de overtuiging opge daan dat wij, Belgen, die verre ongezonde streken best missen kunnen. De heer redenaar werd warm toegejuicht. Het was een alleszins prachtig en genotvol feest, dat bij allen uiterst welkom was. Het muziek- en turnfeest j.l. Zondag door de maatschappij Les Infatiguables, onder het eere-voorzitterschap van den heer Arth. Dalmote, gegeven mag onder de opzichten welgelukt heeten en was waardig van al de voorgaande. De uitgestrekte zaal der Beurs was ge stampt vol en zij, die wat laat kwamen, ver drongen zich aan den ingang om toch maar een plaatsje te bemachtigen. Risque toutopeningstuk voor trompet ten was wel uitgevoerdde vrije gezament- Ijke oefeningen hebben bewezen dat de jonge Infatiguables rassen vooruitgang doenhet iverk met de floretten deed eere aan den heer Maes, den knappen bestuur der hij heeft er een handje van om zijne leerlingen op te leidende romance door den heer Em. Bartier gezongen, werd mees terlijk weergegeven en heeft ons eens te meer zijne lieve stem laten bewonderen in het schermen zijn de werkende leden onover trefbaar geweest en de dans der pierrots werd levendig toegejuicht. De heer Carlos Dewaele heeft recht op onze beste heilwen- schen zijne cloions en zijne pierrots heb ben zijne uitmuntende lessen weten te baat te nemen. Gedurende het 2e deel van het feest heb ben wij den assaut de fleurets tusschen de heeren Marxs en Maes, twee schermmees ters, die van tel zijn bewonderd; Le Jour romance gezongen door Mej. Z. Devers deed veel genoegen; die bevallige juffer heeft een heel lief stemmeke en heel de zaal heeft haar dapper toegejuicht; de heer Ducate leider der turnmaatschappij van Kortrijk toonde ons, in het kunstig werk aan de tui gen, dat hij een uitstekend leeraar isdat hij al onzen dank aanveerde voor zyne ge lukkige medewerking aan het feest en zeg gen wij gulhartig tot wederziens De heer Mailliard, onze kluchtzanger zonder weerga, heeft tranen doen lachen, hij was wel lui mig en allen toonden hunne tevredenheid met hen terug te roepen. Het dansfeest was vol begeestering en de dansers hielden vol tot zeer laat in den nacht. Ten slotte, een heel puik en lief feest, dat bij allen den besten der indrukken nagela ten heeft. Den heer Eere-Voorzitter en den Bestuur raad der Infatiguables sturen wij onzen hartelijksten dank voor den aangenamen avond, dien zij daar verschaften. Wij zijn tevens gelukkig te mogen vaststellen dat de maatschappij immer in bloei toe weent. Het is niet noodig onzen lezers§bekend te maken, hoeveel armoede er overal heerscht, ten gevolge van den strengen winter. Gebrek aan werk, voor al de stielen die, hetzij in de opene lucht, hetzij goed weder moeten heb ben om te kunnen arbeiden, brengt veel huisgezinnen in ellende. Dat al de personen, die binnen huis iets kunnen laten doen, het niet uitstellen tot dat het goed weder wordt, maar de werkeloozen zooveel mogelijk aan het werk stellen, zij zullen een liefdadig werk verrichten. Verder moet op dit oogenblik iedereen, naar zijn vermogen helpen, waar maar te helpen is; het is zoo pijnlijk met dit guur weder, zonder vuur en zonder eten te zitten en als allen die kunnen, iets willen doen, kan men zooveel ellende lenigen. Wij bevelen de liefdadige genootschappen aan en voornamelijk de menschlievende krin gen, die overal waar hulp gevraagd wordt, een zijner leden zendt, om te onderzoeken wat er noodig is en die noch naar de poli tieke denkwijze, noch naar den godsdienst zin vraagt dergenen die zich tot den kring wenden. Rijken en allen die het kunnen doen, zendt giften aan dien kring, gij moogt verzekerd zijn, dat zij goed gebruikt zullen worden. BURGERSTAND. van don 15 tot den 22 Februari 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 4 Huwelij ken Degrijse Jule, smidt en Mahieu Emma, kleermaekster. Ampen Cijrille, vleeschouwer en Degryse Emma, dienstmeid. Overlijden» Soufflet Eugenie, 13 jaar, wees, arme- meisjestraat. Ganne honorine, 8 jaar, scholier, kaai- straat. Spinnewijn Anne, 70 jaar, zonder beroep weduwe van Hessel Martin, Thouroutstraat. Clarisse Eugènie, 69 jaar, zonder beroep, ongehuwd. Minneplein. Boute Adélie, 86 jaar, zonder beroep, on gehuwd, St. Jakobsstraat. Williot Eugénie, 79 jaar, zonder beroep, weduwe van malaise Jean, Elverdinghstraat» Bendel Dominique, 79 jaar, zonder beroep, weduwnaar van Nevejans Clemende, Dixmu- destraat. Kinderen beneden de 7 jaar Manelijk geslacht 3. =- Vrouwelijk 0. N. B. Maandag 25, Dinsdag 26. zullen de bureelen van het stadhuis te middag gesloten zijn. Het artikel welk in Het Weekblad verleden zondag is verschenen nopens de officieele Weldadigheid werd alhier druk be- is?

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2