AVONDFEEST De karnaval. De waterkwestie. Wijtschaete. Dickebusch. Wulverghem. Poperiüghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. programma dat men ons heeft medegedeeld, niet zonder aantrekkelijkheid was. Om onze lezers te toonen dat de kaloten er een handje toe hebben om feesten te ge ven, deelen wij hier het programma mede, zooals het ons is toegekomen, KATHOLIEKE WACHT VAN YPER RECHT EN VRIJHEID (van vervolg). gegeven door de tooneelgilde der Wacht, op Zondag 3 Maart 1895, ten 6 ure. SPELDIJZBR Eerst deel. !a) De aftocht der kaloten van het Stad huis, Pas-redoublé. b) Dwaallichtjes in de Kamer van Volksvertegenwoordigersmuzurka, voor Fanfare. 2. Bondslied, te zingen door Rubens. a) De dood van Roland den metsedien- I der (maar hij leeft nog), b) De Vrij schieters, voor twee jacht- 1 hoorn, begeleid van Piano, door 31. 4. AANSPRAAK door den heer Senator Ba ron Surmont de Volsberghe, Burgemees ter van Yper, kasteelheer van Voorme- zeele, enz., enz. Onderwerp Verhandeling over het brijkenkuischen en het blusschen der schouwbranden. Tweede deel. ia) üp den zeedijh, of eene zonderlinge redding te Heyst, redowa. b) De Gevleugelde hoogvliegers van 't stadhuis, Polka voor Fanfare. 2. Waar is Seys, hebt g'hem niet gezien kluchtige tweezang. 3. Henritje den Yper lingkluchtspel in één bedrijf. 4. De Wacht van Henritje, Surmont, Go- laerl en C", oorlogslied. Men ziet het, 't programma liet niets te wenschen over en het doet ons vermaak het te mogen mededeelen. Jammer maar dat dergelijke feesten in 't bijzonder gegeven worden en dat het publiek niet toegelaten wordt om die schoonheden te bewonderen. Dat nu maar alle maatschappijen de lad der optrekken, de Wacht leeft en zal, onder het bestuur van den verlichten Mecenes, in 't kort wonderen verrichten. Wie leven zal, zal het zien. De vastenavond was hier een heel mager beestje. Op straat geen de minste beweging, weinig wandelaars en de gemaskerden zoo raar als de blauwe honden, En dan, wan neer hier of daar eenige eenzame vermom den treurend, ook soms huilebalkend, op daagden, wat waren het gemeene kledijen. Geen enkel mooi kostuumtje, geen enkel lief groepje, geen enkele luimige kwast, die door zijne geestige intrigues al de toehoorders wat verlustigde, In de danszalen ook veel meer dansers en danseressen iu burgerklee- ding dan vermomden. Het is dus een heel mager beestje geweest, zoo mager en zoo armzalig dat men luidop zeggen mag dat het amen en uit is met den carnaval in IJperen. Nu alles wordt hier zoo doodsch en stil als te Zoetenaaie. Arm IJperen. Wat er van den carnaval hier overblijft, is juist dat wat overal diende te verdwijnen, 't is te zeggen, in lompen gehuld, huilend, tierend, drinkend, nu eens zingend, dan weer krakeelend en vloekend langs de stra ten van 't eene kroegje naar 't andere te slenteren. Mannen, vrouwen en soms kinde ren zwieren al dooreen en geven zich aan de ergste zedeloosheden over totdat, om een niet, er twist ontstaat en de vuilste verwijt- sels, de grofste onbeschoftheden uitgebraakt worden. De kleine wijken en die straatjes en steegjes, waar men de slechts befaamde kroegen vindt, breunde er veelal van. Dat is walgelijk en dat zet vele werkersgezinnen voor een heelen tijd overeind. Soms zijn de ergste dingen daar het gevolg van. Wij hoe ven waarlijk den Congo niet le beschaven; hier hebben wij nog meer dan de handen vol werk. De confetti's die zoo overvloedig werden rond geworpen, hebben ook wel hunne on aangenaamheid. Wij zagen personen, die zich kwaad maakten en dreigden te sla gen in geval men ze nog confetlis in 't aan gezicht wierp. Een dame kreeg op de straat een handsvol confetti's in 't aangezicht,met zooveel geweld geworpen dat zij hevige pijn gevoelde en een der oogen niet kon openen, daar er een van die stukjes papier in 't linker oog was gedrongen. Zij is ergens moeten binnen gaan, om het stukje confetti er te doen uithalen. Eene nieuwigheid die evenwel af te keu ren valt, is dat men tusschen de confettis iets mengt dat zand of gestampte rijst is en dat zeer onaangenaam is, als dat tusschen de kleederen op het lichaam dringt. De confettis is een tijdverdrijf tijdens den karnaval, maar men moet het toch zoo niet overdrijven. Het gure winterweder, dat zoo lang reeds ons allen in't algemeen verduiveld de keel uithangt, zal de Yperlingen in 't bijzonder er fijntjes vast hebben. Op vele plaatsen lig gen de afleidingsbuizen der waterleiding veel te ondiep en dientengevolge is de helft van de stad reeds lang zonder water. Het zal nog al wat duren vooraleer het zoo diep ge dooid is en dan hoeveel buizen zuilen er niet gesprongen en beschadigd zijn? Velen zullen het dus nog al eenigen tijd duchtig op de zenuwen hebben met onze uitmuntendewaterleiding. De huishoud sters zijn er het meest meê geplaagd. Wij beklagen onze lieve lezeressen zeer. Leve de jap! die ons zulke mooie water werken beloofde. Jammer genoeg dat het maar beloften en rotte appelen waren. CORRESPONDENTIEN In de bus. Kemmel-Monteberg. BURGERSTAND. van den 1 tot den 8 Maart 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. j Vrouwelijk id. 1 O verlidens Deconinck Théodore, 57 jaren, klakken- maker, echtgenoot van Vanhee Herinanie, Meenestraat. Dael Henri, 41 jaren, vleeschhouwer, on gehuwd, St. Jakobsbuiten. Legrand Marie, 56 jaren, kantwerkster ongehuwd, Beestenmarkt. Simoens Isabelle 66 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Fiers Edouard, Oude Kleer- markt. Berten Rosalie, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Desaegher Pierre Rijselstraat. Pienck Jeanne, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Jakobstraat. Gadeyne Pharaïlde, 11 jaren, scholierster, Bukkerstraat. Meersdom Charles, 76 jaren, landbouwer, echtgenoot van Vanneste Rosalie, St. Ja kobsbuiten. Hubert Barbe, 68 jaren, kantwerkster, weduwe van Mortier Pierre, Meenestraat. Alleman Cécile, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Moinié Joseph, St-Maartens Nieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaar. Manelijk geslacht 4. Vrouwelijk 3. Vrijdag 1 Maart speelden hier eenige kna pen duikertje, toen een 13 jarig jongentje zich in eenen hoop beeten verschool, die met eene heel dikke laag aarde bedekt was om de beeten tegen de vorst te beveiligen. Eensklaps stortte de aardelaag in en de on gelukkige knaap werd er onder begraven. Toen men hem er uithaalde was hij reeds dood. De 20 jarige boerenzoon Jul. Lagache en de gebroeders Mahieu, werklieden, kropen zaterdag in eenen met aarde toegedekten hoop beeten om er uit te halen. Eensklaps stortte de laag aarde in en alle drie lagen er onder bedolven. De gebroeders Mahieu gelukten er nog in zich met veel moete te redden; maar toen men den ongelukkiggen Lagache ontgraven kon, had hij reeds den geest gegeven. Op de slede werd hij naar 't gemeentehuis overgebracht voor de lijk schouwing. Het hoofd en den hals waren dik opgezwollen. Droevige bijzonderheid: gansch de familie Lagache is ziek door de influenza van gansch de hoeve was Jules alleen in staat om te werken. Dit is reeds het vierde ongeluk van dien aard dat sedert 8 dagen in Begië voorvalt. Deerlijk gekwetst. Een schoenmaker van het gehucht St Ivo (VVaasten) werd op 28 Februari laatst op de vlucht gedreven uit het huis van eenen werkman daar ook wonende. Hij liep bloot- voets, blootshoofds en zonder vest den steen weg naar Wulverghem op. Door de pijnen uitgeput, zeeg hij neer niet verre van ons dorpje. De politie werd verwittigd, die hem in deerniswekkenden toestand opraapte en in eene naburige herberg binnenbracht. Hij was doorkorven en verbrandt dat de stukken vleesch van de voeten hingen; de nagels en het vel waren van de handen gerukt het hoofd was vol gaten en afzichtelijke wonden en het gezicht en de borst waren vol brandwonden. Het parket werd verwit tigd, kwam ter plaats en deed hem naar 't gasthuis te IJperen overbrengen, 's ander daags werd hij naar het zothuis gedaan, daar de doktoors ondervonden dat hij krank zinnig was. Een onderzoek werd gedaan, doch tot nu toe kent men nog de oorzaak en al de gebenrtenissen niet van dit ijselijk drama. Carnaval. Vroeger jaren heerschte vreugde en was er leven in onze stad tijdens de carnavalda- gende prachtige cavalcaden van 1888 en 1889 lokten vreemdelingen uit alle gewesten naar Poperinghe. 't Waren profijtige da gen voor iedereen, zoowel voor de neering- doeners die veel verkochten als voor de armen der stad voor wie duizende franken werden omgehaald. Maar de PoperiDgnaars zijn niet meester inhunnnestede;'t zijn de geestelijken die er den baas spelen en het volk mag zich maar verzetten voor zooveel de geestelijken het willen, lijk op de boerendorpen Heb ben Stouten Karei en Baes Ooghe (van pro pere memorie) dit niet genoegzaam bewezen tijdens de laatste Cavalcaden? Die twee ver keerde toonbeelden van priesters konnen maar niet gedulden dat er alsdan eendracht onder katholieken en liberalen tot stand kwam om de cavalcade en de weldadigheids feesten te doen gelukken, alhoewel die fees ten geen ander doel hadden dan het voordeel der neeringdoeners en der armen. Dank aan die beide ongeluksvogels zijn wij sedert 1889 zonder Cavalcade gebleven, maar, dat men nu eens de vergelijking maakt tusschen de carnavaldagen van heden en deze van vroeger;de stad is dood, de winkels de herbergen zijn verlaten en loopen er des avonds nog eenige maskers dan is het mees tendeels om aanleiding te geven tot menige braspartijen, daarbij het arme volk loopt geheele dagen de straten rond en den nood is dreigender dan coit. Ziedaar wat Stouten Karei, zijnen deftigen makker Alias Ooghe en met hun het meesten deel der geestelijken gewild hebben, maar wat kan het hun schillen vermits zij mees ter blijven; en wanneer zij hier moede zijn gaan zij niet elders Nabij de statie. Reeds hebben wij onze lezers onderhouden en ter zeiver tijde den aandacht geroepen der stadsoverheid over den walgelijken toestand der straat en der plaats nabij de statie. Welnu den toestand is immer dezelfde, de stad doet niets, men ziet genoeg dat er aldaar geen pastoors of regentie heeren wonen Ware het niet van den heer statieoverste die van tijd tot tijd door zijn eigen werkvolk den weg en de trottoirs aldaar doet kuisschen en het zwarte modder doet wegvoeren zou onze statie niet meer toegankelijk zijn. Is het niet eene schande voor de stad dat de werklieden van den ijzerweg dit werk moeten doen zij die reeds een zoo lastigen dienst te vervullen hebben, en juist wanneer er honderden lie den zonder werk zijn die gaarne eenige stuivers daarmee zouden verdienen. De dooibarrieren 1 Heden donderdag is het veertien dagen dat de dooibarrieren gesloten zijn, en naar algemeen dunken is h@t nog geene half uur noodig geweest. Wat geluk niet waar van aan het hoofd der provintie en aan meestendeel al de staats besturen klerikale nobiljons te hebben die van handel en nijverheid niet A plus B ver staan. Moet het nog eenige dagen blijven duren, al de voerlieden zullen socialist wor den! van den 1 tot den 7 dezer maand. OEBOORT EN. Mannelijk. 7 Vrouwelijk 5. Sterfgevallen. Flou Emma oud 15 jaren Arendstraat. Laconts Jéróme oud 8 jaren Wijk E. De Gryse Henri oud 32 jaren echtgenoot van Eugenie Pentevinck Wijk L. Lefever Aloise oud 73 jaren, echtgenoot van Sophia Houwen, Tiengebodenstraat. D'hulst Euphemia ongehuwd oud 73 jaren, Yper- straat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijkid. 0. Wilt gij een aangenamen en gezonden drank, en tevens eene groote besparing doen? Gebruikt dan malt Kneipp, merk Kathrei- ner, in pakjes. (3) EEN GENEESMIDDEL VOOR ASTHNIA. Tot hiertoe hebben de geneesbeeren, om 't even van welke school, Asthma als onge neesbaar beschouwd. Niet zeer lang geleden, gelukte de vermaarde specialist Dr R. Schiff- mann erin een geneesmiddel samen te stel len, onder den naam Schiffmann's Asthma Cure bekend, en dat oogenblikkelijk de he vigste aanvallen stilt. Dit middel heeft ge nezingen bewerkstelligd daar waar alle an dere behandeling vruchteloos bleef. Deze remedie wordt in alle apotheken verkocht aan den prijs van 2 fr. 75 en 5 fr. 50 het pak, of wordt vrachtvrij gezonden per post, na ontvangst van het bedrag, door M. F. Vergauwen, apotheker, 160, Anspachlaan, Brussel. Het corset. De Kneipp-Journal (redactrice Mme Lebrocquey), bevat onder ander een nuttig artikel over het rijgen van het corset, bij be vrouwen en soms de ziek ten en ongelukken op die hieruit voorkomen. Op het tijdstip dat het jonge meisje zich moet ontwikkelen, wordt het integendeel ingeperst, ingeriemd, in 't kuras gesloten, #n als het kind zich beklaagt, zeggen de dwaze moeders: Gij moet er u maar aan gewennen. Indien zij wisten wat ziekten, door dat inriemen, in later leeftijd, voorkomen, zij zonden zich de haren uit het hoofd trekken. Nog is het eene dwaasheid dat het meisjt ONDER KENSPREUK met de medewerking der GROOTE IWIAIti: Omdat de karnaval sedert de kaloten aan 't bewind zijn, een oudwijfs kerkgang is. 0.10 Zij houden van geen maskeren daar het alle dage karnaval is voor hun. 0.10 Julie waarom moest gij u verkleeden om L. zijne zaligheid te zeggen. 0.10 Alhoewel gij in herderinne waart hij heeft u algelijk herkend. 0.10 Gij zoudt wel doen zijn portret en cadeau tjes terug te zenden. 0.10 Of wel hij zal uwe brieven aan C. overhan digen. 0.10 A. let op met uwen stok of gij zoudt krijgen op uwen kop. 0.20 Tweemaal is wel. maar een derde keer zou 't kunnen slecht gaan. 0.10 M. G. gij moet niet kwaad zijn omdat ik niet gekomen ben, tot half vasten. 0.15 Ik geef eenen dikken omdat het eene kaloot is die confetti verkocht heeft in de bal van den Wereldlijken Schoolpenning en der li berale Pompiers. 0.10 Dat is 't geen men noemt een comble. 0.25 Voor het lied van G. O ten voordeele van den arme. 0.10 Dat is een mooi en lief maskertje. 0.15 Voor de groepe van de 8 jesuieten, 't was zeer wel. en bijzonderlijk niet gekend 1 't is katje. G. den hippodrome is hier, ik verwacht u om een toertje te rijden. 0.10 Maar ziet dat uwen cliignon beter vast ge maakt is om niet meer te verliezen gelijk verleden jaar. 0.15 Voor den entrée van bouten in de bal der Werkerslier. 0.15 A part dat was mager. 0.10 Omdat Z. niet meer zou gaan naar den Pit.... om met zijne twee ankermeisjes naar huis te gaan. Of kreeg hij nog eenen schotel melkpap van betje melk, past maar op man neken of ik zet u in de bus. 0.30

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2