VAN IJPIREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Chemin de fer Tiende jaar Zaterdag 16n?Maart 1895. Nummer 11. Volksvrienden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekeudmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alia hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden." niet opgenomen. Heures de départ a partir du lor Janvier d'YPRES pour Poperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-03 9-43 TRAM YPRBS-FURNES. 4-40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le samedi seulesaent). PURNES-YPRES. 't Zijn benijdenswaardige geluk- vogels, de werkleiden Over enkele jaren waren zij nog als het uitschot der maatschappij beschouwd en behandeld. Zij leefden als gescheiden van de tusschen- en hoogere standen. Een werkman was als een soort melaatsche geschuwd door fijne men- heeren, doch niettemin door hen heel propertjes uitgezogen, Hij was niet veel meer dan een lastdier; van 's morgens tot 's avonds aan den arbeid gebonden, om wat karig voedsel te gebruiken. (33e Vervolg). Zulke gedachten waren voorzeker niet geschikt om het gemoed der Luikenaren te vervroolijken, en, hadden zij de inborst des Gekozenen gekend, dan hadden zij voorzeker tranen gestort, tranen van rouw en woede/ Aan het fransche Hof, waar Bourbon te mid den der algemeene verdorvenheid, was op gegroeid, had hij reeds op achtienjarigen leeftijd al de verfoeilijkste neigingen en ge woonten zijner omgeving aangeleerd en aan genomen. Al wat ziDgenot kon streelen was voor hem lief! Zijne lust naar vermaken eischte groot verteer, en om zich daartoe het noodige geld te verschaffen deinsde hij zelfs voor eene schelmerij, voor muntvervalsching niet achteruit. O neenhet volk kon niet veel goeds verwachten van dezen verwaten vroeg verbasterden vorst, die zijn opgedron gen vaderland niet beminde, waarvan hij overigens noch de wetten, noch de zeden kende. Ook zien wij hem weldra alle wette lijk gezag onder de voeten trappen in het bestuur van 's lands zaken, en in zijnen da- gelijkschen omgang, het grootste misprijzen voor zyne onderhoorigen toonen, in één Was hij wel mensch Behoorde hij wek tot 't edel soort waaruit de werkgever, de bankier, de wettenmaker, de minister, de koning en, last not least, den priester, voortgesproten waren Men mocht het betwijfelen. Millioenen en millioenen gingen gebukt onder het juk, als zoovele ossen en ezels, gehoorzamende aan den veehoeder of ezeldrijver, De werkgever gaf het loon dat hij wilde kwijt zijn de bankier specu leerde zooveel hij kon den werkman dit loon uit de hand de wetgever maakte wetten tegen den kleinen, welke de minister deed handhaven, nadat de koning dezelve uitvoerbaar had veiklaard. En de priester was de natuurlijke steun van werkgever en overheden, zoo zeer dat een Kamerlid zeggen kon dat een priester meer macht had op het volk dan een brigade gen darmen. De priester zegende. Hij zegende het volk. dat hij hielp uitzuigen. Hij zegende de grooten, die hem zijn aan deel gaven in den roof op den rug des volks gepleegd. Hij zegende den armen, wie de aarde een tranendal was een oord van beproeving een voorbereiding tot de eeuwige geluk zaligheid... hiernamaals. En gedurende lange eeuwen leefde de mindere man in eenen staat van zedelijke, verstandelijke en stoffelijke ondergeschiktheid, zonder klagen, in de overtuiging dat het zoo wezen moest en niet anders kan. woord, da Luikenaren aanzien als niets waardige laten, die men ongestoord de duur gewonnen penningen mocht afpersen. Bourbons onopiioudende geldafpersingen deden weldra de lang verkropte volkswoede losbarsten. De Gekozene nam de wijk naar Hoei, en sprak den banvloek der Luikena ren, die zich over dit besluit weinig bekreun den, uiteen groot gedeelte der geestelijk heid had zich overigens aan de zijden des volks geschaard zoodat in weerwil der ban bliksems, de gewone diensten in kerken en kloosters gevierd werden. De Staten noodig- den den prins uit om naar de bisschoppelijke zetelplaats terug te keeren, en stemden op zijne weigering eenvoudig zijne afzetting. Het was hun niet onbewust dat deze handel wijze hun de vijandschap van Filips den Goede op den hals zou halen! Maar zij re kenden op de machtige hulp van Lobewijk XI, koning van Frankrijk, die hen, tot het nemen van dit besluit, onderhands had op gehitst, doch die helaasde verwachting zijner bondgenooten bi iter moest te leur stellen. De fransche vorst was inderdaad een man van buitengewone sluwheid, van twij felachtige zedelykhrid, die in zijnen handel niet de minste kusehheid, niet de minste Van geslacht tot geslacht had hij hard gewerkt opdat de grooten in weelde mochten baden. Dat was zijn lotsbestemming, zijn roeping op aarde, de wil Gods. Er moesten immers armen en rijken zijn. Waren er geen rijken, wie zou den armen arbeid geven Waren er geen rijken, dan stierven de armen van gebrek. Dat was heel duidelijk. De armen begrepen dat zeer goed, en zij werk ten zich krom en vergingen van el lende, hopende op de hemelsche rijst- pap hiernamaals. 't Was de goede tijd van: Gods dienst, familie en eigendom, Doch er kwam verandering. Uit den arbeidersstand en uit de burgerij stonden mannen op, met nieuwe denkbeelden bezield. Zij hadden-zich gewaagd achter de formule en bevonden dat de drie stopwoorden een afschuwelijk stelsel van gaafzuigerij verborgen. Zij von den het niet goed, in strijd met na tuur en recht, dat enkelen een klein getal, op den rug leefden van de groo- te massa en zij begonnen het volk op te wekken tot verzet. Heiligschennis Wat/'Verzet tegen den Godsdienst? Had Ge niet gezegd. Gij zult mijn volk hoeden en kweten de priesters zich niet in geweten van hunne taakWerd het volk, door hen en hunne vrienden, niet zoo kaal t geschoren dat de huid er meê af ging. rechtschapenheid kende. Om zijne vijanden in het nauw te brengen, spaarde hij nog geld noch beloften, ging hij de heiligste verbin tenissen aan, zwoer hij de duurzaamste ee- den, welke hij 's anderendaags, indien zijn belang zulks vereischte, met eene ongehoor de losheid verloochende. Wee dengene die zich op de goede trouw dezes schijnheiligen vromen verlietenZij bekochten doorgaans hun vertrouwen door de zwartste ondank baarheden! Door zijne loensche gangen rui de hij vooreerst Gent, later Dinant en Luik, tegen de Burgondische hertogen met wie hij in oorlog was, op, en deed op die wijze, het ontzettend orkaan, waarin het bisdom bijna spoorloos verdween, losbreken. 't Was op zijn aanraden dat de luiksche staten Bourbons afzetting stemden, en Mar cus van Baden, schoonbroeder des duit- schen keizers Frederik III, in zijne plaats benoemden. De nieuwe bisschop deed zijne Blijde Intrede op 22 April 1465, en wierd door de uitbundige toejuichingen der menigte begroet. Beurtelings bezocht hij Dinant, Tongeren, Sint-Truiden, Hasselt en Mae- seyck; overal viel hem dezelfde prachtige ontvangst ten deel. Ondertusschen hadden de Luikenaren het beleg voor Valkenburg en zondigen mensch uit het Paradijs wegjaagde niet gezegdGij zult het brood in het zweet uws aanschijns eten! Niets billijker en natuurlijker bij gevolg dan dat de vader, de moe der en de kinderen uit de volksklas niet aan maagziekten bezweek., door overdaad. En de eigendom Is 't niet billijk en was 't alweer geen beschikking Gods dat deze grooten alles in 't bezit hadden genomen, grond en werktui gen, en voortbrengst van den arbeid en arbeiders op den hoop toe om bestwil, tot handhaving der goede maatschappelijke orde, die anders een afschuwelijk anarchie waren gewor den? 't Was schande, en misdadig De ontevredenen werden aan de kaak gesteld. Overal vervolgd en, waar 't kon doodgeschoten, zou er kort spel meegemaakt worden Op dit punt waren alle ingezetenen burgers, deftige bankiers, schrandere wetgevers, groote staatslieden en majestatische majesteiten eensgezind. Men moest den kop der revolutie indrukken. En de familie? Had God, toen hij Want het waren revolutionnairen die betere levensvoorwaarden voor hen en hunne standgênooten durfden vragen hooger loon, regeling van den arbeid de man aan 't werk, de vrouw in het huishouden, het kind in de schoolgezonde woningen voor den arbeider; geen kinderen nog vrouwen in de fabrieken en de mijnen enz. enz. geslagen. Doch bij het vernemen dat een korps van drie duizend Burgondiërs Haspe- gouwen was binnengedrongen, en St-Trui- den bedreigde, wierd de Badensche prins door eene onbeschrijfelijke vrees aangegre pen en spoedde zich naar zijn markgraaf schap terug. Deze afval ontmoedigde het gemeentele- ger. Opvolgend riepen Hoei, Dinant, Loon, St-Truiden enz. hunne mannen naar hunne haardsteden terug. De beruchte Karei de Stoute had inmiddels den veldslag van Montlhéry gewonnen, en met den trouwe- loozen Lodewijk XI te Conflans een ver- drog geteekend, waarin van de Luikenaren zelfs geene melding werd gemaakt. Verlaten op eene laaghartige wijze door den man op wiens bijstand zij volstrekt gerekend had den, bleef er de bedrogene slichtbewoners niet anders over dan den vrede af le smee- ken. Hij kwam hun duur te staan. De Bur gondier eischte: Ist2 Herstelling van Bour bon in zijne vorige waardigheid; 2de Be noeming der burgondische hertogen tot levenslange voogden des bisdoms: 3e Uitbe taling eener krijgsbelasting van 17 miilioenen franken. Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD 11-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9-41. Poperinghe-Hazebrouck, 6'54 8-52 9-03 11-45 3-43 6-24 8-10. Houthsm, 5-13 8-00 10-59 5-02 7-38 üominas 5-13 7-44 8-00 —9-41 9-46 10-59 2-29 2-S5 5-02 7-38 8-40 Oomines-Armentières, 5-13 7-4410-592-29 5-02 8-40. Roulers, 5-58 6-45 7-46 10-20 12-03 2-3 S 3-47 6-23. Langhemarek-Ostende, 6-56 9-45 11-57 3-39 6-03. Oourtrai, 5-13 8-00 9-41 - 10-59 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 8 00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperinghe vers Hazebrouck, 7-11 9-19 12-03— 4 01 —6-38 8-27. 4-15 7-26 9-50 1-05 3-45 6-22.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1