bobüiilm. De Vlamingen en de Werkstaking. Dood van den bisschop van Brugge. STADSNIEUWS. Klerikale vervolging in Vlaanderen. Koorzangmaatschappij. Symphonie. Verloren bankbriefje. Assisenhof van West-Vlaanderen. Burgerstand der Stad Poperinghe. Te dien opzichte, is er niets dat de aan werving evenaart van het onderwijzend per soneel door den Staat of de plaatselijke be sturen en het recht van afzetting dat er het gevolg van is. Het stelsel der jaarlijksche toelagen aan de vrije scholen heeft geene reden van be staan en kan niet uitgelegd worden. Welk is het doel van het lager onderwijs Heel eenvoudig van aan de kinderen aan vankelijke begrippen in te prenten, maar waarvan voor hen het verkrijgen iets on waardeerbaars is: lezen, schrijven, rekenen, grondbeginselen van aardrijkskunde, van ge schiedenis, natuurlijke wetenschappen, voor name grondbeginselen van zedeleer en ge meenschappelijk voor allen. De eenige zending van den lageren onder wijzer is van de jonge verstandvermogens te openen en te beschaven, ze in staat te stellen om juist te zien, om zich "zeiven in het leven te bestieren, zich te verrijken en te verbete ren door de aanraking der ondervinding. Dit begrepen zijnde, en daar de noodza kelijkheid der opvoeding al- meer on meer dringend gevoeld wordt; daar de verstande lijke ontwikkeling een grondvoorwaarde van den openbaren voorspoed is, waarom zou de Staat zinnens zijn zich, voor de vervul ling van die zaak, aan velkdanige bijzon dere overnemingen gehoel en al over te laten, waarop hij maar een bedrieglijk toezicht zou kunnen uitoefenen Ziedaar waarom het liberalism het prin ciep der openbare school daargesteld beeft, en zoo men eene fiscale vergelijking wil, het princiep van de school op eigene rekening in tegenstelling met de school die aan de toe vallen der toewijzingen en aan de grillen van den aannemer overgeleverd is. Wat Jules Simon ook zegge, de Staat moet in schoul/.ake minder dan in eenige andere, zijne afstelling voorbereiden. Het princiep dat men nu tracht in eere te brengen is dus cene wegsluiping zonder verschooning. Een des te jammei lijke wegsluiping dat in feit en dit is de belangrijkste beschou wing het onderwijs, onder het nieuwe stelsel, niet kan .nissen van aan onderwij zers overgelaten te worden die minder be zield zijn met den geest hunner bedieningen dan gekweld met den hoogmoed om de jeugd te verdwei en. Dat de leerling zonder fouten kunne schrij ven, dat hij juist leere rekenen, dat hij eenige vaste en j uiste begrippen in zake van ge schiedenis en van aardrijkskunde verkrijge, dat hij zich een nauwkeurig gedacht make van de groote wetten die de natuurwereld beheeren, dat hij zijne zedelijke plichten in geweten epneme en ze op eene onuitwisch- bare wijze in zijn geheugen prente om later in het leven een eerlijk man te zijn, dit zijn zoovele toevallige en schier <o veronachtza men uitslagen in de oogen van die hoogmoe dige apostels welke dorstig zijn naar wijs- geerige of godsdienstige bekeeringen. En het is aan die geïmproviseerde opvoe ders, die de eenige ware zending versma den welke hun te laste valt, dat men de opvoeding der nieuwe nakomelingschap wil toevertrouwen En wij zouden er in toestemmen van deze van de eene zijde aan de onwetendheid en van de andere aan het fanatism over tc laten? Wij zouden in de verminking van de vrij heid van geweten toestemmen die niet alleen lijk den eerbied voor de overtuigen voor schrijft, maar die nog cischt dat elkeen zich vrijelijk een opinie vorme over het groote vraagstuk van do lotgevallen des menschen! Op die levenskwestie, zal het liberalism de wapens nooit nederleggen. De Bond der Vlaamsche Progressisten van Luik, heeft den volgenden oproep in de ge meenten Glain, St-Nicolas, Tilleur en Mon- tegnée doen aanplakken. VRIENDEN VLAMINGEN Het ministerie wil ons eene wet opdringen die onze gemeentehuizen aan de klerikalen zou overleveren. Die wet willen wij niet Wij willen niet dat onze scholen, onze bu« teelen van weldadigheid, het beheer der ge- toeentegelderen in de handen der achteruit kruipers vallen. Wij willen onze gemeentezaken zeiven besturen. En daarom vragen wij Eén manééne stem Om de lage inzichten der klerikalen tegen te werken, zal misschien de Algemeene werkstaking besloten worden. Dit is uw recht! Maar Vlamingen, weest bedaard! weest kalm Past op op uwe daden Past op op uwe woorden Gij zijt omringd van betaalde overdragers (mouchards) die uwe gesprekken afluisteren, en ze aan het gerecht overbrieven. Het minste woord kan maanden gevang kosten. Daarom geene manifestaties.' Geene sa- j menschoolingen En zoo men het leger tegen u afzendt, roeptLeve het Leger Het is samengesteld uit uwe zonen, uwe broedersHet zijn volksjongens, werklieden zooals gij. VLAMINGEN Nog eens! Bedaardheid! Kalmte\ Het Ministerie zal zwichten, of vallen onder den algemeenen walg Het Bestuur van den Bond der Vlaamsche Progressisten In zijne vergadering van Zondag 24 Maart heeft het Bestuur der Fédération Progressis ts van Luik besloten eene onderschrijvings- lijst ten voordeele der werkstakers te ope nen. M, De Brabandere die M. Faict in Juni 1.1. als bisschop van Brugge opvolgde en onlangs met zegeningen beladen van Rome weder keerde, is tijdens een banket, gegeven ter gelegenheid der eerste communie, bij M- Hal- leux Ryclandt, door een beroerte getroffen en naar zijn paleis gedragen, onmiddellijk overleden, na de laatste sacramenten ont vangen te hebben.... Zonlerling samentreffen M. De Braban dere bezwijkt op dezelfde wijze aan de ban kettafel gezeten, als M. Lambrecht, bisschop van Gent, over een paar jaren te Dender leeuw overleden. UNIVERSITY EXTENSION TE IEPEREN. Lokaal IN 7 BRONZEN HOOFD RIJSELSTRAAT. De le les van Planten biologie zal binnen veertien dagen gegeven wor den door M. Mac Leod, professor aan de Hoogeschool van Gent. De gemeenteraad van Vyve-St-Eloi is sa mengesteld uit 9 leden, waarvan 7 liberalen. Den 29 December 11, gaf M. Jan Destoop zijn onlslag van gemeente Secretaris, en in zitting van 5 Januari daarna is de heer Adolf Deverrewaere, hulponderwijzer, met 7 stem men op 9 benoemd. De klerikale bestendige Deputatie, die hier eene zoo treurige vermaardheid verwierf met het verbreken onzer gemeentekiezing van 1890, nam in zitting van 8 Maart het vol gende besluit Gezien de bestuurlijke mededeelingen aan gaande het gedrag en de zedelijkheid van sieur Deverrewaere Bovengemelde benoeming is niet goedge keurd. Geheel de bevolking vraagt zich met ver baasdheid af welke deze bestuurlijke mede deelingen zijn. M. Deverrewaere heeft aan het gemeente bestuur het volgende krachtig protest gezon den Mijnheeren, Toen ik de plaats van gemeente secretaris vroeg had ik de eer een getuigschrift van goed gedrag en zedelijkheid in te dienen, welk gij mij afgeleverd hebt, mijnheeren, en niet temin weigert de bestendige d"putalie (gezien de bestuurlijke inlichtingen aangaande mijn g ïdrag en mijne zedelijkheid J mijne benoeming goed te keuren. Onnoodig te zeggen, mijnheeren, dat het mij onmogelijk is het stilzwijgen te behouden over deze ongegronde beschuldiging, uitslui- telijk uit politieken haat gedaan. Ik ben slechts 33jaren oud, ikben getrouwd, vader van familie, en mag dus mijne vrouw noch mijn kind onteeren. Ik ben onderwijzer, .'t is te zeggen de man uitsluitelijk gelast met de natuurlijke, verstandelijke en vooral zede lijke opvoeding der jeugd. Sedert 14 jaren oefen ik dit bedrijf uit in uwe gemeente en nimmeris er eene klacht gedaan geweest over mijn gedrag en mijne zedelijkheid. In eens moet ik de achting verliezen van mijne vrienden en ambtgenooten. Ik moet alle aan zien verliezen bij de ouders, bij de kinderen, en moet ik voor iedereen immer een onzede lijk mensch zijn Neen, mijnheeren, ik vraag de herstelling mijner eer, want ik kan onder het gewicht van dezen laster niet blijven. De getuigschriften van mijne bijzondere opzichters bekomen, die bij mijnen brief van heden gevoegd zijn, toonen klaar, zooals gij het weet, mijnheeren, wat ik tot hiertoe voor het onderwijs en de opvoeding der kinderen gedaan heb. Ik weet, mijnheeren, hoeveel belang gij stelt in de goede faam der scholen, die de roem zijn van uw bestuur. Die laster treft u gedeeltelijk en ik hoop dat gij u bij mij zult voegen om de mededee- ling der gezondene stukken en een openbaar onderzoek te vragen over d® daden die mij zouden ten laste gelegd worden. Indien ik onwaardig ben gemeente secre taris te zijn, ben ik het zooveel te meer den naam van onder wijzer te dragen. Indien het onderzoek ten mijnen nadeele is, verzoek ik u mijnheeren, gebruikte maken van het recht dat het art. 8 der wet op het lager onderwijs u geeft. Ik hoop, mijnheeren, dat ds deputatie zal gewaardigen mijne vraag gunstig teaanvaar- den. Ik heb de zaak aan mijne oversten me degedeeld. Ik wil mijne faam en mijne eere v>reken. Ik wil dat er recht gedaan worde. Ik bid u, mijnheeren, mijnen brief met uwe beslissing aan de bestendige deputatie te wil len overhandigen en met mijnen dank de verzekering van mijnen diepen eerbied te aanvaarden. Uw ootmoedige en zeer dienst willige dienaar (G). A. Deverrewaere. De gemeenteraad beeft Zaterdag vergaderd en heeft protest aangeteekend tegen de be slissing der deputatie. Hij heeft, met een parigheid, den wensch uitgedrukt het open baar onderzoek te zien toestaan, door M. Deverrewaere gevraagd. Deze beeft een smeekschrift gezonden naar den minister van 't inwendige en het open baar onderwijs, naar de Kamer en naar den Senaat. Wel hier in Yperen is men zoo nauw.ge zet niet. Onze klerikale bestuurders brood- rooven eerlijke lieden, maar zij geven plaat sen aan bankroetiers en mannen die van hunne vrouw gescheiden leven. De Koorzangmaatschappij bood haren le- denjl. Donderdag inderuimezaal der Beurs, Cartonstraat, eene heel puike tabagie, roo- kers muziekfeest aan. De leden waren nogal talrijk opgekomen, door het mooi programma aangelokt. Alles is opperbest van stapel ge- loopen en men heeft er een genoeglijken avond gesloten. De stukken voor Symphonie, openingstuk Ballet-aria's, fantaisie op Romeo en Julietta, El-Tuiia, en uitspanning op een motief van Sivori, genoten allen den meesten bijval en werden luidruchtig toegejuicht. Het waren echte perelkes, die op eene meesterlijke wijze vertolkt werden. Concerto en fantaisie Ballet, beide voor vedel uitgevoerd door den heer Yan Eegroo waren zeer lief en opperbest weergegeven. Het is een kustenaar die veel belooft voor de toekomst. Dapper handgeklap viel hem te beurt en 't was wel verdiend. Kluchtliederen, door den heer D.... deden hartelijk lachen, hij mag bij de beste klucht zangers gerekend worden, zoowel voor vlaamsche als fransche liedereD, hij heeft er ons een staaltje van gegeven. Zulke liederen, zoowel gezongen hoort men immer dolgraag. Het was om kort te zijn, een prachtig feest van eene wozentlijke kunstwaarde, dat allen uitmuntend beviel en bij iedereen den besten der indrukken naliet, j Doch wij ondervonden met spijt dat het bier er nog al te wenschen liet. Velen ver kozen suikerwater te drinken en dat in 's brouwers bijzijn I Allo een beetje goeden wil en 't nat zal er wel lekkerder zijn Wij vernemen dat eene symphonie zal ingericht worden om de feesten van het Wil lemsfonds en van de Oud-Pompiers op te luisteren. Zij zal staan onder bestuur van M. H. Moerman. Wij juichen het plan volmondig toe en wachten de verwezenlijking af. tv ie van kans spreken mag, is het boerke van Zillebeke, dat verleden Zondag reels zijn verloren bankbriefje terug had, dank aan de eerlijkheid van eencn schoolknaap. Het zou ■helaas! niet dikwijls het geval zijn Men brengt ons aan dat H. Neyrinckx, ook een leerling der stadsschool, verledeu Zon dag, in de Hondstraat, eene gouden damen- horlogio van groote waarde vond en ook ten politiebureele neerlegde. Het kleinood behoorde toe aan mejuff. FI. B. onzer stad. De eerlijke vinder kreeg eene goede belooning. Dat bewijst dat men in onze stadsscholen, niet alleen den kinderen een goed onderwijs bezorgt, maar dat zij er te vens eene uitmuntende opvoeding genieten, dat men de gevoelens van eerlijkheid en rechtvaardigheid weet in te planten. De op voeding is zoo gebrekkig niet als de godge wijde zwartjes aan de ouders willen wijs maken. Lijst der titulaire jurés. MM. Vandepitte, L., nég., Coolkerke. Dhyedt, F., comm. nég., Ostende. Vereecke, F., prop., Hooglede. Vercruysse, L., rent., Courtrai. Pringiers, A., comm., id. Vanlseghem, E,, rent., Ostende. Verpoort, Ch., cultiv., Oostnieuwkerke. Brutsaert, J., id., Gyverinckove. Nevejan, H.. échevin, Langemarck. Nuttin. A., recev. comm Wevelghem. Veys, I., rent., Vlamertinghe. Moreels, V., nég., Tiegham Vandeben, E., march., Courtrai. De Groote, E cons., prov Clercken. Maertens, E., échevin, Swevezeele, Rysman, C., fab., Courtrai. Catry, A., secrét., comm., Cuerne. Parmentier, J., not., Mouscron. Dobbelaere, L.,cons. comm., Moorslede. Hoste, J.,secrét. comm., Oostroosebeke. Lams, P., expédit. Ostende. Carpentier, F., recev. comm., Cuerne. Van Hille, T., dessinat. Ostende. Deridder, V., notaire, Kerckhove. Fol-Debreyne, J., négoc., Ypres. Laigneel, P march., Courtrai. GlorieuXj H., négoc., Herseaux- Vyncke, H., recev. comm., Zedelghem Angillis, A entrepren., Ypres. Coussement-Demeulenaere, nég., Roulers. Bijgevoegde jurés. MM. Vanderhofstadt, J., brass., Bruges. Demeester, E., cabaret., id. Lebret, V., indust., id. Vandergbote, E., brass., id. De correspondentien voor de bus moet men door plaatsgebrek, voor 8 dagen verschuiven. (Redactie.) BURGERSTAND. van den 29 Maart tot den 5 April 1895. Go!)oorten Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 8. Overüjdens Decae, Eugenius, 70 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Vandevoorde Maria, Lange Thouroutstraat. Gisquiere, Zélia, 9 jaren, scholierster, Plateelstraat. Verbrugghe, Emandie, 29 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Caenepeel, Auguste, Hondstraat. Burggraeve, Frans, 70 jaren, kleermaker, echtgenoot van Lestaeghe, Emilienna, Tem pelstraat. Dobbelaere, Emilius, 57 jaren, goudsmid, ongehuwd, Thouroutstraat. Bendel, Eugenia, 65 jaren, zonder beróèp, ongehuwd, St-Jans-Hospitaalstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Manelijk geslacht 0. Vrouwelijk 3. van den 28 tot den 1 dezer maand. GEBOORTEN. Mannei.ijk. 2 Vrouwelijk 2. Sterfgevallen. Henniti, Hendrik, ongehuwd, oud40jaren, landbouwer, Wijk E. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. I.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2