MEETING Vrijzinnige Volksbond STADSNIEUWS. Het feest van den arbeid. Grooten Lichtstoet met Muziek Openbare Voordracht CONGO, op Zondag 28 April aanstaande, Oud-Pompiers. Verloren. Burgerstand der Stad Poperinghe. Diefstal van juweelen bij den graaf van Vlaanderen. Misbruik van jenever. zijn die van af den stoel van waarheid dn van vrede ergerende of deloyale woorden laten dalen, dan schandvlek ik ze openhaar lijk.. Het is volstrekt noodig dat de kan didaten, voor welke de geestelijkheid zichgenegdn gevoeld te ondersteunen, zelfs niet kunnen schijnen door haar opgedrongen te zijn (Bevelbrief van den aartsbisschop van Mechelen, 1841). Het is nooit zonder gevaar dat de priester in het politiek strijdperk dalede liefde lijdt er doorde waar digheid der priesterschap verliest er hij, de heiligheid van het goddelijk woord wordt er in gevaar gebracht. Een gedeelte van zijne kud.de verwij dert zich vandea herderenvoi gram schap tegen hemverstoot het zijn geheiligd ministeriehet houdt niet of hem met zijne beleedigingen en zijne wraaknemingen te vervolgen. Hoevelen zijn er onder uwe collegas niet,M. de Pastoor, die maar aan eene dergelijke oorzaak het verdriet moe ten toeschrijven waarover zij klagen, de verlegendheden van allen aard waarin ze alle oogenblik gebracht worden! Daaruit ontstaan onbere kenbare kwalende godsdienst wordt voor de onvoorzichtigheid van eenigen zijner bedieners aansprakelijk ge maakt, onze goddelijke zending mis kend en de zielenin 't verderf gestort, omdat zij in ons niet slechts de ver tegenwoordigers van Jesus Christus meer zien. (Bevelbrief van Mgr Charles, bis schop van Montpellier, 1814). Het Journal dYpres schijnt de inrich ting van het feest van den arbeid met geen goed oog te zien en, ofschoon deze inrichting huiten allen partijgeest gedaan wordt, begint het klerikaal orgaan het reeds te willen hekelen. In zijn nummer van Woensdag 1.1. verklaart het dat deze inrichting maar een socialistisch doel heeft en het vraagt of de liberale maatschappijen der stad hunne me dewerking zullen willen verleenen. Men ziet dus dat, alhoewel de klerikale zoowel als de liberale maatschappijen zijn uitgenoodigd, de twistzoekers van het godvruchtig journal niets zullen verwaarloozen om de medewer king dei' klerikale genootschappen te belet ten en dit feest eene politieke, wat zeg ik, zelfs eene socialistische en revolutionnaire kleur te geven. O 1 indien er maar spraak ware eene pro cessie of eene bedevaart op touw te zetten, dan zouden de klerikale maatschappijen niet alleen uitgenoodigd, maar gedwongen wor den er deel aan te nemen, op pene van ver volging en broodrooverlj. Maar een feest van den arbeid, foei dan En nochtans durvende klerikalen bewceren dat zij de vrienden zijn van den werkman; zij durven op alle tonehn unne liefde voor de arbeidende klas uitbazuinen en als het er op aankomt zulks te bewijzen, hebben zij geene woorden genoeg om alles te hekelen, te las teren en te schandvlekken. Vrienden van den werkman 1 ja, zoo lang zij den werkman kunnen exploiteerenzoo lang zij hem kunnen misleiden en verblinden om zijne stem af te persen, maar wanneer het de verheerlijking van den arbeid geldt, wanneer het er op aankomt de minste toege vendheid te toonen, dan zijn zij niet meer te huis, dan willen zij van geene liefde meer weten en dan zouden zij hunnen hiel op de borst van den werkman drukken om hem te doen gevoelen dat zij hem maar aanzien als een werktuig dat hunne plannen moet doen gelukken. Werklieden van Yperen, laat u niet langer door die volksbedriegers foppen, hecht niet langer geloof aan hunne valsche beloften, aan hunne gewaande vriendschap, aan hunne liefde tot u, want zij zullen u steeds voor den aap houden en, als hun doel bereikt is, u ver loochenen en misprijzen. Wat zij ook mogen doen om de grootsche betooging van 5 Mei te vei hinderen, wat zij ook mogen zeggen en schrijven, het feest zal zooveel bijval vinden dat de volkshaters er van zullen barsten van spijt! Yper, den 22 April 1895. Waarde Heeren, Het gebruik van op eersten mei het feest van den arbeid te vieren spreidt zich van jaar tot jaar uit in alle beschaafde landen van den aardbol en toont veel neiging om algemeen te worden. Wat schooner's inderdaad dan de ver heerlijking van den arbeid, van dien arbeid die den mensch vertelde, van dien arbeid, den grooten schepper van alles wat aan onz® dagelijksche behoeften voldoening verschaft, van die onuitputbare bron van rijkdom, "wel vaart en geluk Dit jaar ook heeft de vrijzinnige volksbond van Yper, besloten dit grootsche feest met zooveel luister en geestdrift gelijk te vieren. Om daarin te slagen, heeft het bestuur be sloten eenen oproep te sturen aan al de bijzonderste maatschappijen der stad om, buiten allen partijgeest, deel te nemen aan eenen lichtstoet welke zal uitgaan op Zon dag 5 Mei aanstaande om 8 ure 's avonds. Wij bidden U dus, Heeren, onze vraag in aanmerking t.e willen nemen, en Uwe leden kennis te willen van geven en in geval dat gij zoudet besluiten den Stoet van den arbeid met uwe tegenwoordigheid fe ver eeren, ons inlichting te willen laten beko men voor Donderdag avond om 8 ure in Het zilveren Hoofd Rijselstraat alhier. In geval van deelneming verzoeken wij u vriendelijk uwe groep te laten vergezellen door verlichtte opschriften transparents spreuken op den arbeid voorstellende. Alle politieke of kwetsende uitdrukkingen zullen streng uit den stoet gehand worden. Wij durven hopen, Heeren, dat gij die uitnoodiging niet onbeantwoord zult laten. Het geldt hier immers, wij herhalen het, geene politieke betooging maar enkel en alleen de-ophemeling van den alles schep pende, van den alvermogende Arbeid In afwachting van uw antwoord verzoeken wij uw de uitdrukking onzer hoogachting te wellen aanvaarden. Namens het Bestuur. De Schrijver, De voorzitter, E. Vander MeerschA('riem VAN YPER. Ter gelegenheid van het MEIFEEST op Zondag 28 April, om 3 ure namiddag, GIIOOTE in het lokaal Het Zilveren Hoofd Rijselstraat. Een spreker uit Gent zal handelen over het feest van den arbeid. INGANG EN WOORD VRIJ. Op Zondag 5 Mei, om 8 ure 's avonds, Alle maatschappijen en alle werklieden, worden, buiten allen partijgeest, uitgenoo digd dit feest bij te wonen. Namens het bestuur: over de onmiddellijke overname van den om 6 ure 's avonds, in de Stadstooneelzaal van ieperen. Spreken er voor de Heeren Vertices en "Villi Tïclieleti van het werking ko- miteit voor 't Nationaal Afrikaansch werk te Brussel. Zal er tegen spreken De Heer Heyndrickx, Advokaat to Gent. INGANG EN WOORD VRIJ. Morgen Zondag 28 April om 8 ure 's avonds biedt de muziekmaatschappij Oud-Pompiers haren leden een luisterlijk muziek-en dans feest aan, waarvan bieronder het program ma: 8 ure eerste deel. 1. BALLET DE L'ESCRIME, par les membres de la Société de gymnastique (Les Infatigables) 2. EST-CE L'AMOUR, romance par M. Alphonse Delmotte. Kufferath. 3. CHANSONNETTE dite par M. Maillard. 4. EGCRIME A LA BAÏONNETTE. exécutée par les Anciens Pompiers. 10 1/2 u. REDOUTE. 't Zal er dus vreugdevol en genoegelijk toe gaan bij die goede lustige liberalen en 't zal er spannen van 't volk ook, gelijk gewoon te. Des te beter. Een fransch bankbriefje van 100 f r is zondag 11. 21 dezer gevonden ge weest. I)en eigenaar er van mag het gaan terug eischen bij Ch. Breyene, beestmarkt 35, in deze stad. BURGERSTAND. van den 19 tot den 26 April 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 4. Hu weli j ken Dehollander Charles, schoenmaker, en Payez Marie, kantwerkster. Rabau Albert, winkelier en Cailliau Ma rie, zonder beroep. Vermeersch Arthur, vleeschhouwer, en Durnez Romanie, kantwerkste. Ramault Jules, notaris, en Vandelanoitte Marie, zonder beroep. Donche Pierre, hovenier, en Poot Marie> zonder beroep. Gelein Pierre, meubelmaker, en Billiau Emma, hovenierster. Braem Cyrille, landbouwwerkman en Marseloo Marie kantwerkster. Becuwe Joseph, bediende en Mesure Hen- riette, kleermaakster. O verlij den» Lapiere Henri, 66 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Vandevyver Lucie, St. Ni- kolaas buiten. Blieck Hector, 20 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Brielen buiten. Charles Joseph, 72 jaren, pastoor, Steurs- straat. Baxy Marie, 79 jaren, kantwerkster, weduwe van Dewachtere Frederik, Neer straat. Masschelein Charles, 65 jaar negociant, echtgenoot van Duplacie Rosalie, St. Jans buiten. Brunée Alphonse, 43 jaren, dienstknecht, ongehuwd, gevangenisstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. van den 18 tot den 25 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 2 Vrouwelijk 2. HUWELIJKEN. Adolf Siven fabrikant te Rumbeke en Maria Sabbe, zonder beroep ta Poperinghe. Emile Blanckaert werkman, en Eveline Deuwel, werkster beide te Poperinghe. Henri Deweppe, koetsier en Emma Minot. werkster, beide te Poperinghe. Charles Deuwel pottebakkersgast en Eu genie Techel, kantwerkster, beide ta Po peringhe. Sterfgevallen. Lahaye Sophie 79 jaar landbouwster, we duwe van Petrus Top Wijk A. Vandoo- ren Ludovicus 76 jaar. koopman in hoppe, echtgenoot van Stephanie Charlet, Yper- straai. Flamey Sophie 70 jaren rond- leurster, weduwe van Ludovicus Liefooghe, Boescheepstraat. Kinderen beneden de 7jaar. Manelijk geslacht 0. Vrouwelijk 1. Onverwachte bekendmakingen. Dezer dagen bood zich een 25 jarige persoon aan in het parket der rechtbank van Mont pellier (Frankrijk) en deed er de volgende verklaringen Ik ben een weesjongen, in België gebo ren ik heet van Eeckhout en was vroeger dienstknecht bij den graaf van Vlaanderen, nadat een troep foorkramers mij had opge kweekt. Terwijl ik in gemslden dienst was, be zochten mij op zekeren dag twee kerels die mij hun inzicht te kennen gaven mijnen meester te bestelen. Zij vraagden mij dat ik hun het plegen van den diefstal zou vergemakkelijken en dat ik het geheim behouden zou, tegen be taling eener goede som. Ik stond op loer en ik ontving daarvoor een aandeel in den diefstal van zilverwerk en diamanten, zijnde 4,000 fr. De dieven beweerden slechts 12,000 fr. ontruimd te hebben. Ik vertrok naar Ame rika en reisde later in Italië en in andere landen. Over een veertiental dagen ben ik te ruggekeerd, langs Bordeaux, vanwaar ik mij, te voet, naar Béziers en Bédarieux begaf. Daar ik mij thans zonder hulpmiddelen bevind, vraag ik dat men mij aanhoude als medeplichtige in den diefstal bij den graaf van Vlaanderen gepleegd en aan de Bel gische overheid te worden uitgeleverd, als het mogelijk is. In het parket dacht men vooreerst met eenen zinnelooze te doen te hebben, doch na eene langdurige ondervraging scheen het te blijken, dat hij zeer gezond van zinnen was. Men heeft hem dan opgesloten wegens landlooperij en inlichtingen gevraagd aan de politie van Brussel. Onnoodig te zeggen, dat wy onze lezers op de hoogte zullen houden van al hetgeen met deze zaak in betrekking sta. Kan jenever of gelijk ook welke sterke drank aanzien worden als een voedings middel? Wel neen, want dergelijk vocht houdt geen enkel bestanddeel in die aan ons organismus kan ten bate komen. De spiritus of alcool die zij bevatten, wordt, volgens de proefnemingen die de geleerden gedaan heb ben, door ons lichaam niet benuttigd, de spiritus wordt gedeeltelijk door de poriën van onze huid, door den adem of door de daartoe bevoegde organen onveranderd weg geworpen en gedeeltelijk door het bloed naar onze hersens gebracht waar hij dit orgaan benadeeligt en bederft. De spiritus of alcool verzwakt en vernie tigt de hersens die de zetel van het leven zijn, het verbrandt de organen der spijsvertering, verzwakt het zenuwstelsel. De maag eu de nieren ondergaan door het misbruik van je never aanmerkelijke veranderingen en eindi gen met de werkingen waartoe zij geschikt zijn niet meer op behoorlijke wijze te doen de dronkaard eet ook niet veel, zijne maag wil het voedsel niet meer, hij vermagert en verdwijnt zooals de .sneeuw voor de zon, zijne zenuwen verzwakken, zijne handen beven en het wordt hem onmogelijk zijn werk te verrichten. Zijne hersens worden bedwelmd, het ver stand verstompt, die mensch wordt in de on mogelijkheid gesteld gezond te oordeelen en te handelen. De schrijver, De Voorzitter, E. Vandermekrsch. A. CRIEM. PROGRAMMA 1. MARCHE NUPTIALE DU SONGE D'UNENUIT D'ÉTÉ, Mendelssohn, 2. MADAME FAVART, fantaisie. Govaert. 3. LOHENGRIN. Wagner. 4. LES FRÈRES AMUSANTS. Valse, Vollstedt. 9 ure TWEEDE DEEL. "i it if i 11 i i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2