VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. GEMEENTE-KIEZERSLIJSTEN. Tiende ja ai- Zaterdag 11" Mei 1895. Nummer 19. Gelijkheid voor de Kerk. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdaleuastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. DB STEMMEN DIB MEN HEBBEN KAN. De nieuwe gemeente kiezerslijsten voor 1895-96 zullen kracht hebben den 1" November 1895 en zij zullen dienen voor de naaste kiezingen. Die lijsten moeten door de gemeente-besturen gesloten wordenden 15 Juni 1895 en ter inzage van het publiek onderworpen worden te rekenen van 19 Juni. Om den kiezer toe te laten na te zien of hij op die lijsten ingeschreven is, met het getal stemmen waaraan hij recht heeft maken wij de hieronderstaande tabel op, die hem onmidde- lijk zal inlichten. Bemerking Niemand mag meer dan vier stemmen verzamelen en ALLE RECLAMATIE moet neergelegd worden bij het gemeentebestuur VOOR DEN 16 JULI. I. Heeft recht op I stem. II. Heeft recht op stemmen III. Heeft recht op 5:1 stemmen. IV. heeft recht op stemmen Deze die de volgende voorwaarden vereenigt: 1) Belg zijn of de groote inburgering bekomen heb ben vóór ln Juli 1894. 2) 30 jaren oud zijn op ln Juni 1895. 3) Woonachtig zijn in de gemeente sedert drie jaren op den datum van ln Mei 1895. Bij afwijking van num mer 2 hierboven gemeld, zullen als gemeentekiezers behouden worden, de bur gers van min dan 30 jaar oud, dragers van een diplo ma van hooger onderwijs of die het exaam van kiesbe- kwaamheid zullen afgelegd hebben, of die zich bevinden in een der toestanden voor zien door het nr 14 van het art. 1 der wet van 24 Au- gusli 1893, indien zij de an dere voorwaarden dan deze van den ouderdom veree- nigen. Deze die, behalve devoor-, waarden aangewezen inde tabel I, eene der volgende voorwaarden bezit: 1° 35 jaar oud zijn, ge trouwd of weduwenaar met kind, en betalende in de ge meenten beneden de 2,000 zielen, ten minste 5 fr.in deze van 2,000 tot 10,000 inwoners, ten minste 10 fr. en in deze van 10,000 in woners en daarboven ten minste 15 fr. personneele belasting op de huurwaar de, de deuren en vensters en den huisraad. (1) 2° Of eigenaar zijn van een onroerend goed, een ka dastraal inkomen van ten minste 48 fr. hebbende (2). 3° Of titularis zijn van eene inschrijving op het groot-boek der openbare schuld of van een belgisch rentboekje op de spaarkas van ten minste 100 fr. ren te (2). Aanmerkingen. 1) De eohtscheideling geniet dit voordeel niet. De pa tent en de grondbelasting worden in deze voorwaarde niet gerekend. (2) Men kent den echtge noot de titels zijner vrouw toe, en den vader de titels zijner kinderen die min dan 21 jaar oud zijn. De kiezer die een depot in de Spaar kas bezit, moet, om de dub bele stem te genieten, de wisseling van dien depot in een rentboekje vragen. A. Door de vereaniging. Deze die, behalve de voorwaarden aangewezen in de tabel nummer 1, on der de nummers 1,2 en 3, gelijktijdig de voorwaarden zou vervullen aangeduid in de tabel II onder de num mers i en 2 of 1 en 3 A. Door den eigendom. Deze die, behalve de voor waarden aangeduid in de tabel I, onder de nummers 1, 2 en 3, eigenaar is van on roerende goeleren-, een ka dastraal inkomen hebbende van ten minste 100 fr. C. Door het diploma. Deze die, behalve de voor waarden aangeduid in de tabel N1' 1, een der volgende diploma's zou hebben 1) Diploma eener hooge- school. 2) Idem van aspirant toe gevoegde ieeraar of van toe gevoegde leeraar van het middelbaar onderwijs ia den hoogsten graad. 3) idem van veearts. 4) Uitgangsbewijs der mi litaire School; Gesticht van Gembloers; Hooger gesticht van Ant werpen Provinciale school der mij nen van Henegouwen. 5) Wetenschappelijk diplo ma van hooger onderwijs, bevattende ten minste twee jaren studie, zelfs in een vreemd land verleend. 6) Certificaat van leerling eener hoogeschool Van gegradueerde iu let teren Of van voorbereidende in gangsproef in ue hoogeschool 7) Gertificatvan het bijwo nen van een volledigen cur sus van middelbaar onder wijs van hoogeren graad. Aanmerking. De 2 stemmen voorzien in artikel B hierboven, kunnen niet- vereenigd worden met de bijgevoegde stem voorzien in da tabel U, nummer 3 D. Door de bediening. Deze die,behalve de voor waarden aange luid in de tabel 1onder de nummers 12 en 3, de volgende be diening bekleedt Magistraat Advocaat, notaris,genees heer, veearts of apotheker Opziener van het middel baar onderwijs; Studie-prefekt of leeraar in een gesticht van middel baar onderwijs van hooge- ren graad Bestuurder en regent van middelbare school Lagere schoolopziener Lagere onderwijzer die sedert vijf jaren in bedie ning is Officier van het leger; Rechter titularis bij de rechtbank van koophandel, die twee jaren dienst telt. Minister der eerediensten (priester) enz. Door de regeering. Deze die, behalve de voor waarden voorzien in de tabel I, onder de nummers 1, 2 en 3, gelijktijdig de voorwaarden zou vervullen aangeduid In de tabel II. nummer I en in de tabel III B. In de tabel III. B en C. In de tabel III. B en D. «In de katholieke kerk zijn de icetten dezelfde voor kleinen en grooten, voor vorsten en voor bedelaarsDeze onbeschaamde en pyramidale leugen staat in volle letteren gedrukt in een olericaal blad, zoo meldde ons over <een paar dagen onze medewerker uit de stad Gent. Oh yes zou de Engelscliman zeggen. We willendie gelijkheid iff) voor de "wetten onzer moeder de heilige kerk met eenige handtastelijke proeven bewijzen. Doop,-- In vele kerken is die cere monie aan twee tot drij franks getaxeerd en in alle kerken moet men het branden van de keers, het lauw- maken van 'twater en 'taanbrengen van zitstoelen dubbel en dik betalen, terwijl misdiendcr en koster dan nog rondslenteren om peter en meter eene goede fooi af te bedelen. kerkgangen. Moeder doet haren kerkgang. Stoeltjezetters, onderkos ter en andere kerkratten staan weeral met de hand wijd open om dubbeltjes te schooien, en paapmans laat den misboek kussen omdat beste, brave moedertjes er nen dubbelen frank of eene peerdoog zou tusschenschuiven Eerste communis. Onder alle voorwendsels worden er rond dat tijdstip centjes, dikke sollen en half voetjes aan de kinderen afgepren- geld. Voor schapuliers, medaliekens, gewijde keersen, broederschappen, 'twerk der kleine Chineeskens, de voortplanting des geloofs, den bijzon deren beschermheilige der j-ongheid door alles en met alles weten de listige papen aan de oorden te gera ken. Huwelijk. Voor kerkeroepen leggen wil men het huwelijk bespoe digen en twee, drij roepen per zondag hebben leggenaltijd te leggen. Volgens het tarief der mis, al of geene toespraak van den herder, 'tgebruik van twee of twintig kaarsen, het aanschieten van slechtste of beste uniformen, het opzetten van koperen, zilveren of gulden kandelaars leg gen, gedurig leggen. Jubilés. —Voor koperen, zilveren of gouden jubilés zult ge in dc kerk bediend worden, naar de kleur van 't geld, dat gij aan de gekruinde scherrewegs zult overhandigen. Berechting. Simpel, eenvoudig, verdoken weg als ge er het duim- kruit niet kunt nevens leggen. Met "HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1