COURSES DE~ OHEVAUX de tout le personnel de De invoerrechten. De Congo. De jacht op de herbergiers. STADSNIEUWS. VILLE D'YPKES. 2,500 fr. de prix. fr. 2,500 Burgerdecoratie. Yperschen Rapid-Club Willems-Fonds. Verhangen. PoperiDghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. twintig sleepdragers, grooten tralala klinkklank, zingende en kraaien de papen kunt als ge de schijven laten rammelen. Begrafenisceremoniën.Bij bezoek van Pietje de dood Vliegt ge met een scheut wierook, een klad latijn, een half dozijn klok- ketonen en drij druppels wijwater 'smorgens vóór dag of dauw den grond in; als ge geen of maar weinige voetjes kunt afdokken. Krijgt ge een negen-of tienurelijk, met papen in zondagsche uniformen, altaren in zilverwerk, mild gebruik van wierook, latijn, wijwater en gebeden, en verkondiging t'allen kante met de klokken, dat er een begoede burger voor de lieve centen 'trijk der hemelen wordt binnen ge- smokeld; als uwe familie gouden napoleons en blauwe papiertjes durft beloven. En, geven uwe erfgenamen carte blanche aan meester paap, 't is te zeggen, als zij hem al de kunstgre pen van zijnen gewijden bazar laten tetoonspreidenzeemenis god in den hoogsten hemelDan wordt 's Heeren tempel in zijn beste gewaad gestoken; dan schieten al de kerkratten hun fonkelnieuwste pakje aan; dan doopt men u letterlijk met wijwater en stikt men u met heelder potten wierook; dan schreeuwen en lawaaien de pa pen zich te berste; dan wordt ge be zongen, bewierookt beorgeld, en net als een vorstenkind ter aarde be steld. Zielmissen. Dozijnen, honderden en duizenden zielmissen kunt ge later in den kerkdijken bazar gelezen of gezongen krijgen, als ge wederom de schijven er wilt naastleggen. Ziedaar hoe de papen knielen voor het gouden kalf! ziedaar hoe ze munt slaan uit vreugd - en smartvolle omstandigheden van 's menschenle- ven ziedaar hoe ze de religie verfrut selen, verprossen, verkrachten en verbalemondenziedaar hoe voor kleinen en voor grootenvoor vorsten en voor bedelaars de wetten dezelfde zijn in de Roomsch katholieke kerk Het verslag der middensectie over de in voerrechten is verschenen, en reeds de aan staande week, Donderdag, zal de discussie in de Kamer beginnen. Da middensectie heeft de voorgestelde in voerrechten veel vermeerderd. Alzoo wilde het gouvernement het meel en het mout met 1,50 fr. belasten. De midden sectie brengt het invoerrecht op 2 frank. De haver zal belast worden met 5 fr. de honderd kilo. De chocoladefabrikanten vroegen eene ver hooging tot 60 frs, doch de middensectie eensgezind met het gouvernement, stelt 50 frs voor. Overigens voor wat de boter, de margarine het hout, garen en geweefsels enz. betreft, is h®t ontwerp van 8 Maart door de midden sectie aangenomen, welke ten anderen de voorstellen van het gouvernement veel zwaar der gemaakt heeft. Volgens inlichtingen uit goede bron is het zeker dat het ministerie vast overtuigd is van de aanstaande aanvaarding door de Kamer van het ontwerp der aanhechting van den Congo aan Belgie. In alle geval, zou het in geene der over eenkomsten toestemmen, van welke men gesproken heeft en namelijk het voorloopig onderzoek. De Kamer zal uitgenoodigd wor den al of niet te stemmen. Bovendien bij eenige weken zal de kwestie voor de wetgeving gebracht worden, van geen uitstellen zal spraak meer zijn. Het middencomiteit der Union syndicale van Brussel, heeft Maandag eene vergadering gehouden die door bijna al de leden w erd bijgewoond. De overname van den Congo werd grondig besproken. Ten slotte werd door de vergade ring met bijna algemeens stemmen een dag orde aangenomen, den wensch uitdrukkende dat de Kamers dadelijk de inlijving van den Congostaat door Belgie zouden stemmen. Herbergiers, die in 't geniept genever ver- koopen, zullen moeten op hunne hoede we- zeD, want de minister van financiën komt aan de agenten van den fiscus de toelating te geven, in de herbergen te gaan, zonder hunne hoedanigheid te doen kennen en de overtredingen der wet, door alle mogelijke middelen1 vast te stellen. BERICHT. Het bestuur der paardenloopstrijden dezer stad heeft de eer het publiek kenbaar te ma ken dat het tot Zondag 19" Mei, 's middags in de herberg den Sultan Groote Markt, de gesloten soumissien zal aanvaarden, van het bijzonder buffet, dat zich mag plaatsen op het Minneplein, den dag der Paardenloop- strijden van 26" Mei aanstaande. De soumissien moeten voor opschrift dra gen; Soumissie voor het bijzonder buffet DIMANCHE, 26 MAI 1895, A 2 1/2 heures de relevée. avec le concours l'École d'Équitation. N° 1. 1° Concours Hippique pour Offi ciers 2° Travail d'Ecole. (Chevaux pur sang). N® 2. -- P' Course, PRIX DE L'ÊTANG, Course plate pour chevaux beiges. Prix: 600 fr. Gentlemen et officiers. N° 3. Concours pour le cheval de pur sang le mieux présenté (Sous-Instructeurs). N°4. 2e Course, PRIX DEL'YPERLÈE, Course internationale au trot monté. Prix 600 francs. N° 5. Sauts par quatre (Sous-Officiers). N® 6. 3e Course, PRIX DE ZILLEBEKE, Course de haies pour Gentlemen et Officiers. Prix: 700 francs. N° 7. Sauts en hauteur (Sous-Instruc- teurs et Sous-Officiers. N°8. 4° Course, PRIX DE LA PLAINE, Course internationale au trot attelé. Prix: 600 francs. N® 9. Travail d'ensemble et de vigueur (Sous-Officiers). Les engagements pour les courses au Ga lop, seront requs par le secrétaire du JOCKEY-CLUB, a Bruxelles. Pour le Trot, chez M. A. DE ROUCK, h Gent-Brugge. I)e burgermedalje van 1® klas is toegekend aan Mevr. Jüncker, geboren Vanderhaeghen, hoofdonderwijzeres der betalende stadsmeis jesschool teYperen als belooning der diensten, bewezen aan bet openbaar lager onderwijs in den loop van meer dan een en dertig jaren. Een gul goedheil! aan Mevr. Jüncker! J.l. Zondag werd de paper hunt, op touw gezet door den jeugdigen wielrijderskring, Yperschen Rapid-Club, lokaal liet Ko ninklijk Zweerd, geloopen. Het weder was heel gunstig. Een 20 tal wielrijders namen er deel aan. Zij zijn ten 2 ure 40 minuten van de Groote Markt vertrokken als pijlen uit eenen boog. Reeds om 6 ure en half waren zij terug. De prijzen hevig betwist, overigens, werden behaald le prijs: MM. Boulinguez, van Frelinghien en Swekels, in tandem. Tijd: 1 u. 25. 2e M. Talon, T. 1 u. 30. 3® M. Desaever, T. 1 u. 31. 4e M. Menu, T. 1 u 35. 5° M. Verbeke van Kortrijk, T. 1 u. 39. 6® M. Marrant, van Poperinghe, T. 1 u. 49. 7® M. Carhenne, T. 1 u. 49 1/2. 8® M. Gracco van Dixmude, T. 1 u. 55. 9® M. Froidure Ed. T. 2 u. 10® M. vanderstuyft, junior, T. 2 u. 3. Morgen, Zondag 12" Mei, om 6 1/2 ure 's avonds, biedt het Ypersch Willemsfonds-af- deeling haren leden en 't publiek eene mooie Concert Voordracht gevolgd van Dans partij aan, in het ruim lokaal van den Zalm. Het zal een nuttig leerrijk en tevens vermakelijk feest zijn, waar het aan geen volk ontbreken zal. DANSPARTIJ voor de leden en hun huisgezin, en voor de medewerkers van de feesten van 't Willems- Fonds. CORRESPONDENTIEN in die bus. Kemmel. Den genaamde Aug. Crombez, heeft zich in het celgevang alhier bij middel van zijn beddelaken te drogen gehangen, toen men het bemerkte was hel reeds te laatalle mid delen om den wanhopige tot het leven terug te brengen waren vruchteloos. De man was en bleef dood. Hij laat eene vrouw met3kinderenachter. BURGERSTAND. van den 3 tot den 10 Mei 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 6. Iluwelij keil Mahieu Charles, Luitenant van het derde linieregiment en Verhaeghe Valentine, zon der beroep. O ver-lij clens Verleure Francois, 72 jaren, zonder be roep, weduwe van Fourier Christine, Rijsel- straat. Van Cappel Charles, 69 jaren, schrijn werker, weduwenaar van Dekneuvel Rosa lie, St. Jansstraat. Callewaert Léonard, 56 jaren, daglooner, ongehuwd, Steursstraat. Batalie Gustave, 52 jaren, bakker, we duwenaar van Molein Silvie, Dixmudestraat. Debeuckelaere Charles, 75 jaren zonder beroep, weduwenaar van Recker Julienne, Progresstraat. Vandewynckel Alphonse, 17 jaren, bak- kersgast, ongehuwd, St. Jakobsbuiten. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. j Vrouwelijk id. 1. Onze boarljes werken als leeuwen op hun ne velden. Ook het weder is nu heel gunstig aan den veldarbeid. De vruchten beginnen welig te groeien en op te schieten. Zonder verderen tegenslag be looft alles een rijken oogst. Ook de hoppe schiet op dat liet eeu plezier om zien is. Dat is overigons de keil, die onze landlieden recht houden moet. Daarop steunen zij al hunr.e hoop. Alle boeren steken duchtig de handen uit de mouwen om hunne hoppevelden, hommel hoven, zooals men hier zegt, goed te ver zorgen. Vandaar geene bceren op onze markt. Ten andere er is nog weinig goede waar overgebleven en de houders staan die niet gretig af. De vraag is grooler dan het aanbod en de prijzen, hoewel laag, hebben eene nei ging tot stijgen. De Poperiughe-stad geldt 50 tot 55 fr. de 100 ponden. (50 kilos), en de dorp-hoppe van 48 tot 52 fr. de 100 ponden. Die prijzen zijn evenwel te laag. De pachters kunnen er niet mede over hunne brug rijden, gelijk men zegt. Ook was het laatste jaar een zeer slecht jaar voor hen allen, die in den beestenteelt niet gelukken of deze niet voldoende benut tigden. Hopen wij dat dit jaar de oogst der hoppe rijk en de prijzen hoog zullen zijn. van den 2 tot den 9 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 8 Vrouwelijk 2. HUWELIJK EN. Auguste Sergier dienstknecht en Juliina Ghesquiere huishoudster, beide te Poperin ghe. Henri Vandecasteele dienstbode en Louise Ghesquiere dienstmeid, beide te Poperinghe. Emiel Deuwel, pottebakkersgast en Loui se Waeles, dienstmeid, beide te Poperinghe. Dominique Logie dienstbode en Celina Christiaen kantwerkster beide te Poperinghe. Franciscus Quaghebeur fabriekwerker, en Sophie Dausy kantwerkster, beide te Pope ringhe. Sterfgevallen. Vannieuwenhuyse Hyppolite ongehuwd, 59 jaar meubelmaker, gasthuis. Smaeg- ghs Achille ongehuwd, 26 jaar schoenmaker, Sectie L. Kinderen beneden de 1 jaar. Manelijk geslacht 1. Vrouwelijk 1. De sluiting der fabrieken van Ver vier s. Eene nationale nij verheid te niet. De gesyndekeerde fabrikanten hebben plakkaten in al de straten van Verviers doen uithangen meldend dat., zoo binnen acht da gen de grevisten het werk niet hebben her- PROGRAMllJk: 1. Opening stuk voor Orkest. 2. De werkstaking, deftige alleenspraak, gedicht van Fr. Coppée, vertaling van Brouwers, voor gedragen door M. Maillard. (Bekroond op den prijskamp van Loo). 3. Lied gezongen door Mej. Z. Devers. 4. Solo voor klarinette, met begeleiding van kla vier, gespeeld door M. Cailliez. 5. Veilhen, gedicht van Emanuel Hiel, muziek van Tixel, gezongen door M. Bartier. 6. Verborgene liefde, gedicht en muziek [van Ant- heunis, gezongen door M. Delmotte. 7. Uitreiking van een boekenbelooning aan M. August Joye, leerling aan het Vereenigingscol- lege van Ieperen, welke een accessit bekwam in den algemeenen prijskamp van Nederlandsche taal. 8. Variatie voor piston en trombone, gespeeld door MM. Tancré en Igodt. 9. Kluchtlied gezongen door M. Maillard. Omdat het feest van In Mei Zondag avond zoowel gelukt heeft. 0.10 Dat was beter dan eenen stoet 0.15 Voor het lied van R. 0.15 Alles is in volle vriendschap voorbij gegaan. 0.10 't En is niet gelijk in het bedelaars volks huis wil ik zeggen. Daar vechten kijven en bra... zij. 0.25 Met de nieuwe wet zullen de kalotjes dat wel wat zuiveren; zij hebben al begonnen. 0.10 Julie zou willen dat zij ook per naaste moogt medegaan, naar zulke feesten van den volksbond. 0.15 't Vrouwvolk zal ook mogen stemmen, Hen rietje heeft het gezegd. 0.20 Emma als gij nog 's morgens ten 5 ure van de paters komt, recht naar huis of moeder zal het weten! 0.10 Waarom geefi den hovenier logement achter het bal, zonder patent. 0.20 Pour le bonheur de revoir henrietje S. il aime pourtant les beautés fé.... 0.10 Heeft hij eene saus gekregen dat zal toch zij nen moed in de schoenen niet doen vallen 0.10 Les noires son mon espoir zegde hij, te beter misschien voor E. 0.10 Omdat den pastoor, van hoeverCallens, het liedje gezongen heeft te Kemmel van de deur uit!... de deur uit!... al naar West- vleteren weg. 0.25 De Kemmelnaars krijschen tranen van blijd schap. 0.10 Maar nu krijgen wij eenen de Beer in plaats, opgelet! en niet gelachen Kemmelnaars. 0.15 Want 't is 'nen vetten! 't zal feest zijn in de Congregatie]!! 0.10 Dinsdag zijne installatie met muziek en tret... tet. ...tet.... 0.10 Zondag verslag van 't feest. 0.10 Omdat Odille R. Zondag in het terugkeeren der melkerij haren vrijer C. D. den pot wilde kussen, eene bete gaf dat hij vreesde voor zijn laven. 0.10 Odille doe zulks niet meer want gij weet wel dat gij alle Zondag aan zijn arm moogt hangen, toen gij naar de melkerij gaat om 't schuim af te lekken. 0.10 Cyrille proficiat. 0.10 ir.1.MM—b—P—BB—MBC

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2