COURSES DE CHEVAUX de tout le personnel de Balloteering van Thuin STADSNIEUWS. Klerikale rechtzinnigheid. Eetie zaag. Het Concert der Oud-onderofficieren. Medeburgers der stad. VILLE D'YPRES. 2,500 fr. de prix. fr. 2,500 Koersen. COURSES D'YPRES -a Het ministerie blijft recht, ja! maar hoe deerlijk is het reeds gehavend Na zes maanden lastigen parlementairen arbeid is het erin gelukt eene kieswet voor de gemeente tot stand te krijgen, eene zoo erbarmelijke wet, dat zij alle partijen mis noegt en door allen rijp wordt geacht om afgeschaft te worden. Alle volksgezindeD, 't zij ze 't huis behoo- ren bij de liberale, bij de socialistische of bij de christene volkspartij, spreken den vloek uit over die wet. De liberalen noemen haar kort wegBe spottelijk, uitdagend en gevaarlijk voor de openbare rust en den vrede tusschen de burgers. De mannen van gezond verstand, tot wel ke partij zij behooren. zijn het eens om te getuigen dat zij olie op het vuur aan brengt in plaats van de opgezweepte politiek te bedaren. Niet alleen door de twee tegenovergestel de prrtijen liberalen en socialisten maar ook nog door vele clericalen, wier be ginselvastheid en verkleefdheid aan de cle- ricale zaak niet te betwijfelen vallen, wordt het groot ministerie aangevallen, ge laakt en afgebroken. Zijne rijzende populariteit ligt in de wieg versmacht en niets wordt beproefd om haar tot den geest terug te roepen. En terwijl de schitterende naiaarszon van October 11. hoe langer hoe meer verbleekt bij de aanbrekende lente, wij, liberalen, de overwonnelingen, wat doen wij? Wij kijken toe, met een glimlach, wat er ginder al gebeurt, ginder op het tooneel van het Paleis der Natie en ginder ook in het volksgemoed, dat gedurende eenige weken opliep gelijk kokende melk, maar dat weer stil geworden is en niettemin denkt, verge lijkt en besluit.... Wij kijken toe en herinneren ons eene oude spreuk De tijd helpt en geneest!» Ons ook zal hij helpen. Als het volk nog onervaren als een pasge boren kind, in wiens handen men het Alge meen Stemrecht als een speeltuig stopte, zal ingezien en begrepen hebben, dat de clericale partij niet tot de XIX" eeuw, maar tot de middeleeuwen 't huis behoort, dan zal het volk zich herinneren dat er onder den naam van liberale partij, eene partij bestaat, die edel is door hare opvatting van den mensch en van de maatschappij die aan Bel gië onschatbare en nooit volprezen diensten heeft bewezen en die waarlijk tot onzen tijd behoort, en het zal haar begroeten als de redster der diepgeschokte maatschappij. Laat ons toekijken, wachten en hopen M. Bailly, klerikale kandidaat, gekozen. Officiëele uitslag Onze confrater de strijd, in zijn nr van 18 Mei, bewijst hoe huichelachtig, boe valsch en hoe droef het Journal d'Ypres is, wan neer het er op aankomt de liberalen tc be schuldigen en twist en tweedracht te zaaien. In 1890, na het overlijden van den acht baren heer Demazière, moest er over gegaan worden tot de benoeming van eenen nieuwen bouwmeester. Het Journal schreef een jaar lang tegen het liberale bestuur omdat het een ingenieur, M. Timmerman, benoemde in plaats van M. G. Lernould, dia slechts bouwkundige is. Nu dat er diende eene benoeming gedaan te worden in vervanging van M. Timmer man, ontslaggever, denkt gij dat het Journal zijne meesters aanraadde het onrecht te her stellen dat de liberalen in 1890 pleegden Bij lange niet! het opende nooit zijnen gebe- nedijden mond en bet liet den jongen bouw meester, wiens zaak het tijdens de liberalen zoo warm gepleit had, in den vergetelhoek en gebaarde alsof het van niets wiste. Welnu de clericalen komen een anderen ingenieur te benoemen, een zekeren M. Coo- mans, een vreemdeling, gelijk M. Timmer man, en het Journal juicht met twee han den deze benaming toe. Dus het godvruchtig blad keure goed onder het huidig bestuur wat het bij 't voorgaande hekelde, en bewijst een keer te meer dat al zijn getater en ge zwets, al zijne gewaande belangstelling in zijne stadsgenooten, maar schijnheiligheid, bedrog en huichelarij was, om zijne tegen strevers zonder reden te hekelen en het volk tegen hen op te roijen. Maar zijn haring braadt niet. Iedereen kent het orgaan der XXI leugenaars en wat het voortaan ook schijne om de liberalen te beschuldigen, men zal schokschouderen en met verachting de armzalige proza nemen voor wat zij waard is. Het zijn maar de lichtgeloovige snulle» meer die het schrijven van het lasterblad ernstig kunnen opnemen en gelooven dat al wat uit eene klerikale pen vloeit, als Evan gelie moet aanzien worden. Sedert bijna eene maand reeds zaagt de op steller van het Journal d' Ypres over het mislukken der betooging van het meifeest. Ofschoon de inrichters klaar en duidelijk ge zegd hebben waarom zij van den lichtstoet wilden afzien, poogt de opsteller van het. Journal te doen gelooven dat het de libera len zijn die stokken in de wielen hebben ge steken, en alzoo wil hij den Volksbond tot oneenigheid en tweedracht aanzetten. Doch zijne pogingen zullen niet gelukken, het is gekend en geweten dat de klerikalen nooit eenen stap van toenadering zouden doen, 't is gelijk in welke omstandigheid, dat zij niets dan twist willen om in troebel water te visschen en eene nieuwe macht in de verdeeldheid hunner tegenstrevers zoe ken. Maar al wat zij thans doen is vruchte loos, zij zullen de vrede onder de liberalen in Yperen niet verbreken en spijts al hunne pogingen zullen wij hand in hand werken om de zeuraars van den nacht van ln Fe bruari weg te borstelen en onze stad te red den uit de handen der fanatieke oolijkaards die handelen alsof zij haar verderf gezworen hadden. In tusschen lachen wij met hare zaag over het mislukken van het meifeest, en herhalen nog eens dat het een mirakel ware ooit eenige rechtzinnigheid bij de schrijvelaars van het lasterorgaan te vinden. Ter gelegenheid der herinrichting van de maatschappij der Oud-onderofficieren van het Belgisch leger bood deze haren leden en hun huisgezin j.l. Zondag een heel mooi concert aan in de stadstooneelzaal. Veel en schoon volk was daar aanwezig. Onder an dere bemerkten wij er de heeren majoor Siron, vele officieren der Burgerwacht. En kel de heeren Officieren der Brandweer schitterden er door hunne afwezigheid. Allen betuigden hunne verkleefdheid aan dia wak kere Oud-onderofficieren en allen vermaak ten er zich tevens dat het een plezier om zien was. De twee stukken voor Symphonie met Concerto voor Clarinet door den heer Jul. Jolyt genoten den meesten bijval. Da heer Tasseel is een flink bestuurder en de heer Jolyt een knap kunstenaar. De heer Yanderhaegen heeft eene lieve stem, die bevalt en ieder genoegen doet. M»j. Z. Devers heeft hareFraises au Cham pagne opperbest gezongen en deed luidruch tig handgeklap losbersten in hare Stances. Ook werd zij teruggeroepen. En de heer Mailliard, de weergalooze kluchtzanger, die overal optreedt en immer evenveel doet lachen, was weeral volop in zijn humor. Hij was onbetaalbaar en bracht devinnigsten zelve in de beste luim. De wapenoefening, tusschen de heeren Marx en Ma es, twee meesters, .zooals er weinig gevonden worden, was puik; ook hebbende aanwezigen hun dapper toegejuicht. Wat de twee stukjes betreft, door de leden der toneelmaatschappij Le Phare van Osten- de vertolkt, 't waren twee keurige brokjes en die heeren hebben ons bewezen dat zij vol leerde spelers en speelsters zijn. Zij mogen optreden nevens de beste tooneelisten van 't gansche land. Ook dreunde de zaal menig- werf onder de herhaalde salvo 's. Namens de talrijke aanwezigen zeggen wij hun hier in~ nigen dank voor hunne welwillende en on baatzuchtige medewerking aan dat lief feest en wij roepen hun een hartelijk tot wederziens toe. De begeleider, de heer J. Taccoen, heeft heel goed de zangers hunne vergemakkelijkt. Hij verdient heelemaal den besten lof. Om te eindigen, heeren Oud-onderofficieren en vooral Gij, heeren van den Bestuurraad, eere en dank aan U allen voor het welgeluk- ken van dat luisterrijk en prachtig feest. Een aangenamen avond hebt Gij aan uwe uitge- noodigden verschaft en gij hebt eens te meer bewezen dat hij die wil, ook kan! Ik, Alphonse Metz, heb de eer aan het publiek kenbaar te maken dat mijne vrouw onplichtig is in de zaak haar opgelegd en tot nu toe neg onder het publiek verspreid is. Het is geheel contrarie, deze vrouw zou moeten aanzien worden als eene eerlijke en treffelijke vrouw. Er is niet het minst tfe zeggen op mijne inwoners, want hetgeen er gezegd wordt is valsch. Het opmaken van vuile tongen, die slecht menage willen maken, anders niet. De kwetsuur welk ik draag niet voort komt van mijn personneel noch dat mijne vrouw het vrijwillig gedaan heeft, maar wel van eene onvoorzichtigheid en een misver staan tusschen ons beide. De ondergeleekenden Alph. METZ. DIMANGHE, 26 MAI 1895, a 2 1/2 heures de relevée. avec le concours l'École d'Équitation. N° 1. Is Concours Hippique pour Offi ciers 2° Travail d'Ecole. (Chevaux pur sang). N° 2. -- 1" Course, PRIX DE L'ÉTANG, Course plate pour chevaux beiges. Prix: 600 fr. Gentlemen et officiers. N® 3. Concours pour le cheval de pur sang le mieux présenté (Sous-Instructeurs). N°4. 2eCourse, PRIX DEL'YPERLÈE, Course internationale au trot monté. Prix 600 francs. N° 5. Sauts par quatre (Sous-Officiers). N" 6. 3® Course, PRIX DE ZILLEBEKE, Course de haies pour Gentlemen et Officiers. Prix: 700 francs. N° 7. Sauts en hauteur (Sous-Instruc teurs et Sous-Officiers. N°8. 4e Course, PRIX DE LA PLAINE, Course internationale au trot attelé. Prix 600 francs. N® 9. Travail d'ensemble et de vlgueur (Sous-Officiers). Les engagements pour les courses au Ga lop, seront re?us par le secrétaire du JOCKEY-CLUB, a Bruxelles. Pour le Trot, chez M. A. DEROUCK, A Gent-Brugge. Volgens wij vernomen hebben zullen de Koersen dit jaar zeer belangrijk zijn. Veal paarden zijn reeds ingeschreven, als volgt: Eersten loop9 paarden. Tweeden id. 17 Derden id. 12 Vierden id. 11 't Is het eerste jaar sedert de maatschappij bestaat dat er zooveel inschrijvers zijn. Société Anonyme des cliemins de fer de la Flandre Öccidentate. avec le concours de l'Ecole de dtavalerie D1MANCHE 26 MAI 1895. Excursions avec 59% de réduction. II sera délivré des billets aller et re'.our, A destination d'Ypres, par les bureaux ci-après désignés, aux prix réduits indiqués ci-dessous Courtrai fr. 2.60 2.00 1.30 Wevelghem 2.10 1.60 1.10 Menin 1.70 1.30 0.90 Wervicq 1.30 1.00 0.70 Comines 1.00 0.80 0.50 Houthem 0.80 0.60 0.40 Hazebrouck 3.00 2.00 1.40 Caestre 2.30 1.70 1.10 Godewaersvelde 1 90 1.40 1.00 1.30 1.00 0.70 Poparinghe 0.90 0.70 0.50 Roulers 1,80 1.40 0.90 Moorslede 1.10 0.80 0.60 Zonnebeke 0.70 0.60 0.40 Ces billets seront valables, A l'aller, par les trains partant de Courtrai a 12 h. 35, d'Hazebrouck A 1 h. 42 et de Roulers al h. 35 et, pour le retour, par les trains partant d'Ypres pour Courtrai a 7 h. 38, pour Haze- brouck A 6 h. 24 et pour Roulers a 6 h. 23. BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigde Vrienden, Dixmudestraat. AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, A l'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres recus, lui font espérer urie bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude Een artikel over de boterkwestie kan maar binnen 8 dagen overgenomen worden. BURGERSTAND. van den 17 tot den 24 Mei 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. O vei-ïijj clens Desramaut Philippe, 83 jaren, zonder be roep, weduwenaar van De Groote Adélie Dixmudestraat. De Grave Eveline, 57 jaren, zonder be roep, weduwe van Angloo Franqois, Steurs- straat. Aernout Henri, 27 jaren, daglooner, on gehuwd, Meenostraat. Tresy Frangois, 84 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Vandenberghe Marie, Meenestraat. Delvaux Nestor, 44 jaren, paardensmid, 2>io regiment der Guidsen, professoor van hoefsmid, rijschool, echtgenoot van Ferrand Caroline, St. Nikolaasstraat. Ramaut Céline, 64 jaren, kantwerkster, eohtgenoote van Courtequisse Louis, St. Maertens Nieuwweg. Kinderen beneden de 7 jaar. Manelijk geslacht 0. j Vrouwelijk 1. Zaterdag, gansch den dag door, niettegenstaande een aanhoudenden regen, werden er talrijke vlug schriften uitgedeeld, plakbrieven aangeplakt door de klerikale. Al deze afdruksels werden opgesteld in zeer hevige bewoordingen tegen de socialisten, welke als dieven, brandstichters en moordenaars werden afgeschilderd. Vele van deze plakbrieven werden met vuilnis besmeurd of afgerukt. De liberalen uit het centrum hadden verklaard niet handelend op te treden in den strijd en dit gaf moed aan de klerikalen. Op het laatste oogenblik, deed de klerikale kan didaat overal aankondigen dat hij tegen inkomende rechten zou stemmen. De socialisten, ongetwijfeld zeker van hunne ze gepraal, lieten al deze vlugschriften en plakbrieven onbeantwoord. Zondag was de gendarmerie geconsigneerd, Re.t regende schier gansch den dag. Rond 10 ure 's avonds, was de volgende uitslag gekend M. Bailly, 22,186 stemmen. M. Aekeu, 22,184 De klerikale kandinaat zegeviert derhalve met eene meerderheid van 2 stemmen. Onbeschrijfelijk is de geestdrift welke in den Katholieken kring van Binch heerschte wanneer deze uitslag er gekend was. M. Bailly werd in triomf gedragen. Er werd geroepen Aeven de liberalen; hetgeen bewijst dat de klerikalen hunne overwinning ge deeltelijk toeschrijven aan den ondersteuning der liberalen. Eenige betogingen en botsingen hadden plaats. Bailly, 222"09 stemmen Aekeu, 2221 5 stemmen. De klei ikale kandidaat triomfeert dus met 24 st. meerderheid. 1® CL 2® CL. 3® CL.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2