CONFERENCE PÜBLIQÜE De nederlaag der regeering. ÏJit de Biecht. STADSNIEUWS. Jeune Garde Progressiste d'Ypres. Luncli 3 Juin 1895, Woorden en Werken. Waauzin. Paardenioopstrij den Solo Schelem Rechten op de boter is een gansch afge sneden koophandel met Frankrijk, dit is dus een groot belang voor ons schoon Vlaan- deren. Opgepast dus kiezers vraagt aan uwe Vertegenwoordigers, of zij van zin zijn, ja of neen, U uit te hongeren en van den land bouwer nog dieper in de miserie te dompe len. De Fransche boterkooplieden betalen hooger prijs dan de onze. Het Congo ontwerp ingetrokken. De waarheid daaromtrent. Aan wien de portefeuille? Een ministerieel schandaal. De dagbladen melden het belangrijk nieuws dat het onwerp van aanhechting van Congo-Vrijstaat bij België, waarover zooveel werd geredetwist, door de regeering is in getrokken... Belachelijker te werk gaan voor een kle rikaal bestuur, kon het wel niet. Wij noe men zulks een echt schandaal 1 Weihoe, gedurende maanden en maanden wordt helding bereid, overlegd, besproken. Onderhandelingen worden aangeknoopt met Frankrijk, Engeland en andere landen, op de Beurs wordt er met het oog op die over name ferm gespeculeerd, miüioenen verwis selen van eigenaar, men gaat zelfs zoo verre de kroon des Konings in de balans te werpen, en op 't laatste van de markt, trekt men armzalig de klink achteruit, verklaart men zich overwonnen vooraleer slag is geleverd en denkt men dat men, schaamtevrij, alles maar moet in zijne plooien laten... Heeft men dan in 't ministerie alle gevoel van eer, zelfwaarde en hoopmoed verloren? Een waardig besluit. Alléén M. Merode heeft ingezien dat der gelijk gedrag niet strookte met zijne waar digheid als minister. Hij gaf zijn ontslag. Het gansche kabinet wilde den minister op die baan volgen, doch MM. De Burlet en De Bruyn, die alle redenen hebben om te blij ven, weigerden hunne toestemming. Het blijkt nu ten klaarste dat het M. De Burlet kabinelshoofd is, die schuld aan alles heeft De Koning vroeg de aanhechting van Congo niet voor 1900. Hij wilde loyaal de aangegane contracten volbrengen doch ge zien den moeielijken toestand waarin de finanties van Congo-Vrijstaat verkeerden, vroeg hij de noodige credielen om te kunnen voortgaan tot 1900. Het is alsdan dat M. De Burlet, wiens lichtzinnigheid en beklagenswaardige eigen naam legendisch geworden zijn, aan Sire voorstelde kort en goed de aanhechting voor en goed de aanhechting voor te stellen.. Die ellendige platbroekerij, dit schaamte loos voetlikken des Konings was oorzaak van alles. M. De Burlet had de leiders der rechterzijde, noch M. De Lantsheere, noch M. Woeste, noch M. Beernaert geraadpleegd en zoo kwam het dat zijn dwaas ontwerp hem en zijn kabinet desnoods den Koning in belachelijken toestand plaatst. Een kaakslag Waarheen nu met dit kreupel kalf? Er wordt in hooger kringen raad geslagen, ja, om beters wille... Wie zal de portefeuille van M. de Mérode opnemen? Twee mannén worden vooruit gezet... MM. Nyssens en Liebaert, van Kor- trijk. Doch niemand voelt eenige haast om zich in dit avontuur te wagen... Voorzichtig heidshalve zou sire de Burlet zich gelasten met de Buitenlandsche zaken te beredderen. Dit postje is min gevaarlijk, men compro mitteert er zich niet en desnoods met eenig behendig laveeren is er middel usque in se- cula minister te blijven. Waarom nog minister worden voor eenige weken. Zoohaast de inkomende rechten ter stemming worden gelegd, vliegt het minis teriebuiten, ten ware het naar loffelijke ge woonte, dien klinkenden kaakslag op zak zou steken en maar goodjeugdig voortbe- stieren alsof er niets gebeurd ware. De Burlet Cle zijn er toe bekwaam. Ofwel zouden zij op 'i laatste uur hun ont werp nogeens intrekken, zooals ze deden met de Cor.gowet, die ons in de oogen van gansch Europa belachelijk maakt en ons klerikaal bestuur, de gansche wereld door, naar waarde zal doen schatten. De nieuwe minister M. Liebaert van Kortrijk. In den avond van Woensdag heeft de Koning al de ministers bij zich ontboden en had met hen een lang onderhoud. Vrijdrg morgen vergaderden de ministers in raad om den toestand te bespreken. Daar M. Nyssens eenige voorwaarden aan het aannemen van een porte-feuille stelde die niet konden ingewilligd worden, andere zeg gen nog dat hij door M. Woeste hevig be- kampt werd, heeft men besloten M. Liebaert van Kortrijk in het kabinet te doen treden. M. Liebaert heeft aangenomen. Hij zal de porte-feuille van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs opnemen en M. De Bur let zal naar het ministerie van buitenlandsche zaken overgaan. M. Liebaert is volksvertegenwoordiger van Kortrijk sedert 21 April 1890. Hij volgde M. De Haerne op. De nieuwe minister, die niet slecht op wij len Victor Jacobs gelijkt, telt 49 jaar. Hij is ingeschreven bij de advokatenbalie van Kor trijk doch pleit nooitzijne benoeming als minister zal hem dwingen zijn ontslag te geven van de winstgevende postjes van ad ministrateur die hij in talrijke naamlooze maatschappijen bekleedt... Hce lang zal hij minister blijven? Latere tijdingen. In de wandelgangen der Kamer bespreekt men do mogelijkheid der benoeming van M. De Lantsheere als hoofd van het ministerie, me. de porte feuille van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs. M. De Burlet zou minister van Buiten landsche zaken worden. De dagbladen bevatten een geheim zinnig artikel. Neuswijzen die alles willen weten, leggen het uit als zou den de oude jonkmans met eene belasting bedreigd worden, t' Ware maar verdiend ook, noch de geeste lijken en de paters dan i Wat er van zij ziehier het bewuste artikeltje Een indiscretie laat ons toe mede te deelen, dat de regeering een wets ontwerp gereed heeft, om, in geval het onderhavige ontwerp van be lastingen moest verworpen worden, wat te hopen is dezelfde 6 mil joenen die het nu verlangt, te verkrij gen bij middel eener belasting, die in plaats van bevochten te worden, door iedereen die het wel meent met den werkman, zal worden goedge keurd. Een stellig bewijs dus, dat het bij het gouvernement er meer op aan komt de protectionnisten voldoening- te geven, dan wel op een rechtvaar dige wijze aan het geld geraken dat het natuurlijk het recht heeft te vra gen, vermits het van zelf spreekt dat koken moet kosten, en liet land niet kan vergen dat er groote werken worden uitgevoerd zonder dat het de schatkist helpt vullen. a 3 heures précises, dans la Salie des Anciens Pompiers par JM. Em. Wlock, Avocat a Bruxelles, Professeur a l'Institut des Hautes Etudes. SujetL'Enseignement Supérieur en Üelgique. Yperlingen, herinnert gij u nog de schit terende beloften, die de klerikale kandidaten tijdens de wetgevende kiezing van 1894 deden Herinnert gij u nog hoe zij u plechtig verzekerden tegen alle vermeerdering van lasten te stemmen? Herinnert gij u nog dat zij verklaarden eenen afschuw te hebben van de inkom- rechtendie de uithongeringswet voorstelde en zwoeren nooit deze wet t# zullen stem men? Herinnert gij u nog de overgroote plak brieven, waarin zij zegden dat zij slechts het geluk van den werkman beoogden en nimmer zouden dulden hen te zien verdruk ken? Herinnert gij u nog hoe zij beloofden de landbouwcrisis tegen te werken met wetten te stemmen die niet het minste nadeelig zou den zijn voor den schamelen werkman? Herinnert gij u dit aljes nog? Ja, niet waar, het is'immers zoolang niet geleden, dat Colaert en Henritje, Surmont eu Struye zich voorstelden als de verlosser s van den landbouw en de ware, de rechtzin nige, de teegenegene vrienden van den werk man, Hoe dikwijls hebben zij dit sedert dien in hun volkshuis op alle tonen niet herhaald? Welnu, al deze beloften, al dat gezwets, al die schoorre woorden komen gelogenstraft te worden door Colaert in de kamer van volksvertegenwoordigers. In de zitting van 28 Mei jl. heeft Colaert in de bespreking der uithongeringswet verklaart dat het gouver nement gelijk heeft rechten te leggen op den invoer der levensmiddelen hij heeft duide lijk gezegd dat hij de zienswijze van den gewezen minister Beernaert niet kan aan nemen en dat het noodig was de tarwe, de boter, de margarine, de haver, enz., enz., te belasten om den landbouw te redden. Henritje, die alter ego van Colaert, zal op dezelfde wijze spreken en die twee bisschops- slaven zullen wellicht nagevolgd worden door Struye en Surmont, zonder zich meer te bekommeren met de welvaart van Ype- ren en het arrondissement dan een aap om eene noolschelp. Dit belet echter niet dat zij voortdurend den werkman zullen foppen en hem, ter gelegenheid der aanstaande ge- meentekiezing trachten wijs te maken dat zij niets dan zijne welvaart behartigen, maar helaas, ondervinding leert en die uithonge raars zouden gemakkelijk kunnen van eene kale reis te huis komen. God geve het Het Journal d'Ypres, dat altijd zijne eigene leugens voor waarheid neemt, schrijft zender blozen dat de kaloten bij de aanstaande gemeentekiezing op eene meer derheid van 7 tot 800 stemmen rekenen. Welnu, als het godvruchtig Journal maar van 1000 tot 1200stemmen bedrogenis, mag het van geluk spreken, Wij willen niets overdrijven maar wij weten zeker dat de volksbedriegers van Yperen thans bezig zijn met hunnen zwanen zang te zingen en al het gezwets der XXI penneslaven van het leugenorgaan zal niets vermogen tegen den onverbiddelijken wil der kiezers. De lijd zal leeren wie van ons beiden gebjk heeft. De paardenloopstrijden, j.l. Zondag dooi den Sport Iïippique met de medewerking van heel de Rijschool op het Minneplein in gericht, zijn opperbest gelukt. Zij werden door een prachtig, overheerlijk weder be gunstigd en eene groote menigte was langs alle poorten de stad binnengestroomd om er van te genieten. Onze herbergiers en vele andere neringdoeners hebben eenen goeden dag beleefd. Wij gunnen 'l hun van harte. Geen enkel ongeval was gelukkiglijk te be treuren. De loopstrijden hadden veel bijval, doch de great attraction, de parel der aan trekkelijkheden, dat waren die mooie, puik en onberispelijk uitgevoerde loopstrijden en oefeningen door de Rijschool uitgevoerd. Dat vooral wordt door ons volk gretig gesmaakt; daar haakt men naar en dat ook werd tel kenmale op luidruchtig handgeklap onthaald. Ziehier den uitslag der leopstrijden waar alle deelnemers zoo gewedijverd hebben en overwonnenen en overwinnaren om zoo te zeggen, evenveel lof en eer behaalden IfcljSCllOOl. Concours pour officiers. Sauts. 1. Sous-Lieutenant Bruynel. 2. id. Stevens. 3. Lieutenant Chev. de Melotte. Pour le chcval de pur sang le mieux dressé. 1Sous-officier Dehoest 2. Sous-officier Burnell. 3. Delrée. Sauts par qualre. i Brigadier Dath. Sous-officier de Moreau. Pennings. Deschildre. f Sous-officier Istasse. Laurent. 1 Dewilde. Janssens. Sous-officier Wantly. Bosquet. Willemsen, Eloy. Sauts en liauteur. 1. Mal des Logis Cudell. 2. Dehoest. 3. Burnell. Loopstrijden. Prijs van den Vijver. 1. Kabyle, M. D. de Lophem. 2. Tristamarre. M. Cte E. Visart de Bocarmé, Prijs der Yperlée. 1. Gaulois, M. Vanhoye. 2. Walla, M. Westenraad. 3. Noireau, M. Lefèbvre. 4. Jamyn, Em. Verhaeghe. Prijs van Zillebeke. 1. Kabyle, M. D. de Lophem. 2. Euphonium, M. Bon Fallon. 3. Uncle Sam, M. F. Feyerick. Prijs van 't Plein. 1. Eclatant, M. Ed. Callaert. 2. Peretz, M. E. Debusseré. 3. Neuville, Bon Mestdagh. 4. Frank, id. Verleden week heeft de-heer Emiel Donche weeral solo schelem gespeeld. Het is reeds de 5e of 6e maal dat hij dat kansje heeft. Hij moeter, oprecht gesproken, toch een handje van hebben. Een gul proficiataan den ervaren speler 1 BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigde Vrienden, Dixmudestraat. AVïg. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a 1'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres regus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BURGERSTAND. van den 24 tot den 31 Mei 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 8. Huwelijken Nevejans Arthur, bediende aan het Bestuur van Bruggen en Wegen, en Odent Christina, zonder beroep. Schiettekatte Jules, bediende, en Depuydt Maria, zonder beroep. Claeys Alphonse, beenhouwer, en Devcs Emelie, zonder beroep. Overïïjdens Bequaert Coleta, 77 jaar, zonder beroep, Lange Thouroutstraat. De Baeke Eugenie, 70 jaar, zonder beroep, weduwe van Van Robaes Louis, Bollingstr. Vercruysse Pieter, 70 jaar, daglooner, we- duwaar van Traquet Théresa, Meenenstraat. Planqueel Virginie, 60 jaar, kantwerkster, weduwe van Billiet Henri, Paddewingstraat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk 3. N. B. Maandag, 3 Juni, het Bureel van den Burgerstand alleen zal open zijn van 9 tot 10 ure 's morgends, voor de opgaven van geboorten en sterfgevallen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2