De opslag van het leder. Spaarkas. STADSNIEUWS. Kiezerslijsten. De Waterwerken. Eene zonderlinge bescherming. Colaert, Bloemkoolman. Voordracht. Liberale feest. Sl Sebastiaan. Aan de visschers. 50 jarige Jubelfeest. Voor de 3 fr. op de haver, Colaert en Iweins dank van ons. Voor de 4 fr. op het havermeel, H. Ullens, dank van ons. Voor de 4 fr. op vermicel, macaroni en andere mee'stoffen, H. De Bontridder, dank van ons. Voor de 6 fr. op het gezaagde hout. H. de Brocqueville, dank van ons. Voor de 9 fr. op het geschaafde hout, H. de Jonghe d'Ardoye, dank van ons. Voor de 10 fr. op den hectoliter room, H. de frooz, dank van ons. Voor de 15 fr. op groentens in doozen en fleschen, H. De Malander, dank van ons. Voor de 15 fr. op ingelegd vleesch en in- gelegJen visch, H de Mérode de Westerloo dank voor ons. Voor de 18 fr. op den honig en peperkoek H. De Guchtenaere, dank van ons. Voor de 20 fr. op de boter en margarine Colaert, dank van ons. Voorde 30 fr. op het wild en gevogelte H. Indekeu. dank van ons. Voor de 50 fr. op de cacao. H. Sus Broers, dank van ons. Voor de 50 fr. op de gesuikerde bonbons. H. 't Kind de Roodeabeeke, dank van ons. Voor de 60 fr op leverpastei, II. de Theux de Meylandt, dank aan ons. Voor de 300 fr. op de truffels, H. Iweins d'Eeckhoutte, dank van ons. Voor de 500 fr. op de safraan, H. Visart de Bocarmé, dank van ons. Japneuzen en kristene democraten die deze invoerrechten hebt gestemd, weest eeu wig gedankt. Gij allen, trouwe kampioenen voorde edele zaak van den portcmonnaie, blijft ons steeds genadig. Van de slechte inzichten van liberale en socialistische' vrij handelaars, verlost ons Heeren. Achtbare Volksvertegenwoordigers, weest ons voortdurend genegen. Dat gij altijd de interesten der machtigen en grooten met hand en tand moget blijven verdedigen, bidt voor ons. Dat gij in secula seculorum het volk zoudt blijven paloeteren, bidt voor ons. Trouwe schapen Gods, die de werklieden en burgers komen uithongeren wees geze gend. Clericale Volksvertegenwoordigers, gij allen die do beschermende wetten hebt ge stemd, het verblijf der gelukzaligen hoort u voor eeuwig toe. H. Geest, bid voor ons. Christus, verboor ons. Heer, ontferm u onzer. Onze Vader.enz.... 500 dagen aflaat voor de geloovige christe nen, die deze litanie zullen lezen, ter inteniie van geldwolven, slokoppen en clericale uit hongeraars. Gratie verleend door Paus Leo xm, omdat ook de fameuze cbristene demo craten de uithongeringswetten hebben ge stemd.) De pers van heel de wereld houdt zich op dit oogenblik bezig met den buitengewonen opslag. Sinds 15 jaar waren de huiden zeer goedkoop en de schoenen verminderden ge durig in prijs. Men zal zich nog herinneren dat men vroeger 20 fr. voor een paar bot- tinen betaalde alsof het niets was. Men kwam er eindelijk toe dat men in plaats van 20, 12 fr. betaalde voor dezelfde schoenen. Nu moet. het ook gezegd worden. De groote ma gazijnen brachten die groote prijsverminde ring voort. In Brussel en Dixmude bestaan er huizen die schoenen en bottinen verkoopen aan den prijs van 9,75 fr. 10,95 of 12,50 fr. Die hui zen verkoopen met vijfiien of 20 per honderd winst, indien nu hun leveranciers zooals het reeds gebeurd is, de schoenen met 8 a 10 per honderd opslaan moeten zij onvermijdelijk hun prijs verhoogen, want van 10 of 12 per honderd kunnen zulke huizen niet bestaan. Welk is du de oorzaak I Er zijn er die be weren dat de Chineesch Japansche oorlog hier niet vreemd aan is, alhoewel wij hier aan geen geloof kunnen hechten. De ware oorzaak is niet gekend, en dat versterkt on ze meening dat het wel degelijk gemeend is. Er zijn huizen in het Walenland die een for tuin hebben gewonnen op een uur. Engel- schen en Amerikanen liepen van over een maand onze provinciën af om te koopen al wat er te krijgen was met 15 en 20 centiemen opslag per kilo. Men ziet van hier welke winsten die hui zen gemaakt hebben die goed voorzien wa ren. Want er zijn er die wel tot 50 duizend kg. in stok houden. Wij zullen onze lezers zooveel mogelijk op de hoogte houden, want elkeen moet be lang stellen in dezen bijzondere nijver heidstak. - Het getal spaarboekjes, door het bestuur van gezegde kas afgeleverd bedroeg in 1875, 106,312 vertegenwoordigende eene som van 44,837,001 fr. In 1894 is dit getal geklommen tot 1,047,688» vertegenwoordigende eene som van 427,317.065 fr. De arrondissementen die in verhouding der bevolking het meest storten zijn volgens rang orde de volgendenThuü, Phillippeville, Charleroi, Bergen, Zoningen, Brussel, Dinant, Virton,. Luik, Namen, Aarlen, Huy, Turn hout, Neufcb&teau, Nijvel, Ath, Veurne, Roeselare, Antwerpen, Eecloo.Yperen, Door- nijk, Marche, Brugge, Leuven, Gent, Ver- viers, Mechelen, Kortrijk, Waremme, Mae- seyck, Oostende, Tongeren, Audenaarde, Bastenaken, St-Nikolaas, Aalst, Thielt, Has selt, Dendermonde, Dixmude. De opmaking van de kiezerslijst voor de gemeente geeft voor onze stad den volgenden uitslag 1753 kiezers met 1 stem; 1753 st. 481 2 stemmen 962 st. 192 3 576 st. 363 - u 1452 st. Te samen 2789 kiezers, die 4743 stemmen zullen hebben. Wij hebben altijd gezegd, en het Nieuws blad van 8" dezer heeft onze gezegden be vestigd, dat het de Baron Arthur was die, met tusschenkomst van een anderen per soon, aannemer werd der waterwerken. Over acht dagen betitelden wij de samen spraak van het Nieuwsblad met den naam van Kiesrehlaam, heden noemen wij deze aanbesteding eenen Kiestruk. En de reden Waarom volkomt men niet aan de voor waarden van het lastenkohier? Is het mis schien krachtens het artikel dat het sche- penkollegie het recht geeft er wijzigingen aan te brengen Men vergeve ons onze vrijpostigheid, maar wij zouden wel willen eenige vragen doen, die, wij hopen het ten minste, niet zullen on beantwoord blijven: 1" Waarom is de afsluiting met staken, door het lastenkohier voorgeschreven en in het bestek op 400 fr. gerekend, niet gemaakt, en waarom heeft men zich bepaald die af sluiting met ijzerdraad en kunstdoorens te vervaardigen, waaraan de voorbijgangers zich kwetsen en hunne kleederen scheuren kunnen? 2° Waarom is het ontsmettend kalk i iet sedert lang op het slijk gestort, aangezien het reeds veertien dagen is dat het water afgetrokken werd? en waarom in die stik kende hitte, laat men de buitenwandelingen met slijk bedekt?.Is het misschien om de pest in Yperen te doen ontstaan? 3° Waarom laat men toe de delving van het waterkasteel te beginnen vooraleer de materialen, de grondbalken, de piloten en het gereedschap om ze te heien ter plaats gebracht worden en gereed liggen Zooals wij zooeven zegden de delving is sedert veertien dagen gedaan en het is de pomp n1' 1 van het pompierskorps die ge diend heeft om het water uit te putten. Op die wijze kan iedereen aannemer zijn ten allen prijze en de pompenmakers kun nen op hunnen buik wrijven. 4® Waarom zal men onbevrochte arduin- steenen van Soiguies aan 80 fr. den kubiek- meter voor de grondmuren van 't waterkas teel gebruiken, dewijl er in het lastenkohier uitdrukkelijk bevolen wordt blauwachtige zandsteenen (grezen) te gebruiken, die in de begrooting op 120 fr. zijn gebracht en eene waarde van 200 fr. hebben? Zal het Nieuwsblad, dat zoo verstandig samenspraken weet aan een te fietsen, wel gelieven deze vragen op te lossen? Want, men moet het bekennen, in de voorwaarden die wij komen aan te halen, moet de aanne mer niet breed gapen. Vindt het Nieuwsblad niet dat, in het be lang der stadsfinanciën, men als toeziener der waterwerken een der mededingers van de aanbesteding zou moeten noemeD, gelijk zijne vrienden het gedaan hebben voor de kerk van Elverdinghe? (wordt voortgezet). Het Journal d'Ypres, dat voor niets te rugdeinst als het er op aankomt poeder in de oogen zijner goedzakkige lezers te werpen en waterblazen voorlantaarns ledoen doorgaan, zegde over tijd dat het klerikaal beheer 17 wetten gemaakt had ten voordeele der wer kende klassen. Nu komt het eene achttiende te stemmen Het belast het meel, 'tis te zeggen het dagelijksch broocl van den werkman! Het belast de boter, 't is te zeggen den boterham van iedereen Het belast de margarine, 't is te zeggen den boterham der behoeftigen Het belast de groensels, 't is te zeggen het gewone vcedsel van den arme Het belast het mout, 't is te zeggen het bier. Het belast de haver, 't is te zeggen het voedsel van het paard, de noodige en onont beerlijke hulp van het meerendeel der werk lieden voor den landbouw, der voerlieden en der nij veraars! En als men denkt dat Colaert en Henritje, die zich ten allen tijde voor rechtzinnige volksvrienden uitgeven, deze achttiende wel daad hebben gestemd, vragen wij ons af of wij niet uit dankbaarheid die zonderlinge beschermers uit alle openbar® besturen moe ten kegelen Ja, werkvolk van Yperen, die twee men- schenvrienden zullen 500 fr. prijzen te ver spelen geven in hun bedelaars werkhuis, zij zullen u bier doen drinken aan half geld, maar intusschen trekken zij het brood uit uwen mond en doemen u, uwe vrouw en uwe kinderen tot de ellende. Het amendement voorgesteld door den door- luchtigen Colaert en andere pijpekoppen, en strekkende om de versche groensels met een recht van 15 fr. per 100 kilos te belasten, is door de Kamer verworpen geweest, zelfs met de hulp van den minister van financiën. M. Bloemkoolman is meer katholiek dan de paus, meer beschermend gezind dan M. üesmet-de Naeyer 1 De bloemkoolen, iedereen weet dat, zijn d® geliefkoosde spijs der werklieden, 't Is-ker mis voor hen wanneer zij bloemkoolen kunnen eten met aardappelen gekookt; een vorstenmaal, wanneer zij er een eindje worst mogen bijvoegen. Welnu! spoedig! eene belasting van 30 fr. op den bloemkool.... zonder te denken dat die belasting bijna gelijk staat met de waarde van de vrucht. Wanneer, inderdaad, honderd kilos bloem koolen ontbloot zijn van hunne groene bladen met dikke ribben, blijft er nog slechts 50 kilos eetwaar over, 't is te zeggen de helft. En 't is Colaert die zulks voorgesteld heeft, zou men niet dood vallen? Komaan! werklieden en kleine burgers, stemt allen voor Colaert, de groote bescher mer der karoten en andere groensels. Maar zeg eens, indien men eene hooge be lasting moest leggen op de volksvertegen woordigers die hunne kiezers voor den aap houden, op hoeveel zou Colaert wel geschat worden? De voordracht j.l- Zaterdag avond in de zaal der Oud-Pompiers door den heer Vander- velde over Collectivism gegeven en door de Vooruitstrevende Jonge Wacht onzer stad op touw gezet, was puik, prachtig, weergaloos. De ruime zaal was proppensvol. Vele kleri- kalen waren aanwezig. De heer Vandervelde bezit eene aangename stem en eene wonder bare welsprekendheid. Bijna twee uren lang heeft hij zijne toehoorders verrukt door zijn talent. Nooit hoorden wij zulken redenaar hier te Yperen. Hij heeft harde en vele waarheden en vele goede dingen gezegd. Hij is zelf overtuigd van de zaak, waarvoor hij op de bres staat en weet zijne toehoorders te overtuigen. Hoewel men geen socialist zij, men moet toch met vele dingen instemmen' omdat zij op stevige bewijsvoeringen gesteund en met onloochenbare feiten gestaafd werden Moesten er eenige sprekers in onze dorpen op die wijze tot het volk gaan spreken, hewel dan zouden onze klerikalen in 't korte heel nuchter opkijken, er druipneuzend van af komen. Alwie daar was zal zulks met ons wel moeten bekennen. Het was, in 't kort eene voordracht, die tijdvak maken zal, in den reuzenstrijd van den arme voor vrijheid en gelijkheid. Morgen Zondag, om 5 ure 's avonds, zal heel Yperen de Meenenpoort uittrekken, 't geldt een puik liberaal feest an dan is de Yperling er dolgraag bij. De uitgelazen Mu ziekmaatschappij der Oud-Pompiers biedt haran leden en hun huigezin een prachtig Concert aan, gevolgd van eene dans- partij, in het park van haar zomerlokaal, Citadel. Alwie eenigszins liefhebber is van mooi muziek zal daar zijn en allen zullen het hun niet beklagen ook. Ziehier het programma Eerste deel. 1. Peter Benoit, marche. N. Degrez. 2. Lès Noces de Jeannette, fan- taisie. Massé. 3. Chrysanthème, gavotte. Borrel. 4. Les Frères joyeux, valse. Vollstedt. Tweede deel. 1Joyeuse entree du Prince Car naval, marche-polka. Wesly. 2. Ouverture triomphale. Bach 3. Hérodiade, fantaisie. Massenet. 4. Une Soirée chez les Eanne- tons. Krein. A 8 heures, Redoute. De heer Louis Bouckenaere, het oudste lid van deSebastiaans gilde, bijmaakt er nog maar deel van sinds Maart 1835, dus zoowat 60 volle jaren, geeft Maandag een twintig tal mooie prijzen te schieten. Al de leden werden uitgenoodigd er deel aan te nemen. Ook zal het aan geen lief hebbers ontbreken. De schieting begint om 5 ure 's avonds. Er is spraak Visschersbrieven in te «tel len, gelijk er jachtbrieven bestaan, doch de prijs zal niet meer bedragen dan één frank per jaar. De opbrengst dier taks zal voor namelijk dienen om een ernstigen toezicht- üienst over de visscherij in te richten en de vischvangst bij middel van verboden tuigen die zulke groote verwoestingen aanrichten, te beletten. De visschersbrief zou geweigerd worden aan allen persoon, veroordeeld voor overtreding der wet op d® vischvangst. Het verbod van te visschen van 15 April tot 15 Juni zou op Zon- en feestdagen ge heven worden. De visscher zou niet verplicht zijn de pers altijd in de hand te houden. Yan visschen gesproken, ik dacht, indien mijn geheugen getrouw is, dat men in de waters rond stad, met geene netten mocht visschen. Donderdag avond rond 9 ure waren er aan de rijselpoort twee gasten op eene schuit bezig met netten in het water te smijten, en den vrijdag morgend ten 3 1/2 waren dezelfde personen bezig met al die netten uit te halen, en een aantal visch in te palmen. Zij waren mij onbekend, maar M. J. M., gewezen onderwijzer van 't bisschoppe lijk collegie, was ook aan 't varen langs den anderen kant der brughij misschien zou kunnen nadere inlichtingen geven. Dinsdag aanstaande zal er in de S' Jacobs- kerk het jubelfeest gevierd worden van Joannes Corneillie en Amelia Vermeulen. Ter dier gelegenheid zal er eene mis gezongen worden waar de jubillarissen zullen tegen woordig zijn. Zij zullen stoetsgewijze hunne intrede in stad doen. Volgens wij vernemen zal er een 20tal versierde wagens, en een dertig ruiters den stoet vergezellen. Wij wenschen de jubilarissen nog val0 jaren geluk en gezondheid.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2