VAN IJPEREN EN IET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Bericht aan de Kiezers, Het prins-bisdom Luik. Tiende jaar Zaterdag 6" Juli 1895. Nummer 27. De liberale kiezers worden verwittigd dat de officiëele Kiezerslijsten van heden af aangeplakt zijn, in de ZAAL DER OUD-POMPIERS, Semi nariestraat, alhier. Gij wordt dringend uit- genoodigd dezelve te ko men nazien, 0111 in geval gij meent recht te heb ben aan meer stemmen dan 11 op de kiezerslijst zijn toegewezen, dit aan het Comiteit der LIBE RALE ASSOCIATIE kenbaar te maken. Twee leden van het Co miteit zullen alle dagen in de zaal aanwezig zijn, van 's morgens 9 uren tot 12 uren 's middags en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De werklieden die daar toe in de week belet zijn kunnen dat doen des Zon dags van 8 tot 12 uren voormiddag. Eene bus zal insgelijks in het lokaal geplaatst worden voor hen die hun ne reklamatiën schrifte lijk wenschen te doen. Godsdienst en politiek. Invoerrechten de laodbouwprodnkten Abonnementsprijs voorop betaalbf ar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hcegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. (45® Vervolg). Op 27 Juli 1646, bij de verkiezing des Burgemeesters geraakten Grigroux en Chi- roux in de straten van Luik slaags, en vochten met ongemeene razernij tot laat in den nacht. Tweehonderd lijken van burgers bezaaiden den grond, maar de volkspartij zegepraalde; de prinsgezinden ontvloden opnieuw de stad, en vestigden zich bij Ferdi nand, te Bonn. Op aandringen der bannelin gen, besloot de prins de fiere Maasstad bloe dig te kastijdenhij lichtte daartoe talrijke huurtroepen in Beiereu tn Oostenrijk op, en zakte aan het hoofd dezer benden naar het Sticht af. Fléron, Beyne, Ghènée en Ju- pille wierden geplunderd en daarna ver brand. Bij het zicht dezer verwoestingen trokken de Luikenaren de indringers te ge- moet; doch na twee dagen worstelen, mo s- ten zij voor de steeds aaagroeiende krachten hunner vijanden den aftocht blazen; vijf honderd burgers, en onder dere, de burge meester Rennet, vielen op het slagveld. 's Anderendaags verschenen de Duitschers op de hoogten van Robermont, vanwaar zij, gedurende drie dagen, met gloeiende kogels de stad beschoten, en talrijke woningen in brand staken. De Cité hadde nog lang weer- Het Comiteit der Liberale Associatie. Men verwijt altijd aan de liberale partij zich tegen den godsdienst te verzetten en alles wat daarvan af hanging is door den modder te sleu ren. Nogtans zijn het de liberalen die den godsdienst eerbiedigen, dan wan neer de katholieken zulks over het hoofd zien. Menschen hebben vrij gedacht en rede en zijn niet verplicht dezen of genen godsdienst te volgen, wat echter niet belet dat de liberalen al len godsdienst eerbiedigen en daarin geen onderscheid van denkwijze vin den. Wanneer het gebeurt dat een jood, vrijdenker, katholiek of andersden kenden ter aarde besteld wordt, zult gij de liberalen zich eerbiediglij k het hoofd zien ontblooten, wanneer de treurige rouwstoet voorbijtreedt. Maar ik durf u verzekeren, dat zulks bij de katholieken enkel het geval is, wanneer een der hunnen begraven wordt. Christus leerde ons dat wij allen broeders zijn, en dat men zijnen evennaaste moet beminnen zonder onderscheid van denkwijze noch gods dienst en zien wij niet de vertegen stand gebodendoch verraad leverde haar in de handen van den wraakzuchtigen vorst. Deze toonde zich onverbiddelijk. Talrijke Grignoux, waaronder Bartel Rolans, wier den op de Groote Markt onthoofdde ge- denkteekens, die de Luikenaren aan Beek man en La Ruelle opgericht hadden, ver brijzeld; de wetten, door het volksbestuur ingevoerd, vernietigdde Ambachten ont bonden; hatelijke en vernederende krijgs- schattingen opgelegdin één woord, Fer dinand verlaagde de fiere gemeente tot eenen staat van slaafschheid, die aan geenen en kelen van haar woelig bestaan kon verge leken worden (19 September 1649). Hij genoot niet lang de vruchten zijner zegepraalop 13 December 1650, stierf hij in zijn kasteel van Arenberg. Zijn neef en coadjutor Maximillaan- Hendrik van Beieren volgde hem op, en achtts het ondoodig om zijne benoeming ran het Kappittel te vragen. Eenige kanun nikken, die nog eene sprankel van onafhan kelijkheid en vaderlandsliefde overgehouden hadden, ziende, dat de beiersche prinsen het bisdom, ten hunnen voordeele, in eene erfe lijke heerlijkheid herschiepen, bekloegen zich bij den prins over deze wetsovertreding. Doch het Hoold der kristenheid, had aan het woordigers zijner leer, de katholie ken, dagelijks zijne grondbeginselen met den voet vertrappen Wij zien dat zijn er slechts gebruik van maken om door allerlei valsche middelen hunne broeders op het dwaalspoor te brengen en ze alzoo tot zich te trekken. De Zaligmaker predikte Weest goedertierend, bemint elkander, leeft in vrede En wat zien wij thans gebeuren Daens, priester in den vollen zin des woords, wordt door de discipelen van Christus gelaakt, beschimpt en be spot,door alle mogelijke en onmo gelijke middelen vernederd, door die gene, die zijne leer vroeger erkenden, en zich rondom zijne vlag schaarden. Ja, de liberale partij heeft de gods dienst begrepen en zich volgens dezes grondbeginselen gedragen. Zij heeft het lot des werkmans verzacht voor zooveel het in hare macht was, en wat nog te doen is, zal volgen, zoo al diegenen, die het wel met het volk meenen. zich onder hare vlag willen scharen, om den algemeenen vijand, het clericalisme, te bevechten. De eenvoudige eerbiedwaardige priester heeft gesproken, de discipel van Christus, de ware, die zijne leer stipt wilde volgen, heeft ingezien en aan het land bewezen, dat de gods dienst niets in politieke kwestiën te zien heeft, en dat diegenen, die den godsdienst als wapen op politiek ter rein hebben gebruikt, valsch ge speeld hebben als Judas De ware godsdienst ligt bevat in vorstelijk Huis vau Beieren niets te weige ren, en bekrachtigde eenvoudig Maximillaans aanstelling. Dezes bestuur was nog droevi ger dan dat zijnei voorzaten; van den eer sten dag zijner troonsbeklimming gaf hij de maat, van hetgene zijne regeering zoude wezen; als gift zijner blijde Intrede, sloeg hij, niettegenstaande de uiterste ellende wel ke er heerschte, nieuwe belastingen op de granen, bouwde met hunner opbrengst, om het volk beter in bedwang te kunnen hou den, versterkte kasteelen, ea bezoldide aan zienlijke duitsche huur troepen. Nieuwe onlusten braken los; maar de be- geling was wreed; geen dag ging er voorbij, zonder dat de eene of andere burger liet schauot beklom. Ne tachtigjarige Pieter de Bex die nogtans wegens zijnen hoogen ouderdom, aan dezen opstand geen deel had genomen, wierd ter dood veroordeelden de moedige grijzaard, in weerwil der aanhoudende verzoeken zij ner vijanden zeiven, weigerde krachtdadig om den dwingeland zijne genade af te smee- ken, wijl deze dit gedrag, als eene verrecht vaardiging, ja meer, als eene wettiging zijner heuveldaden hadde doen uitschijnen. En ten einde de banden, welke de natie om knelden, nog vaster te wringen, en haar alle hoop op bevrijding te ontnemen, deed Ma- j deze woorden Doe nooit aan uwen evennaaste, wat gij niet wilt dat u gedaan worde Én hoe en wanneer heeft de katholieke partij deze prin ciepen geëerbiedigd Wanneer heeft de katholieke partij verdraagzaam heid voor haren evennaaste gehad? Wie volgt dus de ware leer van Christus? Zij die steeds verdraagzaam zijn jegens broeders, zij die hunne, door spaarzaamheid en onverpoosden ar beid gewonnen penningen opofferen voor het heil der werkende klas, zij die onophoudelijk nieuwe plannen beramen om nieuwen bloei en voor uitgang bij te zetten. Zij, die, in één woord, alles in het werk gesteld heb ben om het lot der arbeidende klas te verzachten. Zij, die ik bedoel, zul len zich niet tot u wenden, vrienden arbeiders, om u den laatsten penning voor St Pieter af te persen, dan juist wanneer alles wat gij zuur gewonnen hebt van noode is om in uw onder houd te voorzien zij beoogen slechts uw welzijn en dat uwer vrouw en kinderen. En in dier voege, volgen de libera len, de leer van den diep doordachti- gen filosoof Christus, die tot het volk behoorde, mits hij noch have, noch goed bezat. De Kamer van Volksvertegenwoordigers komt de volgende rechten te stemmen a) 3 frank op de 100 kilos haver b) 2 fr. op de 100 kilos bloem ximillaanop de hoogten van St-Walburgis eene citadel, door het volk met den schand- naam van Haceldama (1) bestempeld, bou wen. Het oprichten dezer sombere bastille bracht talrijke burgers tot den bedelstaf; tot ■het bekomen der standplaats dezer gehate gevangenis, onteigende de prins eenvoudig de gronden der omgeving met al wat er op stond, zonder aan de benadeelde eigenaars de minste schadevergoeding te betalen. Hij dwong daarenboven de Luikenaren om spa de en houweel te hanleeren, en dit vernede rend zinnebeeld hunner onmacht met eigen handen op te trekken. De burgers hadden eenen meester, eenen onmeedoogenden dwingeland, wiens hart noch gesmeek, noch verzuchtingen konden vermurwen. Het juk was zoo zwaar, zoo prangend, dat de Chiroux zich bij hunno oude vijanden, de Grignoux, aansloten, en met deze de vernietiging der citadel beraam den. E>e samenzweerders wierden echter verradenen de hoofden der aanleiders 13a- razet, Léonardiden kanunnik Mareis en nog vele anöero vielen op liet schavot (1658). (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (1) Haceldama is een hebreenwseli woord dat bloedakker beteekent. Het is do naam van den grond, velken Judas met de dertig zilverlingen, den prijs zijns verraad?, aangekocht had. Deze ak ker diende loter tot kerkhoCvoor de vreemdelingen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1