Liberale Associatie. Het reizen in Belgie. STADSNIEUWS. Algemeene Vergadering De waterwerken. Hoe slim! Begraving Ongeluk. Ons Garnizoen. Les Beiges a l'étranger. Examen. c) 20 fr. per 100 kiiogr. versche en ge- zoute boter d) 10 fr. per hectl. room, tot de fabrikatie van margarine of van andere kunstboter bestemd e)2 fr. op den hectl. melk, insgelijks be stemd tot de fabricatie van de margarine of andere kunstboter f) 20 fr. per 100 kilogr. margarine en an dere kunstboter; g) 50 fr. per 100 kilogr. bereide cacao; h) 30 fr. per 100 kilogr. suikerconserven i) 12 fr. per 100 kilogr. andere conserven u) 1 fr. perkubiekm. op het ruw schrijn werkershout k) 7 fr. per kubiekm. op het gezaagd hout; l) 9 fr. per kubiekm. op het geschaafd hout. m) 20 fr. op 1000 kil. onbewerkt gietijzer; n) 30 fr. op 1000 kil. ruw gegoten staal of bandijzer; o) 40 fr. op 1000 kil. gegoten staal of blik p) 1 fr. ep 100 kil. verkoperd of vernik keld ijzer; q) 1,58 fr. per gouden horlogie; r) 4 fr. op de leien; s) 1 fr. op da zandsteenen of cimenten te gels en klinkers; t) 5 fr. voor benoodigheden voor kunst bloemen u) de invoer is vrij voor boeken, dagbla den en tijdschriften, 15 fr. vcor andere typo grafische voortbrengselen v) 12 fr. op de zeep w) 20 fr. op de handborduurwerk x) Verschillende rechten op geweven ka toen y) 15 fr. op de tapijten, geweven linnen en gewast doek; z) Een recht van 12 pet. op rijwielen en rijtuigen. De Kamer nam voorts eene bepaling aan dat de vermindering van recht krachtens het onderhavige artikel uit landen, die België op den voet van meest begunstigde natie be handelen of met België handelsovereen komsten hebben. De nieuwe gestemde belastingen door de klerikalen zullen jaarlijks tot 30 a 40 mil- lioen beloopen. Minister Van den Peereboom, zoo wordt er gezegd en geschreven, zal binnen kort de hervorming invoeren om 't publiek 's Zondags aan half geld te laten reizen. Dit is een maatregel, die door iedereen zal goedgekeurd worden. Ook wenschen we dat hij reeds toegepast ware, want alle her vormingen, welke gebeuren om het volk meer en goedkooper te doen reizen, moeten de algeheele goedkeuring van iedereen ver werven. Er zijn vele ijzeren wegen en buurt spoorwegen in ons land, maar het volk reist niet genoeg en zulks om de doorslaande en afdoende reden, dat reizen te duur is in België. Op aandringen van 't publiek heeft de minister de veertiendaagsche abonnementen ingesteld. Dat is voortreffelijk gehandeld, maar 't is nog maar de eerste stap; men moet voortgaan op die baan, altijd vooruit op zoek naar verbeteringen. Waarom geene abonnementen van eene week? van vier da gen? van drie of twee dagen Vijf franks in derde klas, voor twee dagen bij voorbeeld, en waarheen men verkiest. Men heeft het wel voor brieventaks gedaan, waarom zou men het bij 't vervoer der reizi gers niet in praktijkstellen? Zou de Staat er bij verliezen? Onmogelijk, hij zou er integendeel millioenen bij winnen. De treinen moeten toch rijden, volk of geen volk, is 't niet beter dat ze goed bezet zijn, dan dat ze zonder reizigers moeten rollen? Daarbij andere landen zijn ons op dien weg reeds voorgegaan. Oostenrijk, bij voorbeeld is in eenige omschrijvingen verdeeld gewor den, waarvan de kleinste zeker en vast nog het dubbel is van ons landeken. Welnu, wie binnen de grenzen dier omschrijvingen blijft, bffaald eenen onveranderlijke^ prijs of hij verre of niet verre reist. Dat voorbeeld moest hier gevolgd worden en dit zoodra mogelijk, want, we herhalen het nogmaalsHet Belgisch volk reist veel te weinig. bondag 7 Juli om 7 ure 's avonds, DAGORDE Protestatie tegen het ontwerp van schoolwet. (vervolg) Tot nu toe heeft het Nieuwsblad niet ge- waardigd te antwoorden op de billijke vra gen die wij hem gedaan hebben nopens d® waterwerken waarvan het met zooveel op hef gesproken heeft in twee naeenvolgende nummers. Welnu, deze handelwijze verwon dert ons niet, want het Nieuwsblad heeft nogal de gewoonte te zwijgen als het tot spreken uitgenoodigd is, en dit bewijst zijn® kwade trouw. Oh indien het er op aankwame achtbare burgers te honen en belachelijk te maken, eene samenspraak aaneen te fietsen waarin ingebeelde liberalen eene taal voeren die een verkensdrijver zich niet zou veroorloven, dan, ja, dan heeft het Nieuwsblad tijd en plaats en het toont zich in zijn element; maar als het een antwoord geldt op zekere punten die van een algemeen belang zijn, dan blijft het stom als een visch en, men weet het, er zijn geene ergere stommen dan dezen die niet spreken willen. Wat er ook van zij, wij zullen voortgaan met nauwkeurig de werkzaamheden te vol gen, de overtredingen aan de voorwaarden van het lastenkohier aan te stippen en te bewijzen dat onder ons klerikaal bestuur zekere aannemers aangenomen worden die zooveel kennis hebben van werken als een zwijn van peper te eten. Dit zeggen wij niet voor Jules, maar voor de firma Arthur-Ka- rel, die hier de voornaamste rol speelt. Er wordt niet weinig gezwansd met de eischen der aannemers tegenover de personen die komen werk vragen. Verbeeldt u, lezers, dat zij, die begeeren aangenomen te worden, moeten voorzien zijn van een briefje van bunnen pastoor, welk bewijst dat die werk lieden braaf, deugdzaam, godvruchtig en ge konfijt zijn in devotie. (Dit feit heeft men ons stellig verzekerd.) Wat bewijst zulks? Dat men wil zeker zijn dat niet één liberaal- gezinde werkman daar een bete brood ver dient; dat men niets dan mannen wil die gedwee onder het juk der kaloten buigen en zonder morren, zonder tegenspreken, zonder klagen zich afsloven van 's morgens tot 's avonds aan den spotprijs van 22 centiemen per uur. Vroeger hebben wij gezegd 18 cen tiemen, maar 't schijnt dat men verplicht is geweest dit loon met 4 centiemen op te slaan. Nu, 't is beter een luis in den pot dan geen vet, zegt het spreekwoord en onze nieuwsoortige aannemers zeggen het ook. Mochten zij aan dien prijs in hunne onderne ming gelukken 1 Nu nog een vraagsken, ofschoon wij op voorhand weten dat het Nieuwsblad die ook niet zal beantwoorden: Is het om de Ypersche wagenmakers, smids en kooplieden in hout den penning te gunnen dat men eene boeveelheid splinter nieuwe kruiwagens heeft doen komen van Meenen? Pieren en Sissen van 't Nieuws blad hebben nochtans gezegd uat alles door de Yperlingen zou gemaakt en geleverd wor den. Zoo dat Pieren en iSfsse» twee babbe laars zijn die niet weten wat zij zeggen. (wordt voortgezet). Sedert de heer Vandervelde hier zijne voordracht is komen geven over het collec tivism, schreeuwt en tiert het Journal d' Y- pres dat hooren en zien vergaan. Het verwijt le Progrès geen verslag over deze voor dracht gegeven te hebben, en het beschuldigt de Strijd een volledig verslag te hebben gegeven. Wit en zwart in denzelfden adem, zooals men ziet. Maar, zal men zeggen, uit komt omdat het Journal d' Ypres anti-socialistisch is en de leerstelsels van Vandervelde niet kan aanne men. Neen, daar is de hond niet gebon den, beste lezer, dit komt enkel omlat het Journal de openbare aandacht wil aftrek ken van gebeurtenissen die veel gewichtiger zijn dan de socialistische voordracht het komt om zijne tegenstrevers den tijd niet te laten om te spreken over onze vier leeuwen, waaronder een burgemeester, een schepen en twee raadsleden, die in de Kaniers zulk el lendig werk verricht hebben. 1° wei der* vier eeeloosliecleai,. die de enkele stem van den werkman ver smacht onder de meervoudige stemmen van den rijke, werd in de Kamer gestemd door de volks vrienden, Golaert en Iweins zij werd in den Senaat bekrachtigd door de andere volks vrienden ^Surmont en Struye. Van Berten spreken wij niet, de man wordt oud en derhalvesufachtig. 2° l>e oitliorigei*&»i*8- wet, die den boterham van den werkman belast en onze botermarkt zal doen verkwijnen, ten nadeele van al de neeringdoeners vanYperen en ten nadeele der stadskas, werd in de Kamer gestemd door de uithongeraars Colaert en Iweins, en in den Senaat be krachtigd door de andere uithongeraars Surmont en Struye. 3° I>e lO miljoenen voor den C!ong;o9 die naar het zwarte land zuilen verzonden worden, spijts de protestaties van dria vier den der Belgen, zijn gestemd door Colaert en Iweins en bekrachtigd door Surmont en Struye. 4° fi>e hatelijke wet op liet lager onder wijs, in de Kamer voorgedragen door sieur Schol- laert, en die zonder twijfel zal gestemd wor den door Colaert en Iweins en bekrach tigd door Surmont en Struye. Ziedaar feiten die veel ernstiger, veel ge wichtiger zijn dan de voordracht van gezel Vandervelde, en waarover het Journal d' Ypres zwijgt dat het zweet, en die le Pro grès en de Slrijd zouden moeten doen uitschijnen en aan de aandacht van het publiek onderwerpen. Dit zal de vier ongeluksvogels niet belet ten de vernieuwing van hun mandaat t® vragen in den gemeenteraad, want intus- schen, zegt het Journal, zullen de lafhartig®, slaafsche stemmingen der afgevaardigden van Yperen in den vergetelhoek geraken. Hoe slim! Maandag 1.1. om 3 1/2 ure namiddag had de burgerlijke begraving plaats van den heer Doktor Xaverius DALMOTE. Eene tallooze menigte vrienden en kennis sen waren toegestroomd om den goeden burger, den geleerden geneesheer, den uit muntenden vriend eene laatste hulde te bie den met hem tot aan de laatste rustplaats te vergezellen. Aan het hoofd van den eindeloo- zen lijkstoet stapte het muziek der Oud- Pompiers, waarvan de betreurde eere-lid was. Langs heel den doortocht, aan alle ven sters en op straat was eene dichte «peenge- pakte menigte zeer ingetogen en vol eerbied voor de stoffelijke overblijfselen van den alom geachten en zeer betreurden aflijvige. Bij het gapend graf sprak de heer Doktor J. Lagrange eene lijkrede uit, waarin hij den lof maakte van den overledene als burger en geneesheer gedurende zijne lange loopbaan. Geene enkele tegenbetooging deze maal J De kwajongens der klerikale bend® waren aan de K.K. niet te zien en hebben zich eens kunnen ordentelijk houden. Daar waren enkel twee dikke vette blo zende Evas gezichten aan het venster, twee poezen, echte uitsteekbarden van haren han del, twee typen, die de verpersoonlijking der gezondheid hëete mogen. Wij stellen dus rast dat het heilig goedje allenskene wat verdraagzamer wordt. Wan neer zij de denkwijze van anderen eens zul len kunnen eerbiedigen, dan ook zullen zij aanspraak mogen maken op eerbied voor de hunne. Maandag bracht een boerenzoon van Dicke- busch een paar verkecs naar 't slachthuis. In 't naar huis keeren schrikte zijn paard voor die der Rijschool, die op 't Minneplein krijgsoefeningen uitvoerden,en 't beest sprong over een staketsel en viel op zijnen geleider De man had de borstkas nagenoeg ingedrukt De Bataljonsgeneesheer in allerijl verwit tigd heeft hem de eerste zorgen toegediend en hem dan naar 't gasthuis doen overbren gen. De lijder verkeert in heel zorgwekken- den toestand. De vader, die hem vergezelde" is dan met kar en paard huiswaarts gereden' Een heel bataljon, is donderdag morgend naar Diest vertrokken om daar bezetting ta houden voor eenigen tijd en dan naar 't kamp te trekken. Nous lisons dans VExpress Un jeune savant Beige des plus distingués M. Auguste Gollon, qui s'est signalé déja par plusieurs voyages d'exploration, notamment au Caucase, vient de quitter le pays, se ren- dant au Brésil, oil il va fonder dans l'Etat de Saint-Paul, une station scientifique des plus importantes. Un riche Brésilian sup- porte a lui seul les frais du nouvel établis sement, destiné a rendre de grands services au monde savant. Dans l'intérêt de l'enseignement supérieur le ministère des Affaires étrangères de Bel- gique et le gouvernement de l'Etat Indépen- dant du Congo 1'ont chargé d'une mission scientifique spéciale. Détail curieux M. Collon, docteur agrégé de l'Université de Liège, est flancé l'une de ses compagnes de laboratoire, Melle Goron étudiante du dernier doctorat en médecine, qui, après son examen final, ira rejoindre aussitöt son fiancé a Fazenda de Brejao (Bré sil) oü sera célébré le mariage. M. AUGUSTE COLLON et un ancien élève du Collége communal supprimé oü il a fait ses humanités alors que son père exercait ici les fonctions de directeur de la Maison d'arrêt. Nous apprenons avec plaisir que Monsieur AUGUSTE LESAFFRE, d'Ypres, vient de subir, avec spccès, devant le jury de l'Uni versité de Liège, le premier examen de la candidature en philosophia et lettres. M. Lesaffre, ancien élève du Collége com munal supprimé, avait continué ses études au Collége de l'Union. En Aoüt 1894, A sa sortie de rhétorique, il obtint la médaille d'honneur. Nous adressons a M. Lesaffre nos plus sin- cères félicitations. AlXT B 1$. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'affl- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres requs, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenig de Vrienden, Dixmudestraat. BURGERSTAND. van den 28 Juni tot den 5 Juli 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 3. O verli j dens Balmote Xavier, 77 jaren, doktor, wedu wenaar van Van Boeckxsel Hermina, De Haernestraat. Houck Maria, 70 jaar, zonder beroep, we duwe van Duponchelle Henri, St. Jans Hos pitaalstraat. Pieters Marie, 54 jaar, zonder beroep, we duwe van Parrei Jan, St. Jacobsstraat. Gryson Charles, 64 jaren, commissionnaris echtgenoot van Duhameeeuw Thérèse, Mee- nenstraat. - IT"» QHSHg mm i"

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2