GENEESKUNDIG MENGELWERK VAN 4 OOGST 1835. DE DOOFHEID, DE NEUS- EN KEELZIEKTEN DEN VRIENDEN AANBEVOLEN DE GENEZINGEN VAN HET GESTICHT DROUET. DE TERING, DE BORST- EN LONGZIEKTEN. De bureelen van c Het Weekblad voor pracht- en andere drukwerken, plakbrieven; bijzonder geassor teerd voor registers. Ook voorzien van alles wat op een goed ingericht bureel noodig is, even als van schrijf- en teekengerief voor scholieren. Men verbindt er boeken aan zeer genadige prijzen. De beste geneeskunst is deze, die de ziekte niet alleen in hare uitwerkselen, maar ook in hare oorzaken geneest. Het was in het begin van het jaar 1888: de doofheid, alsook de sleepende neus- en keelziekten, op dat tijdstip aanzien zijnde als ongeneesbaar, raadden de geneesheeren onveranderlijk de heelkundige bewerkingen aan, die altijd gevaarlijk zijn, of voor de doofheid, het gebruik van oorkundige tuigen, welke, zoo zij soms diensten bewezen, niettemin ongemakkelijk waren en in niets den zieken toestand van den lijder wijzigden, wiens gehoorzin vermindert of nietig was. Te dien tijde werkte Dokter Drouet, nu gestorven, op dat zijne voorgangers, hoe geleerd zij waren, verwaarloosd hadden op het gehoorzintuig te werken anders uan met het ontleedmes, en, erge wetenschappelijke dwaling -- weinig rekening hielden met den vatbaarmakenden of voorbereidenden toestand van den zieke. Van dan af begon die nederige geleerde eene lange reeks studiën, volledigd door veelvuldige proefnemingen, te lang om hier te melden, en 't is derwijze dat wijlen doktor Drouet eindelijk tot dezen uitslag kwam: rechtstreeks werken op het gehoorzintuig door een uitwendig geneesmiddel, eene tevens afleidende en prikkelende werking, zonder den lijder te doen lijden, zonder zelfs het vel te ontstekenzoo is de heilzame werking van het tegen-zinkingachtig papier, dat den naam van Drouet draagt. Vervolgens schiep hij eene gelijkwerkende behandeling heel veranderlijk, zooals de ziekte zelve, bekwaam den staat van het zintuig, hoe dit ook zij, zoo te wijzigen dat elke hervalling vermeden zij en dat alzoo de genezing volledig en duuraam worde. Begaafd met een wonderbaar vernuft en eene grondige geleerdheid, eenen geest tevens verheven en onafhankelijk, tot geene enkele school behoorende, meende doktor Drouet terecht dat de geneeskunst, door de ondervinding en de groote praktiek bekrachtigd de eenige was, bekwaam vruchtbare uitslagen op te leveren. Het is overigens die leer, die men noodzakelijk moest doen kennen aan de zieken en op welke men niet te veel aandringen kan, die ook zijne voortzetters aandreef in het scheppen van de verschillende behandelingen. De genezingen die men lezen gaat, talloos afgekondigd door het Journal de la Surdité der ziekten van keel en neus, dat het gesticht Drouet, 147, Troonstraat te Brussel, gratis zendt aan ai de personen, die het aan vragen bewijzen ten overvloede de wetenschappelijke logiek dier beredeneerde geneeswijze en de onverhoopte uitslagen, welke de zieken verkrijgen, welke ook de ergheid der kwaal, haren duur, haren oorsprong zij. Als de gevoelloosheid van het oor oud is het meereadeel der lijders onderwerpen zich, ontmoedigd, wanhopig aan hun lot. Nochtans het ir voldoende den bundel te doorloopen betrekkelijk de gehoorziekte, waarmede Mevr. Fouquet te Vaas (Sarthe) geplaagd was om zich te overtuigen dat de doofheid, zelfs de sleepende, geneesbaar is. Die vrouw volgde, bij briefwisseling, de behan deling van 't gesticht Drouet en den 18n dag zij kondigt aldus den bekomen uitslag aanSinds ik uwe geneesmiddelen neem gevoel ik mij zeer wel en, evenwel, het was 25 jaren dat ik niets meer hoorde. In België zijn de oorziekten van strumeuzen aard of veroorzaakt door bloedwatering zeer menigvuldig. Dikwijls bestaat er eene ontsteking van het middenoor en kneuzingen aan het trom melvlies veroorzaakt door de ettering der ooren. Zoo was de toestand van den jeugdigen Marchand die, op de aanbeveling van den heer Abt Cliquet, zich tot het gesticht Drouet wendde. De eerbiedwaardige priester die in volgende uitdrukkingen de genezing kennen. De ouders van den jongen Marchand machtigen u heel gaarne den bekomen bijval af te kondigen de gehoorzin js wel tot zijnen normalen staat terug gekomen. Niets is belangwekkender als de getuigenis van den heer Thiebault, die bewijst dat niet alleen de geneesmiddelen krachtdadig werken maar ook en vooral dat de uitslagen duurzaam zijn. Sedert den ouderdom van 6 jaren doof geworden, wanhoopte de heer Thibault het gehoor terug te krijgen, toen hij, op het aandringen van een zijner vrienden, besloot een proef te nemen, die hij zelf als nutteloos aanzag. Genezen sinds meer dan 2 jaren, heeft die zieke geen enkele hervalling gehad en het gehoor was altoos uitmuntend. In 1892, schrijft hij, van October tot einde December, heb ik uwe behandeling gevolgd. Geen enkele hervalling gehad hebbende, machtig ik u mijne gezing te doen kennen in het belang van hen die aan die droevige ziekte lijden, welke doofheid heet. De abt Mesnard, pastoor te Aignes (dekenij van Angoulème) verklaart dat zijne doofheid zou oud was dat hij er den oorsprong niet kon aanwijzen. Toch, zegt hij, herinner ik mij dat ik mijne jeugd geen goed gehoor had. Moê van te lijden besloot ik eene laatste poging te doen en, na in hel gesticht Drouet eene kostelooze raadpleging genomen te hebben bij briefwisseling, heb ik de behandeling begonnen. Na 25 dagen gevoelde ik betering en langzamerhand kwam het gehoor weer, derwijze dat het heden van eene zeldzame fijnheid is. Het misbruik van tabak of van't spreken brengen keelziekten teweeg en onder de leeraars, predikers, beambten van allen rang is de evenredigheid der zieken heel aanzienlijk. Mej. Deneschève, 89 Volneystraat, onderwijzeres, leed aan eene sleepende luchtpijpontsteking, die aan alle geneeswijzen weerstond. In weinigen tijd is de ziekte verdwenen en Mej. Deneschève schrijft Ik kom ubedanken voor de volkomene genezing der luchtpijpkwaal, waarvan ik zooveel leed; het is aan uwe weldoende geneeswijze dat ik zulks verschuldigd ben. Iedereen kent die geduchte kwaal, die men stinkende neeszweer heet en die hierin bestaat dat een waglijke reuk uit de neusgaten komt, Die ziekte is met den grootsten bijval verzorgt in het gesticht Drouet en het zal voldoende zijn onder talrijke gelijke gevallen het volgende voorbeeld aan te halen Mej. Nrentenierster te Rethel (Ardennen) verzekert dat, na 25 dagen behandeling, de slechte reuk verdwenen wasIk kan, zegt zij, gemakkelijk ademen zonder verplicht te zijn gestadig den mond te openen, ik snuit op eene gewone wijze eindelijk, dank aan uwe zorgen, Den ik genezen. Om deze korte opsomming te sluiten, die plaats gebrek d wingt in te korten, is het goed het volgende geval aan te halen, zoo zeldzaam als merkwaardig Een grijsaard, oud 72 jaren, en doof sedert 1856, dus bij de 40 jaren doofheid kondigde dezer dagen de volledige herstelling van het gehoor aan Het gehoorzintuig was nietig, sen rijft de zieke, de heer Naudet, wever te Chateauvillain (Hooge-Marne) toen ik, opgetogen door de aanhaling der genezingen afgekondigd door het Journal de la Surdité. Ik volgde de-be'handeling. Heden hoor ik volkomen goed en ik machtig u van harte dien uitslag te doen kennen bij middel der drukpers. Dat is, men moet het zeggen, een der schoonste-genezingen door het gesticht Drouet bekomen. De tegen-knobbelige geneeswijze, hoewel betrekkelijk jong, 1893, is heden aanzien als de geneeswijze der toekomst, gelijk zij deze van nu is in gevallen yan tering en borstziekten. Zij is heelemaal het werk der volgelingen van den geleerden doctor, die zijnen naam gaf aan het geneeskundig gesticht der Troonstraat. Getroffen door de overeenkomst, die bestaat tusschen de keel- en de borstziekten besloten de geneesheeren het middel te zoeken eigen om met bijval de longziekten te behandelen, zonder gebruik te maken van trekplaasters, vuurpunten, in een woord zonder geweldige of smartelijke terugwerking. Het is zoo dat, door het gebruik van een uitwendig geneesmiddel, waaraan men den naam van tegenknobbelig gaf, het gesticht Drouet, het vraagstuk oploste, en den reeds zoolang ge- zoGhten uitslag bekwam, want, door zijne wonderbare werking neemt de tegen-knobbelige allengskens de besmettende stofdiertjes weg uit d'e longen. Daarenboven, evenals voor de neus- ziekten, de keel- en oorziekten, schiepen de geneesheeren, veel rekening houdende met de diathesus of de voorbeschikking, eene geneeswijze heelemaal verschillendveranderlijk, geschikt naar de natuur der ziekte en naar den algemeenen toestand van den lijder, zoodat hare toepassing het organism ontoegankelijk maakt voor de uitbreiding van den baciel. Een onderwijzer der Ostelijke Pyreneën, de heer J. Badie, lijdend aan eene der verouderdste longziekten, stelt vast dat na 25 dagen behandeling de linker long volledig hersteld is Ik kan mij maar gelukwenschen, schrijft hij, met het gebruik van eene weldoende geneeswijze. Sedert dat gij mij wel hebt willen het Journal de la. Phtisiologie toezenden, dat het gesticht Drouet gratis stuurt naar allen, die aan de borst en de longen lijdend zijn, volg ik de voor- geschrevene behandeling en ik ben er zeer over voldaan. Noch rechts, noch links blijft er geen spoor der ziekte, de eetlust is mij teruggekeerdmijn gewoon gewicht dat van 66 tot 68 kilos was, is nu 85 kilos, eindelijk ik mag mijne gewone bezigen waarnemen zonder de minste vermoeidheid'te ondervinden. Brief van den heet Laval, te Sl Laurent Aude De getuigenis van den heer J. Rollin, pontonnier te Duigt (Hoog-Savooie), is te belangwekkend om er een enkel woord van weg te nemen "Ik zal u nooit genoeg kunnen bedanken, over uwe goede raadgevingen en uwe zorgen uitmuntende spijsvertering, geene hoest meer, geene heerschheid meer, geeao pijnen in de lenden meer. Het speeksel, dat vroeger geelachtig was, is begonnen witachtig te worden en nu, heeft het volkomen opgehouden. Ik mag zeggen dat de tegen-knobbelige geneeswijze, zoo eenvoudig om te volgen en zoo machtig mij verrezen heeft. Ik zal alles doen om hen die lijden aan te zetten uwe weldoende behandeling te volgen. Onlangs wendde Mevr. Lemarchand, echtgenoote van den Consul van Portugal in een eiland van den Indiaarisch n Archipel, gelegen ten N.-O. van Madagascar, zich tot het gesticht Drouet en vroeg eene raadpleging bij briefwisseling. Deze werd haar gratis toegestaan. Mevr. Lemarchand, na regelmatig de voorgeschreven behandeling gevolgd te hebben, mocht schrijven Nu ben ik volkomen genezen; ik ben verrezen. Het uitwerksel door de tegenknobbelige geneeswijze teweeggebracht is zoo dat, zelfs als de koude wind waait, ik op de kust wandelen kan, zonder, als vroeger, eene groote ongemakkelijkheid in de longen, noch de minste drukking ie gevoelen. Sedert meer dan 2 maanden hoest ik niet meer, noch 's morge'ns noch 's daags. De nachten zijn uit muntend; de steekten, die ik in den rug en in de zijden gevoelde, bestaan niet meer. De keel doet mij niet lijden en ik b:n wonder wel. - Het ware gemakkelijk voor hem, die deze regelen schrijft om lang nog het verhaal der genezingen te rekken. Maar de voorbeelden hierboven aangehaald, levendige, tastbare, ontegenspre kelijke proeven - zullen zeker wel de hoop terugschenken aan hen, die lijden, in afwachting dat het gesticht Drouet leniging brengein hunne kwalen en ze verlosse vanjiunne gebrekkelijkheid. De kunst van de sleepende ziekten te genezen is nu geene ijdele zaak meer, en, dank aan den gedanen vooruitgang van de he lëndaagscho geneeskunde, dank aan het menschelijk vernuft, zullen de toekomende geslachten in eene breede maat het getal ziekten zien verminderen, die de monschheid bedroeven en verwoesten. j.. h. VITTEL.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 3