VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. J Het prins-bisdom Luik, Tiende jaar Zaterdag 31" Augusti 1895. Nummer 35. De schoolwet gestemd. Een kaakslag voor het ministerie. Het sluiten der herbergen van de kantonniers Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Anaoacaa 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 £rr per 100. Yjle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der bci.le Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrii en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Zooals te verwachten was, hebben MM. Schollaert en De Burlet van hunne slaafsehe meerderheid verkre gen wat zij wilden. De schoolwet opgemaakt door Woeste, aan de re geering opgedrongen, werd door de Kamer gestemd. In den beginne, en wel omdat zij niet geraadpleegd werden over de plannen der regeering toonden eeni- ge deputes der meerderheid veel on tevredenheid en wisten niet of zij do regering, in dit geval, niet een lesje van wellevendheid zouden geven met zich vijandig aan de wet te toonen. Doch wanneer Woeste aan zijne poedelhonden eenige zweepslagen had uitgedeel, hen gedwongen had de hand te kussen die hen afram melde, geraakte alles in zijne plooien. Het ontwerp, om ditmaal het kabinet dat zooveel verachting aan den dag legde, neer te werpen werd ingetrok ken. Het was ditmaal juist de verdeeld heid der klerikale meerderheid die de stemming der wet verzekerde. Het heldhaftig gedrag van M. Beer- naert, die voor den strijd op de vlucht ging, heeft tot het welgeluk- ken veel bijgedragen. Het was plicht voor hem op post te blijven en het wetsvoorstel dat hij eene monstruositeit noemde, te be kampen, desnoods te doen verwer pen. Vele leden der rechterzijde waren vijandig aan deze wet; doch zonder aanvoerder, zonder stem, durfden zij niet openlijk de regeering bekampen. Ware Beernaert hier gebleven en hadde hij die verspreide krachten (52® Vervolg). Naast deze officieele strooperij bestond er op het platteland nog eene andere, Eame- lijk die der Voetbranders. Deze schuimers drongen des nachts de afgelegene hoeven, ja zelfs de dorpen binnen, en ontwrongen onder de wreedste folteringen aan de arm zalige boeren, hunne laatste penningen (1). De bloem der luiksche jeugd wierd, tot over daad van ramp, in de fransche legers inge lijfd, en ging in verre streken haar bloed voor den vreemde slengen. Ook heerschte er eene ijzingwekkende ellende in het land, en was in 1806 de bevolking van Luik op 38,000, die van Hoei op 4,000 en die van Verviers op 7,000 inwoners gevallen. Ziedaar wat de fransche Qverheersching in een tijdverloop van ettelijke jaren had teweeg gebracht. De groote fransche ge schiedschrijver Michelet zegt: De geschiedenis van het Luikerland rond zich vergaderd, zij zouden het kabinet tweemaal hebben doen na denken. Op de poedelhonden van Woeste, de Spillebouts, Raemdonck s Ullens, en andere Visarts was niet te reke nen. Die weten niet eens wat onafhan kelijk zijn is en gehoorzamen, ge drild au doigt et a ïoeil, aan den groot Yizir. Vele stemmingen werden dan ook om beterswille, ten voordeele der wet uitgebracht en verzekerden de zege praal der regeering. Hebben allen wel grondig nage dacht over de gevolgen dier stem ming om beters wille Deze kan zeer streng beoordeeld worden, want niet alleen hebben zij zich medeplichtig gemaakt aan de verkrachting der grondwet, maar deze gebonden en geboeid in handen der fanatieke ministers geleverd, die deze arme sloore niet eerbidigen zul len, daaraan mag men zich verwach ten. Hebben zij wel nagedacht over den toestand waarin de Koning zal ge plaatst worden, indien de Senaat de wet op zijne beurt goedkeurt Weten zij wel dat die toestand de hachelijkste zal zijn, waarin zich ooit een grondwettelijke vorst heeft be vonden. Het ontwerp Schollaert is eene uit daging, een kaakslag voor 't gansche land geweest. Hopen wij dat het land die uitda ging, dien kaakslag bij de eerste kiezing zal beantwoorden zooals het behoort. strekt Frankrijk niet tot eere. Drie v maal heeft zich het Sticht voor ons op- geofferd, en drie maal hebben onze koningen hun eerewoord miskend, hun- ne heiligste eden verbroken, en het land lot op den boord des afgronds gevoerd. Met droefheid moeten wij beslatigen dat de Republiek met even min recht- schapenheid, als het koningdom ge- handeld heeft. Wat wij hier nog aanstippen maakt eigent- lijk van de geschiedenis des prinsbis doms geen deel meer. Het was een fransch depar tement, en deelde beurtelings onder het Consultaat, en het Keizerrijk de Moedige lotgevallen onzer naburen. Zijnd zonen volg den napoleons krijgsvanen, en toonden op de menigvuldige slagvelden van Italië, Oos tenrijk, Duitschland en Egypte dat zij den moed hunner vaderen waardig gebleven wa ren. In 1803 verscheen de Eerste Consul Bo naparte in de muren van Luik. Hij had ons land nauwkeurig willen onderzoeken, want op strategisch gebied was hem Belgiës lig ging in zijnen strijd tegen Europa, van het hoogste belang. In zijne beeldrijke taal I)e heer Willems, klerikale sena tor van Leuven, heeft zijn ontslag ingediend omdat hij het gouverne ment niet meer kon noch wilde vol gen in de politiek die het aangenomen heeft, voornamelijk voor de school kwestie. Die wet moet wel bijzonder wraak roepend zijn wanneer de hoofden der klerikale partij ze zelve veroordeelen. Hetgeen toch niet zal nalaten dat het Senaat op zijne beurt de wet zal stemmen en de koning ze ondertee kenen. Onze bazen en hun aanhangsel loopen recht tot hun verderf. Onze ieverige volksvertegenwoordi ger M. Magnette sprekende over Brugge zeehaven, drukte den wensch uit dat deze werken, welke millioe- nen aan het land kosten, aan Brugge een deel zijner vorige bedrijvigheid zou teruggeven en dat zoodoende deze Vlaamsche stad zou ophouden van een zoo groot papenkot te blijven. De Heer Magnette had groot gelijk wanneer hij deze gedachten opperde. Men kan inderdaad bestatigen dat overal waar nijverheid, handel, werk is, men ook eene vrijheidsminnende bevolking vindt. Waar armoede heerscht daar zijn immer de klerikalen baas. Te Brugge en te Sint-Truiden bij voorbeeld zijn de helft der bevolking op het arrnbu- reel ingeschreven. Ook zijn de papen er de onbetwiste meesters. In de Kempen en in Vlaanderenland waar de arme boeren voor een slavenloön moeten arbeiden, en met het zweet huns aanschijns, de groote eigenaren noemde hij Antwerpen eene gèladene pis tool, welke immer Engelands borst bedreig de van Luik wilde hij eene stapelplaats, welke hem toeliet zijne machtige hand over Noord-Duitschland uit te strekken, maken. Daarom besloot hij het graven eener vaart welke den Rijn met Maas en Schelde zou verbinden, een grootsch ontwerp, waarvan de verwezenlijking door de toenmalige tijds omstandigheden verhinderd wierd, en dat misschien binnen kort zal voltrokken wor den. De wapenmakerij trok bijzonder zijne aandacht. Geen oord was inderdaad beter voor eene kanonnengieterij geschikt dan Luik de bakermat der wapenmakerij. Hare ligging in de nabijheid van talrijke smelt- hovens en ijzerfabrieken, te midden eener rijke koltnlaag op de boorden der Maas welke met de bevaarbare rivieren van Noord Frankrijk verbonden was, alles werkte mede om de aandacht des Consuls op de oude bisschoppelijke stad te trekken. Daarom stichtte hij die vermaarde Ka nonnengieterij, welke hem gedurende ver scheidene jaren duizende vuurmonden op leverde; later zette zij hare werkdadigheden verrijken daar is de geestelijkheid ook baas. Welstand sleept vrijheid van ge weten met zich. Armoede vkidt men alleen onder papendominatie. Dit vindt men ove rigens nog beter bewezen in Spanje en Ifalie waarde priesters zoolang het volk gedrild hebben. Bedroevend nieuwsOns dom persministerie heeft een ontwerp op den tabak neergelegd, dat voor uit werksel zal hebben den prijs van den tabak te doen verhoogen. Werklieden denkt eraan in den aanstaanden kiestijd. Eet schijnt dat het in den Congo niet pluis is. Overal geruchten van oorlog! Het is dus nog niet genoeg dat men ons onze millioenen aftroe- telt. De Belgen moeten daar ook nog hun leven gaan opofferen. En ten profijte van wie Wat kraam 1 Een ministerieele brief beveelt het sluiten der herbergen van kanton niers op 1 October. Geen enkel kan tonnier kan van het klein trahtement, wat aan zijne functie verbonden is, bestaan. Vele kantonniers zullen hun ont slag geven. Anderen zullen de her berg op een ander persoon doen over schrijven, doch dan stuiten zij op ze kere strenge punten van den ministe- rieelen omzendbrief. Anderzijds ver liezen zij het vergunningsrecht dat hun huis verbonden is. voor Holland en België voort, en zij behield het monopool dezes vaks, tot dat nieuwe technische behandelingen deze nijverheid naar Duitschland (Krupp) en naar Frankrijk (Creusot) overplantten. 't Is insgelijks onder Napoleons regeering dat de wereldberoemde Maatschappij La Vieille Montague, waar men het metaal achtig zink uit den kalamij asteen tiekt, tot stand is gekomen. De grootsche, huiveringswekkende ge beurtenissen, welke Europa in vuur en vlam zetteden, gingen onderwijl bunnen gang voort. Beurtelings treffen wij Austerlitz, Wagram, Iena, Eylau, de Moskowa, den terugtocht uit Rusland en Leipzich aan. In 1813 togen de Vereenigde Mogendheden Parijs binnen. Op 22 Januari 1814 verschonen de Ko zakken te Luik. Een zucht van verlichting ontsnapte aan aller borst. Na een zeventien jarige brutale, rampvolle overheersching, verdwenen de Franschen, beladen met eenen algemeenen haat, achtervolgd door eenen algemeenen vloek.... (wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD (1) Zonder te overdrijven, mag men liet beloop der sommen (geld en goederen) door de Republiek aan het bisdom afgeperst, op minstens een half millard gulden schatten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1