VAN ÏJPERBN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Bericht aan de Kiezers, Tiende jaar. Zaterdag 14" September 1895. Nummer 37. Kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897. Onderwijs, godsdienst, zedeleer en rechtbanken Hoe de schoolwet dient uitgevoerd te worden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen,, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Gelijkvormig de voorschriften van art.73,titel li!, der nieuwe stemmings- vvet, moeten al de reklamatiën, waartoe de herziene kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897 ter inzage van het publiek neergelegd sedert 311 September laatst (art. 69) zouden kunnen aanleiding geven, aan het Coilegie van Burgmeester en Sche penen besteld worden uiterlijk eten 31en der maand October naast. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekia- matie te hebben zich zonder uiistel aan te bieden hetzij ten stadhuize, hetzij ten bureele der liberale Asso ciatie, Seminariestraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags, ('s Zondags uitgenomen). Elk zegge het voort. Gedurende de bespreking der nieu we schoolwet hebben de klerikale re presentanten ons op alle tonen gezon gen, dat het godsdienstonderwijs het eenige middel is om de bevolking te behoeden tegen zedeloosheid en ver val. De heer Woeste is zelfs met sta tistieken gekomen om den graad van verval duidelijker te maken. Ziehier eenige zijner opgegeven cijfers 1878. Zaken naar de assisen verzonden 138 Misdaden waarvan dc daders onbekend bleven 1537 Zaken voor de correctioneele rechtbank 25400 O vertredingen waarvan de da ders onbekend bleven 6612 Totaal 33,637 1893, Zaken naar de assisen verzonden 122 Misdaden waarvan de daders onbekend bleven 3617 Zaken voor de correctioneele rechtbank 36702 Overtredingen waarvan de da ders onbekend bleven 13770 Totaal 54,211 Ook het getal zelfmoorden en on wettige geboorten groeide buitenmate aan. De klerikalen wijten dien toestand aan het onzijdig onderwijs; doch niets is min juist. Die vermeerdering van misdrijven volgt eerst en vooral uit genhuizen. eene dan komen we tot globale som van 8.337.260 Vergelijken wij die cij fers met de uitgaven voor bet volksonderwijs. In de begrooting voor 1895 tref fen we an Gemeente-aangenomen- adulten- en bewaarscholen 8.847.000 Aanneembare scholen 300.000 Schoolgebouwen 600.000 Meubeleering 100.000 Totaal 9.847.000 of slechts 1 millioen en half meer dan voor het gerecht Van eenen anderen kant bevat de begrooting van justicie voor 1896 onder andere Hoogere katholieke gees telijkheid 281.400 Lagere 4388.000 Totaal 4,669,400 De katholieke geestelijkheid jaar lijks meer dan 4 millioen en half uit de Staatskas trekkendeonder geene regeering in hare werking belem merd geweest zijnde met buiten gewone hevigheid beeft ze bet vroe ger liberaal ministerie tot zelfs in den predikstoel bevochten, hebben de vermeerdering van bevolking, maar is volgens ons grootelij ks toe te schrijven aan de houding der kle rikale partij en der geestelijkheid, die van 1S79 tot 1884 die zonderlinge leerstelling ontwikkelde dat het be ter was de kinderen te laten op straat loopen dan ze aan de Staatsscholen toe te vertrouwen. De straat, waar de jeugd de kie men van alle ondeugden en misda den opgaart, was te verkiezen boven de schoolMen leerde aan ouders en kinderen bet wettig gezag misken nen, opstaan tegen de wetten van 't land, de onwetendheid en straatloo- perij aanmoedigen en dezelfde per sonen die dergelijke fouten op 't ge weten hebben, durven het toenemen der misdrijven en zedeloosheid op den rug van het onzijdig onderwijs schuiven't Is waarlijk ongehoord en vermetel Ja, de misdrijven nemen toe en 't gerecht kost veel in België Volgens de begrooting voor 1896 kosten Het verbrekingshof fr. 282.820 De hoven van beroep 1.145.390 De rechtbanken van eersten aanleg en koophandel 2.652.850 De vredegerechten 1.881.600 Totaal 5.962.660 Voegen we daarbij de uit gaven voor de gevan- 2.374.600 wij het recht te vragen, waar haar weldoende invloed zich heeft doen gevoelen en of de godsdienst dan bij machte geweest is de volksmassa in toom te houden, de misdrijven uit te roeien en de zedelijkheid te be vorderen De godsdienst maakt thans officieel deel der schoolprogramma'sde pries ter treedt op als heer en meester en op vele plaatsen als despoot en mou- chard in de school maar nu niet meer dan vroeger, wanneer de kinderen naar de kerk en de katholieke school gingen, zal de godsdienst een dam zijn tegen de driften des volks. Verplichtend, degelijk onderwijs, verdubbeling der uitgaven voor de volksscholen zullen enkel de gerechts kosten en gevangenhuizen doen ver minderen en ons volk, hooger, beter en zedelijker maken. Wat meer is, sedert het getal ka tholieke scholen met hunne... schoo- ne roomsche zedeleer toenamen is ook het getal veroordeelingen van allen aard, onder dit tienjarig kleri kaal bestuur van 33,687 geklommen tot 54,211 veroordeelingen Schoone mirakuleuze zedeleer De katholieke, leugenpapiertjes moesten eens goed uitleggen, hoe het komt dat onder een katholiek be stuur met een nieuw leger budget- vretende hemeldragonders ons volk slechter om slechter wordt en er jaarlijks 22,009 personen meer ver oordeeld worden dan onder een libe raal bestuur! De vakantie is bijna ten einde en overal worden de scholen heropend. Het is nu vooral dat de gemeente besturen, de onderwijzers en de ouders uit de oogen moeten zien. De gemeentebesturen hoeven niets aan het programma der school te veranderen. Enkel zullen zij 's mor gens of 's namiddags, voor of na de klas, eene halve uur aanduiden om de catechismusles te laten geven. Voor het geven dezer les, hoeft de onderwijzer noch de gemeente zich het minst te bekreunen. De bisschop moet hierin voorzien. De taak van den onderwijzer is geëindigd, wan neer de pastoor binnenkomt. Hij is gelast de orde onder de kleuters te handhaven gedurende zijne les. De gemeentebesturen hebben den priester in de school niet geroepen, men heeft hem opgedrongen, hij trekke zich dus maar uit den slag zoo goed hij kan. Indien de pastoor de lijst vraagt der kinderen die de catechismusles niet bijwonen, moet die hem gewei gerd worden. Hij heeft, met die vraag te doen, enkel voor doel zedelijke drukking uit te oefenen of wraak te nemen. Onderwijzers, op uwe hoede! Het is reeds geweten, dat niets of niemand de onderwijzers dwingen kan de les van catechismus te geven en de onderwijzer hoeft geene reden zijner weigering op te geven. Zoo men hem hiervoor ruzie zoekt heeft hij het recht bij den minister in beroep te gaan. Overigens de onderwijzer die zou aannemen de les te geven, stelt zich aan talrijke ongemakken bloot. Voor eerst haalt hij zich een werk op den hals voor hetwelk hij niet betaald wordt. Verder vernedert hij zich tot den knecht van den pastoor die de lessen van catechismus mag bijwonen, de leerlingen ondervragen en desnoods den onderwijzer voor een domkop doen doorgaan. Eens dat hij aangenomen heeft de les te geven, kan hij er niet meer uit. Hij is de slaaf van den pastoor. En hoe bitter deze hem ook het leven maakt, hij kan nergens klagen want noch regeering, noch gemeente heb ben iets te zien in het geven van cate chismusles. Een schoon leventje voor'u school vos! De briefes van ontslaging. De wijze waarop de ouders hunne kinderen ontslaan moeten van naar den dauwen prietpraat van den pas toor te luisteren, die komt uitleggen hoe de vrouw van Loth in een zout vat veranderde en hoe Jonas uit tijd verdrijf, cigaretten rookte inden buik van den walvisch, zou door de ge meentebesturen moeten bekend ge maakt worden met plakbrieven en formulen. De onderwijzers mogen de ouders in het vervullen van dien plicht be hulpzaam zijn. Noteert dat wanneer al de leerlin gen de catechismusles volgen, de school veranderd wordt in eene beg- gijntjesklas, waar de scholieren al de litaniën der heiligen van buiten lee- ren en op slot van rekening nog geene optelling kunnen maken of hun naam op behoorlijke wijze op 'tp'apicr zetten. Zoodra echter slechts één leerling den catechismus niet volgt, blijft de school wat zij was en zal men er blij ven onderwijzen zooals in 't verle den. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1