VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Bericht aan de Kiezers. Ach wat is de liefde Tiende jaar. Zaterdag 5" October 1895. Nummer 40. Kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897. Plichten en rechten der onderwijzers. Het bndjet van nijverheid en arbeid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei le Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Gelijkvormig de voorschriften van art. 73,titel lil, der nieuwe stemmings- wet, moeten al de reklamatiën, waartoe de herziene kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1898-1897 ter inzage van het publiek neergelegd sedert 3n September laatst (art. 69) zouden kunnen aanleiding geven, aan het Collegie van Burgmeester en Sche penen besteld worden uiterlijk den 31en der maand October naast. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekla- matie te hebben zich zonder uitstel aan te bieden hetzij ten stadhuize, hetzij ten bureele der liberale Asso ciatie, Seminariesiraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags, ('s Zondags uitgenomen)1 Elk zegge het voort. Welke zijn de plichten en rechten der onderwijzers onder de nieuwe schoolwet Daarvan dienen de schoollui zich goed te overtuigen. Vooreerst wordt er in de scholen niets veranderd enkel eene halve uur voor of na de klas zal er door den pastoor of zijn substituut, den onderwijzer, eene les van catechis mus worden gegeven; en daarmee punctum. Men weze er ook goed van over tuigd dat niemand en niéts de onder- wijzere dwingen kan de les van cate- (2e Vervolg). En met verstand kunt g'er ook niets aan doen... Wat heeft Salomon niet gedaan?... Die had zeker meer spiritus in zijn lijf; he- wel, wat heeft hij er meê gewonnen! Hij was verliefd tot in zijne teenen op al wat hij zag: groote, kleine, magere, vette, blonde, zwarte, bruine, die had nu een heel regiment lievekens... Die zat er wat tusschen; dien hadden ze nu liggenZe zeggen van onshij is aan den haakmaar Salomon had wel honderd haken en dreggen aan zijn lijf; die trokken en sleurden langs alle kanten dat hij op den duur niet meer wist waar zijnen kop stond... Arme Salomon! Ik beklaag den vent: op het einde van de rekening was hij het ook al beu, het verliefd zijnl En met geweld is er nog veel minder aan te doen; zijt zoo sterk als een os, ja dat er 'ne vent was zoo sterk dat hij O. L. Vrouwtoren met zijn een hand kon oppakken en d'eerste her- chismus te geven. Daarenboven indien zij de corvée welstaanshalve om niet in de rapen van den pastoor te jagen, aannemen, zullen zij er geen centiem vergoeding voor ontvangen. De pastoor evenmin, mits M. Schollaert beweerde dat dit behoort bij de uitoefenen van hun ambt. Men lette wel op geene leerlingen aan te zetten tot het niet volgen van de catechismusles. Dit zou voor den onderwijzer onder het huidig bestuur van mouchards en verklikkers, de ergste gevolgen hebben. Doch het blijf niettemin waar dat bij het afleveren van de schriftelijke verklaring, de kinderen ontslaande van de verplichting der catechismus- les bij te wonen, de onder wijzer zonder verderen uitleg die kinderen ontslaat van de les. En nooit heeft de priester, de pastoor of de onderpastoor het recht de lijst te vragen of op te zoeken welke kinderen de catechismusles niet volgen. Hij heeft enkel eene lijst in handen van de kinderen die zijne les zullen volgen. Het kan aan de onderwijzers en onderwijzeressen niet genoeg gezegd worden voorzichtig te handelen. Vroeger hadden zij eene toevlucht: de bestendige deputatie, waar in ge val van oneenigheid hunne zaken werden onderzocht, doch nu niet meer. Onder de wet van 1884 kon een onderwijzer slechts afgeschaft wor den door koninklijk besluit, na een sluidend verslag, der bestendige deputatie. Onder de wet van 1895, is het vol doende dat de deputatie worde ge- berg de beste op de schouw kon neêrzetten, dat zou zeker een klepper zijnbewel die zou tegen de liefde niet sterker zijn als een kind... Samson had zeker veel kruim in zijne handen, die nam de Rooipoort op zijn schou ders en droeg ze met kommiezen en schild wachten al naar s'.uivenberghij versloeg tien duizend man met het kaaksbeen van eenen ezel; hij scheurde de leeuwen in twee en sloeg ze tegen de boomen als palingvel- lenl. en wat deed hij tegen de liefde?... niksmendalle! Zijne vrouw heete Dalila, het was geloof ik eene vreemde;... welnu hij wist dat z' hem zocht te bedriegen en hem over te leveren maar ze moest weten, waarin dat zijne macht bestond. Eerst dacht hij, ze zal 't niet weten.het slangevel, ik zou niet geerne, maar ja, salut! Ze kwam af... dag Samsonneke lief; zeg toch eens waarom ge zoo sterk zijt? En ze kuste hem... Waarin zit uwe macht? alweer eens gekust;... zit z'inuwen neus.' neen 1 in uwengrooten teen? neen?... in uwe eksteroogen?... in uwe... en zoo maakte ze den sukkelaar zoodanig raadpleegd Wat zij er ook tegen inbrenge, de minister blijft meester in 's konings naam, onderwijzers af te schaffen naar goeddeuken. Aan handen en voeten gekluisterd, is dus het onderwijzerskorps overge leverd aan mouchards, verklikkers en kwaadwilligen. De minste aanklacht, 't zij onder teekend, 't zij naamloos, is voldoende om den onderwijzer, den edelsten burger van 't land, op straat te werpen. Zoo ver zijn wij geraakt bij den dageraad der XX® eeuw. Het ministerie van nijverheid en arbeid bevat diensten die ten grooten deele uit de ministeries van openbare werken en binnenlandsche zaken ge nomen zijn. Het bud jet bestaat dus ook hoofdzakelijk uit overdrachten van gelden uit de budjetten, Evenwel zijn er eenige kredieten verhoogd en nieuwe bijgevoegd, die te zamen eene vermeerdering uitmaken van 908.152 fr. Hiervan de bijzonderste Jaarwedde van den minister, 21.000 fr. Jaarwedde der bedienden, 245- 600 fr. in de plaats van 123.620 Ir,, ten gevolge der uitbreiding van verschillige diensten kabinet, alge meen sekretariaat, rekendienst en arbeidsbureel. Bureeionkosten, 60.000 fr. in de plaats van 11,300 frank Reiskosten, 15.000 fr, in de plaats van 1.90 Toezicht van nijverheid en vakon derwijs, fr. 39.000 in de plaats van 33.900 fr. Nijverheidsscholen, huis houdscholen, ambachtscholen, ten- aardig, dat hij zijnen positieven verloor en zij ontdekte het geheim; zoohaast die val- sche tik wist, dat zijn macht in zijn hair bestond, wist ze genoeg; Ik zal zijn krolle- bol wel afsnijden, dacht ze... als hij maar slaapt, en daar zal ik hem ook wel aankrij gen... Ze haalt met de gauwte voor twee centen vliersiroop bij den apotheker en doet het in de geneverfleschSamsonneke, zoudt gij geen borreltje genever drinken? Da's zoo goed voor de maagl... Dat kan mij niet schelen, zei hij en hij dronk er van!... Ja een uur daarna had hij al vaak. Ho, zei hij, wat ben ik zwaar van hoofd!... Kom hier vriend, zei de venijnige tang, vangt een uil tje op mijnen schoot, en Samson lel zijnen kop neêr... Ja, op een, twee, drie, had ze de schaar uit haren zak en ze sneè den toupet van haren vent af... Daar lag nu de praat maker, zonder macht; hij werd gebonden en gevangen. Hij had het ook noodig een borreltje genever te drinken? Hij zuchte van spijt gelijk eene dempige koei,... en hij zei: wel, wel, wat is de liefde toch een aardig toonstellingen, enz. frank 650.000 in de plaats van 554.000 fr. Die opslag wordt gevraagd om het vakonder wijs, de beroep- en keukenscholen uit te breiden en te vermenigvuldigen. Arbeidsdienst, 60,000 fr., in plaats van 30.000 fr. Beschermkomiteiten 20.000 fr. in de plaats van 12.000. Maatschappijen van onderlingen bij stand, 30.000 in de plaats van 26.250. Hooge werkraad, 30.000 in plaats van 18,500 om den raad dikwijlder te te kunnen bijeenroepen. Toezicht van den arbeid en de gevaarlijke werk winkels, 183.600 fr. in de plaats van 130.000. Aankoop van mobilier 70.000 fr. Onderstand aan de hulpkas der slachtoffers van den arbeid 110.000 fr Die kas is niet goed voorzien: zij bezit maar een kapitaal van 2.406.300 fr,. waarvan 2 millioen over 5 jaar door den Staat in gegeven zijn, en 201.167 fr. door de provinciën eia gemeenten beloopen slechts tot 2467 fr. 50 c. Die inkomsten zijn natuurlijk onvoldoen de daar er van langs om meer werklieden ten gevolge van ongeval len onderstand vragen, kan elk ge middeld maar 30 fr. 59 c, bekomen. Met de 118.000 fr. welke M. Nyssens vraagt, zal die onderstand een wei nig kunnen verhoogd worden. Gelijk men ziet zal 't ministerie van den arbeid veel profijt aanbren gen... voor de bureelratten. Wat de werkman er zal van profiteeren, moet men afwachten. In alle geval wat meer, hopen wij, dan van de werk- manswetten, die in 1886-87 met veel bluf en tralala werden gestemd en tot nu eene doode letter water ge bleven. ding... Maar al die vrijen ondervinden wel, dat het een aardig ding is;... voor de liefde doet 'ne mensch van alle zottigheid; had mijn sukkel mij gezegd, toen ik nog verkeerde: pak de maan eens met uwe tanden vast;... gij hadt mij seffens op den punt van mijnen gevel zien kruipen, met mijnen mond wijd open om te probeeren... Wel dat het zoo niet was, 'ne mensch zou nooit getrouwd geraken, en iedereen trouwt, den eene voor en den andere na, we geraken op den duur allemaal aan 't lijntjeen daarom zeg ik Ja, alle weêrstand kan niet baren; Jan Yan Ryswyck. EINDE. HET WEEKBLAD Al houdt gij u 'k weet niet hoe struisch, Toch komt er d'een ofd'ander sukkel En trekt u zachtjes naar 't Stadhuis. Op een twee drie is het geklonken. Ge wordt gevangen gelijk een vink; 'k Ken niets boven de minnevonken; De liefde is toch een aardig dink

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1