CONCERT DE CHARITÉ Kieskronijk. Ylaamsche Ster. Willemsfonds. Drieling. Examen Oude Pompiers. eene' blauwe scheen, Poperingke. Yille de Courtrai. Burgerstand der Stad Poperinghe. daar is de knoop niel, talrijke ontevredenhe den doen ontstaan, en, korts vóór de kieming heeft men moeten trachten de grieven uit te wasschen, de klachten te doen zwijgen, met den verantwoordelijken magistraat te verrechtvaardigan, en al het hatelijke van gezegde vervolgingen, indien er iets hatelijks in te vinden is, op de heer politie kommissa- ris te werpen, daar hij zelfs al veronderstel lende dat hij zou gehandeld hebben zonder stipte bevelen, nog maar de wet zou uitge voerd en de plichten zijner bediening zou uitgevoerd hebben. (1) Maar, ons dunkens, de veronderstelling zelf is onnauwkeurig en, spijts de zoo bloode als baatzuchtige loocheningen, is het gansch publiek overtuigd dat de heer Politiecom missaris, dezondenbok der onstelde klerikale partij, maar gehandeld heeft op de uitdruk kelijke bevelen van het Parket en van den heer Burgemeester in persoon. Overigens het zijn niet alleen de vervol gingen uit hoofde van overtreding aan de schikkingen op de rupsenvangst die men de commissaris onbezonnen oplegt; er is nog deze wegens de vervalscliing van melk 1 Luistert liever? Weet men niet in den opstellingsraad der klerikale bladen, waar men nochtans wetge vers en rechtsgeleerden aantreft dat de com missaris van politie geene bestatigingen meer te doen heeft in zake van vervalscbing van eetwaren? Dat die bestatigingen nog gedaan en de proces-verbalen opgemaakt worden door de Burgemeesters en door de afge- vaardigden van het gouvernement waaraan de commissarissen slechts hulp en bijstand moeten leenen? Misschien wel, aangezien die heeren zich ook inbeelden dat de wet van 2ö van Wind- mand jaar IV, die nu afgeschaft is, nog al tijd in zwang is! Het scheelt hen overigens weinig, het bij zonderste voor hen is eenen neger wit te wasschen, ten nadeele van den witten dien men wil zwart maken. Maar er is geen nood dat zij zullen geluk ken. Het pa bliek weet waaraan zich te hou den en weet vooral wat de bevestigingen waard zijn en kunnen waard zijn van lieden die de kiezing van 19 October 1890 hebben doen verbreken om deze van 1 Februari 1891 te bereiden! Progrès). De kiezing der kandidaten in het Volkshuis Het Journal d' Ypres meldt ons dat de kiezing der kandidaten, zondag 11. in het Volksuis gehouden, zeer voordeelig is ge weest voor de heeren Pieter Bouquet, Henri Fiers, en Henri Vanderghote, die, op 500 kiezers, 400 stemmen hebben bekomen. Wij wenschen die heeren geluk met hun sukces. Maar wat ons zonderling voorkomt, wat wij niet gemakkelijk kunnen verstaan, is dat niemand van die 400 kiezers gedacht heeft aan den Voorzitter der katholieke Wacht, aan den weergaloozen voorvechter der iaiholie- ke partij, aan den doorluchtigen, vermaar den en weisprekenden Seys, die onverpoosd op de bres springt om zijne mannen tot den strijd aan te wakkeren en, in zijne gebloemde taal, de zege der klerikale partij op alle tonen bezingt. Wij hebben het recht verwonderd te zijn over deze onthouding en met reden mag ons de vraag ontsnappen die over vijfjaar gedaan werdWaar is Seys Men zal ons toch niet wijsmaken dat Voorzitter Seys zoo bescheiden is alie kandi datuur te weigeren of zou de man maar geschapen zijn om met zijne vingeren de kastanjen uit het vuur te halen die anderen begeeren te slikken, op gevaar af zich deer lijk te verbranden Er zit daar iels onder dat niet al te pluis is en aanleiding geeft om te twijfelen aan de genegenheid der jonge wachten voor hunnen Voorzitter. Nu, de tijd zal leeren. J.l. Zondag woonden wij de eerste vertoo ning bij, door de knappe Vlaamsehe Ster haren leden, inschrijvers en hel publiek aan geboden. De tooneeizaal, evenals alle vroe- gere jaren, was weeral veel te klein. Die wat laat kwamen, mochten duwen, dringen, boren en persen om ook ergens een plaatsje machtig te worden. Het beste bewijs dat de wakkere Ster nog immer in 's volks gunst hoog aangeschreven staat. Het was ook een heel leerrijke, vermakelijke en genotvolle avond, dien allen daar gesleten hebben. Vooreerst een hartelijk bravo 1 voor de orkestafdeeiing, onder 't knap bestuur van de beer M. Tasseel, die zoo goed de vijf puike muziekstukken uitvoerde. Ook werd zij el- kenkeer dapper toegejuicht. Zij had haar deel in den bijval van 't mooie feest. Vrijen en Blusschen, blijspel met zang in één bedrijf door P. Vanlangendonck, mu ziek van Vanderperren, is een lief brokje, vol kluchtige zinsneden en dat krioelt van heel zedelijke wenken. Men lachte dat men schuddebolde en om reden. Hebben zich daar in onderscheiden de heeren Em. Deweerdt, met de rol van politieagent en pompier, en Kar. Deweerdt, met de rol van Sus, die zoo wel zijne koddige rol vertolkte, dat hij tra nen deed lacheD. De heeren L. Tancré met de rol van Karei en V. Wilde met die van Rikus, lantaarnontsteker, hebben eens te meer bewezen dat zij goed vooruitgaan op de moeilijke baan der kunst. Zij hebben veel aanleg en zullen goede spelers worden. Mej. Zulma Devers, in de rol van Blonde Roze heeft meesterlijk gespeeld en veel bij gedragen tot het zoo wel gelukken van 't kluchtig stukje. Vader Cats, blijspel met zang in een be drijf door H. Van Peene, muziek van Kar. Miry, is ook doorweven van geestige zetten en treffende zedelessen. Het is heel goed ge schikt om ons volk te vermaken en tevens te beschaven. Het is heel aanbevelenswaardig. Vertolkten opperbest hunne rollen de hee ren Kar. Deweerdt met de rol van haven meester, Ern. Deweerdt, met die van Jacob Cals, dichter, A. Delmotte met die van vis- scber, zoon van den havenmeester, Em. Bar tier met die van boekprenter, en H. Creus, een echte baas kruik, herbergier. Allen wa ren goed op de hoogte hunner meer of min moeilijke taak en speelden meesterlijk. De heer V. Dosveld ook bracht het zijne bij om alles als op wielkes te doen loopen. Mej. Z. Devers, in de rol van vischmeisje was onbetaalbaar. Ook de figuratie was goéd en niet overdreven. Men heeft voel en har telijk doen lachen. De beide stukjes, zoo wonderwel en zoo natuurlijk voorgedragen waren uiterst ge schikt om allen in goede luim te brengen. Maar het grootste stuk Bloemeken, drama in drie bedrijven door een der beste en vrucht baarste onzer tooneelschrijvers, onzen vriend Nestor de Tière, was wel de parel van de vertooning. Hier ging men tot de hevigste gemoedsaandoeningen over, hier ging men wel eens lachen, maar ook tranen storten, die opwellen door zielroerende tafereelen. Het is inderdaad eene uitgelezene brok, een keurig stuk, dat vol is van dieproerende toestanden, ingrijpende tooneelen en waar de zedelessen aaneengeschakeld zijn als eene keten. Dat stuk stelt de gebreken van ons volk in een helder daglicht en doet de soms erge gevolgen van eene lichtzinnigheid of eene ondeugd, die men niet bij tijds v ist ukt te roeien ofte beteugelen klaarblijkelijk voelen en uitkomen. Zulke stukken moeten veel vertoond worden. Iets echter heeft ons onaangenaam verrast en 't is dat de onteerde dochter, Ida, zich zelfmoorden moest om haren val, de smet, die op haar kleefde, uit te wisschen en in de oogen van haren vroe- geren verloofde, haren vader, geburen en bloedverwanten weder als eerlijk aanzien te kunnen worden. Ons dunkens ware het veel prachtiger en veel min bedroevend geweest had zij hare schuld uitgewischt met zich heelemaal voor haren ouden blinden vader op te offeren, haar gansch aan hem toe te wijden, om zijne oude dagen te veraange namen en hem 't leven zoo zoet mogelijk te maken. Wij tellen reeds maar al te veel zelfmoorden, zonder dat het noodig zij deze als een vlekuitwissend middel aan te dui den. De schrijver, onze vriend, zal die kleine opmerking ons niet ten euvel duiden. Wij hebben onze zienswijze, enkel de onze uit eengezet. De hoofdrollen werden hier heel flink ver tolkt door de heeren A. Delmotte, met de rol van verloofde, Em. Bartier, rijke meis jesverleider, H. Creus, blinde vader van Bloemeken, Kar. Deweerdt, met de rol van broeder van den meisjesverleider, Em. De weerdt met die van herbergier, oude jong man. E>e heeren L. Tancré, met de rol van knecht, vooral, en C. Houtekier met die van ouden oom-marskramer hebben ook goed hun best gedaan. Zij deden nogal eens tusschen de tranen wat lachen. Mej. Z. Devers heeft de rol van Bloeme ken meesterlijk weergegeven. Ook het jonge juffertje L. Deweerdt was volkomen te huis in het rolleke van Lizeken, nichte van Bloe meken. 't Meisje heeft zich heel knap van hare taak gekweten. Allen verdienden dus volop de herhaalde en daverende salvo's die hun te beurt vielen. Het deed ons goed aan t hart te hooren dat de taal nogal zuiver gesproken werd, dat houding en gebaren ongedwongen en natuurlijk en dat allen, spelers en speelster volkomen rolvast waren. Een gul en driedubbel proficiat aan allen. Het was, in een woord, eene uitmuntende vertooning onder alle oogpunten en lange zullen alle aanwezigen daar een genotvol aandenken van blijven bewaren. En zeggen dat onze stadhuismannen aan zulkeene Maatschappij een hulpgeld hals starrig weigeren, 't Is bedroevend en be lachelijk tevens. D. De heeren leden van 't Willemsfonds, wor den verzocht de jaarlijksche algemeene ver gadering bij te wonen, welke zal gehouden worden op Zondag 20 October 1895, te 10 1/2 ure des morgens, in het lokaal der Volksbibliotheek N° 1, op de Vrijdagmarkt, te Gent. Om 2 ure, na de vergadering Maaltijd in het posthotel, kouter. De leden die er wen schen deel aan te nemen worden vriendelijk verzocht daarvan kennis te geven aan de secrëtaris der maatschappij of aan het alge meen bestuur, houtbriel, 18, Gent. Vrijdag morgend, lln October, is in de Maagdestraat, bij 't Gouden Konijnstraatje euie vrouw gelegen van eenen drieling, drij fi'issche knapen. Denzelfden dag werden zij in de Sl Pieterskerk gedoopt en kregen de namen van Paul, Emiel en August. Moeder en kinderen-zijn in volle gezondheid. M. Prosper vanden Bulcke, gewezen leerling van het Collegie de l'union, dat de afgeschafte stadscollegie vervangt, heeft met Bijval, vóór de Jury van Gent zijn eerste examen afgelegd van kandidaat in weten schappen, voorbereidende tot de genees kunde. Wij bieden hem onze hartelijkste geluk- wenschen. Morgen Zondag 20 October, ten 7 ure 's avonds biedt de muziekmaatschappij der Oud-Pompiers haren leden een luisterlijk muziekfeest aan, waarvan hieronder het programma PROGRAMMA: Eerste Deel. 1Marc he Militaire X 2. La Grande Due hes se de Gérolstein, ouverture. Offenbach. 3. Joyeuses Soeurs, valse. Volistedt. 4. Concerto pour clarinettesWettge. 5. Cycles-paperhunt, galop. H. Moerman. Tweede Deel. Op algemeene vraag. De zaal zal nog eens als na gewoonte veel te klein zijn. BURGERSTAND van den 11 tot den 17 Octobre 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 3. Mn vvelï j ken Voet Henri, dienstknecht en Deruyter Fé- licie, dienstmeid. O verlij ilens Debaecker Seraphin, 71 jaar, daglooner, ongehuwd, Sint Pieters-buiten. Stratraert Sophie, 71 jaar, zonder beroep weduwenaar van Louage Louis, Meenenstr. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. Met trommen en trompetten! Welke blijde tijding! Monseigneur komt ook naar Poperingbe en dat nog geheel op zijn onverwachts. 'T moet er haast bij zijn om alzoo ras zijne versch gewijde hoogweer- digheid de steden Yper en Poperinghe te doen met plechtigheid doorloopen. Voor Yper is het goed te verstaan: de klerikale barak loopt daar deerlijk gevaar met de aanstaande kiezing in duigen te vallen,- maar tot Poperinghe!!!.. zouden onze meesterkens hier ook al in kleine schoentjes zitten I Daarbij Monseigneur heeft wel slecht zijnen dag gekozen om zijn bezoek af te leggen bij zal zondag alhier maar de helft zijner kudde bijeenvindenaangezien de Pbilharmonie zich tot Korlrijk zal bevinden, maar wat wilt ge, het bezoek kon niet uit gesteld worden, het moest kost wat kost voor de kiezing geschiede.t en Monseigneur heeftal zijne andere zondagen besproken tot 17n November aanstaande. Nu het feest zal zooveel te meer onder soort afloopen, te be ginnen van onderlingen bijstand de zoo ge naamde onafhankelijke maatschappij waar aan men over vijf jaren, beproefde de libera len ts doen beetnemen, zullen al de kweze laars bijeen vergadert zijn en 't zal 'nen feestje zijn in den genre van hut festival welke onze fanatieken vroeger gaven, met uitsluiting der Philharmonie, die zich alsdan naar Yper begaf. Toch zeggen wij welkom aan Monseigneur maar hij ware duizendmaal meer welkom indien hij buiten a! den pracht welk hij ons zal laten zien wat geld of verbetering voor ouze goede boeren medebracht. 'T is dat, bijzonderlijk, dat zij noodig heb- bèn. Diefstallen. Twee kerels die 11 ko nijnen hadden gestolen op liet grondgebied van Westvleteren werden door onze politie bij den kraag gevat. donné par la Société Chorale Les Mélophiles avcc lo gracieux concours de: Mm« Bosman, lr chanteuse de l'opéra de Paris; M. Noté, Baryton de l'opéra de Paris, et la Société Philharmonique de Poperinghe. President: M. Jules van Merris. Directeur: M. E. Van Elslande. Ie Dimanche 20 Octobre 1895, 5 heures du soir, dans les salons de l'Hotel-de- Ville. van den 10 tot den 17 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Augusts Decreus landbouwer en Maria Maerten, werkvrouw, beide te Poperinghe. Henri Madreyl landwerker en Sophie Dauchy dienstmeid beide te Poperinghe. Henri Vandooren werkman en Emerence Bruneel, werkster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Lebbe Nathalie 35 jaar, landbouwster, echtgenoote van Benoit Dequéker, Wijk A. (1) Zelfs in dit geval was het de plicht van den burgemeester den Commissaris te verschoonen, behoudens hem uit te noodigen uitleggingen te komen geven in zijn kabinet. Dit ware oneindig beter geweest dan die komedio van interpellatie van M. Boone, de gewone mede helper van die apenstreken 1 N. cler R. Blijspel met zang in een bedrijf door II. Creus. GRAND PROGHAMME Partie. Choeur par la société Les Mélophiles 2. Cortège de Bacchus du Ballet de Sylvia (Société Philharmonique. Leo Deslibes. 3. La Coupe du Roi de Thulé (M. Noté). Diaz. 4. Ouverture du Guillaume Teil (Société Philhar monique). Rossini. 5. NovembreMélodie (M. Noté). 6. Air des Bijoux de Faust (M« Bosmanl. (Gounod). 7. Weaner Mad'ln suite de Valses (Société Phil harmonique. (Ziehrer). 2" Partie. 1. Concerto exécuté par 10 clarinettes d l'unisson. (G. Wettge). 2. Grand air d'Rérodiade (Mc Bosman). (Massenet). 3. Credo du paysan (par M. Noté). Flégier 4. a) Menv.etto Célèbre. (Franz Demol). b) Ronde Bohémienne. Benj. Godard. 5. Grand Duo d'Hamlet (M« Bosman et M. Noté.) (A. Thomas). 7. Le dernier jour de la TerreurPoème sympho- nique. (Société Philharmonique). (H. Litolff.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2