Gemeenteverkiezingen Stadsnieuws. BERICHT. De waterwerken. De stadswerken. Bij de Oud-Pompiers. Vergadering des Liberale Associatie. JNaar de Potijze. Maatschappij Burgerwacht kandidaten als er plaatsen te vervul len zijn, dan worden de plaatsen verdeeld in evenredigheid van het getal stemmen die elke lijst bekomen heeft. Maar, en dit moet in acht ge nomen worden, deze stemmen wor den, alleen medegerekend, die in het geheele niets geven aan kandidaten van andere lijsten, Een voorbeeld zal het doen ver staan. Wij veronderstellen eene kiezing te Brussel, bij voorbeeld: Er werden 30,000 stemmen uitgebracht om 31 raadsheeren te kiezen. Geene lijst bekomt de volstrekte meerderheid er moet dus evenredige verdeeling plaats grijpen tusschen de lijsten die 5000 stemmen bekomen hebben. Laat ons nu nemen dat de katho lieken 10,000 stemmen bekomen, de socialisten 8,000, de doctrinairen 8,000 en de vooruitstrevers 5,000. Maar, daar de katholieken streden met eene onvolledige lijst, hebben 6,000 hunner kiezers, na gestemd te hebben voor geheel de katholieke lijst, nog gestemd voor eenen of meer liberalen, die hun bijzonder bevielen om hunne gematigheid of bekwaam heid. Regelmatig zouden de zetel moe ten verdeeld worden als volgt 10,000 katholieken, elf zetels 8,000 socialisten, acht zetels 7,000 doctri nairs, zeven zetels 5,000 radicalen, vijf zetels. Eiwel, dat is mis. De katholieken bekomen nietsde socialisten hebben 12 zetels, de doktrinairs 11, de voor uitstrevers 8. Waarom 1 Omdat er 6,000 katholieken, na voor geheel hunne lijst gestemd te hebben, er ook nog buiien gestemd hebben. Alzoo worden zij niet meer meegeteld met de katholieke partij. Deze behoudt dus maar 4,000 zuivere stemmen, bereikt 't quorum niet, en deelt niet mee in de evenredige verte genwoordiging. Wat voor de katholieken hier waar is, zou natuurlijk in voorko mend geval ook bij de liberalen gel den. Dat niemand het dus vergete: met buiten de lijst uwer partij te stem men, stemt gij tegen uwe partij, want gij ontneemt haar eene, twee drij of vier stemmen. volgens het stemrecht dat gij bezit voor de evenredige vertegenwoordiging. De 6,000 katholieken van ons voorbeeld hebben voor al de katho lieke kandidaten gestemd, maar zij stemden tevens tegen de katholieke partij, want met vooreenen liberaal te stemmen, beletten zij de katho lieken zelfs eenen zetel te bekomen. Men ziet dat het panacheeren wat schoons is. Het is dus wel verstaan niet pana cheeren, onder geen voorwendsel stem men voor mannen van andere lijsten. Eene lijst alleen, de liberale, en gansch de iiberaie lijst KIESCOLLEGE Formule F. HOOFDBUREEL. van 17 NOVEMBER 1395. .Yperen, den 23 October 1895. De Voorzitter van het hoofdbureel verwit tigd MM. de gemeentekiezers der stad Yperen dat hij de voorstellingen van candidaten en hunne aanvaarding zal ontvangen op VRIJ DAG ln en ZATERDAG 2" NOVEMBER 1895, van 1 tot 4 uren namiddag, Oude Houtmarkt, nr 9. Na dit tijdsbetek, zal geene enkele voor stelling of aanvaarding nog ontvankelijk zijn. De akten van voorstelling van candidaten moeten de candidaten, voorgesteld voor de eerste reeks, die de kleine helft van den raad vormt en den 1» Januari 1900 aftreedt, en degene voor de tweede reeks, die de groote helft van den raad uitmaakt, en af treedt den 1 Januari 1904 afzonderlijk rangschikken. Te rekenen van DINSDAG, 5" NOVEM BER, zal de Voorzitter van het Hoofdbureel de officièele lijst der regelmatig voorgestelde en aanvaardende candidaten aan deze me- dedeelen, alsook aan de kiezers die ze heb ben voorgesteld, indien zij het vragen. Op DINSDAG, 1211 NOVEMBER, van 2 tot 4 uren, zal de Voorzitter van het Hoofd bureel de voorstellingen der getuigen aan vaarden, door de candidaten aangeduid. De Voorzitter, J. IWEÏNS. Onderichtingen aangaande de candidcturen Onderrichtingen aangaande de aanwij zing van getuigen. [vervolg). Welnu, langgerokte samenspraakschrijver van het Nieuwsblad,z,i]i gij dood, of schrijft gij maar wanneer er zwadder te werpen of valsche beschuldigingen uit te strooien zijn? De goede, ware, rechtzinnige dingen] staan u niet aan, gij zijt slechts goed ©m in het slijk te wroeten. Wanneer zult gij antwoorden op al de vragen die wij u sedert meer dan drie maan den stellen? Welaan, verdedig nu het goede beheer uwer vrienden van het stad huis; Het oogenblik der rekeningen te ver effenen zal aanbreken. Het is niet genoeg de verslagen der zit tingen van den Gemeenteraad, betreffende de waterwerken, te verzwijgen en niet uit te geven, het nieuwe kiezerskorps zal meer licht eischen en zich geen zoo gemakkelijk door uwe leugens laten misleiden. En de kleine geele brikjes, die zoo duur kosten voor de boogjes van den Toren, zijn zij in het lastenkohier geschreven Zijn zij vervangen door gewone briketten? Daarover zult gij niet durven spreken 1 Herplaveit de stad het gedeelte der de Stuersstraat op de rekening van den aan nemer der waterwerken? Het lastenkohier gebiedt het gebruik van eene laag zeezand, ter dikte van 15 centimeters; waarom ge bruikt men van 5 tot 8 centimeters slechte asschen Is het omdat de stad onvoorzien is, dat zij geen zand meer heeft om te plaveien De scheepvaart is onderbroken, 't is waar, maar de leeuwen die ons besturen weten niet dat zij beter koop zeezand kunnen doen komen met den tram O welke hutsepotWelke ver kwistingen Zedeles. KIEZERS, gij ziet nu wat die mannen durven vergeet niet dat zij stout genoeg zijn geweest 25.000 fr. supplement te schen ken aan hunnen vriend den aannemer. Vergeet niet dat de waterwerken die voor 119.000 fr. zijn aangenomen, reeds 143.000 fr. kosten en dat het daarbij niet zal eindi gen! Wat zou er gebeuren, moesten zij ge heel meester zijn van het stadhuis? Nu groeit het gras reeds in onze stratende be lastingen zijn reeds verdubbeld te rekenen van ln Januari 1896 en moesten die mannen herkozen worden, zij zullen vertiendubbelen vooraleer hun mandaat eindigt. Van al die paperupsen verlost onze lieve stad. (Wordt voortgezet). Het klerikaal bestuur is altijd bezorgd voor de belangen van den landbouw en der openbare gezondheid. Men ga zien buiten de Meenenpoort, op eenige stappen der Zwemschool, naar den vuilnisdijk der stad. Onze meesters, vree- zende eenige kiezers te verliezen, die zij zelf voor den reinigheidsdienst hebben aan gesteld, durven hen niet bewaken, vreezen van hen te misdoen. Alles is verwaarloosd, niets is gedoken noch gedolven, de walge lijkste afvallen liggen in den omtrek ver spreid en hij de minste regen verspreiden zich verpestende uitwasemingen. Een ongelukkige pachter, die schuins over het kerkhof woont, heeft reeds al zijn vee, (elf beesten) aangetast gezien van eene schrik kelijke ziekte, die haren oorsprong zou gevonden hebben in den stedelijken rozen- pot, buiten de Meenenpoor. Welke bestuurders 1 't Is waar dat het meerendeel dier groote eigenaars die op het stadhuis zetelen, hun eigen goed niet kunnen besturen en dat zij de hulp moeten inroepen van hunne zaak waarnemers, maar dit is geen reden dat zij door hunne onbekwaamheid andere men- schen ruineeren, en daarom moeten zij weg! A la porte, les incapables Jl. Zondag woonden wij in het huis der Oud-Pompiers het eerste Concert, gevolgd van eene danspartij bij. Talrijk waren de leden en hunne famie- lien opgekomende zaal was gestampt vol, gelijk altijd overigens. Al de muziekstukken, en 't waren heel puike, werden meesterlijk vertolkt, zooals men het verwachten mocht, overigens, van eene harmonie, die al de be wijzen van kundigheid geleverd heeft, en die speelt onder de flinke leiding van een uitge lezen vernuftigen bestuurder zooals de heer henri Moerman. Yoor de afwisseling en op algemeenen aanvraag kwam ook het kluchtig en alles zins keurig tooneelspel Eene blauwe scheen door den heer hendrik Creus ge schapen, heel knap vertolkt, door de heeren Karei en Em. Deweerdt, Emiel Bartier en JufvronwZ. Devers. Onzeggelijk wat men er gelachen en ook hoe luidruchtig men toegejuicht heeft. Daar van kan men zich geen denkbeeld vormen, als men op het feest niet aanwezig was. Onze rechtzinnigste gelukwenschen aan die talentvolle kunstenaren, alsook aan de heeren H. Moerman en H. Creus, en daarbij nog onzen warmsten dank Voorstel der Kandidaten, Donderdag 11., om 8 ure 's avonds, had in het Huis der Oud-Pompiers de algemeene vergadering plaats der liberale Associatie, voor het uitroepen der liberale kandidaten voor de gemeentekiezing. Wij zullen niet, gelijk het Journal d'Y- pres, onze lezers wijsmaken dat er 2000 kiezers waren toegestroomd, maar wij zul len zeggen dat de Pompierszaal te klein was om de tallooze liberalen te bevattenmen was er geperst als haringen in eene ton en volgens het oud gebruik zullen wij, zonder overdrijven het getal op rekenen. De grootste geestdrift heerschte bij het af roepen van de lijst der kandidaten, die sa mengesteld is als volgt MM. BOSSAERT. BRUNFAUT. DECHIÉVRE. HARTEEL. IWEINS. JOOS. LAPIERE. NOLF. ONRAET. SPEYBROUCK. VANDE VYVER. VANEECKHOUT VERMEULEN. VERSCHAEVE WYOOOGHE. De toejuichingen schenen geen einde te zul len nemen, en men verzocht den kandidaten te willen plaats nemen aan het bureel, het geen geschiedde onder het algemeen gejuich. De heer Em. Nolf, in eene korte en lui mige aanspraak, herinnerde de beloften die de klerikalen hadden gedaan over 4 jaar, den handel en de nijverheid in Yperen te doen bloeien, fabrieken als bij tooverslag uit den grond doen rijzen (te Waasten) een tijdstip van welvaart voor de Ypersche werklieden te doen ontstaan en meer andere schoone beloften die nooit verwezenlijkt zijn geweest. Integendeel De heer AHarteel sprak over den jam merlijken toestand van het werkvolk, dat door de gewaande volksvrienden zou veran derd worden en sedert 1891 tiendubbel ver slecht is. Hij wees er op dat de werkman, die verplicht is Frankrijk te bewonen om er het arme stukje|(brood voor hem en zijne huisgenooten te winnen, vroeger nog zijn stemrecht bezat, maar nu sedert de nieuwe kieswet, gestemd door Surmont, Colaert, Struye en Iweins, als misdadigers en on- waardigen van dit recht beroofd bleven. De heer Dechiévre bedankte de aanwe zigen voor het mandaat dat zij) hem faanbo- den en zegde dat hij zich verheugde nog kloek en gezond te zijn om hat vertrouwen te verrechtvaardigen dat zij in hem stelden: Uwe,zaak is da mijne, riep hij uit en wij zullen niets verwaarloozen om die zaak te doen zegepralen. M. Vermeiden ook deed de handelwijze der zeuraars van ln Februari in zake van kiesbeloften uitschijnen, hij toonde hoe zij in hunne beloften te kort waren gebleven en maande al de kiezers aan voor de liberale lijst te stemmen, om de valsche volksvrien den, de veelboloovers en bedriegers van het stadhuis te kegelen, des te meer dat het hier de belangen geldt van eene gansche be volking. De heer Bossaert laakte de handelwijze van Burgemeester Surmont, die, om de kie zers te misleiden en hunne stem te behou den zijne onbezonnenheid in de kwestie der ontrusping wilde herstellen met alle verant woordelijkheid van zijnen rug te schudden en dezelve op den nek van den politiecom missaris te leggen, ja zelfs dezen ambtenaar te bedreigen met vervolgingen en straffen indien hij staande hield dat hij het was die hevelen gegeven had processen op te maken. Wij keeren nog op deze zaak terug, het zij nu genoeg te zeggen dat al de sprekers met een donderend gejuich werden begroet en dat de vergadering ten 10 1/2 ure geheven werd te midden der grootste geestdrift. Morgen Zondag 27 October om 2 1/2 ure namiddag doet het knap muziek der Oud- Pompiers een uitstapje naar het gehucht de Potyze. Vele eereleden en de helft van Yperen zal er aan houden dat propagande- tochtje mede te maken. Er zal liberaal vermaak en plezier bij de vleet zijnl Liberalen! allen op post dus. Vergadering in het lokaal De Zalm om 2 1/4 ure. Schïeting van 24 November 1895. Vermeulen H. 20 25 25 25 25 120 Boed Leon 25 25 25 20 25 120 Masschelein A. 20 25 25 20 25 115 Ligy Albert 25 25 20 25 20 115 Legon Emile 20 20 25 25 20 110 Gaimant Arth. 20 25 25 20 20 110 Deweerdt Ch. 25 25 20 20 20 110 der stad Yperen. De voorstelling van candidaten moet ondertee kend zijn door ten minste 50 gemeentekiezers. De candidaten mogen de lijst waarop huane namen voorkomen niet onderteekenen. De voorstelling moet vermelden den naam, de voornamen, het beroep en het woonverblijf der candidaten, alsmede van de kiezers, die ze voor stellen. Zij moet gedagteekend en onderteekend zijn, en door drie onderteekenaars overhandigd aan den Voorzitter van het Hoofdbureel, die er ontvangst bewijs van aflevert. De aanvaardende candidaten, wier namen voor komen op eene zelfde akte van voorstelling, wor den aanzien als eene enkele lijst uitmakende. Geene lijst mag meer candidaten behelzen dan het getal te verkiezen leden. Men mag niet te gelijker tijd op twee of meer lijsten voorgesteld worden. De candidaten mogen éénen getuige en eenen plaatsvervangenden getuige voor elk stembureel aanduiden. De candidaten die zich te zamen voorstellen, mogen voor elk bureel maar éénen getuige en éénen plaatsvervangenden getuige aanduiden. De getuigen moeten gemeentekiezers zijn. De candidaten zeiven mogen als getuigen of plaatsvervangende getuigen aangeduid worden, zelfs wanneer ze geen kiezer zijn. De candidaten zullen het bureel aanwijzen waar elke getuige zetelen zal. Zij zullen zelfde getuigen, die zij hebben aangeduid, daarvan kennis geven. iuMiüS* -«. g>

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2