DE BLAUWE VLAG. Leest Stadsnieuws. De Waterwerken. De Rupsen iu het Volkshuis. VEREENIGING Eene waarschuwing. Leugens bij de vleet. annalen en 't beknopt verslag meer kosten dan zij opbrengen. De ware reden is hier boven aangeduid. De wijzigingen in den tarief zullen de opslagen dezer uitgaven met drie kwaart verminderen. Men ziet dat de klerikalen de partijgan gers zijn van licht en propagande.... De domper er op is hunne leus... En zoo de boeren willen weten wat er gezegd wordt, moeten zij het maar in onze blaadjes lezen... Dan zijn de lezers zeker op de hoogte P. S. Het laatste woord hierover is echter nog niet gezegd. Reeds vernemen wij dat Georges Lorand eene interpellatie over dien maatregel zal doen en zal voorstellen het beknopt verslag gratis aan al de kie zers te sturen. M. Coremans van Antwerpen zou op zijne beurt voorstellen den prijs van het abonnement op één fr. te brengen. (Vervolg). Wij hebben nog het minste antwoord niet ontvangen op onze vragen, sedert drie maan den aan het Nieuwsblad gedaan. De redakteurs van 7 Plaatselijk hebben mis schien de kap over de hage gesmeten en zijn waaarschijnlijk op speelreis naar de Ypersche kiezers die voor 't oogenblik bui ten stad zijn. Nu, wij zullen maar altijd onze vragen voortzetten, klinkt het niet, zoo botsehet; wij weten toch dat Surmont geen acht geeft op de dagbladenen zich om onze artikelen niet bekommerd, tenzij om gezegeld papier te zenden en ons benauwd te maken. Is de stadsrekening reeds vereffend voor het gebruik die de aannemers gemaakt heb ben van het materiaal aan de stad toebehoo- rende en de brandpompen der pompiers Hoeveel kosten de schoone geele briket- jes die moesten gebruikt zijn? Hoeveel boete is er voor achterstel in de grondwerken van het aardewerk der drie bakken f Het cimenteeren gaat zeer wel vooruit, sedert er een nieuwen onder-aannemer aan nemer aanvaard is. Wij wenschen er den man geluk over. Over drie weken hebben wij, naar het verslag van het Journal d' Ypres, verteld dat eenige landslieden een proces waren aangedaan geweest voor nalating in zake van het ontrupsen van hagen en boomen, voorgeschreven door het landelijk Wetboek. Wij hebben getoond hoe de Burgemees ter, die gelast is met het doen uitvoeren der wet, zich openbaarlijk beroemde geene be velen tot deze vervolging gegeven te heb ben en dat, met het inzicht de landelijke kiezers niet te misdoen en hunne stem in de naaste kiezing te bekomen, hij alles van zijnen rug wilde schudden en alles den heer Politiecommissaris ten laste legde. Wij heb ben er bijgevoegd dat M. Surmont dreigde dien ambtenaar te vervolgen en te straffen. De wetovertreders zijn door de rechtbank van enkele Politie veroordeeld geweest en allen zijn in beroep gegaan tegen dit vonnis voor de rechtbank van eersten aanleg. Ziehier nu hoe onze fransche confrater Le Progrès de houding van M. Surmont de Volsberghe, burgemeester van Yperen en senateur, schandvlekt. Wij laten hem het woord Met de voortaan beroemd gewordene ezels van M. Colaert, zijn de rupsen, door M. Surmont beschermd, het Volkshuis bin nen gedrongen. Na de verklaringen in zitting van den Gemeenteraad, de uitleggingen in 't Nieuws blad en het Journal dYpres na deze, de verdediging vóór de katholieke associa tie. Het was noodlottig en in de noodwen digheid der zaken. Eens dat men tracht zijne redding te zoeken met slechte rede nen, wikkelt men zich in eene slechte zaak en men verwart zich hoe langer hoe meer. De houding door M. den Burgemeester in den Gemeenteraad aangenomen, was reeds eene gewichtige zaak. Deze die hij voor de vergadering zijner kiezers heeft aangeno men, is eene ongehoorde en omstootende zaak. Indien ik er in geluk te weten, heeft M. Surmont de Volsberghe in het Volks huis uitgeroepen, dat de Politiecommissa ris gezegd heeft dat hij, voor de ontrusping, op mijne bevelen gehandeld heeft, welnu 1 ik zal hem straffen? - (1) Eu de Moniteur van 't Stadhuis, die het verslag van de ver gadering geeft, vertelt dat, op die woorden, langdurige toejuichingen door gansch de zaal hebben weergalmd. Welnu wij aarzelen niet te zeggen, wij, dat dit een schandaal daarstelt, en een schandaal misschien zonder voorgaande in de annalen onzer politieke worstelingen. Weihoe 1 Ziehier een ambtenaar die ge handeld heeft voor de uitvoering der wet; die heeft moeten, volgens de voorschriften der wet zelve, bevelen ontvangen van wege den burgemeester, bijzonderlijk gelast te waken over deze uitvoeringen omdat die ambtenaar toevalliglijk zou gezegd hebben, (indien hij het gedaan heeft) dat er hem be velen waren gegeven geweest door dien ma gistraat, die ambtenaar zou moeten gestraft worden, en gestraft door dezen zelf die er zich op roemt aan de wet niet te hebben gehoorzaamd? Maar indien zulks mogelijk ware, indien dergelijke ijselijkheid zich ver- vvezentlijkte, het is niet met een stembriefje dat men zulken magistraat van het stadhuis zou moeten jagen, maar met knuppels en bezemstokken 1 Het zot worden voor de kiesbus heeft alleen den heer Burgemeester zulkdanige verklaringen kunnen ingeven. Nooit hebben de oneenigheden van denkwijze ons kunnen beletten de bekwaamheden of de hoedanig heden van eenen tegenstrever te erkennen. M. Surmont is zekerlijk een zeer verstandig man en zeker verre boven al dezen zijner partij. Wij hebben hem zelfs altijd eene ze kere vrijmoedigheid van karakter toege kend, die, ofschoon bitter en barseh, ons verkieslijk scheen aan de suikerzoete en je- zuietische huichelarij van vele zijner vrien den. Ook, kunnen wij ons zijne manier van spreken, de vergetelheid waarin hij geval len is, niet uitleggen als door den schrik die hem op de hielen zit, en alzoo schijnt het ons klaar als de dag dat al de verzeke ringen waarmede hij te koop loopt, hij en zijne partij, nopens den begonnen strijd, niets dan ijdel gezwets, grootspraak en veinzingen zijn om de vrees te verbergen die men heeft voor de aanstaande uitspraak en de kiezers en de denkwijze te misleiden. Neen, wat M. Surmont de Volsberghe cok doe of zegge, nooit zal hij zich kunnen ontmaken van die bloodaardigheid, zonder voorbeeld, van eenen magistraat die de stem men der kiezers afbedelt met te bevestigen dat hij niet heeft willen eene wet doen uit voeren, die hij zelf heeft helpen maken En dat hij niet kome zeggen, om zijne verschooningen meer kracht te geven en zijne verdediging te plaasteren, dat de wet vernietigend en moeielijk is uit te voeren 't is het oogenblik niet meer deze opmer kingen te maken, 't Is wanneer de wet on derworpen was aan de beraadslagingen van den Senaat, na in de Kamer besproken te zijn geweest, waar M, de Schepen Colaert ze eerst gestemd had, dat de heer Burge- meester-Senateur, die in dien tijd op zijn buitengoed leefde, deze bemerkingen moest maken en amendementen moest vorderen. Hoe zij ook zij, slecht of goed, de wet be staat en moet gehoorzaamd worden, en ten eerste gehoorzaamd door dezen die, zooals de burgemeesters, bijzonderlijk gelast zijn op hare nauwkeurige uitvoering te waken. Ahl hoe zeer verschilde, inde zitting der boetstraffelijke rechtbank, de houding van het openbaar ministerie dat gezeteld heeft in de zaak der beroepen gericht tegen de vonnissen van den rechter van enkele politie Het Journal liegt wanneer het zegt dat M. de Substitut te verslaan heeft gegeven dat de lieer Commissaris maar bevelen ont vangen heeft van het Parket. De achtbare en onpartijdige magistraat heeft niets dergelijks te verstaan gegeven. Hij heeft, zooals de welvoegelijkheid het hem oplegde, M. den Burgemeester buiten de zaak gelalen. Maar hij heeft luidop uitge roepen dat M. de Commissaris, bevelen ont vangen hebbende van het Parket, wel ge daan heeft proces-verbaal op te maken en dat, voor wat hem persoonlijk betrof, hij, magistraat ook gelast met te waken op de uitvoering der wetten, hij het altijd als eenen plicht zou beschouwen de onderge schikte agenten te beschermen die hem ia deze belangrijke zaak zouden geholpen heb ben. Men ziet het overgroot verschil tusschen de twee magistraten. De eene verdedigt, beschermt en prijst den agent die zijnen plicht doet; de andere loochent, laakt en be dreigt hem te straffen en werpt hem over boord, bijna ten prooi aan de menigte zijner persoonlijke vijanden. Verheven gevoel van verantwoordelijk heid en gerechtigheid van den eenen kant. Schandelijke vreesachtigheid, beween- lijke lafhartigheid van den anderen (1) Ah! Mijnheer den baron, welken val se dert uwe pocherij in de zaak van het ge rechtshof 1 Het is waar dat M. de Gouverneur geen kiezer is te Yperen. VRIJZINNIGE EN GRONDWETTELIJKE Algemeene Vergadering van 27 October. De tweede algemeene vergadering der Li berale Associatie heeft de geestdrift, die bij onze vrienden heerscht sedert dat onze kan didaten gekend zijn, nog wat doen stijgen. Liberalen kunnen malkander niet meer ont moeten zonder zich te zeggen: De zaken gaan goed voort 1 Als men onze prachtige vergaderingen ver gelijkt met de bleeke en gedwongen bijeen komsten van het Volkshuis, waar redenaars niets anders vertellen dan dat water geen champagne is, en dat zij liever zitten dan recht staan, dan mogen wij in onze handen wrijven. Zondag dus namen plaats aan de bestuur- tafel MM. Brunfaut, voorzitter, Bossaert, Leleup, Laheyne, Maleveys, Verschaeve en Harteel. De kandidaten zetelen achter 't Komiteit. Om 8 ure 15 m. opent M. Brunfaut de zit ting voor eene proppensvolie zaal. M, Harteel, die eenige minuten te laat aankwam, wordt hevig door het publiek toegejuicht. Hij bedankt, zeggende dat hij al zal doen wat hem mogelijk is om later te toonen dat hij zulke blijken van vertrouwen waardig is. M. Brunfaut neemt het woord onder he vig handgeklap. Na eene langdurige redevoering en bewe zen te hebben hoe de tegenwoordige katho lieke stadhuismannen het geld van de Yper sche neringdoeners nutteloos verteeren gaf hij de cijfers op waaruit blijkt dat de libe ralen in de 4 laatste jaren hunner regeering de stad verrijkten, door amortissement der schuld, door aankoopen van goederen, van ongeveer 37,000 franken, terwijl de kleri kalen in een tijd van 4 jaren, 91 tot 94 de stad verarmden door verkoopen van goe deren, leening aan de Hospicen, enz., van ongeveer 41,000 franken. De pompiers hebben gedurende die 4 jaren het schoone sommetje van 65,000 frank ge kost, hetgeen meer dan het dubbel is van de kosten onder de liberale regeering. En dat is hunne administratie 1 Ik herhaal het, Mijnheeren, ze zijn met leugens en bedrog op het stadhuis gekomen zij willen er zich behouden door bedrog en leugens, dat kan niet!... dat zal niet zijn; Wij willen allen hen zien verdwijnen van ons stadhuis, wij zullen allen stemmen om den zegenpraal der liberalen te verzekeren. (Langdurige en geestdriftige toejuichin gen). Nadien nam M. Vermeulen het woord; na eene welgemoede redevoering over de waterkwestie werd hij met langdurige toe juichingen begroet. Dan was het de beurt van M. G. Lapiere die eene zeer schoone redevoering uitsprak over de stadswerken en den toestand van den werkman die veel te wenschen laat en vele verbeteringen noodig heeft. Na nog eenige woorden door den heer Voorzitter Brunfaut, werd de vergadering om 10 1/2 ure gesloten, en met volle geest drift namen de toehoorders afscheid belo vende allen Zondag aanstaande op de vol gende vergadering tegenwoordig te zijn. Ja, de liberalen zijn doodwelnu ze zullen aan de negen vreemdelingen van uwe lijst laten zien dat er bij het Yüersch volk nog liberaal bloed in hunne aderen zit en zij niet meer dienen willen tot slaven van gansch uwen kalotenboel, die met hun geld den werkman en burger tracht te bedrie gen en te verblinden. De katholieke weekbladen Journal d' Y- pres en Nieuwsblad beginnen, volgens laf- felijke gewoonte eene polemiek aan te gaan uitsluitelijk gesteund op personnaliteiten. Wij verwittigen die schaamtelooze wijwa- terkwispels dat zij op dat terrein niet mogen voortgaan, want wij zouden het hun kun nen doen beklagen. Wij hebben een geheel schoon pakje inlichtingen in handen, die alles behalve vleiend zijn voor de kaloten. Zij houden het zich voor gezegd. YPERSCHE LIBERALE BRABANCONNE. 1. Komt, Broeders, op de tijd is aangebroken Dat elk van ons moet strijden voor zijn recht, Geen dralen meer, den slavenband verbroken Dien 'troomsch gebroed op onze vrijheid legt 'tGeldt immers hier de duurbaarste der panden Die een vrij volk met spijt verkrachten zag; Wij hebben heil en voorspoed in onz' handen Indien gij strijdt onder de blauwe vlag 1 (bis) 2. Yier jaren lang hebben wij moeten zuchten Onder den dwang van eene zeuraarskliek Die schaamtelooze en zonder iets te duchten Ons heeft gebelgd door hare politiek. Maarte vergeefs, zij kon ons toch niet temmen Omdat men niet eenvrjj mensch tergen mag Broeders, daarom moeten wij allen stemmen Als éénen man onder de blauwe vlag. (bis) 3. Het onrecht moet uit Yperen verdwijnen Met de uitroeiing van een dweepers bestuur, De Vrijheidszon zal weêr de stad beschijnen Want dwing' landij heeft nimmer eenen duur Strijden wij dus voor al onze instellingen Die men alzoo met woede aanvallen zag En, eensgezind, wij zullen mogen zingen De zegepraal van onze blauwe vlag (bis) 4. Wij zullen niet, g'lijk de kaloten deden, Twee maanden lang ons vaandel als een vod Blootstellen aan de weerongesteldheden, Opdat het diene aan iedereen tot spot 1 Zij eeren slechts het geel vaandel van Rome Het vaderlandsche is iets dat rotten mag Maar dat de dag van zegepraal eens kome Wij steken 't uit nevens de blauwe vlag (bis) in 't Journal d' Ypres van 30 October de redevoering van pater Struye. Deze gier heeft, Zondag laatst, de eerste den strijd van personnaliteiten aangegaan in het Volkshuis. Als eene hyena heeft hij het pas gesloten graf open gescharreld van iemand die hem nooit een strooi in den weg heeft gelegd. En dit is chris telijke leering Maar wat scheelt hem zulks? Maan dag morgend ging Struye toch ter heilige tafel en, met zijne armen open, prevelde hij gebeden dat zijne lippen daverden. Het Journal d' Ypres kan om den drom mel over zijn gemoed niet krijgen dat de vergaderingen in de liberale Associatie eene zoo talrijke menigte uitlokken. Om zich over dien algemeenen bijval te wreken stapelt het leugens op leugens en wil doen geloo- ven dat de kiekens hooi eten 1° Het is een leugen dat de opbrengst, ge daan ten voordeele van den 70jarigen L. G. maar van 5 fr. heeft geweest. De opbrengst was van diep in de 40 fr. 2" Het is een leugen dat de arme ouder- (1) Een toehoorder heeft ons verhaald dat M. de Burgemeester ook gezegd heeftWat moet ik doen met de Commissaris i en dat het janhagel dat van achter stond geantwoord heeft: Ehwelsmijt hem buiten (N. der R.) VA»! IJPEHEA. (1) Het Journal bekent eindelijk dat M. de Bur gemeester den Commissaris dea omzendbrief van den Gouverneur overhandigd heeft. Het ware reeds genorg. Maar die zending is moeten vergezeld zfjn van welkdanigen brief. Nu, wij vragen dat men de bewoordingen van dien brief toone. Zal men het doen? (Nota der R.) Wij rekenen er niet op. De burgemeester zou eer liegen dat hij zweet en allen voor het gerecht da gen, liever dan zijn ongelijk te bekennen. (Nota v. d. vertaler.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2