VAN IJPERSN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Yrij zinnige Grondwettige Vereeniging Ze zitten met de poepers Niet panacheeren! Tiende jaar. Zaterdag 9n November 1895. Nummer 45. DER STAD YPEREN. De Leden der Liberale Associatie worden uitge- noodigd tot de Algemeene Vergadering die zal plaats hebben op Zondag toekomende 10n No vember, ten 8 ure 's avonds, in het lokaal van Ben Zalm DAGORDE Gemeentekiezing LOYOLA ESCOBAR SURMONT EN O Klerikale deugd. Kiezers Zijn het de klerikalen niet f zijn het de klerikalen niet zijn het de klerikalen niet f zijn het de klerikalen niet f zijn het onze klerikale stad huismannen niet f zijn het de klerikalen niet l zijn het de klerikalen nief t zijn het onze klerikale stad huismannen niet zijn het de klerikalen niet f zijn het de klerikalen niet f zijn het de klerikalen niet f j zijn het de klerikalen niet 1 zijn het de klerikalen niet f zijn het de klerikalen niet f zijn het onze klerikale stad huismannen niet f zijn het de klerikalen niet f Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoacen15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beidafVlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het bijvoegsel van het Nieuwsblad, dat dinsdag 5 November verschenen is, geeft een uittreksel der redevoering die M. G. Lapiere in de liberale Associatie heeft uitgesproken; doch het vergeet maar een punthet is van de laatste helft der zinsnede mede te deelen, waardoor he: geheel de beteekenis van het gezegde verandert. Onpartijdige lezers, oordeelt: Nieuwsblad Gaat gij werken inhouden, lijk G. La piere het schijnt te verstaan te geven, als hij zegt: Ik zal mij niet uitbreiden in zake van publieke werken, die zij gedurende vier jaar gedaan hebben, die werken zijn altijd noodig. Maar waren onze vrienden aan het bewind gebleven, zij hadden ze kunnen doen in wat meer x tijd\.... x Nog eens, zegt het rechtuit Uitgesproken rede Ik zal mij niet uitbreiden in zaak van de publieke werken, die zij gedurende vier jaar gedaan hebben, die werken zijn al tijd noodig maar waren onze vrienden aan het bewind gebleven, zij hadden ze kunnen doen in wat meer tijd zonder te moeten gaan leenen aan Hospicen, enz., en zonder bijna al de eigen dommen en boomen van stad te moeten verkoopen. O! welke Jezuieten! Wilt gij nog eens een staaltje van de kle rikale leugenaars? Ehwel leest het bijzon der nummer van 't Nieuwsblad van Dins dag 5 November 1895. Daarin zult gij zien hoe zij met de poepers zitten. Zij komen daar met cijfers voor den dag die maar dienen om iedereen te bedriegen. Zij klappen van geldverkwistingen door de liberalen en wie zijn de geldverkwis- sters? gij allen weet het, Yperlingen, en hebt er schande over gesproken. Wie heeft er het stadscollegie en de scho len voor volwassenen afgeschaft, waar werkmans- en burgerskinderen hunne ge leerdheid gratis ontvingen Wie heeft er bedienden van stad ver volgd en schandelijk zonder reden van hun bestaan beroofd? Wie heeft er ons Pompierskorps afge schaft Wie is het die onze ouderlingen in het Nazareth en Begijnenhof van hunne vrijheid van denkwijze willen berooven Wie is het die voor de waterwerken eene nuttelooze uitgave gedaan hebben van 25000 franken Wie is het die altijd op de kappe der her bergiers zit in het Nieuwsblad Wie zou willen d'orgels in alle herbergen weg hebben Wie zou willen de herbergen ten 10 ure doen sluiten Wie doet er concurrentie tegen herber giers en brouwers, met in hunne bedelaars werkhuizen het bier aan minderen prijs te verkoopen Wie speelt er herbergbaas in de katho lieke Iweinszaal Wie heeft er onze schoon® botermarkt, waar wekelijks zooveel duizenden kilos bo ter verkocht waren, doen verminderen? Ziehier de cijfers tot bewijs Den 20 October 1894 werden er ter markt 16,408 kilos boter verkocht aan den gemid delden prijs van 2,55 fr. per kilo. Den 19 October 1895 slechts 14,948 kilos aan den gemiddelden prijs van 3.04 per kilo... Dus, eene vermindering van 1450 kilos en opslag van 50 centiemen per kilo, De verdedigers van ons uithongeraars ministerie zullen het niet wagen die cijfers te weerleggen. Voor de stemming der uithongeringswet hadden zij den toupet te verklaren dat de rechten op boter, vleesch en brood de prij zen niet zouden doen stijgen.... nu zijn zij wel gedwongen te zwijgen.De leugenaars!... Wie heeft er de 51 duizend franks ver teerd die de liberalen in 1891 in stadskas lieten Wie heeft er de stadseigendommen ver kocht Wie heeft er in 4 jaar 141.000 franks nut teloos verteerd? Wie zou willen den werkman, die van bun gedacht niet is, doen kruipen en buigen als een slaaf Wie heeft erMaar genoeg voor van daag, ik zou er nog wel duizend kunnen noemen van de schoone daden onzer bestuur- mannen. En gij allen, lezers, zult moeten bekennen dat hetgeen ik zeg waarheid is, daar er overvloedige bewijzen zijn en gij zelf menigmaal uwe ontevredenheid er over hebt uitgedrukt. En zij komen thans in hunne bladen het tegenovergestelde vertellen om den werker en burger te foppen (of zij denken het ten minste) en zij beschuldigen hunne tegenstre vers van hun eigen fauten. Neen, Kiezers gij hebt nu gedurende 4 jaren kunnen oordeelen over de handelwijze van de mannen die den ln Februari door valsche beloften, dwang, geld, oneerelijke middelen aan 't bewind geraakt zijn, het is hen meer dan eens in 't gezicht geworpen geweest; en gij allen, Kiezers, zijt het eens om te bekennen dat gij gelukkig zult zijn wanneer de dag van verlossing der kleri kale dompers zal gekomen zijn dat gij, den 17 November, met uw stembriefje, aan hen die ons zoolang getergd hebben, een klop zult geven dat zij van da trappen van het stadhuis zullen tuimelen om er nooit meer terug op te klimmen, is vast en zeker. En niettegenstaande al hun geschreeuw ver wachten zij er zich aan. En dan zult gij vrij mogen ademen, dan zal in u eene algemeene vreugde ontstaan, dan zult gij alle Yperlingen hooren roepen god dank I wij zijn van de klerikale haat- dragers en vervolgers verlost 1 Daarom laat u niet de laatste dagen en nachten misleiden door hunne slaven die n wat geld zullen beloven en wat pinten doen drinken, om u daarna zooveel te meer te dwingen, u van uwe vrijheid te berooven en u als eenen slaaf te behandelen. Zij zul len genoeg beloven maar woord houden, nooit! Gij zoudt nog eens gedurende 8 jaren moeten kruipen als een hond en mogen vaar wel zeggen aan alle vermaken, volksfees ten, vrijheid en onafhankelijkheid. Dus alleman op post en gestemd voor de liberale lijst en weg met do mannen van Broodrooverij Dwingelandij Dweepzucht, Volkshaters, Ge Idverkicis ters Valschaards Vijanden van onderwijs, en al wat de welstand van burger en werkman aangaat. Leve onze liberale en volksgezinde kandidaten. MM. BOSSAERT. BRUNFAUT. DECHIÉVRE. I-IARTEEL. IWEINS. JOOS. LAPIERE. NOLF. ONRAET. SPEYBROUCK. VANDE YYVER. VAN EECKHOUT VERMEULEN. VERSCHAEVE WYDOOGHE. Wij roepen de aandacht onzer lezers op zekere bepalingen der kies wet voor de gemeente, welke nie mand uit het oog mag verliezen. Die bepalingen zijn van zulken aard, dat het ten zeersten af te raden is van stemmen te geven aan de kandidaten van verschillige lijsten. Vroeger kon dat panachesren niet veel kwaad. Een kiezer had vrien den staan op twee of drie lijsten, hij stemde voor Pier van de lijst A, voor Jan en Frans van de lijst B, en voor Jef van de lijst C. Dat kon voor gevolg hebben dat er kandida ten van verschillige lijsten gekozen werden, maar daarmee was 't al. Deze keer is het heel anders. Als de kiezing van eerst af de volstrekte meerderheid niet geeft aan zoovele kandidaten als er plaatsen te ver vullen zijn. dan worden de plaatsen verdeeld in evenredigheid van het getal stemmen die elke lijst bekomen heeft. Maar, en dit moet in acht ge nomen worden, deze stemmen worden medegerekend die in het geheele niets geven aan kandidaten van andere lijs ten. HET WEEKBLAD ie

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1