naaTïïïchieTén £™~^reukenT" Vrouw ROSALIE IGODT G. Doolaeghe-Dekyssere, De Waterwerken. Klerikale propaganda. Feest bij d'Matiguables. Kalote bestuur voor de Werklieden. Poperinghe. Mr Colaerts intrede. Voormezeele. Poil de Bretagne RIJSBLSTRAAT, 47, ÏPER. VELOGIPEDEN rtrwt meer van slapen!.... De politiecommissaris plaagt liem gedurigop den dag is hij er altijd mede bezig en 's nachts droomt hij er van. In de tweede vergadering van het Volks huis heeft hij nogmaals gedreigd dien on- gelukkigen ambtenaar te straffen, indien, voegde hij erbij. ik. erin geluk te weten dat hij gezegd heeft op mijne bevelen ge handeld te hebben in de zaak der rupsen Welnuwij herhalen het nog luidopdie taal is onbetamelijk en hatelijkzij past geenon burgemeester, maar eenen lafaard Nog eens, er is een middel de zaak spoe dig op te helderende omzendbrief van den Gouverneur, behandigd aan den Commissa ris, is moeten vergezeld zijn van eenen brief, volgens de aanhoudende overleveringen in bestuurzaken. Waar is die brief en waarom geeft de burgemeester geen kennis van den inhoud aan het publiek Komt, Journal en Nieuwsbladeene goede beweginghet stuk wij vragen het stuk (Vervolg). Het Nieuwsblad en het Journal d' Ypres antwoorden niet op onze artikelen nopens de waterwerken, maar wij beginnen zien dat hunue bazen, onze meesters (I) nota hebben genomen van verscheidene onzer bemerkingen. Om de openbare denkwijze te misleiden hebben de leeuwen van 't Stadhuis eenige centimeters zand doen wer pen op hun knoei werk van 't paveiën der de Stuerstraat. OWelke verdrietige en lastige zaak Wanneer zal Surinont in openbare wer ken, voor de werkloozen, hot overschot ver teeren der subsidie, welke beloopt tot de som van 400franken? De klerikalen hebben eene nieuwe wijze van propaganda aangenomen. Zij begeven zich niet meer ten huize der kiezers, maar noodigen hen uit in deze of gene herberg te komen, waar zij zooveel pinten mogen drin ken als het hen lust. In die aangeduide herberg bevinden zich uitzendelingen van de zeuraarskliek, die hen de les spellen en hen trachten te overhalen om voor de klerikale lijst te stemmen. 't ls alzoo dat de genaamde Euard Claeys, steenhouwer, vermaand werd Zon dag laatst zich te bevinden in eene herberg rechtover de Rousbrugge Damen, en Dinsdag 11. om 8 1/2 ure, ten huize van zekeren Provost,in de de Stuersstraat. Volgens men zegt zijn de herbergiers be taald met stons, die zij moeten gaan uit wisselen in persoon fhunne vrouw mag er zich niet mede gelasten) bij den eenen of den anderen matador, en daar verslag moeten maken van hetgene er gebeurd is. Het spreekt van zelfs dat die uitnoodi- gingen mondelings gedaan worden, opdat er niemand bewijzen zou in handen hebben van hetgene men op alle markten van Vlaanderen betitelt met den naam van stemomkooping. Dit is nochtans door de kieswet verboden, maar de klerikalen zien de wet over 't hoofd. Door plaatsgebrek kuunen wij geen vol ledig verslag over 't feest bij dlnfatigables geven, wij zullen maar enkel zeggen dat er gedurende den stoet maar 67 menschen mede waren, die wil de waarheid weten wende zich bij den heer pastoor van St. Pieters, bij stond aan ;t portje van de sacris tie, gevende in de paddepoelstraat, hij heeft er nota van genomen, hij zou toch niet durven liegen. In ons volgende nummer kee- ren wij op dit feest terug. Het zal nutteloos zijn u nog meer te onder houden over de booze gemeentekieswet dor vier eerloosheden, die schijnheiliglijk uw stemrecht behoudt maar uw eenig stemmetje verplettert onder de vier stemmen der rijken geen enkel vrijzinnig volksgezind blad van ons land heeft zijne ltolonnen gespaard om die wet als de schandigste de onrechtveer- digste van al de wetten die nog ooit in 's menschen brein onstaan hebben, te brand merken. De hatelijke schoolwet, werklieden, de wet van. in inkwisitie en gewetensverkrach ting is u ook reeds lang bekend. De binnen en buitenlandsche drukpers heeft daar een- pariglijk hot strengste oordeel over geveld en gezegd dat het belgisch kalotebestuur zich zelf dendoodslag had toegebracht. Beide wetten zijn veroordeeld en bestemd tot eene onverzoenelijke vervolging en spoedige ver dwijning. En eindelijk,werklieden, die schaamtolooze uithongeraarswet, die de nederige schamele boterham van den arme werkman belast, die rechten legt op al wat eetwaar is, bloem, vleesch, boter, enz. Ha werkliedendie rech ten op do boter en andere landbouwvoort- brengselen Waarom, denkt gij dat die wet gemaakt is? waarom denkt gij dat die rechten gelegd zijn op die kostbare voortbrengselen en bestaanmiddelen Denkt gij dat het is om de nationale nijverheid te doen bloeien en op te wekken? om den landbouw te verheffen om alle inlandsclie fabricatie te beschermen en aan te moedigen omdat de boer de uit- heemsche concurentie niet meer zou vreezen, meer moed en iever zou scheppen, meer han delend en werkend zou optreden en zich meer op kunstigen vooruitgang toeleggen Helaas werklieden hunne inzichten zijn zoo mild niet, zij hebben andere dingen te verrichten dan voorspoed onder het volk te brengen, dan goede wetten te maken. De boer is maar een werktuig om hunne zakken te vullen "Sauvons d'abord la caisse» «Zorgen wij eerst voor onze beurze» dat is hun laatste schreeuw en gedacht. Zoo de prijzen van de boter en alle andere landbouwvoortbrengse- len zullen opslagen de pachten zullen op slaan zij zullen beter betaald zijn. Zij weten nogthans dat de boer gebukt gaat, verplet terd wordt onder het fiscaal stelsel. Sauvons la' Caisse»!«Zorgen wij eerst voor ons beurze»Alles moet opslaanEn gij werkman, ongelukkige, diep verstoote werkman, metser, timmerman, aardewerker, fabriekman daar wordt niet van gesproken, niet aan geroerd, aan zijne vrouw, zijne len ders wordt zelfs niet eens gedacht. De kleine loon, het mager inkomen laten aan het huisgezin geene groote uitgave toe. Alles slaat op, alles wordt duur. Het dage- lijksch verbruik van boter hebt gij nooit ge kend. Eene keer of twee keer en ter weke, des zondags als het goed gaat He wel, werklieden dat is voor die baat zuchtige kaloten,voor die ikzuchtige vrekken nog te veel. «Sauvons la Caisse» «Zorgen wij eerst voor onze beurzeDie bestaanmiddelen moesten opslaan en gij moogt geene boter, zelfs geen margarine eten. Zwijnevet of droog brood dat is voor u. «Sauvons la caisse» «Zorgen wij voor onz beurze» Op 17 November zult gij stemmen tegen die volkshaters, die stemroovers, die broodroovers. D. Mocrate. Hoort... kanongebrom... feest geluid... ju belkreten... zie, vreugden vuren worden aanstoken... Poperinghe is in feest, de stad levert een allerprachtigst aanzien op, alles is verlicht en versierd, aan het gemeentehuis wappert de nationnale vlag, het stadsmuziek in grooten uniform neemt den weg naar het spoor gevolgd door duizende lieden welke gedurig jubelkreten aanheffen en roepen Leve Colaert!.. leve ons gemeente bestuur!., zoo komt men tot de statie.den trein stoomt binnen.... kanonbuldert, het muziek heft de Brabaneonne aan, eenige gemeenteraads leden gaan den persoon verwelkomen en gelukwenschen die in de wereldtentoon stelling van Amsterdam het gouden eerekruis heeft gewonnen, niet met het werk van een armen duivel die dikwijls door den nood ge dwongen is dit voor een spotloon aan een rijkaard te verkoopen, neen, maar door zijn eigen werk zijn genie zijne wilskracht, zulks is nog nooit sedert Poperinghe bestaat aan iemand te beurt gevallen daarom wilde ons voorbeeldig gemeentebestuur er eene feest van maken en de heer Colaert eene welver diende hulde brengen. Na de ontvangst aan de statie, begaf de stoet zich naar het gemeentehuis waar eene nieuwe plechtigheid M. Colaert wachte, het stadhuis was ter dezer gelegenheid prachtig verlicht, de groote zaal was als in een echt tooverpaleis herschapen, b urgmeester en schepenen waren ook in feestgewaad uitge- doscht. Men mocht immers wel iets buitenge woons voor de heer Colaert doen, het is een kind van Poperinghe, een onzer bezonderste nijveraars, verschaft aan vele lieden werk, en is vooral, den broer van René Colaert welke aan de zijde van onzen vermaarden burgemeester te Brussel in de kamers het volk vertegenwoordigd en zulke schoone belastingen weet te stemmen. Nu, op het gemeentehuis gekomen verwel komde de heer burgemeester bijgestaan door zijne doorluchtige schepenen de heer Colaert, en bracht in eene gloeiende aanspraak met eene welsprekendheid die onzen eersten magistraat M. Berten eigen is, hulde aan de heer Colaert die door zijn vernuft, Poperinghe tot in de vreemde landen heeft beroemd gemaakt, verder zegde M. Berten alles aan te wenden wat in zijne macht was om de nijverheid te bevoordeeligen, zelfs, riep de burgemeester uit, wil ik mijne fortuin opof feren om den welvaart en voorspoed van Poperinghe te... verzekeren. Dan nam onzen eersten schepen M. Van den Berghe het woord, .en eindigde met te zeggen, dat, zoo M. Berten zijne fortuin ten besten gaf, hij, de stedelingen een trottoir op zijne kosten zou geven de boeren eene nieu we soort van hommelmannetjes, welke veel beter zullen zijn dan die welke hij vroeger heeft doen uitkappen, en de «Bariere» te omringen van boulevards. Den tweden sche pen de advokaat M. Félix van Merris niet willende ten achteren blijven riep op zijne beurt «ik geef de pe.. pe.. petrol voor de stad te verlichten. Amen» zongen in koor de overige raadsleden, aan de toejuichingen scheen geen einde te komen, het muziek hief opnieuw de Brabaucenne aan, en... Hein... wat is dat God van den hoogen hemel Ik had... gedroomd Wie er buiten zullen vliegen op 17den November In de eerste serie Lava Vandenberghe Lebbe of Vanderheyde. Sn de tweede reeks Ryckewaert en van Ferris. It. I. IP*. Uit de aanplakking zien wij dat er toch eenen kleinen strijd bestaat te Voormezeele, nu er zijn drij kandidaten die geldig ver klaart zijn den strijd aan te gaan, wat zijn zij allen Catholiek, brave en fraije landbou wers, zij zetten hun in de plaatsen die open staan en zeggen de belangen der gemeente te behertigen en niet altijd te staan met den mond vol tanden en te nikken als er een besluit moet genomen worden. Waarom is den strijd aangegaan Omdat zij niet kun nen verdragen dat eenen persoon die een huis met groaten hof bewoond en die door Staat Provincie en gemeente betaald is, en die wel 14 fonctien doet allen wel, uitge zonderd een die de jeugd verkwijkken moet, kiesdraver is, die in al de vergaderingen zijnen zegen geeft zonder dat er iemand op spreekt en alles aanveerd wordt. Nu inboorlingen van Voormezeele, ziet en weegt de kandidaten gij zult zien wat gij te doen staatalles werd hier ingericht om de inboorlingen te beschadigen nieuwe bakke- reijen enz, de kermissen bloeijen, ja, gij weet alles, en om zulks te vermijden, gij die kinderen hebt en die eenen stiel uitoefend, overweegt dit alles en zorgt voor uwe belangen om onder het juk niet meer te moeten staan van dezen die door u betaald wordt en stemt voor de gezetenen van ver stand en oordeel, J. Jacob, Missiaea en Pan- necouque, die alles voor wat uwe belangen aangaat zullen ter herte nemen en zeggen gij, in uwe school en elders niet, en alzoo zult gij de wetenschappen der jeugd ver meerderen, dan alle dan alle te zien vermin deren want voor eenen man die door ons allen betaald is en 14 fonctien doet, dat is te verre, overweegt het wel en gij zult stemmen voor Jacob, Missiaen en Pannecouque. zal kosteloos aan hen JiMï) allen die aangetast zijn door eene velziekte darters, eczéma's, steen zweertjes, ieukte, weerkomende longeront stekingen, borst- en maagziekten, jicht en breuken, een onfeilbaar middel om zich snel te genezen, zooals het heel en gansch geweest is na veel te hebben geleden en te vergeefs alle voorgeschrevene geneesmiddelen be proefd te hebben. Dat aanbod, waarvan men de menschlie- vendheid waardeeren zal, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan den heer Vincent, 8, Victor Hugoplaats te Gre- nobel, die gratis en vrachtvrij per keerenden post antwoorden, en de gevraagde inlichtin gen zenden zal. Spoedige en grondige genezing in gewone gevallen. Zekere voldoening en onmidde- lijke verzachting in de ergste gevallen. Onmiddelijke stilstand en genezing der ver zakkingen en verplaatsing der baarmoeder Speciale vergadering van toestellen om de misvormingen van het lichaam te voor komen of te genezen, alsook voor kunstma tige ledematen, volgens de beste voorschrif ten; het inzetten van kunstoogen. Het huis bestaat sedert 1849 en heeft 200 belooningen verkregen in al de tentoonstel- ingen. Er is voortdurend eene dame bij de inrich ting aanwezig. Spreekuren van 8 tot 4 ure. WAERSEGERS, Breukmeester, 35, Groenplaats. 35. Antwerpen. Gouden MedalieInternationale ten toonstelling van gezondheidsleer en redding te Ostende 1888. Zilveren Medalie Groote internationale Wedstrijd te Brussel 1888. Gouden Medalie: Internationale tentoonstelling Tunis. KHUMATISM, HEUP JICHT, JICHT, ENZ. Onfeilbaar genezen, het gebruik van in weinig tijd door en de breiwo! de Bretagne. Volgens de wet neergelegd. Gepatenteerd produkt, gemakkelijk in 't gebruiken en door de geneesheeren aanbe volen. Algemeen dépöt voor België: bij ELISA VAN HOUTRIVE, N° 130, Sfc Andries bij Brugge, en te koop in alle steden van 't land GEENE WANHOOP MEER HONDSTRAAT TE YPEREN, heeft de eer het publiek bekend te maken dat men bij haar ten allen tijde alle slacht van jploïiïige- konijnen en wild kan bekomen, aan zeer ge nadige prijzen. VRAAGT DE BOUGIE LIO^ wan alle stelsels De beste en da goedkoopste zijn te bekomen bij Daar zijn oolc Engslsche marken laatste stelsels (Cader 98.) dikke tubens aan fi*. fJlö.Oö voor mannen en vrouwen. Al de toebehoorlen zijn daar te verkrijgen aan zeer genadige prijzen. Let wel op het adres RUSELSTRAAT, 47, YPEREN. I #^5>KjMCé5aS5EBase=» 0. Vaste en verzekerde genezing der drooge •of vochtige gezwellen, verouderde puisten, melkkor- sten, krevelingen, schurft meel achtige vellekens, puistjes, bers ten, baardziekten en alle andere velziekten door het wonderbaar geneesmiddel der apotheek De "Walvisch 10, Diepestraat, Antwerpen. (Geene kóstelooze kosten meerIn geval van mis lukking geeft men het geld wederj. De halve pot fr. 0,75. De groote pot 1.25; mits 10 cent. meer dan den aangeduiden prijs, nu ontvangt men het' ge neesmiddel vrachtvrij met de post.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 3