TAN iJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoneenblad. GEVANGEN. Tiende jaar. Zaterdag 30n November 1895. Overal dezelfde. De priesters in de huidige kiezingen. Kiesbedrog. De toestand. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoacen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. por regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalonastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Toen verleden week pastoor Daens in de Kamer sprak over het kies bedrog te Aalst, dan protesteerde de groene Woeste tegen die verschrik kelijke woorden voor de eer van zijn arrondissement. En de man loog, zooals gewoonlijk, want wij laten hier een staalken volgen, waarover wij de lezers laten oordeelen of Woeste geen schaamtelooze rekel is en wij knippen uit Het Land van Aalst. Zulke kiezing zou moeten ver nietigd worden voor d'eer van 't menschdom. Drij maanden lang ten beste ge geven namate de Kiezing nadérde, de braspartijen vermeerderd, den za terdag avond al de sektiën verga derd, de kleine Burgers en de Werk lieden gedwongen naar de sektiën te komenen dien nacht is er in Aalst een braspartij geweest, een afschu welijke braspartij die tot op den morgen duurde. Er was eten en drinken... Kaas, triepen, hespen... In een enkele sectie had men al 200 triepen gehad en ze gingen den been houwer opkloppen voor nog andere... Veel Kiezers zijn bedwelmd en zat naar de stembus geleid door hun sektiën O Heilige Vader, Paus Leo XIII, is dat de verheffing van 't christene Volk? Neen, 't is de VERBEESTING. Al wat men kan uitdenken van list en bedriegerij is in Aalst ge pleegd... En de Wet! de Wet!.... Dwang is gepleegd op de Bedelaars zoo talrijk in Aalst, op d'oude Man- Sir George Tindal was een jong baronet uit goede Engelsche familie en kwam voor eenige jaren, onder vrij zonderlinge omstan digheden te Boulogne aan. Nog zeer jong, viel hem een aanzienlijk vermogen van zijn vader toe, maar hij had zich zoo zeer aan de modedwaasheden der jonge lieden van stand overgegeven, dat hij bijna al zijn geld in paardenrennen en hard draverijen doorbracht. Nog altijd evenwel behield hij goede vooruitzichten. Een oom van moederszijde, een koopman en een der rijkste in de hoofd stad, had geene kinderen, en daar hij zelf niet lang meer leven zoude, lag het in den natuurlijken loop der dingen, dat hij zijne gansche vermogen aan zijnen neef achter liet. Hij had den jongen man ook wezenlijk hartelijk lief, en slechts diens loszinnig ge drag was 't, dat hem in liooge mate verbit terde. Dit wist sir George ook zeer goed en 't had al menigmaal vrij ernstige bezorgd heid bij hem doen opkomen. Eens dat hij juist ook weer daar over na- nekens, op degeen die van den Ar men trekken, op de zieken in 't Gast huis... Met hun Familie mochten de Zieken niet meegaan, ze moesten op geleid worden door Woestisten... Een man van in de 70 jaren woont alleen op een kamerkenal zijn kinderen zijn uitgetrouwd hij trekt 9 fr. in de maand van den Ar men ZE komen hem zeggen dat hij moet opgeleid worden of czijnen trok zal verliezen... De Zoons vragen aan hunnen Vader van toch tegen zijn gedacht niet te stemmen.... Maar kinderen, zegt hij .al weenende, dan moet ik sterven van honger Is 't niet verschrikkelijk En de Wet zegt dat men niemand mag dwingen of uitkoopen. Veel werklieden hebben in hun briefken moeten een vouw slaan of het gansch vernietigen. De Oude Partij heeft niet gewerkt op d'over- tuiging, maar door Dwang, Bedrie gerij en Omkooperij. Maar, deed men bemerken aan een kopstuk der Oude Partij, hoe kunt gij toch zoo handelen en be driegen!... En hij antwoordde: Be driegt ook als ge kunt! 't Is nog altij l d'oudo wereld. De kiesbureelen waren samenge steld op de partijdigste wijze; scha liedekkers, schrijnwerkers, baard scheerders, die verklaarden niet al leen te kunnen stemmen, mochten opgeleid, wordenmannen met eenen doek voor hun oogen, werden aan- veerd als blind... Voorwaar een proper zoodje de partij van Woeste. dacht kwam de bijna ten gronde gerichte baronet op een inval, dien hij in den beginne al voor zeer gelukkig hield. Hoe kostelijk redeneerde hijIs't mijn oom altijd in de papieren geluktZou ik ook niet even goed laugs dien weg mijn fortuin kunnen maken? Als ik het kleine beelje dat mij nog over schiet, in de groote loterij waagde; wie weet met wat groote prijzen ik er uit kwam? Ik kan 't immers beproevenal wat ik tegen woordig nog heb, is 't bewaren niet waard, we kunnen eens zien Arme sir George! Hij vergat, dat de zee ondoorgrondelijke diepte heeft; hij stak alles wat hij nog bezat in de papieren. Eenmaal, tweemaal liep het geluk mede. Dronken van vreugde, waande hij nu, dat hij slechts te wagen had om te winnen. Ongelukkigerwijze was hij nochtans een onnoozele nieuwweling in de handen van volleerde spelers. Hij viel in de handen van gewetenlooze woekeraars, die in hun boekje zorgvuldig hadden opgeteekend hoeveel en vanwaar bij nog te verwachten had, en die, door een-of andermaal h.m iets te laten winnen, hem Meer en meer zien wij de priesters, wier plaats in de kerk is en die men ons immer voorstelde als lieden die het aardsche leven vaarwel zegden, zich met het openbaar leven en voor al met politiek bezighouden. In vele kiesbureelen zetelden zelfs priesters. De tijd is dus genaderd dat de he- meldragonders zich niet alleen meer bevredigen kiesmakelaar te spelen, maar dat zij met stokken gewapend, in oproerige benden rustige betoo- gers zullen aanvallen en afkloppen, dat zij degenen die niet meer ter kerk gaan, zullen beschouwen als vijanden en hen martelen en brood- rooven. En immers zij hebben zich eene volgens'hen wettige straf toe- geëindigd waarvan zij een goed ge bruik weten te maken,want indien het verboden is het volk met 'n zweep te slagen als destijds de slaven dan hebben zij eene veel meer ge voeliger tuchtiging: de zweep van den honger! De priesters hebben zich in oiazen tijd aan het hoofd gesteld der cleri- cale kiesbewegingen zij kwijten zich op eene afschuwelijke wijze van hunne taak. Zij dringen in de wonin gen en bedreigen er moeder en hin ders met hel en duivel; den man klagen zij bij den patroon aan om hem aldus met vrouw en kroost broodeloos te stellen indien hij niet voor de klèrikalen stemt. Het priesterdom heeft zich hatelijk gemaakt als op eene nooit gekende wijze, maar wee hun indien het volk zich eenmaal wreekt. een lokaas voorhielden tot zij hem door listen en streken, waarover men wel eenen gemeenen dief, maar niet zulk slag van schurken en afzetters op de publieke markt, geeselen kan, in een poel van schulden had den gestort, waaruit zelfs zijns ooms ver mogen hem bezwaarlijk meer geheel zou hebben kunnen redden. Nadat zij hem daarop door zijne schuld- bekentennissen en acceptatiën geheel in hun net hadden getrokken, wachtten zij rustig den tijd af, dat de hem toegedachte erfenis aanvaarden zou, en hielden zich verzekerd, dat hun slachtoffer hun voortaan niet kon ontgaan. Gedurende de eerste maanden, die op deze ongelukken volgden, sloop sir George, als een man met een strop om den hals, in de stad rond en had tijd om zich over een belangrijk onderwerp in overpeinzingen te verdiepen. Zij betroffen niets meer, dan ge heel zijn te erven vermogen. De jonge baronet had van natuur een ge zond verstand, hij was wel opgevoed, en zijne gezindheid jegens alle menschen onder gewone omstandigheden eerlijk maar zijne Nooit hebben de clericalen grooter bedrog gepleegd dan met de laatste gemeentekiezingen. De schandalige en duistere wet der vier eerlooshe den gaf hun dan ook de beste gele genheid. Te Yperen vertelt men opentlijk de omkooperijen die door de kleri- kalen gepleegd werden. Dronken ke rels brachten menig feit uit en ver haalden aan al wie het hooren wilde, wat zij voor hunne stem gekregen hadden. Deze was door de clericale kiesdravers in een nieuw paksken gestoken, gene had vijf franken ont vangen, anderen nog zouden gedu rende drij of vier maanden brood be komen; enz. Onze zegepraal in Yperen met een overgroot getal stemmen boven de volstrekte meerderheid was zeker, en het is slechts met bedrog en om kooperij dat de clericalen zulks heb ben kunnen verijdelen. De uitslag der kiezing schitterend noemen voor de liberalen partij, ware ietwat gewaagd... Door toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging zijn de deuren der stadhuizen, in Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, om de groote steden alleen te noemen, wagenwijd open gezet voor den vijand, den kle rikaal, voor de tegenstrevers van 't liberalism... Is het.een goed, is het een kwaad Dit zal ons de tijd leeren. Nochtans ware het van weinig overtuiging der degelijkheid onzer mauier van leven en zijn omgang hadden zijne zedelijke beginselen vrij wat van hare degelijkheid doen verliezen. Dit bleek thans duidelijk. Het punt waarop hij zijne gedachten draaide, was: of hij zich thans, daar hij ten volle overtuigd was, de gans geweest te zijn, die zijne schuldeischers gepluimd hadden, ter vervulling zijner verplichtingen jegens hen gehouden moest rekenen, ja of neen. Zijn verstand ztide ja, want zij hadden zich bij hunne handelwijze binnen de gren zen der wet gehouden zijn eeregevoel zeide hetzelfde, want zij bezaten zijne handteeke- ningmaar, zegde eene andere stem in zijn binnenste, zij verschaften zich die door slechte middelen en hebben door mij niet een enkelen shilling verloren. Ondervinding was het artikel, dat mijne dwaasheid ten koste van een fraai vermogen van hen kocht en daarover kwam geen pen ning uit hunne zakken. Bovendien ben ik tot den bedelstaf gebracht, als ik deze bloed zuigers betaal. Wordt vervolgd). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1