Uitslag der kiezingen van 24 No vember 1895. De kiezing van 17 November. STADNIEÜWS. De kiezing moet verbroken worden. Eene misdadige poging. Een laffe aanval. Bloemtentoonstelling. zaak, van weinig hoop in de toekomst getuigen, moesten de kampers van 't liberale leger den moed opgeven. In mindere steden, zegge gemeen ten, hebben wij onverwachte, nooit gehoopte victories behaald... Noemen wij enkel Mechelen die de Ville Sainte van 't klerikalisme zou moeten zijn, valt na jaren klerikale dominatie in onze handen en dit met onvoorziene meerderheid. Halen wij de klerikale forteressen aan, boven dewelke de blauwe geu- zenvaan wappert,die stormenderhand ingenomen werden, als Geeraards- bergen, Ninove, Hal, Edingen, Sotte- ghem, Poperinghe, fVleenen enz., enz.. In andere steden als iWaesyck, Ton geren, Ronsse, Borgerhout enz. enz. zijn onze vrienden in 't stadhuis ge drongen, hebben de bres geopend, langs waar bij de eerste kiezing, de liberale meerderheid zal binnen sluipen. Hadden de progrssisten zich te Brussel bij de liberalen aangesloten, de vrijzinnige lijst bekwam bij de 18,000 stemmen en werd met eene meerderheid van 2,000 stemmen te gen klerikalen gekozen. Brussel. De brusselsche gemeenteraad zal dus sa mengesteld zijn uit 15 liberalen, 12 katho lieken en 1 2 socialisten. Antwerpen. Dj Antwerpsche gemeenteraad zal dus samengesteld zijn uit 20 liberalen en 19 katholieken. Gent. De Gentsche gemeenteraad zal dus sa mengesteld zijn uit 13 liberalen, 14 socia listen en 12 katholieken. Dinsdag 11. was het de laatste dag op welken het werd toegelaten reclamatiën in te dienen tegen de gemeentekiezingea van 17 November 11. en er de verbreking van te vragen. Het getal dergelijke reclamatien beloopt slechts ongeveer honderd voor gansch het land. Ziehier den tekst der bezwaren die komen gericht te worden aan de bestendige Depu tatie en overhandigd zijn geweest aan M. den Burgemeester, nopens de gemeentekie- zing, die in Yperen plaats heeft gehad den 17 November 11. De ondergeleekenden, allen kiezers, heb ben de eer u te verzoeken tot een nauwkeu rig en tegensprekend onderzoek te willen overgaan over de feiten betreflende de ge meente kiezing van 17den November 11. te Yperen. Deze kiezing is op velschillende wijzen vernietigd geweest. 1' Volgens de bepalingen der kieswet is liet kiespapier door den Staat geleverd. De Gouverneur der provincie moet de noodige hoeveelheden kiesbriefjes van rozen- en witte kleur aan de Voorzitters der hoofdbureelen sturen. Dit voorschrift der wet is niet nageko men geweest te Yperen: a) de kiesbriefjes zijn rechtstreeks gezonden geweest aan M. Suimont de Volsberghe, Burgemeester; b) men heeft in de zending, na den druk, de afwezigheid van witte briefjes en de tegen woordigheid van rozenkleurige briefjes le veel bestatigd. 2° De officieele uitslag openbaart een verlies van 96 stemmen. Er is van nu af vastgesteld dat liet verlies grooter zou moe ten zijn, als men rekening houdt van bet ge tal afwezigen, gebrekelijken en overledenen. 3° Het getal briefjes in de stembussen gevonden, is hetzelfde niet voor de twee reeksen een rozenkleurig briefje ontbreekt. De 2' en de 3* laten toe te veronder stellen a) dat men gestemd heeft met be- roepingsbrieven gestuurd aan afwezigen, gebrekelijken en overledenen. b) Dat men zijne toevlucht genomen heeft tot het stelsel van bedrog, gekend on der den naam van reizigers briefjes. 4° Een groot geial beroepingsbrieven zijn niet gestempeld geweest na de stem ming, wat aan onkiesche kiezers toeliet tweemaal te stemmen. Gevallen zijn bestatigd geweest, nament- lijk in het 2e bureel. Beroepingsbrieven in blanko zijn gevon den geweest. Het was gemakkelijk den naam van een afwezigen kiezer er in te schrijven en alzoo voor hem te stemmen. 5° Talrijke kiezers hebben bevuilde brief jes ontvangen, hebben gevraagd dezelve te verwisselen en hebben tot driemaal toe be vuilde briefjes ontvangen. - Eindelijk zijn hunne eischen van de hand gewezen geweest en zij zijn verplicht geweest te stemmen met bevuilde en diens volgens nietige briefjes. 6° De omkooping is openbaar: zij is ont dekt door het groot getal briefjes, getee- kend met cijfers en met namen. Een katho lieke getuige heeft nauwkeurig nota gehou den van die teekens. 7° De schaamtelooste drukking is ge oefend geweest op de ouderlingen der Gods huizen. a) De ouderlingen zijn in hunne gestich ten opgesloten geweest daags vóór de stem ming. De katholieke kandidaten hebben hen mogen gaan bezoeken. Men heeft ze tot (ie kiezing afgericht door eene soort van voor bereidende stemming, met hen te to.onen voor welke lijst zij moesten stemmen. Op de bijna algemeenheid van voordeelige stem men aan de katholieke kandidaten, heeft men hen overladen met lekkernijen, bier, tabak, enz. bIn de kiesbureelen waar zij met bank- wagens waren gevoerd geweest, waren zij vergezeld door hunnen bestuurder en let terlijk medegesieept door katholieke wach ten die eenen liberaal niet toelieten hen te naderen. 8" Den nacht der kiezing in hel katho liek Volkshuis waar er 's avonds eene ver gadering plaats had, heeft men honderden kiezers weerhoudan, hen eten en drinken gevende zooveel zij wilden. Dit feit kan niet anders als met den naam van omkooping bestempeld worden 9° Een liberale getuige beweert dat in een opteilingsbureel, de eenige brieljes die maar eene stem aanduidden voor éénen kan- didaad, gerekend geweest zijn als volgt een stem aan eiken kandidaat alsof men het puntje boven aan de lijst had zwart ge maakt, en nog eene stem aan den begun stigden kandidaat 10" Talrijke aanbiedingen van geld zijn gedaan geweest aan kiezers, waarvan de eenen aanveerd en de anderen geweigerd hebben. Een zeker getal dezer gevallen, door getuigen bestatigd zijn ter onzer kennis ge komen en zullen openbaar gemaakt worden tijdens het onderzoek dat wij van uwe recht vaardigheid verwachten. Voor al die feiten zullen er op tijd en stond bewijzen en getuigenissen tot staving geleverd worden. Vol vertrouwen in de gegrondheid hun ner eischeD, verzoeken u de ondergeteeken- den er zulk gevolg aan te geven als behoort, ten einde de verbreking der kiezing van 17 November 1895 te bekomen. (Volgen 67 handleekens.) Onder den titel.- (Une tentative criminel- le) lezen wij in bet Journal d'Ypres Maandag morgend, rond 9 ure en half is een revolverschot gelost geweest in eene venster van eene afhankelijkheid van 't ma gazijn des heet en Jules Baus, Rijselstraat,28. Deze plaats, op het gelijkvloers gele gen, diende eertijds tot eetplaats en geeft op de koer. M. Baus bevond zich in de plaats met zijnen kleermaker, M. Jules Spinnewyn, op het oogenblik dat hel schot gelost werd. De kogel, van kaliber 12, is dwa-s door eene ruit en het venstergordijn gegaan en is gevallen bij de schouw. Het schot is gelost en kan maar gelost zijn geweest van het naburig huis, bewoond door sieur D. Is het een begin van uitvoering der be dreigingen, die vóór en zelfs sedert de stem ming aan verscheidene katholieken gedaan zijn geweest 1 Hopen wij dat er licht in deze zaak zal komen en dat de plichtige zal ontdekt wor den 1 Op bet eerste zicht zou men moeten den ken dat M. J. Baus het slachtoffer is ge weest van eene moordpoging en dat de heer D. (alias Deweerdt) de vermoedelijke moor denaar is, daar hij de bewoner is van het aanpalende huis. Doch wij twijfelen aan de waarheid de- z»r beschuldiging, aangezien de schrijver van bovengemelde eerloosheid zich zelve te genspreekt, en ziehier hoe 1° Volgens het Journal is het schot gelost geweest omtrent 9 ure en half 's morgends en niemand in de buurt noch in de straat heeft het gerucht van het schot gehoord. Ware het nog 's avonds geweest, men zou kunnen veronderstellen dat de geburen reeds te bed waren en in hunnen eersten slaap niets gewaar zijn geweest. 24 De plaats van waar men geschoten heeft moet ten minste op de hoogte van een eerste verdiep zijn en de schutter bevond zich hooger dan de ruit die verbrijzeld werd op het gelijkvloers. Dus de kogel moest in volle jacht zijn. 3° M. Baus bevoni zich in de kamer (van het gelijkvloers) met zijnen kleermaker J. Spinnewyn en geen een van beiden hebben den slag gohoord. Is dit niet zonderling,? 4° De kogel was van kaliber 12 en werd gelost door een revolver alsof er revol vers waren die zulk kaliber hebben. Had de beschuldiger nog gezegd, dat het met eene karabijn was, 't hadde natuurlijker gesche nen. 5° De ruit was gebroken en het gordijn gescheurd, welnu een steen of elk ander hard voorwerp met de hand gesmeten zou dezelfde schade kunnen veroorzaakt hebben. 6° De kogel is gevallen bij de schouw. Dit is kolossaal. Weihoe 1 een kogel van dat kaliber, die ten minste 200 a 300 stappen verre moet dragen zou krachteloos gevallen zijn wanneer hij slechts eenen doortocht van 30 stappen gedaan heeft? Men zal toch niet veronderstellen dat het de ruit was waardoor hij gevlogen is die hem zijne krachten benomen heeft. Ofwel hij was misschien beschaamd M. Baus en zijnen kleermaker in die kamer te vinden, en daar door viel hij in onmacht. Het schot is gelost en kan niet elders ge lost zijn geweest dan in het aanpalende huis bewoond door sieur D. Dit is wat ernstiger en hier houdt de grap op. De schrijver geeft te verstaan dat sieur D. niemand anders is dan Deweerdt en dat diensvolgens Deweerdt de moorde naar is. Maar Deweerdt was niet t'huis op het uur dat men beweert dat de misdaad zou gepleegd zijnverscheidene personen zullen getuigen dat hij op dien stund in de brievenpost, in Den Visscher, in De Spoor en misschien nog elders te zien is geweest, en slechts tegen of na den middag is te huis gekomen. Dus eene valsche beschuldiging. Dat men niet kome zeggen wij noemen nie mand, Deweerdt is genoemd geweest en zelfs bij het parket, daar er eene huiszoeking heeft plaats gehad niet alleen bij E. Deweerdt, die het huis Nr 2 bewoont, maar zelfs bij K. Deweerdt die, in dezelfde straat het huis Nr 59 bewoont. En waren wij in de plaats dezer heeren, wij zouden den scbrijver van het Journal d'Ypres rekeniug vragen over zijne beschuldiging. Waarom geene huiszoeking gedaan in de andere aanpalende iiuizen Indien men met zulk kwaad gevoel bezield is, heeft men geen venster noodig, eene pan van het dak uittrekkende is voldoende om zulke slechte daad uit te voeren! en nog zou men het schot moeten gehoord hebben, alhoewel den slimmen J. Baus, poedermarchand, beweert dat er poeder bestaat die in het losbranden geen gerucht maakt, hoe slim niet waar! Is het een begin van uitvoering enz. Hier valt het Journal geheel de liberale partij aan. Gelijk het eertijds deed met den brand der Akadeinie, het losmaken der kiosk en andere aanvallen, de eene zoo eerloos als de andere. Hopen wij dat er licht in deze zaak zal komen enz. Ja, hopen wij het, want het is eerloos laf. hartig een persoon en eene geheele partij t< beschuldigen van feiten die niet bedrever zijn geweest en de lasteraars die zulks uit steken zouden moeten eene voorbeeldi straf ondergaan. Maar. ..ja, ja, daar is een maar bij. j Baus is vervolgd voor slagen en wonden te hebben toegebracht met eenen stok, zeKt men, op eenen weerloozen jongeling. gn om de aandacht van dien lafhartigen aan slag te trekken hebben de grappenmakers het verdichtsel verzonnen dat wij hier hoo ger mededeelen. Wij zijn het niet dié zulks zeggen, maar iedereen zegt het; over al loopt het gerucht dat men van een be schuldigde een slachtoffer wil maken Ook zijn wij genegen het te gelooven. Wat er van zij, de zaak is in d'handen van 't gerecht die ze zal in 't licht brengen en de schuldigen straffen. Die kaloten zijn zoo slim Maandag nacht (tusschen 18 on 19 n0. vember) rojfdmiddernacht, werd de genaam de Theophiel Borries, die reeds te bed was wakker geklopt door stampen en buischen op zijne voordeur. Hij stond op, niet uit nieuwsgierigheid om te weten wie het was maar om die ontijdige bezoekers te verzoel ken hun lawijt te staken die zijne kinderen deden schreeuwen van schrik. Men riep hem van buiten: Doe open, 't is goed volk dat hier is. Borries deed opmer ken dat zijn huis geene herberg was en dat het gpolitie uur reeds sedert lang was ge slagen. Maar de bezoekers drongen zoowel aan dat hij toch zijne deur opende, vreezende dat zijne ruiten zouden worden ingesmeten. Nauwelijks was er eene kleine opening gemaakt of 2 a 3 kaloten wierpen zich te gen de deur, drongen binnen en trokken den man op de straat, waar zij hem eene duch tige trommeling gaven, hem alle soorten van scheldwoorden toewerpende. De vrouw, die op het gerucht was toe gesneld, ontving een slag met een looden bal (volgens men veronderstelt) op den schouder, die dadelijk begon te zwellen en had de grootste moeite der wereld om uit die lafaards hunne handen te geraken. Een der aanvallers werd herkend en 's anderendaags werd er eene klacht op het parket neergelegd. Zou men denken dat het ook liberalen waren die deze euveldaad bedreven? Bij lange niet, het waren gebenedijde kaloten, die, zat gezopen, wegliepen al zingende: En Surmont boven al! Zoo eerbiedigen zij de bevelen die den Burgemeester in een besluit had doen aan plakken. Maar nu, 't waren kaloten en dit zegt alles. De tuinbouwmaatschappij van Yperen en den omtrek hield jl. zondag en maandag eene puike tentoonstelling van Chrysanthe men (St Catharinebloemen) in de ruime zaal der groote overdekte botermarkt (Hallen). Die tentoonstelling was allenszins rijk, vol verscheidenheid en pracht. Zij mag welge- lukt heeten. Gestadig waren eene menigte liefhebbers aanwezig die volop genoten van die vele en puike verzamelingen en zeldzame verscheidenheden van najaaisbloemen. De maatschappij baalt volop eere van haar werk en levert daardoor het beste bewijs dat zij van 't grootste nut en tevens van 't aange naamste belang voor allen is die zich om hovenierderij en bloemteelt bekommeren. Ziehier de belooningen toegestaan aan de meest verdienden Planten voor den handel: Verguld eer metaal aan M. Nicolas Vanwinsen, hof bouwkundige te Yperen. Collectie planten van liefhebbersVer guld eermetaal en eene premie van 10 fr. aan M. Daeninck hovenier bij Mevrouw Dusillon. Verguld eermetaal en eene premie van 5 fr. aan M. Martin Appels, hovenier bij M. Vandenberghe. Planten van besten kweekZilveren eermetaal aan M. Appels. Collectie van afgesneden bloemen. Ver guld eermetaal aan M. Appels. Zilveren eermetaal aan M. Demeulenaere, hovenier bij M. Baron de Vinck. Af gesneden bloemen voor tafels: Ver guld eermetaal aan M. Appels.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2