Hespe en Vollaert. Brand Oud-Pompiers. Salie de Spectacle Ypres. Maman Sabouleux, Maatschappij Burgerwacht Schïeting van 12 December 1895. Burgerstand der Stad Poperinghe. De Tentoonstelling van 1897. te waken dat de noodige voorzorgen geno men worden om alle rampen te voorkomen. 't Schijnt dat schepen Golaert het euvel opneemt als er in zijne tegenwoordigheid van hespe en vollaert gesproken wordt. Dinsdagavond heeft hij zich in eene heili ge katte colerie gemaakt omdat iemand de vermetelheid had gehad deze woorden uit te spreken. Welnu, M. Colaert heeft ongelijk zich daarover te stooren, dewijl hij er eerst mede gelachen heeft en den doorluchtigen Seys, die hem in 't Volkshuis, met dezen titel vereerd had, geluk heeft gewenscht over zijne welsprekendheid. Ten andere, wij hebben den ln December eene soort van gedicht bemerkt in de Rijsel- straat, waarin men den lof van Surmont en Colaert bezong met deze woorden: Surmont en Colaert, dat is hespe en vollaert. Welnu, waarom die schielijke verande ring? Waarom nu verbieden wat men eerst goedkeurde en toejuichte? Is het omdat de kiezing voorbij is en men nu zooveel door de vingeren niet meer moet zien? Allo dan, heer schepen, indien gij belache lijk zijt gemaakt geweest, wijt het op Seys, maar maak u niet kwaad op anderen of men zal u nog meer belachen. Donderdag avond hoorde men een straat bengel zingen Men mag nu niet meer van Hespe en Vollaert spreken Oh! la, la! Oh! la, la, la, la! Men mag nu niet meer van Hespe en Vollaert spreken Tiens voüa mon cceur Tiens, tiens, tiens voila mon cceur! Of schepen Colaert zou zich wel kunnen wreken, Oh! la, la, Oh! la, la, la, la! Of schepen Colaert zou zich wel kunnen wreken, Tiens voila mon cceur Tiens, tiens, tiens, voila mon cceur Het overige hebben wij niet onthouden, en nooit zouden wij er op gelet hebben hadde het Journal d'Ypres ons de grap van den brand niet verteld. Maar wij zijn nieuwsgierig te weten wat Colaert doen zou indien een neeringdoener handel wilde drijven in die eetwaren en een uithangbord deed schilderen Hier maakt men koffij, en verkoopt men Hespe en Vollaert. Wij denken niet dat dit eene reden zou zijn om den achtbaren schepen te vergrammenen den man te vervolgen want de handel is vrij, en niemand zou ooit vermoeden dat men daarbij zeggen wil dat M. Colaert daar te koop is gesteld. Dinsdag avond, 10 December, was er een brand uitgeborsten in de hofstede bewoond door Aloïs Priem (Pannestraatje). Hij is we duwenaar met 4 onbejarige kinderen. De brand was begonnen om 9 1/2 ure langs den kant van het zwijnskot, waar er twee zwij nen in gebrand zijn; de brand was zoo he vig dat in korten tijd het huis, de koeistal en de schuur ook werden aangetast, het is te danken aan een gebuur, die den moed ge had heeft in den koeistal te springen om er de beesten los te maken, want anders wa ren zij ook verbrandmen mag niet ver geten te zeggen dat er verschillige werk- menschen uit te statie wel hun best gedaan hebben om de beesten te verlossen. Kort na tien ure zijn de Oud Pompiers daar toegekomen, deze waren bezig aan 't repeteeren; wij hebben ze wederom aan 't werk gezien, altijd met denzelfden iever als vroeger, om alles te redden wat nog in huis te redden was. Het dak was bijna gansch afóebrand, deuren en vensters stonden in vlam en toch hebben de heeren Maegerman, H. Lebrun, A. Rabau, en Lemahieu, al de meubelen, keirnallaam enz. kunnen redden. De dappere stadspompiers, die overal de eerste zijn, zijn daar toegekomen om 11 ure, wanneer alles afgebrand was, al blazen, juist alsof zij naar eene kermis gingen. Daar ko mende, en ziende dat de Oud-Pompiers al het werk gedaan hadden, trokken zij een gezicht zoo lang als de sinxen weke. De dappere kommandant gir.g naar de vier hoe ken van 't gebouw, en zei tegen den schepe- ne il n'y a rien a faire ga Zij liepen daar twintig minuten rond als hennen die moesten leggen. Maar 't schoonste van al was toen de heer Volaert, met zijnen hoge- rik aan toekwam, en daar al het werk door onze Oud Pompiers verricht was, orde gaf aan den heer onder-commissaris Vanden- hende, van al het volk weg te zenden, en niemand te laten dan de stads-pompiers, Na tuurlijk het werk was verricht toen zij toe kwamen, zij moesten niets meer doen dan wandelen; en de menschen mochten niet weten dat al het gedane werk, niet door de rappe stads-pompiers, maar wel door de Oud-Pompiers gedaan werd. Ten 11 1/2 kwam de eerste pompe toe n° 3, men had waarlijk gezegd dat zij het al gin gen vermoorden. De commandant gaf het bevel aan den clairon van te blazen dat zij moesten beginnen pompen. Een jonge pom pier riep Commandant de Lancier, of eerste Pompier is hier niet, welnu zei de Comman- mand spuit maar op: goed Commandant maar de darmen zijn verkeerd aangedaan, wij kunnen niet manoeuvreeren, en zoo ging de tijd voorbij, gelukkiglijk dat allen nood verdwenen was, anders in den tijd dat zij noodig hadden om er naartoe te gaan en dan cm gereed te zijn, ware gansch de stad Yperen afgebrand. Eindelijk hebben zij begonnen met spui ten, op het strooi dat in den koeistal brand de (want er was maar dat meer en 4 muren als zij begonnen) en nog langs den verkeer den kant, en de vuursprangels naar den paardenstal en strooimijt en een schuurken dat nog ongedeerd op eenen afstand van 15 meters stondzijn het nu geene mooie man nen, met zulken held aan het hoofd gelijk hunnen kommandant; hij zal voorzeker ge decoreerd worden. Ziedaar nog eens een werk door de dap peren, gelijk over tijd op de Botermarkt; was het niet van de Oud-Pompiers gansch bet vierkante van 't Belle Godshuis brandde af. Toen vonden zij de watermondingen niet en wisten niet hoe het aan boord leggen om de darmen vast te maken; intusschentijd brandde het altijd voort. Wij zijn er wel mede met zulk een korps, dat in vier jaar 65,369,97 franks aan stad gekost heeft, en door ons allen neeringdoeners betaald is. Allons, heer Burgemeester, eene decoratie van eerste klas voor den rappen komman dant! Ziehier nog eene van zijne heldenda den: Hij, aannemer van het nieuw Water kasteel, waarom als men bezig is langs publieke wegen, geen voldoende licht of wel planken stellen langs de dijken die men maakt, om zoo te vermijden dat er ongeluk ken gebeuren zooals den avond van den brand? vele menschen die niet wisten dat men nabij de statie aan het delven was, uit haast om naar den brand te gaan zien, in de dijken tuimelden, er uitkwamen de eenen met geschonden gezicht, verstuikten arm of been, gescheurde kleeren enz. enz. Is hij niet verantwoordelijk voor hetgeen daar ge beurd is, en bestaat er geen polietieregle- ment dat zulks voorziet en de nalatigen straft? Ja, gij zijt er wel mede, de twee ma ten en gewichten zullen hier te pas komen. Morgen zondag is het weeral feest in het lokaal der Oud-Pompiers, een schoon en mooi Concert gevolgd van Dansfeest. Baret, le désopilant comique, donnera le Lundi 16 Dëcembre, a la Salie de Spec tacle a Ypres, une représentation extraordi naire dont le programme attrayant nous pro met une soirée tout fait exceptionnelle. On connait Baret et le succès de ses tournées; cette fois encore, il s'est entouré d'artistes de grande valeur. Le programme est des plus variés et des plus amusants. Une remarque intéressante a cette époque oü la grossièreté remplace trop souvent l'es- prit: Dans tout le programme, il n'y a pas un mot qui puisse choquer l'oreille la plus scrupulause. Ce spectacle peut 1être entendu par tous et, suivant le vieux cli ché, la mère peut y conduire sa fille. Voir le programme Comédie-Vaudeville en l acte, de E. Labiche et Marc Michel. A la Chambrée, Fantaisie militaire (inédite) en 1 acte, de MM. Matrat et Fordyce. Q-ZR^XTsT/D CONCERT Les trois Hussards Nadaad. M. Mondos. Thèmeet Variations Proch. M119 Margerie. Pensées d'Automne Massenet. Feuillet d'Amour Thomé. Le Bon Gite Deroulède. M. Martapoura. Romance Appassionata P. Viardot. Variations sur une Gavotte Tartini (1690) Grande Fantaisie Allard. M. Paul Viardot. Chansonnettes XXX. M. Baret. Le Silence Campana. Colinette Lionnet. Mlle Margerie M. Martapoura. LA FÉE COCOTTE, Comédie en 1 acte, de Melesville et Xavier. Prix des PlacesPremières, 3 fr.Se condes, 2 fr.Troisièmes, 1 fr. Pour la Location, s'adresser comme d'usa- ge. La salie sera chauffée. Legon Em. 25 25 25 25 25 125 Ligy Albert 25 25 25 25 25 125 Vermeulen H. 25 25 25 20 25 120 Boedt Léon 25 25 25 25 20 120 Vantholl 25 20 25 20 25 115 Gaimant Arthur 25 20 25 20 25 115 Sacré Théophile 25 20 20 25 20 110 Vandevyver Art. 25 20 25 20 20 110 AAI8. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres recus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, ln de Vereenig de \rienden, Dixmudestraat. BURGERSTAND van den 6 tot den 13 December 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 5. Overlij dens. Ducorney Charles, 23 jaren, schrijver, in het gevang, ongehuwd, St. Nikolaasstraat. Boyaert Adolphe, 85 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Vanhove Virginie, Meene- straat. Decroix Bernard, 76 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Hullaert Julienne, Kraai- straat. Beerlandt Gustave, 18 jaren, landbouw- werkman, ongehuwd, Meenestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 1. van den 5 tot den 12 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 1. Vrouwelijk 1. Sterfgevallen. Therry Irma 81 jaar, echtgenoote van I Auguste Bacquart, Yperstraat. Caenen Maria 85 jaren, echtgenoote van Benoit Gast Wijk E. Deschrijver Eugenie 81 jaar weduwe van Florentin Saelen, S' Michiel- straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 1 Vrouwelijk id. l Onze lezers weten, dat er in 1897 0ene weereldtentoonstelling zal plaats hebben in Brussel. Daar wordt dapper voor gewerkt Natuurlijk moet er ook geld wezen dat is de spil van alle groote ondernemingen. Zie hier welke combinatie men voorstelt, om voor die tentoonstelling 't noodige kapitaal te verzamelen. Er zouden 560,000 bons met premies uit gegeven worden, aan 25 frank ieder en dus eene totale som voorstellende van 12.500 000 frank, waarvan wij 't gebm'k straks zullen aanduiden. Ieder bon van 25 frank zou recht geven, hetzij op een inkomkaart voor den ganschen duur der expositie, hetzij voor tien toegangs tickets, slechts éénen dag geldig. De bon zou daarenboven recht geven op 25 tickets, van één frank waarde elk, die men in betaling zou kunnen geven, op de Belgische en vreemde ijzerenwegen, voorde reizen in bestemming naar Brussel. Diezelfde tickets zouden in betaling aan genomen worden op alle schouwburgen en muziekplechtigheden in de hoofdstad, als ook in al de betalende inrichtingen binnen de tentoonstelling. De inteekenaar van iederen bon zou gra tis krijgen, in den loop der maand, welke de opening zal voorafgaan, een boek met't plan der expositie, alsook alle nuttige in lichtingen over België en Brussel. Ieder bon, alhoewel hij reeds dubbel zou uitbetaald wezen door de bestendig® inkom kaart en de 25 tickets voor den ijzerenweg, schouwburgen, enz. zou meedoen aan de trekking van eene reeks verlotingen, die elkander van 3 tot 4 maanden zouden op volgen en waarvan de prijzen zouden in geld zijn of in geld overzetbaar. Ieder bon zou nog deel hebben in de groote loterij van de expositie. Findelijk zouden de bons in de vermoe delijke winst der onderneming een deel, beloopende tot 30 ten honderd, ontvangen. En dit zou eene voordeelige plaatsing wezen, als men nagaat, wat winst de tentoonstel ling van Antwerpen heeft afgeworpen. Is die combinatie niet bewonderlijk en zouden wij niet allen inschrijven, indien er zulke bons werden uitgevaardigd? En dat men niet twijfele aan de mogelijkheid ervan, want wij zullen eens doen zien, hoe de zaak in elkaar zii. Wat de aanneming in betaling door den ijzerenweg van 25 kaartjes, aan iederen bon gehecht, betreft, moet men eenvoudig be kennen, dat de vermindering van prijs aan de personen die in groep reizen, bij uitzon dering wordt toegepast, tijdens den duur der tentoonstelling; aan de personen die af zonderlijk reizen, maar alleenlijk wanneer zij naar Brussel gaan of wanneer zij ervan terugkomen. De ijzeren weg zou 45 p. h. van de no minale waarde der kaartjes ontvangen die hij in betaling aangenomen had. Wat meer is, men heeft recht aan de kaartjesdragers, de vermindering waaruit de koepons heen en weer hun voordeel trekken, te weige ren. Eindelijk zou hij 45 p. h. ontvangen van de waarde der niet benuttigde of ver loren kaartjes. De prijs van een coupon zal op de volgen de wijze voldaan worden: de franken zullen in tickets betaald worden van de bons ge scheurd, en de centiemen in geld. Indien een Antwerpsche familievader met zijne vrouw en dochter naar Brussel zou reizen, zou hij voor drie coupons heen en weer 39 kaart jes en 90 centiemen betalen, indien hij in eerste klas reist; 30 kaartjes, indien hij in tweede klas reist en 20 kaartjes plus 10 cen tiemen indien hij in derde klas reist. Zal M. Vandenpeereboom deze combinatie onderteekenen? Wij gelooven dat hij zich zoo verzoend zal toonen als de besturen der Fransche ijzerenwegen, die dergelijke maat regelen voor de tentoonstelling van Parijs aangenomen hebben, en als het bestuur der Nederlandsche ijzerenwegen, hetwelk door

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2