VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. GEVANGEN. STADNIEUWS. Tiende jaar. Zaterdag 21" December 1895. Nummer 51. Vertegenwoordiging der minderheden. Geldverbrassers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncan 15 cent, pcr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei le Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Puhlicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Hoeveel er tegenwoordig ge schreeuwd en getempeest wordt tegen de vertegenwoordiging der minder heden, dat is onzeggelijk. In de groote steden Brussel, Gent, Luik en eenige andere belangrijke gemeenten bestaat er geene eigentlij- ke meerderheid in den Raad i in klei nere gemeenten zijn de tegenstanders van den pastoor op het gemeentehuis door eene bres binnengedrongen en, alhoewel die nieuwe indringers veelal .goede christenen zijn, maakt dit ioch de zaak niet goed der geestelijkheid, die alleen wil meester spelen en alles regeeren. Vandaar dat geschreeuw van beide zijden tegen de Evenredige Verte genwoordiging der Minderhedendie nogtans aan dat alles geene schuld heeft. Had men eenvoudig en rechtzinnig het nieuw stelsel ingevoerd, de uit slagen zouden gewis iedereen bevre digd hebben. Maar, het clericaal gou vernement heeft hier gehandeld ge lijk op elk ander gebied het heeft het grondbeginsel vervalscht en ons een monsterachtig namaaksel geschon ken der Evenredige Vertegenwoor diging, namaaksel, dat alleen moest dienen om de vrienden der katholieke ministers in de groote steden tevre den te stellen en aan de besturen dier steden moeilijkheden te veroor zaken. Odie clericale politiek Ja die politiek! Vroeger, onder de 2" Vervolg. Eindelijk viel er een zachte regen, en de barones noodigde haren aanbidder uit om met haar in de kleine kajuit te gaan, waar hem wijn en gebak voorgezet werd. Hier zaten zij het eene uur voor, het andere na en de dame wist haren gast zoo zeer te boeien, dat bij buiten haar alles vergat. Ten laatste echter trok hij zijne horlogie uit en sprong op. Wat! riep hij, de dag is reeds zoo ver gevorderd! Gij hebt het roer toch doen wenden! Ook blaast de wind bijna vlak van de kust. Kom, mevrouw, als gij vandaag wezenlijk nog visschen wilt is het hoog tijd, dat gij begint. Het antwoord deed den baronet verblee- ken. Ik heb gebengeld, zegde zij zeer be daard, en wat meer is ik beb mijnen visch gevangen. Hoe meent gij dat? riep sir George uit: walken visch hebt ge gevangen Een twintigduizend pond, was het koelbloedige antwoord. Sir George werd bleek en vloog de kajuit uit. kieswet van 1878, zelfs ten allen tijde, werd het karakter van politieke kiezingen alleen toegekend aan de kiezingen voor Kamer en Senaat; onder bovengemelde wet van 1878 gaf men de politeke kleuren aan de verschillige lijsten: blauw,rood,qnz., en men noemde de kandidaten libe rale, katholieke kandidaten, enz. Maar, bij de ge-neentekiezingen wer den deze kleuren en benoemingen ge weigerd, omdat het hier enkel bestuurlijke, maar niet politieke mandaten gold. En wat hebben de clericalen thans gedaan? Zij hebben de kiezers ver plicht partij stemmen uit te brengen, op straffe hunne stembriefjes niet te zien tellen voor de toepassing der Vertegenwoordigers der Minderhe den Eene der weldaden der Evenredige Vertegenwoordiging moest zijn aan de verstandige kiezers toe te laten de toekomstige raadsleden te kiezen in al de lijsten onder de verstandigste, onpartijdigste, gematigdste en be kwaamste mannen; en het katholiek ministerie maakt zulks onmogelijk door de gepanacheerde kiesbrieven niet (e laten dienen tot het bepalen van het kiescijfer dor verschillige lijsten. De stemmen van voorkeur, die het heerst zouden moeten gelden, tellen hier tot niets Heeft men onder dat opzicht ooit iets dwaazer gezien, iets uitzinniger gezien, dan de tegenwoordige kies wet voor de gemeenten? En het quorum is eene nieuwe Duivelsriep hijzoodra hij in het rond had gezien. Dadelijk 't roer omgegooid, stuurman; dat is Margate? Wij zijn immers op de Engelsche kust. Juist, Sir George, zeide de dame achter hem. Hij keerde zich om en zag haar aan Uwe bedoeling was dus mij te vangen? En mede naar Londen te nemen, sir George, antwoordde de dame bedaard en met een vriendelijk lacbjs om de lippen. De bedrogene wendde zich tot de matro zen. Mijne beurs riep hij uit; vijf-en-twin- tig louis d'or, als gij mij naar Boulogne te rug brengt! Vijf en-twintig louis d'or! spotte de dame, als in de andere schaal 20,000 pond sterling liggen! Valsch, verradelijk wezen.' riep de baronet woedend, terwijl hij in het rond zag naar een wanhopig middel om te ont snappen maar de barones gaf een teeken en in een oogenblik hadden twee paar gespierde armen hem weerloos gemaakt. De baronet worstelde doch vruchteloos. Er werd een strik gebracht en men be spaarde hem den smaad van het binden alleen op zijne verzekering, dat hij zich be daard in de kajuit zou houden. Er scheen dwaasheid, die zich komt bij de eerste voegen en welke het stelsel nog inge wikkeld er en onrechtveerdiger maakt Neen, het is voorzeker het grond beginsel niet der Evenredige Verte genwoordiging, dat slecht is, maar wel de gebrekkige, onvolledige en vooral partijdige toepassing, welke het clericaal ministerie er heeft wil len van doen ten voordeele zijner vrienden. Men had hun een kunstwerk ge vraagd, waaronder het voldoende geweest ware het stelsel van den Gentschen professor Dhont toe te pas sen en, in plaats van dat kunstwerk, heeft het clericaal ministerie, dat ge heel ons land ontreddert, een wan- stallig monster voortgebracht dat de schande zal wezen van het partijdig- ste gouvernement, welk België sedert 1830 geduld heeft. Doch, geen moed verloren, vrien den Wij moeten voort strijden tot wij zuivere, eenvoudige en onver- valschte Evenredige Vertegenwoor diging zullen bekomen hebben. Bij de overname van den Grand Central zullen de hooge kopstukken de volgende schadeloostelling ontvan gen: M. Jules Urban, 500.000 fr.. een half-millioen excusez du peu. De drie bestuurders der wegen ieder 280.000 frank... Dus die vier mannen te zamen, één miSlioen 340 duizend frank.... Scheppen maar, jongens, ons dui niets anders voor hem op te zitten, dan zich te onderwerpen. Sir George zag thans met verbeten woede op de Dalila, die hem bedrogen had. Zij had de matrozen bestraf/, omdat zij hem zoo onzacht hadden aangevatmaar liet anders geene aandoening blijken. Verraden door u, die ik zoo innig heb liefgehad Gij mij innig liefgehad? Ja, en gij wist dat wel, antwoordde sir George Daar gij toch eene fortuinzoek ster zijt, valsch schepselzou mijn gansch vermogen met mijne hand u niet rijker be taald hebben, dan een armzalig Ju iasloon? De dame antwoordde niet en ook Sir George nam van het oogenblik, dat zij de Theems inzeilden, een verachtelijk stilzwij gen in acht. Te Londen gekomen, werd hij aan de matrozen overgeleverd, die hem in een lo- gament Irachten, waar hij plechtig zijn woord moest geven, geene poging tot ont vluchting te zullen doen. Alles verloren wa nende, v as hij nu verheugd, dat men hem nietineene gevangenis opges'olen bai, al ware 't cok sDchts voor zoo lang geweest, tot zijne schuldeischers van zijne oplichting verwittigd waren. (Wordt voortgezet). ten kunnen niet meer op Voor wat de hollandsche en duit- sche bedienden betreft, zal men eene wet voorstellen waarbij die en bloc worden genaturaliseerd. De ingenieurs die geen wettelijk diploma bezitten, zullen in dienst blijven daar men een eindje wet zal stemmen, in afwijking der bepalingen van de wet van 1890 betreffende den toestand der ingenieurs in stads dienst. Ziehier den tekst van den brief die gezonden is geweest aan den heer Minister van 't Inwendige en van Openbaar Onderwijs, nopens de ge- meentekiezing die plaats heeft gehad te Yperen, den 17 November laatst: Aan Mijnheer den Minister van t'Inwen dige en van het Openbaar Onderwijs. Mijnheer de Minister De ondergeteekeaden hebben de eer ter uwer kennis te brengen dat zij, ten gevolge der gemeente-kiezing van 17 November laatst, een verzoekschrift gestuurd hebben naar de bestendige Deputatie, ten einde haar te zien een onderzoek bevelen ovet de talrijke onregelmatigheden en bedriegerijen op welke hare aandacht is gevestigd geweest en die de stemming van 17 November 11. hebben vernietigd De ondergeteekenden bidden u, Mijnheer de Minister, den heer Gouverneur wel te willen verzoeken een nuttig beroep op te stellen tegen deze beslissing en vervolgens het gewenschte onderzoek te bevelen. Tot staving hunner terugeisching, waar van zij u hieibij eeue kopij laten geworden, hebben zij de eer u te doen opmerken 1° Voor hetgene het le ontwikkeld feit betreft, dat dit feit niet geloochend is. Het bewijs daarvan bevindt in het Journal d'Ypres, in datum van 4 December laatst, waarvan u een afdrukselis overhandigd. 2° Voor wat het 2e feit aangaat.— Volgens hetzelfde Journal, orgaan der Ypersche katholieke partij, de officieële uitslag ontdekt geen verlies van 96 stemmen, zooals het de reklamatie zegt, rnaar een verlies van 92 stemmen. Dit cijfer komt de gegrondheid der reklamatie bevestigen, aangezien er uit de lijst der overledenen, afwezigen, gebrekelij ken en veroordeelden, welke de eischers u overhandigen, voorkomt dat het verlies grooter had moeten zijn dan hetgene offleieëi- lijk is aangegeven. 3° Voor wat het 3e feit aangaat. Dat wanneer er kan aangenomen worden dat een rozenkleurig briefje verdoold zij in de stembus welke de witte briefjes bevatte, het feit aangehaald onder 2° en waarvan bewijs is geleverd, is alleen voldoende om de gevolg trekkingen door de eischers onder het 3° aangegeven, ie verrechtvaardigen. 4° Voor wat het 4e feit betreft.— De ei schers zullen er het bewijs van geven tijdens het onderzoek.Zij hebben eenen beroeps brief in blanco en ongestempelde beroepings- brieven in handen. 5° Wat het 5e feit betreft.— Het bewijs is van gegeven door een extrakt eener verkla ring geteekend door eenen kiezer, extrakt HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1