Geen schoolstrijd meer. leer en beter water, Willemfonds- afdeeling Yperen Vlaamsche Ster. Onderwijs door aanschouwing. Dood gevallen. Benoeming van Burgemeesters. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. West-Nieuwkerke. Wervick. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. wij de slechtste der slechten zijn, te dom om hooi te eten en vol kwade trouw. En waarom Omdat wij gezegd hebben dat het stadsbe stuur gemachtigd was eene leening te doen van 850000 fr. en dat de lasten betalers het weldra zullen gewaar worden in hunnen porte- monnaie, Het godvruchtig Journal wijdt twee ko lommen van zijne eerste bladzijde om te zeg gen dat die leening gedaan wordt om de oude schulden der liberalen te betalen, om de waterwerken voort te zetten en nieuwe rioolen te maken, kortom het wil zijne meesters wit wasschen van alle geldverkwis- ting en treedt in zoovele bijzonderheden dat wij het Ons Heere zouden geven zonder biechten, ware 't niet dat wij zijne rechtzin nigheid kennen. Het eindigt zelfs zijn artikel met eene bekentenis die ons verwondert, want het het zegt «Wij laten aan deftige en eerlijke lieden de zorg over u te antwoorden." Dit wil toch wel zeggen dat het Journal bekent dat het noch deftig noch eerlijk is, en zulke bekentenis is goud waard. Wij zouden willen weten waarom het deflig en eerlijk Journal d' Ypres, dat zoo breedvoerig antwoordt op eenige regelen, doof en stom blijft als het er op aankomt eene kleine opheldering te geven. Meer dan eens hebben wij gevraagd I)oor wiens tnssclieo- komst is de miraku- leiaze kogel van het kabinet des onderzoeksrechter inden BÖC te recht gekomen? Wij willen wel gelooven dat het een mirakel is, maar wij zouden willen den heili gen kennen die zulke mirakelen doet ten voordeele zijner vrienden en spijts alle reglementen en wetten. Komaan, Journal, ge waardig ons in te lichten opdat wij desnoods ook dien heiligen mirakeldoener zouden kunnen aanroepen. Maar tot nu toe hebben wij geen antwoord ontvangen. Waarom? Dit is een mysterie dat wij niet kunnen oplossen. Het is gekend en van iedereen geweten dat de jappers tijdens elke kiesstrijd voor de pinnen komen met heele karrevruchten be loften, die dan ook onmiddellijk in zoovele rotte appelen vergaan. Welnu er zijn nog immer tal van sukkelaars, die zich die knollen voor echte citroenen laten ophangen, 't Is ziende blind willen zijn en zich gestatig, eeuwig en ervig, laten op stoopkens trekken en fijntjes voor den aap houden. Deze maal weer ging het er zoo toe. Op het programma der pagadders stond met groote, dikke en vette letters te lezen Geen schoolstrijd meer en de kiezingen zijn nauwelijks gedaan of reeds gebruiken zij al hunne macht, al hunnen invloed om de stads scholen te ontvolken, ten val te brengen. Erger nog het, gerucht loopt hier dat reeds met nieuwjaar de kostelooze stadsmeisjes school zal afgeschaft zijn. De bestuurster zou uitgenoodigd zijn geweest haar pensioen te vragen om gezondheidsredenen. Bij de betalende stadsmeisjesschool, dus zoover mogelijk van de armste wijken, zou men eene kostelooze afieeling voegen, hopende alzoo deze school te dooden en tevens vele meisjes van arbeiders naar de klooster scholen, die dichter bij zijn, te krijgen. De nonnet jes zouden processiewijs de afgeschafte stadsschool in bezit nemen en IJperen zal een klooster te meer hebben. Ziedaar eene heele reeks akelige geruchten die, ongelukkiglijk, op verre na niet uit de lucht gegrepen zijn. En dat heeten de godza lige kadodders geen schoolstrijd meer??! Natuurlijk als er geene stadsscholen meer bestaan zullen, dan zal er van geen school- oorlog gesproken werden ook. Arme ouders! beklagenswaardige kinderen schreeuwden de jappers- hier jarenlang over alle daken. Na vijf jaren bestuur sloegen zij de handen aan 't werk om ons waterstelsel te verbeteren ïPA Vele mooie goudvinkskes en blauwe briefjes zullen in die kommen en toren begra ven liggen maar of wij daarmèe meer en beter water hebben zullen gaat de tijd uit wijzen. Tot nu hebben wij enkel vuilder wa ter en van tijd tot tij dal geen. Verledene week was de stad weeral zonder een droppel water en vele reizigers mochten 's morgens vertrek ken zonder drinken, zonder zich te kunnen wasschen. Het scheelde weinig of geen enkele trein kon vertrekken bij gebrek aan water. Doch dat is maar een begin. 'tZal een spelleken gaan zijn wanneer men eens de beloofde drukking aan het water geven zal. Dan zullen de poppen aan het dansen gaan. Laat onze duiten maar eens dansen en leve de jap Het kerstfeest van Woensdag 25 Decemb. gegeven door het Willems Fonds, aan de kinderen der leden aangeboden, is allerbest van stapel gelopen en mag luisterrijk ge noemd worden. Nooit heeft dit feest zooveel bijval genoten als dit jaar, dank aan de tal rijke en wel gekozene fabeltjes en liedjes zoo kunstig door de kleine knaapjes en meisjes voorgedragen en gezongen. Gansch 't programma werd goed uitge voerd. M. Wakkers heeft er een handje van om moeielijke feesten te doen welgelukkeD, hij aanvaard onzen hartelijksten dank. Het kinderbal heeft uittermate veel bijval genoten, en de groote menigte daar aanwe zig hartelijk te doen lachen. Wanneer de kerstboom, met allerlei snoepe rijen en speelgoed beladen en netjes met licht jes, lintjes en vaantjes versierd, te voorschijn kwam, dan waren de kleinen in hun schik. Aan de jubbelkreten scheen geen einde*te ko men, en hoe fier kwam het hun te beurt ge vallen afhalen. Het mag een kinderfeest heeten, zooals wij er nooit beleefden. Ook heeft het op allen kleinen en grooten, den onuitwichbaren in druk van voldoening, vermaak en genot na laten. Het is op Zondag 29 December dat deze maatschappij hare 2e vertooning geven zal bestaande in De dochter van den muzikant, Drama in 3 bedrijven, EEiVE MISGREEP, Blijspel in een bedrijf. De vereeniging Onderwijs door aan schouwing, onder leiding van den heer Dedeyne door de Yperlingen wel gekend voor hare kunst- en wetenschappelijke voor drachten met photographiën, vergroot door oxyhydrisch licht; verre van te slapen en zooals sommigen meenden op hare lauweren te rusten, komt een nieuwen veldtocht te openen door het houden van een reeks voor drachten op den buiten. De gt meenten Becelaere, Gheluvelt en Ghelu we hadden beurtelings het genot van een puike voordracht over de Congolanden, met talent en geestdrift voorgedragen door den in leper welgekende heer Valère Bou- ekenooghe. beambte voor de kuituren in dienst van de Congo-Vrijstaat. Deze voordrachten genieten bij de buiten lieden een ongehoorden bijval. Reeds lang voor het vastgesteld uur verdringt zich eene bonte menigte voor de deur van het lokaal. Het is merkwaardig om zien met welk eene aandacht en in de diepste stilte, die boeren- meuschen den spreker volgen in zijnen be- langwekkenden tocht door de Afrikaansche wildernissen. Wanneer de lantaarn achter eenvolgens de grootsche landschappen, de eigenaardige dierensoorten en menschenras- sen op het doek toovert, kent hunne bewon dering geene grenzen meer en daverende toe juichingen begroeten den bekwamen spre ker. Dien buitengewonen bijval verklaart zich te meer, om reden dat de nog jeugdige voor drachtgever de heer Bouckenooghe een kind is van de streek en zijne eerste levens jaren gesleten heeft onder de menschen voor wien hij nu zijne wondervolle tochten door het zwarte werelddeel vertelde. Men kan het die lieden aanzien dat zij er trotsch op zijn eender hunnen te tellen, onder diegene, welke eene werkdadig deel genomen hebben aan het grootsche en edelmoedig werk, door onzen koning in Afrika gesticht. Hoogst voldaan over den gezelligen en leerzamen avond keerden allen huiswaarts, luid hunnen wensch te kennen gevende van nog meer dergelijke feestjes in hunne naders, vooral in den winter, zoo eenzame boeren dorpen, te mogen geniete. Wij denken de gelegenheid niet te mogen laten voorbijgaan zonder een woord van be danking te zeggen aan de plaatselijke over heden, die met de meeste bereidwilligheid de schoollokalen ter beschikking van de heeren voordrachtgevers stelden en hen waar mogelijk ten dienst stonden. Van harte wenschen wij, de heer Dedeyne en zijne talentvolle medewerkers, een steeds aangroeiend succes bij het voortzetten van zijn leerrijken tocht door de vlaamsche boe- ranstreken. Morgen, Zondag 29 December, voordracht te Dixmude door de heer Veulemans, over het eiland Java en zijne bewoners. Donderdag voormiddag kwam de huur houder J. Burgho met paard en rijtuig de Groote Markt op gereden, toen het dier neêrplofte en geen teeken van leven meer gaf. De klepper was naar den paardenhe- mel. Arrondissement Yperen. Bixschote, Vermeesch; Neuve-Eglise, Glorie; Oostvle- teren, Deboo; Passchendaele, Bayart; Voor- mezeele, deGheeus; Waestene, Godschalk. BURGERSTAND van den 20 tot den 27 December 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. Overlij dens. Lamote Rosalie, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Parmentier Pierre. Bosaert Lucie, 78 jaar, zonder beroep, on gehuwd, rue de Lille. Claerebout Henri, 62 jaar, hovenier, echt genootvan Verhaek Amélie, StPietersbuiien. Podevyn Hermina, 67 jaar, zonder beroep, weduwe van Speybrouck Pierre, Kieken- markt. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 2. Verleden week was J. V., werkman, bezig met delven voor waterbuizen te leggen op het land van H. D., achter de herberg De Patrijs, toen hij op zekere plaats, en op eene kleine diepte met zijne spade op iets stak, denkende dat het een steen was, heeft hij er nevens gedolven, en hoe stond hij te zien, dat het een aarden pot was die hij uitdelfde, waarin er verscheidene goudstukken waren, alsook zilverstukken en verscheidene gouden ringen. Men zegt dat onder de goudstukken er zich bevonden die de grootte hadden van een stuk van 5 franken in zilver, en dat deze de jaartallen dragen van 13, 14 en 1500 men zegt dat de vondst wel een waarde zou kunnen hebben van 7000 franken. Ongeluk. Met kerstdag had het hier fel gesneeuwd. De genaamde Marie Rossé, 42 jaar oud ging met kerstdag ten 3 3/4 ure naar de mis. De ongelukkige viel nabij hare deur in bezwij ming. Toen men de vrouw een uur en half later vond liggen, had zij opgehouden te leven. Emiel Verhaeghe, 28 jaar oud, werkman in de statie, droeg dinsdag zakken met suiker binnen in eene bakkerij. Opeens gleed hij uit, viel en brak zijne knie. De ongelukkige werd naar het hospitaal overgebracht en nevens zijn schoonvader gelegd, die er ook met een gebroken been ligt. Het oudste vrouwke van Poperinghe is in den ouderdom van 97 jaren overleden. van den 19 tot den 26 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 2. Sterfgevallen. Boone Pieter 80 jaar, landbouwer, echt genoot van Amelie Busson Wijk H. Bus- traen Barbara 96 jaar en 10 maanden, ren tenierster, weduwe van Charles Lefebvre Valkestraat. Verfaillie Augusta 8 jaar, Veurneslraat. Delbare Aloise 59 jaar landbouwer echtgenoot van Julia Demol WijkE. Rossé Marie Louise, 42 jaren naaister, echtgenoote van Henri Lebon Rek- hof. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht 1 Vrouwelijk id. 1 Vervolging. Zooals op vele andere dorpen kent de woede der papen hier geene grenzen. Al wie maar verdacht wordt tegen de katholieken gestemd te hebben, moet het maar wetenbedreiging, broodroof is hun deel. Werklieden die uit hun werk gestooten zijn, durven niet eens inlichtingen geven aan personen die hen daarover ondervragen an deren, die zelfs de gemeente moeten ontloo- pen, zwijgen eveneens, uit vrees voor de wraak der zwarte géestverstompers. En zeggen dat er geene socialisten bestaan en dat onze bladen er niet komen I Wat zou daar wel het lot zijn van een roode, die vrij durft denken en spreken. Zoo iemand zou te Nieuwkerke zeker nog gevierendeeld worden. Maar 't zal wel veranderen 1 Werkstaking. De toestand blijft dezelfde en niets doet tot hiertoe het einde der werkstaking voor zien. Hulpgelden komen van alle kanten toe. Een lid van den internationalen We- versbond van Manchester bracht Donderdag eene som van 5,000 frank. De Post in België.Uit het verslag van minister Vandenpeerebcom over de post in België zien wij dat er in 1894 in ons land verzonden werden 106 miljoen brieven en 43 miljoen postkaarten, 103 miljoen gazetten, 82 miljoen andere drukwerken, 5 miljoen stalen en 1 1/2 miljoen pakken zaakpapieren, 459,000 brieven waren onvoldoenbe gefran keerd 175,000 hadden geen adres of een onvoldoende adres. Er zijn 1.950.000 aanbe volen brieven aan den post toevertrouwd en 393.000 verzekerde brieven, een waarde bevattende van 427 miljoen. Twee verzekerde brieven zijn verloren gegaan, alsook zeven aangeteekende. 1,154,000 expresbrieven zijn besteld Er werden 1,063,000 postmandaten afge leverd voor 105 miljoen, en 1,129,000 post- bons, ter waarde van 9 1/2 miljon. Voor het buitenland zijn er 337,000 postmandaten ge nomen, ter waarde van 17 miljoen. Er zijn 2,126,000 wissels door den post ontvangen, ter waarde van 471 miljoen 145,000 koepons voor 1,226,000 fr. 5 miljoen kwijtschriften voor 174 miljoen. Er werden 372,000 inschrijvingen op nieuwsbladen geoomen. Er bestaan 836 postkantoren, met 5,087 mannelijke bedienden en 153 vrouwelijke, 3.536 briefdragers en 17 briefdraagsters. De post ontving 19.223.000 fr. De on kosten bedroegen 10.321.000 fr. Er bleef dus 8.893.000 fr. zuivere winst. Spinazie.Eender bestanddeelen van het bloed is ijzer en indien het bloed door de eene of andere omstandigheid arm aan ijzer geworden is, openbaart zich dit door enkele ziekte verschijnselen. De geneesheer schrijft dan gewoonlijk staalpillen en versterkende middelen voor, om het ijzergehalte van het bloed weder op de normale hoogte te brengen. De scheikunde nu heeft geleerd, dat spi nazie een aanzienlijke hoeveelheid ijzer bevat, die door het bloed zelf word opgeno men. Het ijzergehalte van deze groente is grooter dan dat van eidooier en dan volgen eerst rundvleesch, appelen, aalbessen, witte boonen, doperwten, aardappels, enz. Koemelk staat, wat ijzergehalte betreft, onderaan de lijst. Het vleesch van jonge die ren bevat veel meer ijzer dan dat van oude runderen, zoodat het klassieke menu kalfs- vleesch met spinazie hij uitstek geschikt is voor bloedarme personen die noodzakelijk hun verzwakt bloed door Ijzer moeten versterken. Lachen is gezond. Met recht is er gezegd geworden dat er in het menschelijk «p

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2