VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Elfste jaar. Zaterdag 25" Januari 1896. Nummer 4. Politiek. De slechte tijd, Kieziugen. STADNIEUWS. Zij zijn naar boven Waar het hart van vol is. Het Socialism te Yperen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei Ie Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Kan men daar altijd over spreken? Neen, toegestemd. Mag men wel ooit eene gelegen heid missen om nuttige propaganda te maken, mag men zwijgen wanneer spreken winnen is? Ook neen, niet waar? Altijd en vooral en in alles de poli tiek mengen, immer hatelijk en op broodroof uit zijn, dat doen alleen de klerikalen. Maar tusschen deze han delwijze afkeuren, en onvoorwaarde lijk eene krachtige propaganda van alle dagen veroordeelen, is een he melsbreed verschil. Het voorbeeld der kattekoppen moet ons eene heilzame les zijn, aan die voortdurende rustelooze werking van eiken dag, elk uur en elk lid foppersbende, hebben zij hunne macht te danken. De klerikalen verstooten en brood- rooven, als zij kunnen, alwie zich tegen hunne inzichten verzet, en ondersteunen alleen hun volk. Zij lasteren, liegen en bedriegen zonder ophouden, overal waar zij er gelegen heid toe vinden. Waarin moet onze politiek be staan IVloeten wij ook aan onze vrienden de voorkeur geven in alles Wie het tegendeel zou beweren, ware zeker niet goed bij zijne zinnen. Moeten wij de klerikalen benadee- ligen in hunne handel of op welke manlier ook? Geenszins, dat ware niet vrijgezind, maar paapsch handelen. Maar wat wij, wat alle onafhanke- lijken altijd doen moeten, is onze vrienden bijstaan zooveel het in onze macht is. Bij onze vrienden naar den winkel, om brood, om vleesch, om vleesch. om kolen en alles wat wij bij hen verkrijgen kunnen. Zagen wij in de katholieke schan- debladen geene openlijke bedreigingen, neerschrijven tegen dezen onder de neeringdoeners, die zich vrij en vrank liberaal verklaren? Onze plicht, eene plicht van broe derlijkheid en rechtvaardigheid is het aan de bedreigden onze hand toe te steken. Want, zoo de kaloten zonder omwegen, openbaarlijk durven, wat steken ze al niet uit in 't geniep! Wat nog moet gedaan worden is de liberale vlaamsche bladen onder steunen door het verspreiden derzel- ve, door aan de redactie ervan alle kuiperijen, broodrooverijen en schandaden der tjeefkens naar waar heid bekend te maken Zoo en zoo alleen zal het mogelijk worden, de ellendige lasterpers der hemeldragonders den dieperik in te duwen, en de klerikale bloedhon den te muilbanden. Dat is politiek, en dat moet het worden, voor ons aller zelfsbehoud, voor het behoud van onzen voorspoed en onze vrijheid. Vooruit voor vrijheid en algemeen welzijn! Jj Het grootste getal menschen klaagt over den slechten tijd. Anderen wil len maar niet gelooven dat iemand zou mogen klagen; en, raakt men die zaak aan, seffens spreken zij u van het sombere verleden om hetzel ve aan den prachtigen tegenwoordi- gen tijd te vergelijken. Wij denken dat tuschen beide be weringen de waarheid te vinden is. De oude tijden hadden hunne goede maar ook hunne slechte wetten, zeden, gebruiken, enz. Onze tijd, op zijne beurt, mag roe men op veelzijdige verbetering; doch, veel, oneindig veel is slechts onder onze oogen geboren. Maar wat is nu de eigenlijke oude tijd Daar juist ligt de vraag! Zekerlijk, vóór het ontstaan der gemeenten heerschten schrikkelijke wannorde en baldadigheid. Doch,van het oogenblik af der stichting dier gemeenten zien wij handel, nijver heid. kunsten en wetenschappen ont staan en weldra tot een ongeloof baren graad van bloei opklimmen. Wij bezaten, neen, noch ijzeren weg, noch stoomschepen, noch tele graaf. Echter, men vorme zich geene overdrevene gedachte over de onwe tendheid der middeleeuwenWant, het is zooveel als bewezen dat, voor namelijk in Vlaanderen, toen de ha telijke Spaansche regeering zich al hier opdringen kwam, bijna niemand te vinden was, zelfs te lande, die niet lezen en schrijven kon. Immers, wie verschafte Holland zijn beste schrijvers en geleerden ten tijde van Philips II Uitgeweken Vla mingen. waaronder voornamelijk veel Westvlamingen. Ware Belgie vrij gebleven van vreemde meesters, geen land mis schien ooit het onze in zake van wel stand en geleerdheid overtroffen. Helaas! wij hadden beurtelings Spa>ansche beulen, Oostenrijksche uitzuigers, en later Fransche dwin gelanden en uitpersers. Dat handelen nijverheid door die omstandigheden niet zijn bevoordee- ligd geweest, spreekt van zelf. En dat, waar geen geldelijke wel stand heerscht, de zedelijke ontwik keling lijdt, is even bekend. Doch, de groote dag der verlossing breekt aan Waterloo geeft ons een eigen bestaan, meer nog eene verbin ding met onze noorderbroeders, onze beste, onze natuurlijke bondgc- nooten. Hoort de menschen spreken die den «Hollandsche tijd» gekend hebben, Velen zullen u wijzen op eenige dwangelingen diens tijds; doch allen moeten bekennen dat handel en nij verheid, dat het onderwijs een won deren graad van bloei hadden bereikt. Die dingen zijn zoo ver van ons niet verwijderd, en menigeen is in state de mannen van dien tijd te onder vragen. En zekerlijk zal de vergelij king van die dagen met den huidigen toestand, ten voordeele van deze laatsten niet zijn. Men zal wel zeggen de daghuren waren dan zoo klein men had enkel zoo- of zooveelEn thans? Wij bekennen dat de daghuur van die dagen nagenoeg de helft of meer kleiner was dan de tegenwoordige. Maar, hoeveel duurder kost thans het levensonderhoud niet? In dien tijd kochten de menschen hunne eetwaren, vooral het graan en de aardappels, veel goedkooper dan nu. Eene menigte artikelen stonden aan een derde van den tegenwoor- digen prijs. Ja, eene huismoeder welke een ge zin van drie, vier kinderen te verzor gen had, kon met een enkel vijffrank stuk wekelijks «hare markt» doen, dat is den keukenvoorraad der week bestellen. En nu! ach ja, dat is bijna toerei kend om uwen neus in éénen winkel te steken. Dat is nu, beste lezer, eene greep in het werkelijke leven. Wij spreeken wat prozaïschdoch wanneer men handelt over slechten tijd, moet men al de zijden des levens onderzoeken. Moeilijk en uitgebreid is deze taak, en wij zullen zoo vrij zijn op dit puilt terug te komen want veel blijft nog erover te zeggen om de kwalen en hare oorzaken te onderzoeken. Binnen 6 maanden staan wij voor een nieuwe kiesstrijd, in vijf onzer provinciën voor de gedeeltelijke her nieuwing van de mandaten der parle mentsleden. Deze provinciën zijn Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxem burg en Namen. Er moeten herkozen worden 77 volksvertegenwoordigers, waarvan 66 katholieken 11 liberalen en socia listen. Ja, Maandag 11. zijn de nieuwe raadsleden naar loven getrokken, Met Surrnont boven aan, gelijk het liedeken zegt, om bezit te nemen van de zetels die zij in den gemeenteraad moeten bekleden. Zij zijn opgetrokken zonder trommel of trompet, in weerwil van de begeerte die een lid had uitgedrukt, den grooten tra la la uit te hangen. Doch Burgemeester Surmont wil de zulks niet, en om reden. Maar uitgesteld is niet verloren men heeft eene groote manifestatie op touw gezet, waar toe men al de maatschappijen der stad uit- noodigt. En om zeker te zijn dat deze uitnoodiging niet zal onbeantwoord blijven, loven de kalo ten voor 250 franks prijzen uit, te ver spelen onder al de deelnemende maatschap pijen zonder inleg, in het Volkshuis. De stcet zal om 3 ij ure vertrekken uit den KI. om de heeren leden van het sche pen Collegie te gaan gelukwenschen. Men ziet van hier welke indrukwekkende betooging dit zal zijn en hoe de bevolking van Yperen zal wedijveren om dien stoet al den noodigen luister Lij te zetten! Ware het niet van de 250 franks prij zen, men zou de deelnemers gemakkelijk kunnen tellen. Nu, Yperen zal nog schoone dagen bele ven want het liedje van Surmont boven aan en Ma clef, ma clef, De liberalen drinken thé En de kaloten drinken wijn Omdat zij boven zijn, zal nog menigen keer door onze straten dreunen. OGelukkig Yperen Zondag namiddag rond een ure, drendelde Polije Clerck, beter gekend onder de naam Woordje fransch, in de St Jacobsstraat rond, toen schepen Colaert naar zijn huis stapte. De min zag er vroolijk en welgezind uit (wij bedoelen den schepen) en hij bleef staan bij Poltje, die zeer beleefd zijne muts afnam, en zei: Pohje, 'tis morgen dat wij naar boven gaan Ja, mijnbeer, antwoordde de sukkel, het doet mij plezier, maar hebt gij als-'t u belieft niet een soulje (vijf centiemen) om een stuk brood te koopen, ik heb vandaag nog niet geëten M. Colaert, bezag hem een oogenblik en vroeg of hij soms niet voornemens was eenen ko te gaan drink on. Wel neen, mijnheer, sprak Poltje; gij ziet, ik ben noch dronken noch zat en ik zou toch wel iets willen hebben om eten te koopen. Indien gij mij vaste belooft nooit meer dronken te zullen zijn, zal ik u iets geven; maar gij zult bet niet in handen hebben. Kom met mij mede ik zal u eten koopen. Als 't u belieft, mijnheer, zuchtte de ongelukkige. En schepen Colaert, preusch gelijk eene kat die een einde worst geslolenheeft, leid de Poltje naar de bakkerij Crabbe en kocht him, om zijn honger te stilleneen vol- liert? Neen.Een brooi? Neen.... een franschbro^d van 5 centiemen, uit blijdschap dat hij 's anderdaags naar boven ging. Hotte antique. Order dien titel schijft het Journal d' Ypres een artikel, dat uwe haren ten ber ge zou doon rijzen van schrik. Siedert en beeft, socialisten, gij hebt in de opstellers van het godvruchtig Journal ver schrikkelijke tegenstrevers gevonden dfe u zullen bekampen en vervolgen tot dat zij uwe verdelging zullen te weeg gebracht hebben. Luistert wat het inkwisitie-orgaan schrijft: Wij hebben kortelings gevraagd of er socialisten te Yperen waren, en wij hebben HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1