YAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. VADER EN SCHOONZOON Elfste jaar. Zaterdag ln Februari 1896. Nummer 5. Voor den Werkman. STADNISUWS. Vrijzinnige Volksbond. Eene uitzondering. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. vfcor stad. Per 6 maanden 1 fr. 30. Per 3 maanden i fr. Anaoacati15 cant per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand.■•5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden|eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei le Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Over een vijf-en-twintigtal jaren hielden zich maar alleen echt edel moedige menschenvrienden met de vraagstukken bezig, die lotsverbe tering voor de werkende klas beoog den. Door de eeuwen heen en nu nog in de streken, welke minder verlicht of ontwikkeld zijn, komt alles, wat de papen en hunne handlangers ooit uitdachten of verwezenlijkten ten voordeele van den werkman, neer op de spotredenen Zoekt eerst het rijk der hemelen en het overige zal u toe geworpen worden.Waarom zoudt gij wegens uw stoffelijk bestaan be kommerd zijn? Gij zijt in Gods hand! En intusschen mestten de predikan ten zich vet, en teerden en smeerden op het zweet en bloed, de onwetend heid en bijgeloovigheid der massa's, in zichzelven denkende Wanneer wijde goederen dezer aarde hebben en genieten, hebben wij nog tijd ge noeg om het godsrijk te bemachtigen. De hemel is toch de onze En het gefanatiseerde volk, dat aan lijden en ontberingen gewoon was, en nimmer eene andere klok hoorde, slikte zulks als honing. Maar de tij den zijn veranderd. Het socialism gaat met reuzenschreden vooruit zijne propagande dringt onophoudend en hardnekkig overal door, en zal weldra de afgelegenste en meest ver achtende hoeken bereiken. De kleri- kalen voelen dat ditzelfde socialism hun den scepter der heerschappij in Een verhaal uit Bluchers tijd. (2e Vervolg. Kasper, die tot nu toe stilzwijgend getuige was geweest van het gesprek, stommelde en kuchte nu zoo hard, dat Leonore en de cverste opkeken. Papa, sprak de dochter, glimlachend, ik durf er wat om wedden dat de goede Kasper er op wacht u den naam van zulk een edelmoedigen redder uit allen nood te noemen. Wat hebt gij te zeggen, Kasper vroeg de overste twijfelachtig. Kasper trad drie schreden vooruit, sa lueerde deftig, en sprak op plechtigen toon Met uw verlof, genadige heer, de ge boortedag der freule laat zich maar niet zoo op een anderen dag verschuiven, die staat zwart op wit in het kerkboek, en wat de komedie aangaat, mogen wij niet met al do heeren generaals en de andere heeren en dames den spot drijven, door hun een eerste april te bezorgen. Wij zullen iemand opspo ren die de plaats van den jongen genadigen heer von Hohnegg vervult, ik geloof dat ik den rechten rnan gevonden heb. Kasper zweeg na deze woorden een oogen- blik, keek eerst zijn meester en daarna de de handen verbrijzelen gaat. Vandaar die onverwachte en alge- meene uitbarsting van klerikale lief de voor den werkman. Vandaar die belachelijke opkomst van eene chris- tene volkspartij of katholiek socia lism vandaar de tallooze klerikale kringen en patronagies die als padde stoelen ten allen kanten uit den grond rijzen vandaar de encyklieken van het Vatikaan over de werkers kwestie Ongelukkig voor de papenkliek blijkt dat alles bij de werklieden zelf maar klatergoud te zijn, en alleen voor de parade te moeten dienen; 't is erg te vreezen dat de klerikale partij niets ernstigs ten haren voor deele hebbende te doen gelden, wel dra nog alleen hare kasteelheeven en kerkratten voor aanhangers zal behouden. Jammer is het dat de liberale par tij zich in de laatste jaren zoo deerlijk liet overrompelen door de twee ande re, welke naar de oppermacht stre ven. Het liberalism kon door eene onop houdende, welbegrepen propagande zoodanig groot deel der bevolking tot zich getrokken hebben, dat zij thans ongetwijfeld haar rechtmatig deel inde wetgeving zou hebben. Immers, het liberalism kon in zijn verleden, zoo menigen maatregel ten voordeele der werklieden aanwijzen, dat het volk haar niet zoo ondank baar zou hebben behandeld als nu 't jonge dame zoo zegevierend aan, alsof hij wilde zeggenNu wat zegt ge wel van mij ne scherpzinnigheid De overste riep bijna ongeduldig Verder, verder, Kasper! In welke streek van het land is die wonderman te vinden Maar een paar voetstappen van hier, genadige heerantwoordde Kasper, ik meen luitenant Waldenburg I Ais iemand het doen kan, is hij hetHij kent alle komedies even goed op zijn duimken als ik de tafel van vermenigvuldigen. Ineen woord: dat is een verduiveld knappe kerel, die kan alles wat hij wil. Nu en ik geloof, hij zal de klucht wel geerne meêdoen, beveelt mijnheer de overste dus dat ik... Stil! Wacht nog een oogenblik! viel de overste hem schielijk in de reden, toen hij zag dat Kasper reeds naar de deur ging. U w voorstel moet eerst in nadere overwegingen worden genomen, en ik vrees dat het onaan nemelijk is. De jonge Wallenburg, herhaal de hij op aarzelende toon, heeft ondanks zijne achtenswaardige eigenschappen een groot gebrek dat, al wilde ik bet zelf door de vingers zien en hem tot deelneming aan ons feest noodigen, velen den neus zou doen optrekken, ja zelfs aanleiding geven tot bit- Ere opmerkingen, die den licht gekrenkten trots van den jongen man gevoelig zouden kunnen treffen. Dat. gebrek is zijne burgelijke naam. Met gebogen hoofd had Leonore oplettend naar de woorden haars vaders geluisterd. Toen Kasper voor 't eerst den naam van Waldenburg noemde, verried een snelle ver wisseling van kleur, een vsoolijken glans in hare oogen, dat zij, wat haar betrof, daar niets tegen bad. Met de meest gemengde aandoeningen hoorde zij het bezwaren van haren vader aan, en eerst nadat deze reeds eene poos lang had gezwegen kon zij het ever zich krijgen te vragen Vergeef mij, vader lief, uwe bezwarèn zijn ongegrond; niemand zal het wagen, luitenant Waldeburg om zijne burgerlijke afkomst den rug toe te wendenzooals gij zelf wel weet, zijn neef Karei, luitenant van Espe en zelts graaf Altenburg zee? met hem bevriend. Wat weet gij, kind, van vriendschap onder mannen? antwoordde de overste spot achtig de jonge lieden hebben gedurende den veldtocht goed kameraadschap gehou den, maar, of zij die ook in eene salon vol houden, dat is eene andere vraag 1 Leonore zag misnoegd voor zich, en zeker zou zij een bitter antwoord gegeven hebben, zoo niet Kasper, die met moeite zijne inner- geval geweest is. 't Is ontegensprekelijk dat de libe rale partij eene onherstelbare fout bedreven heeft met de hervorming van het stemrecht niet zelf in te voe ren, en zulks te verschuiven om het knoeistelsel, dat wij nu kennen, te zien afdwingen van de klerikalen. Maar wie schonk aan ons volk, aan onze werkende klas het degelijk on derwijs, bereikbaar voor allen De li beralen. Wie deed ne vrijheid van vereeni- ging stemmen? De liberalen. Wat zouden onze werklieden zonder die vrijheid zijn Wie stelde de goede-mannen (prud' hommes) raden in? De liberalen. Wie deed de wettelijke schikking afschaffen, die bepaalde, dat in de rechterlij ke betwistingen de getuigenis van den patroon overwegen was op deze van den werkman? De liberalen. Wie vatte het eerste gedacht op eene algemeene pensioenkas? Een li beraal, de Senator Legrand van Ber gen, die er in 1869 eene brochuur over uitgaf, Zijn dat geene bewijzen van volks- j liefde van eene bekommernis over j het lot des werkmans Zijn dit geene j waarborgen voor de goede inzichten der liberale partij in de toekomst En, bevat het vooruitstrevend libe raal programma niet al hetgene nu, onmiddelijk kan verwezentlijkt wor den voor de lotsverbetering der massa's Ja, duizendvoudig mag het galmen dat nog alleen de vrijzinnigen het goed mcenen met den werkman. Men overwege liet. ALGEMEENE VERGADERING Zondag 2den Februari, om 8 uren 's avonds, in het Zilveren Hoofd. DAGORDE 1. Belangrijke mededeelingen. 2. Vernieuwing van een derde van het Bestuur. 3. Benaming van twee Commissarissen. Al de maatschappijen die sedert ettelijke jaren in Yperen tot stand gekomen zijn, en zelfs deze die kortelings zijn gesticht, zooals de Turners, bij voorbeeld, winnen gedurig in bloeizij zien hare leden aangroeien en wedijveren om feesten te geven gedurende den winter. De Werkerslier alleen maakt eene uitzondering aan dezen algemeenen re gel. Sedert haar vijf-en-twintigjarig jubel feest heeft deze maatschappij geen teeken van leven meer gegeven en vele leden kla gen bitter over die ongehoorde werkeloos heid. Wat is de reden van die schielijke veran dering, die onverstaanbare onverschilligheid, welke onvermijdelijk tot haar verval leiden moet Is de liefhebberij op eens bij de leden uit gedoofd? Zijn de lieremannen zoo moede loos geworden of is de broederlijkheid en da eendracht onder hen verdwenen? Komaan, dat het Bestuur uit zijne slape righeid ontwake, dat het de handen uit de iijke woede bedwong, droogjesweg had ge zegd Welnu, iaat mijnheer de overste dan maar de afschrijfbrieven klaar maken, als de lieve freule toch geen plezier op haren verjaardag hebben mag; alles ging zoo goed en wat zal de genadige peetoom, de oude Blucher, met eerbied gesproken, er wel van denken! Wij laten daar of de laatste of de eerste opmerking van den eerlijken ouden bediende den overste tot eene andere overtuiging brachtgenoeg zij het, nadat hij een paar malen besluiteloos met rassche schreden door het kleine vertrok had gestapt, plotseling op zijn gewonen bevelenden toon zegde: Hoor eens, K sper, gij moogt wel eens gaan zien of de heeren al op bet bureel zijn; zeg dat ik luitenant Waldenburg verzoek eens hier te willen komen. Om u te dienen, mijnheer de overste! riep Kasper mot opgehelderd gelaat en ver liet de kamer. Leonore legde hare armen om haars vaders hals en fluisterde erkentelijk: O, ik wist wel dat mijn vader hoog verheven staat boven domme veroordeel en, en juist daarom zal hij niet dulden dat een zijaer gasien, wie hij ook zijn moge, in zijn huis door een ander belocdigd wordt. W. v HET WEEKBLAD ■k

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1