In de Kamer. Nog een kond bad. Diplomatisch korps. Oud-Pompiers. Maatschappij Symphonic. Maatschappij der gewezen onder officieren. Maatschappij Les Infatigables Vlaamsche Ster. LAURENS COSTER Ondervraging van M1' Heuse. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 23 tof den 30 dezer maand. mouwen [trekke en hare gewone winter- concerts herneme, dia ten allen tijde zooveel bijval verwierven. Het mangelt hem niet aan middelen, er zijn goede elementen in die maatschappij en desnoods mag zij op de welwillende medewerking der Ypersche lief hebbers rekenen. Men verzekert ons dat zekere V. deze week in het water geloopen is en onvermij delijk zou verdronken zijn, hadden eenige bedienden der statie op zijn hulpgeroep niet toegesneld en hem uit zijnen neteligen toe stand verlost. Wat te drommel mag er wel in het hoofd van zekere jongelingen steken, om zoo des winters langs waterkanten te drendelen, op gevaar af te verongelukken? Da eeao valt van den vestingmuur en de andere loopt het water in.Dal het nog in den zomer ware, wij zouden 't verstaan, en denken dat zij de frischheid en de koelte zoeken. Maar 's winters, men moet van zijn verstand beroofd zijn om zulks te doen. Nu 't is misschien eene ziekte aan zekere menschen eigen, door de geneesheeren nog onbekend, en daarom niet te min besmet telijk. 't Is toch aardig. Bij koninklijk besluit van 19 Januari 1896, is M. Déopold Merghelynck, kandidaat in de rechten, zoon van onzen sympathieken arrondissements Commissaris, geattacheer de bij een gezantschap benoemd. Zondag 11. gaf deze maatschappij een luis terrijk Concert, da zaal was als gewoonte te klein. Het zal wezentlijk moeten gebeuren de zaal te vergrooten, daar er ton minste hon derd leden zijn moeten huiswaarts trekken bij gebrek aan plaats. Al de slukken werden door het muziek, en onder 't bestuur van den kundigen heer Henri Moerman, meesterlijk uitgevoerd. In het tweede deel werden de heeren M. Caillez, G. Lamote, E. Bartier, herhaalde malen met handgeklap begroet. Als kluchtspel hadden wij den tweezang der katten, door MM. Mailiiard Gustaaf, en Daweerdt Karei; 't gelach,'t geroep en 't handgeklap was zonder einde, lot dat zij den tweezang opnieuw gaven, dat nog eens met handgeklap begroet werd. Na 't Concert gaf M. Valère Bouckenoo- ghe die eenigen tijd in den Congo verbleven heeft; eene voordracht met zichten en oxhy- drisch licht over de gewoonten en zeden der congolanders. Deze conferentie heeft eenieder zeer wel bevallen en heeft een overgrooten bijval genoten. M. Vanderstichelen heeft ook veel gehol pen tot het welgelukken van dit feest. Het is te hopen dat deze heeren ons nog van tijd tot tijd zulke aangename en leer rijke feesten zullen laten bijwonen. (Gewezen Koormaatschappij). Het eerste Concert welke deze maatsehap- pij Donderdag laatst in haar lokaal gaf heeft uitermate veel bijval genoten. Al de stukken werden er meesterlijk uitgevoerd onder 't bestuur van den heer Goetinck van Brugge. De heer Taquet, baryton. heeft eene schoone stem, hij heeft de tegenwoordige leden zeer wel bevallen. Vele leden waren opgekomen, en drukten den wensch uit in't kort nog zulk feest ta mogen bijwonen. Deze maatschappij geeft heden avond in haar lokaal Den Zwarten Leeuw een luisterlijk Concert gevolg van dansfeest. Geentwijtel of er zal veel volk zijn, daar 't programma zeer aantrekkel ;k is. Zondag aanstaande geeft deze maatschap pij aan hare leden een schitterend feest; het programma, volgens men hieronder le zen kan is zeer aantrekkelijk. Ongetwijfeld zal de zaal van de Beurs, zooals gewoonte te klein zijn; wie eene goe de plaats wil hebben zal er vroeg moeten naartoe trekken, daar het om 6 1/2 ure juist begint. 1" DEEL 1. Ouverture pour trompettes. 2. Saut artistique par les Gymnastes. 3. Romance chantée par M. E. Bartier. 4. Boxe Franqaise par les Gymnastes. 5. Romance chantée par M"f Z. De vers. 6. Pyramides Plampalaisiennes(Ste Fls Suisse) 2de DEEL. iïJN VERBLIJF IN HET CÖNGÖLaND (Vervolg, 2e deel). Voordracht door den heer V. Bouckenooghe, opgeluisterd met zichten, vergroot door oxyhydrisch licht, door den heer Dr Van derstichelen. DANSFEEST. Zondag 9n Februari geeft de Vlaamsche Ster hare 3° vertooning van 't tooneeljaar. Het programma zal nog eens een der aan trekkelijkste zijn die men uitdenken kan. Buiten een drietal schoone muziekstukken, zullen daar twee lieve stukken opgevoerd worden. Beroemd drama in 3 bedrijven. 1° bedrijf. De uitvinding. 2e bedrijf. De diefstal. 3° bedrijf. Het krankzin nigengesticht. Zangspel in een bedrijf. Men zal er lachen dat men wikkelt en tevens ook gevoelen en genieten. Alwie eenigzins het tooneel bemint, zal zich haas ten die vertooning bij te wonen en hij zal geen ongelijk hebben. In tijds dus naar de tooneelzaal, wil men eene schoone plaats hebben Begin om 6 ure. Opening om 5 1/2 ure. Kwijt of dubbel. Twee liefhebbers, de genaamden Odil en Fiiep, besloten eene partij op den engelschen biljard te spelen, voor een glas bier. Odil won en stelde voor te spelen dubbel of kwijt. Dit voorstel werd aangenomen en Odil won nogmaals. Fliep begon in zijn haar te krabben, doch, goed speler zijnde, stelde hij ook voor te verdubbelen, en dit ging altijd zoo voort, tot dat Odil eindelijk 265 pinten had gewonnen. Intusschen waren er eenige vrienden toegekomen die belang in het spel stelden, welk in eene soort van weddingschap veranderde, en men besloot eindelijk een souper te voegen bij de 265 pinten. De eene gaf kiekens, een ander oesters en rosbief, een derde gaf hesp en vollaert voor 't nagerecht. Of er zal gelachen worden moet men niet twijfelen. En alzoo komt het dat eene enkele partij voor een glas bi°r oorzaak is dat verschei dene personen hunnen buik eene zielmis zullen mogen doen en een fijn glaasje drin ken op de gezondheid van Odil den geluk kigen overwinnaar, en Fliep den moedigen verliezer Wel moge het hen bekomen. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 30 Januari 1886. Vermeulen H. 25 25 25 25 25 125 Vandevyver A. 20 25 25 25 25 120 Li.iy Albert 25 20 25 25 25 120 Minnekeer A. 20 20 25 25 25 115 VanlLoll H. 20 25 25 25 20 115 B >edt Léon 25 20 25 25 20 115 Deweerdt Ch. 25 25 25 20 20 115 Legon Em. 20 20 25 20 25 110 Rabau Art. 20 25 20 25 20 110 Gaimant A. 25 25 20 20 20 110 Zitting van 30 Januari. Gemesntekiezing van Yperen. De spreker doet eene geheele reeks feiten kennen welke den uitslag der kiezing van Yperen, ten voordeele der katholieken, ver- valscht hebben. Dwalingen en misbruiken hebben plaats gehad, zelfs in het getal kiesbulletijns, en de deputatie gaf zich niet eens de moeite een enk west te doen om de betwiste cijfer te be palen. Het gouvernement had er haai' moeten toe dwingen. M. Alfred Defuisseaux. De minister van justicie hadde moeten tusscheDkomen, (Protestatie, rechte.) M. Heuse. De bestuurder der godshui zen deed de ouderlingen van het gesticht over gaan tot eene vooraf'gaandtdijke stemming. Men begrijpt welken invloed zulks had op de kiezing. Moest ik in dergelijke voorwaarden wor den gekozen, ik zou zelf het enk west en des noods de verbreking der kiezing vragen om mijne kandidatuur vervolgens aan eene nieu we kiezing te onderwerpen. (Zeer wel links). Een enkwest was dus te Yperen noodig en de bestendige deputatie heeft het gewei gerd. De redenaar haalt feiten aan en doet de namen kennen van de plichtigen. M. Lorand.Zoo gaan de katholieken overal te werk. Wij weten het reeds sedert lang. Indien de minister van justicie vervol gingen tegen die omkoopers deed inspannen, er zou veel aan het licht komen wat thans onder den domper blijft. Het is zeker, dat de katholieken te Yperen schandelijke feiten van bedrog en omkooperij hebben gepleegd Het is bewezen, dat de drie kiezers welke men zegde aan de stemming niet te hebben mogen deelnemen integendeel wel degelijk gestemd hebben. Een vierde, zegt men, stemde ook niet. Dit feit werd echt bevonden en de man had gelijk niet te stemmen, aangezien hij lang dood is. Men brengt in, dat er twee kiezers ge stemd hebben die veroordeeld werden. Een hunner, inderdaad, werd veroordeeld, niet in 1883, zooals men beweerde, doch in 1873. Hij had dus het recht van to stemmen. Ook de tweede werd veroordeeld, doch het is de vrederechter die zulks moet vaststellen. Daar deze magistraat het niet had gedaan, kon niemand ter wereld dezen man beletten te stemmen op 't oogenblik dat hij zich in het kiesg&ngsken aanbood. De spreker bevool geen enkwest omdat uit zijn persooniijk onderzoek bleek, dat al de aangeklaagde feiten onnauwkeurig of valsch waren M. Golaert, klerikaal afgevaardigde van Ieperen poogt de beweringen van M. Heuse te wederleggen wat aangaat de kie zing in deze stad. Alles werd er regelmatig, wettig, onberispelijk verricht, natuurlijk-, de feiten door M. Heuse aangeklaagd, heb ben niet het minste belang, dit spreekt van zelfs. Hadde men te IJperen een enkwest moe ten doen, dan zou zulks noodig geweest zijn in al de gemeenten van ons land, geene en kele kiezing ware goedgekeurd geweest. Valt er te Ieperen iets te beknibbelen, dan is het wel ten laste der liberalen die voor de keus met hunue muziek rondgingen en over al trakteerden. M. Iweins d'Eeckhoutte, klerikaal afge vaardigde van Ieperen, bevestigt de ver klaringen van den vorigen spreker en we- derlegt wat M. Heuse heeft gezegd ten laste dar godshuizen. Niemand beter dan hij kan erover oordeelen, daar hij besturend lid van gemelde godshuizen is. De ouderlingen in de godshuizen genoten eene volledige vrijheid tijdens de laatste kies worsteling,., (algemeen gelach). Wie zou er zulke menschen durven aanhitsen? (Nieuw en langdurig gelach. Eenige da- men in de voorbehoudene tribuun worden zoo rood als een haan en gaan henen. M. Colaert spreekt te midden van een echt j tempeest om te protesteeren tegen de bewe- j ringen van M. Heuse. De sluiting! De sluiting! Onze dooriuchtige gemeenteraadslid en volksvertegenwoordiger Sire Henritje Iweins heeft zich voor eenen keer dat hij spreekt een kwartje voor den aap laten houden in de Kamer. Nadat de socialistische volksver tegenwoordiger van Bergen de citoyen Vandervelde minister Schollaert over de willekeurige goed en afkeuring der gemeen- tekiezingen van Ittre en Forest ondervraagd had, nam de heer Heuse, liberale volksver tegenwoordiger het woord en bestempelde in eene krachtvolle taal als de schandelijkste overwinning die der kaloten van Yper. Alles zegt hij is in 't werk gesteld geweest, niets is er gespaard gebleven om de overwinning te verzekeren. Ongehoorde drukking op be dienden en zieken, dan de hospicen, getee- kende bulletins, bederf, enz. enz. Yerder be schuldigt de redenaar Henritje zelf een kie zer uitgenoodigd te hebben zijne bulletins te teeken om hen te vernietigen. Eindelijk vroe» en bekwam ons ventje het woord. Hij las een papiertje van zijn eigene compositie als u be lieft tot rechtvaardiging als President van 't beheerschap der hospicen. De lezing van dat eigenaardig papiertje bracht eene om trent algemeene lach in de Kamer te weeg, van al de ezelarijen die hij daaruit gebracht heeft, zullen u de volgende uittreksels der dagbladen een gedacht geven. L'Etoile Beige zegt De redevoering van den heer Iweins totaal afgelezen,! ver wekt herhaalde keeren het gelach der linkerzijde. Le Peuple zegt (facfum grotesque) ver wekt het gelach van 't grootste gedeelte der leden van de Kamer La Gazette herhaalt als volgt "De heer Iweins leest eene rede voering waarin hij zich verzet tegen de be schuldiging tot hem gericht. Hij heeft gezegd aan de bedienden der hospicen Degene die voor ons zullen stemmen,' zullen wij erover bedanken, wat de andere betreft dat is hunne zaak (geroep links "Dat is klaar».) Liberale kandidaten zegt hij, zijn naar d'hospiece ge gaan maar de katholieke zijn er ook naar toe gegaan, z'j hebben gevraagd mijnheer te spreken en daar mijnheer niet 't huis was hebben zij achter madame gevraagd (gelach) en hebben haar gevraagd van niet ten toon te stellen (Lang en geldig gelach). Dat zijn de mannen die onze stad besturen en ons arrondissement vertegenwoordigen. BURGERSTAND van den 24 tot den 31 Januari 1896. Geboorten- Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 5. Over-Ii.j dons. Debusschere Carolina, 70 jaar, zonder be roep, weduwe van Denis Felix, Lange Thou- routstraat. Messiaen Louis, 46 jaar, daglooner, echt genoot van Derycke Nerine, Meenenstraat. Dael Sidonie, 61 jaar, kantwerkster, echt- genoote van Ghys Karei, Heere Jansstraat. Roose Edouard, 60 jaar, metser, weduwe naar van Legon Virginie, Meenenstraat. Croigny Maria, 51 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Hondstraat. Gastelein Catherine, 70 jaar, zonder beroep weduwe van Priem Louis, St. Jans Hospi taalstraat. Coene Rosalie, 71 jaar, zonder beroep, on gehuwd, St. Jans Hospitaalstraat. Neyrinck Pieter, 45 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Mevrouw de Gheus, Maria, 53 jaar, zon der beroep, echtgenoote van de weledele heer Arthur Baron Surmont de Volsberghb. senator, Burgemeester der stad Yperen, Rij- selstraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 3. Vrouwelijk 3. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 3. HUWELIJK EN. Georges Coevoet, koopman en Maria De- wulf, zonder beroep, beide te Poperinghe. Jules Haeghebaert, dienstbode en Irma Huyghe, dienstmeid, beide wonende te Po peringhe. Sterfgevallen. Scherpereel Pieter, 77 jaar, zonder be roep. echtgenoot van Mathilde Debel, Wijk H. Pieter Beek, 80 jaar, rentenier, echt genoot van VirginieTryssesoone, Yperstraat. Vandenberghe Emiie 46 jaren, brouwer, echtgenoot van Leontina Devos, Veurnestr. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. -w -

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2