STADNIEUWS. Verloren arbeid. A propos van leugens. Nu, a propos van Baus. Scholen. Beproeviogen. Vlaamsche Ster. Ongeluk. Gestolen. Maatschappij Burgerwacht Ville de Poperinghe. Ville de Poperinghe. FÉTES Grande Soiree Vocale, Instrumentale et Lyrique, Buitengewone Vlaamsche Vertooning DE KLEINE LORD Burgerstand der Stad Poperinghe. De Antwerpsche Vastenavond van 15 tot 18 Februari 1896. brikeerd door D... De schriftvervalscher had aan de gewezen non beloofd met haar te zul len trouwen. Doch niet zoodra had hij den buit in handen of hij liet zijn medeplichtige varen en weigerde zijn gegeven woord te houden. De gewezene non vond alsdan geen beter middel om zich over den aangedanen smaad te wreken dan een familielid met het bedrog bekend te maken. Het parket werd verwittigd en het schijnt dat het onderzoek de nauwkeurigheid der feiten die vrouw X,.. aan D... verwijt echt beïonden heeft. Dinsdag heeft de heer procureur des ko- nings zich met een adjunct-commissaris van politie van Schaarbeek naar de woning van D., begeven, die deze gemeente bewoont niet ver van den Haechtschen steenweg. Na eene langdurige ondervraging werd D... aan gehouden en naar de gevangenis van St. Gil lis gezonden. Woensdag, werd een huiszoeking gedaan bij den heer D.. doch de uitslagen ervan zijn nog niet gekend. AVI 8. La personne qui, en Mai 1893, a acheté un révolver dans l'estaminet de M. Steen- winckels est priéa de vouloir bien se faire connaitre et apporter ce révolver au bureau de police. II y aura une récompense de cin- quante francs. AVIS. La personne qui, en Mai 1893, a acheté a Ypres ou dans les environs, une montre et une chaine en or jaune, (la montre porte le 2° 5342) est priée de se faire connaitre et d'apporter ces objets au bureau de police. II y aura une récompense de 225 fr. pour le montre et de 75 fr. pour la chaine. La montre est h cylindre et se remonte avec une clef. Het Journal d' Ypres van Woensdag 1.1. bevat het vervolg van het verslag over de ondervraging van M. Heuse nopens de fei ten die in Yperen gebeurd zijn tijdens de kiezing van 17 November 1895. Dit verslag hebben onze vrienden reeds gelezen in het Laatste Nieuws, waar het onvervalscht gegeven werd, maar het godvruchtig Jour nal, dat slechts schrijft, om zijne lezers te misleiden, ziet op geene vracht leugens om zijne meesters te verschoonen en wit te was- schen. Wat het ook doe, nooit zal het er in gelukken de handelwijze der kaloten te ver rechtvaardigen en hun schandalig zeuraars- spel te verbergen. Colaert, die zich in de Kamer tegen de beschuldigingen van M. Heuse heeft willen verdedigen, heeft moe ten liegen gelijk een tandentrekker en is er niet in gelukt een enkel kamerlid te over tuigen. Het is algemeen gekend dat de gewaande katholieken geene andere redplank heb ben om hunne oneer te verbergen dan leu gens en laster. Woeste heeft het bewezen voor de kiezing van Aalst, in antwoord op de beschuldigingen van Pastoor Daens, en Colaert bewijst het voor deze van Yperen, in antwoord op de beschuldigingen van M. Heuse. Is het te verwonderen dat het Journal d'Ypres den loffelijken naam van leugen orgaan bekomen heeft, aangezien het meest tijds gevuld is met de proza van hem die zoo onbeschaamd durft liegen vóór gansch het land? Nu, hij doe wat hij wil, nooit zal hij in staat zijn eenen moor wit te wasschen en al wat hij verzinnen of uitvinden kan is slechts verloren arbeid. Men herinnert zich nog dat het Journal dl Ypreskorts na de kiezing, den heer E. D. (alias Emiel Deweerdt) tot tweemaal toe beschuldigde een revolverschot gelost te heb ben op den heer J. Baus, en durfde bewee- ren dat het schot (indien er ooit een schot is gelost geweest) van elders niet kon ko men dan van het aanpalende huis, bewoond door E. D. Welnu, ofschoon de rechtbank besloten heeft geen gevolg aan deze beschuldiging te geven omdat er geene bewijzen waren, heeft het eerlijk Journal nog niet het minste woord over deze beslissing gerept, zoodal de lezers van dit lasterblad nog altijd in den waan verkeeren dat E. D. een moor denaar is. Volgens wij vernemen heeft de heer E D. een proces tegen het godvruchtig orgaan ingespannen voor laster, en hij is voorne mens zijne geschonden eer duur te doen be talen. Dit is reeds het derde proces voor laster waarover het Journal d' Ypres in min dan drie jaren zal te verantwoorden hebben. Wel moge het hem bekomen Wij vernemen dat J. Baus, die verledene week door de rechtbank van Yperen veroor deeld is geweest tot IÖO boete eti iraoks scliadevergoeding, voor slagen en wonden toegebracht te heb ben aan A. Decaestecker, die dezen laatsten belet hebben te werken, in beroep gaat te gen dit vonnis en wil weten of zijne helden daad niet verdient beter beloond te worden. Wij zullen onze lezers met den uitslag van dit beroep bekend maken. De klerikalen stoeten er niet weinig mede dat zij hunne scholen met hunne centen be talen. Zij zijn daar zoo fier over als eene kat, die een eindje worst sleept en nochtans daar valt nog al een sfeertje op af te dingen. Sinds eenige jaren scharrelden de godgewij de schoolvossen reeds volop onze centen op. Maar nu geneeren zij zich in 't geheel niet meer. De aangenomene St-Aloysiusschool kost .aan grootmoeders beurze jaarlijks de somme van 8100 fr. Niet waar, zij betalen hunne scholen met onze centen. Welnu lastenbetaalders werkt, zwoegt, zweet en spaart maar, onze meesters zullen wel uwe zuurverdiende duiten opkrijgen. Wanneer eene liberale familie eenige ram pen te verduren heeft, dan gillen de zwart jes en de heilige papierkes het van pret en plezier uit en 't is al straff-m en vinger Gods dat de klok slaat. Zullen zij ons nu niet eens uitleggen hoe het komt dat onze van God gezonden meesters zulke erge smart te ver duren hebben telkenmale dat zij, dank aan konkelfoes en omkooping er in slagen den uitslag der kiezingen te vervalschen? Eens anders ongeluk verheugd ons niet wij zijn geene haatdragende klerikalen, maar, als wij van geen vinger, hand of arm Gods spreken mogen wij toch wel vaststel len dat die heeren leelijk beproefd zijn eiken keer als zij hunne gekochte zegepraal vieren willen. 't Is allerminst een zonderling samen treffen. De dappere tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster bood ons verleden zondag avond een der puikste vertooningen aan, die men te genieten krijgen kan. De schouw burgzaal was als gewoonte geperst vol en die ontelbare menigte heeft daar een heel leerrijkeu en genoeglijken avond doorge bracht. De eigentlijke vertooning bestond uit Laurens Coster of de Uitvinding der Boekdrukkunst, beroemd drama in 3 be drijven door N. Destanberg. Het is een stuk dat verdient meer opgevoerd te worden het krioelt er van ingrijpende, dieproerende toestanden. Ook heeft de opvoering vele en heete tranen doen storten. Het einde of de ontknooping is eene mooie zedelesHet kwaad vreeselijk gestraft. Daarin hebben uitgemunt de heeren Karei Deweerdt, met de rol van Laurens Cosier, die hij vertolkt heeft, zooals geen een speler van beroep het kan. Alph. Delmotte met de rol van Guttenberg die hij ook als een volleerd speler wist op te voeren. Emiel Bartier, alhoewel nog jonge tooneelbetreder heeft zijne rol meesterlijk gespeeld, en be looft veel voor 't toekomende. E. Deweerdt met die van deken der printmakers heeft zeer wel zijne rol vervuld. De verdere bij rollen ook werden zeer goed weergegeven en droegen volop het hunne bij om den volledigst mogeljjken bijval te verzekeren. De vrouwenrol was vertolkt door Mej, Zulma Devers, die, men moet het bekennen, eenen grooten stap gedaan heeft op de baan van vooruitgang op't tooneeel., en zich wel haast nevens de tooneelspeelsters van beroep zal mogen stellen. Daarop volgde een zangspel, Karlinein 1 bedrijf, een zeer lief stukje, dat de kwaad- spreekerij hevig en onbermhartig over den hekel haalt en in een waar daglicht stelt. Het bevat ook veel leerrijks en mag om zijne beschavende strekking en zijne zode- lessen die talloos zijn, aanbevolen worden, Mej. Zalma Devers met de rol van Karline, heeft meesterlijk gezangen en veel bijval gehoogst. De heeren Bartier, met de rol van Karei, rijke pachter A. Delmotte, met die van kapitein Mauritz hebben een staalke te meer gegeven van hunne tooneelkennis en wij achten het overbodig verder over hen uit te weiden. De heer E. Deweerdt, met de rol van Knollendries heeft veel en hartelijk doen lachen en was een echt toonbeeld van kwaadsprekerij. Hij heeft de vuile tongen in al hunne hatelijkheid doen uitschijnen. Hij is onbetaalbaar geweest in zijne rol. Dat hier ook de toejuichingen geen einde namen kan iedereen aan zijnen elleboog voelen. De muziekstukken op het programma) onder 't bestuur van M. Tasseel uitgevoerd, heb ben aan iedereen opperbest bevallen. Het was in een woord, een perel van eene vertooning, die den roem der wakkere Ster velingen, zoo mogelijk nog verhoogt en die bij alle aanwezigen leen genotvol en onuit- wischbaar aandenken nagelaten heeft. Zeggen wij der Vlaamsche Ster dank voor al het genoegen dat wijgesmaakt heb ben. D. Met genoegen vernemen wij dat den ge- naamden Servaas Pauwels, welke Donder dag der verled me week zijn been gebroken heeft op goeden weg van betering is. Wij wenschen hem spoedige herstelling. Dinsdag in de Tempelstraat, vingerde de genaamde X een meisje van 16 jaren, de geldbeugel met 12 franks, van eene dame, tegen den avond was de dievegge reeds ge knipt, men vond het gestolen geld in haren corset, en nog hield zij staan dat zij niets gestolen had. Zij is eene kweekelingejder S' Josefsschool en eene heel godvreezende meid. Schïsting van 13 Februari 1896. Butaye Arth. 20 25 25 25 25 120 Ligy Albert 25 20 25 20 25 115 Masschelein 20 25 25 25 20 115 Vandevyver A. 20 25 25 25 20 115 Vermeulen 25 20 25 20 20 110 BURGERSTAND van den 7 Januari tot den 14 Februari 1896. Geboorten Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 4. Overllj dene. Segers Emma, 16 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Arme Meisjesstraat. Knockaert Karei, 75 jaar, schoenmaker, echtg. van Vanbove Virginie, Paradijsstraat. Bossaert Maria, 45 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Gouden Violierstraat. Vanhoutte Eugenie, 62 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Meenenstraat. Alleman Leonie, 43 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Beda Seraphin, Gevange nisstraat. Goemaero Maria, 75jaar, huisvrouw, echt genoote van Forrez Karei, St. Jocobs-buiten. Tegethoff Marguerite, 8 jaar, scholierster, Oude Houtmarkt. Ghys len Desideri'us, 54 jaar, schrijnwer ker, echtgencot van Sybrandts Philomena, Platteelstraat. Basyn Virginie, 66 jaar, kloosterlinge, de Stuerssiraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. O. Séance du Conseil communal Lundi 17 Février, a 10 heures du matin. Ordre du jour S0CIÉTÉ PHILHAEMOMIQUE. (Ancienne musique des Sapeurs-Pompiers). données a l'occasion du Carnaval de 1896. DIMANCHE 16 FÉVRIER. donnée sous la direction de M. VanElslande avec le concours de M°"e Wheyler, Cantatrice, P Prix du Conservatoire Royal de Gand. M*lu Théry, Dugazon du Théatre Royal de Gand. M. Sindorff, Baryton, Lauréatde l'Ecole de musique de St. Josse. M. M. Deveen et Fonteyne, Artistes de l'Union Dramatique de Bruxelles. M. Delrey, P Comique de la Scala. M. Collard, pianiste accompagnateur. DINSDAG 18 FEBRUARI, om 6 1/2 ure gegeven door de Artisten van het natio naal tooneel van Antwerpen onder het be stuur van M. Van Doeselaar. drama in drie bedrijven. ZIJN HART IS TE BRUSSEL Blijspel in een bedrijf. God dankde tafel is gedekt. Blijspel in een bedrijf. van den 6 tot den 13 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 5. HUWELIJKEN. René Wylleman, beenhouwer te Yper, en Marie Declerck, bijzondere te Poperinghe. Aloise Gruwier, agent van politie, en Julie Huyghe, koopvrouw, beide te Poperinghe. Gaston Stechele, schoenmaker, en Emma Couligny, dienstmeid, beide te Poperinghe. Aloise Vanhoucke, bakker, en Marie Cla- bau, werkster, beide te Poperinghe. Henri Baes, dienstbode, en Eugenie Bouton dienst meid, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Deschilder Henri, 45 jaar, echtg, van Leo- j nie Bossaert, Wijk C. Hauspie Maria, 13 jaar, Meessenstraat. Decorte Franciscus, 82 jaar, ongehuwd, Wijk D. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 1. Wij naderen met groote schreden tot het tijdstip dat zoo duurbaar is aan de lustige gasten en aan hunne vroolyke gezellinnen, de jeugd is vol levende rijpe ouderdom tracht J-lUüü QH3HÖ UIB1J1!—n Communication de l'arrêtó royal de nomina tion de M. le Bourgmestre, aiosi que de l'acte de prestation de son serment. 2. Communication du tableau indiquant la com position des commissions permanentes. 3. Vote de principe concernant la construction de routes empierrées. 4. Renouvellement du tarif des taxes d'expertise sur les viandes do boucherie. 5. Compte sc.olaire de 1895. 6. Compte de l'Rcadémie même exercice. 7. Avis sur les proeès-verbaux de 3 ventes de bois des Hospices civils. 8. Avis sur le cahier des charges pour la location du droit de chasse sur les biensdes Hospices civils 9. Budget de la Fabrique d'Ëglise St. Martin pour 1896. 10. Budget de la Fabrique d'Ëglise St Jean pour 1896. 11. Budget des Établissements charitables pour 1896. 12. Budget de la ville pour le même exercice. 13. Liste complémentaire des enfants indigents 4 admettre 4 l'instrr.ction gratuite pendant l'année scolaire 1885-1896, d'après les dispositions de laloi du 15 Septembre 1895. 14. Extension de la gratuité scolaire.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2