STADN1EUWS. Iepereu de gezondste stad van België. Poperinghe Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 20 tot den 27 dezer maand. Een schandaal in de kerk te Crombeke Een klerikale notaris op de vlucht. De krach van 2 1/2 millioen gezegepraald, dank aan de schaamtelooste uitkooping, zij heeft insgelijks de kiezing van Dixmude en deze van YPEREN goedgekeurd. De minister, voor wat de kiezing en de slemperijen van Alst betreft, heeft verklaard deze kiezingen niet te kunnen verbreken, omdat de verleidingsmiddelen geen beslisien- den invloed konden uitoefenen op den uitslag der kiezing. Nu zullen wij zien of hij het be sluit onzer Deputatie zal durven goedkeuren, dat onze kiezing verbreekt, thans dat er niet ééne omkooping is gedaan geweest, zich al leen steunende op gewaande feiten van be stuurlijke drukking, feiten die niet van aard waren eene verplaatsing van 20 stemmen te veroorzaken. Wij hopen te mogen rekenen op de onder steuning der gansche liberale pers, het is noodig met verontwaardiging te protesteeren, het gouvernement moet verplicht worden zich op zijne beurt uit te drukken De liberale bevolking van Oostende, eenige liberale stad der Vlaanderen (1) doet eenen oproep aan de medewerking van al de libe ralen des lands, zij heeft altijd het vaandel der vrijheid opgesteken en uwe plicht is haar hulpe te bieden op het oogenblik dat onze tegenstrevers eene uiterste poging zullen aanwenden om het ons te ontrukken. Aanvaard, Mijnheer, onze groetenissen. R. VAN LOO. A. PIETERS. Ieperen, die, nog over korten tijd, een middenrang bekleedde onder opzicht van den gezondheidstoestand, is nu de slechtste, on gezondste stad geworden van België. Het sterfte cijfer voor 1895 is 29.8 per duizend geweest. Dat is 7,8 meer dan het midden cijfer die 21 is. Men mag dus zeg gen dat er te leper in 1895 17.000 X 7.8 >=- 132 menschen meer gestorven zijn dan er hadden moeten sterven, indien de gezond heidstoestanden middelmatig hadden ge weest. De schuld daarvan ligt grootendeels in het slecht moeraswater van Dickebusch verroest en bedorven in de ijzeren buizen dan ook nog in den slechten reinigings dienst die nu toevertrouwd is aan patrona- giëmannen, ook nog in den slechten toe stand van riolen en straten, die nu ware halsbrekers en vuildijken zijn geworden. En dit gebeurd dewijl er steden zijn als Brussel en zijn voorsteden, Antwerpen, Me- chelen, Luik, Charleroi, Verviers, enz. die hun sterftecijfer hebben doen dalen beneden het middencijfer, niettegenstaande hunne dicht bewoonde volkswijken en hunne tal rijke nijverbeidsgestichteD. leper is niet alleen dood geworden voor handel en voor nijverheid, maar het is doo- dend geworden voor zijne inwoners, bijna zoo erg als de Congo en de Sénégal. Het sterftecijfer in de bijzonderste steden van ons land voor 1895, per 1000 inwo ners, was de volgende Brussel 21,0, de acht voorsteden van Brus sel 19,0, Antwerpen 18,4, Luik 17,2, Gent 23,1, Mechelen 18,6, Verviers 16,0, Brugge 19.0, Leuven 21,0, Seraing 18,0, Doornijk 20,7, Kortrijk 25,3, Namen 21,5, Borger- hout 21,4, St-Niklaas 26,0, Aalst 22,9, Ber gen 21,1, Charleroi 17,8, Jumet 14,8, Gilly 18,7, Rousselare 27,7, Lier 18,8, Lokeren 24,4, Turnhout 19,9, Yperen 29,8, Monti- gny-sur-Sambre 18.6, Meenen 29,1, Ukkel 20.6, Boom 20,0, Hasselt .17,5, Wetteten 26.1, Hamme 25,8, Vilvoorde 18,7, St- Amandsberg 26,7, Nijvel 16,7, Poperingbe 28.7, Willebroeck 18,2, Diest 17,3, Spa 12.3 Jette23,l, Dinant 15,0, Aarlen 20,6, Koekel- berg 21,1, Forest 18,9, Watermael-Boitsfort 14,1, Blankenbergbe 17,8, Diksmuide 25,8. Hoe bitter leerrijk zijn die cijfersals men nagaat welke wonderen de gezondheids leer (riiygiène), gesteund op uitvinding en wetenschap overal verricht, mag men het niet misdadig noemen van zijne medebur gers zoo verschrikkelijk te laten uitmoor den Populo. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Februari 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 4. Overlij (lens. Duprsz Charles, 71 jaar, dekker, echtge noot van Guller Eudoxie, St Maartens nieuw- weg. Decreton Emile, 21 jaar, soldaat bij het 3d* lignie, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Vandensteen Frederic, 22 jaar, soldaat bij de 2de jagers te paard, ongehuwd, Vleesch houwerstraat. Decherf Séraphin, 45 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Deseure Anne, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. Vrijdag namiddag, ten 5 j-i ure, viel de ge naamde Jan Ouzeel, 56 jaar oud boerenwerk man, geboortig van Poperinghe, in de Yper- straat levenloos op den grond. De policie bracht het lijk naar het gasthuis, waar dok- toor Dewulf bestatigde dat de man door ver stikking gestorven was. Vrijdag nacht is er een begin van brand ontstaan in den werkwinkel van M. Justin Minebosch, meubelmaker, te Poperinghe. Het vuur werd spoedig gebluscht. De schade is onbeduidend. Men kent de oorzaak van den brand niet. GE BOORT EN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 0. Sterfgevallen. Ozeel Joannes, 56 jaar, werkman, echtge noot van Marie Milleville, Sectie C. Bor- tier Juliana, 15 jaren, kantwerkster, Cas- selstraat. Sonneville Louis, 76 jaren, on gehuwd, zonder beroep, Sectie A. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. Mijnheer den uitgever, René Bailleu, wonende tusschen Roesten en Elverdinghe, ging verledene week gaan dienen voor den heiligen Blasius, alwaar er eenen grooten toeloop van voik was. Gedu rende den dienst kwam de stoelman René Rycke, kleermaker, wonende te Crombeke, rond, om stoelgeld. René Bailleu gaf een cent, maar den stoelman wilde dat niet aanveer- den zeggende het is hier 5 centiemen voor 'nen stoel of zoo gij niet betaald neem ik u deh stoel af. Bailleu was natuurlijk ver wonderd, van alzoo in het huis Gods behan deld te worden. Hij wilde de reden vragen, maar de stoelman schreeuwde overluid, en had Bailleu niet gauw moeten betalen, hij was de kerk uit. Zou men nu nog zeggen dat al die bede vaarden, geene geldspeculatien zijn, om het geld uit de beurs van den armen werkman te kloppen en dat de geestelijken zelf van de religie een comediespel maken. Men zou wel zeggen waarom gaat hij er naartoe Ja, gij zijt er wel mede, de pastoor maakt appel, en de parochianen die er niet naartoe tre< ken, werden vervolgd tot dat zij geen stoel meer hebben om er op te zitten. Ziedaar hoe de paap de religie eerbiedigd. R. B. Te Crombeke, een dorpje op 5 kilometers noord van Poperinghe, heeft de boerenge- meenteraad de hatelijkste der broodroove- rijen gepleegd. In zitting van Zaterdag 8 de zer werd de gemeente-onderwijzer P. Holle voet in de beschikbaarheid gesteld en zijne school afgeschaft. Die bekwame opvoeder telt 18 jaren goeden en trouwen dienst en mag een der bekwaamste schoolmannen der omstreek heeten. Hij is vader van familie en ziet zich nu met al de zijnen op straat gezet uit dank baarheid voor al de bewezene diensten, 't Is hemeltergend en 't roept Gode om wraak. En zeggen dat er maar een raadslid het wa gen durtde tegen die snoode daad op te komen en al het hatelijke ervan te doen uitschijnen. Er is dus maar een mensch onder al die boeren, slaven van een haatdragenden pas toor. Wij beklagen dien nieuwen onderwij zer-martelaar zeer. Kolossaal deficit. 200 slachtoffers. Notaris Verhaegen werd geboren te Campenhout in 1863. Zijn vader die later notaris te Brussel werd, zelf- moordde zich. Een der ooms van den vluch teling pleegde insgelijks zelfmoord. De vluchteling had voor 150.000 fr. de stu die overgenomen van notaris De Haese. Per soonlijk niet zeer rijk zijnde, huwde hij over eenige jaren een twintigjarig meisje, Mej. Walravens, dochter van een notaris, wees geworden, die hem bijna een millioen als bruidschat aanbracnt. De familie der bruid had het goed voor uitzicht dit huwelijk te sluiten onder beding van scheiding der goederen, zoodat de jonge vrouw haren bruidschat zal bewaren. De studie van Molenbeek moest aan nota ris Verhaegen zoo wat 150,000 fr. 'sjaars opbrengen. Gevoegd bij de inkomsten zijner fortuin en die zijner vrouw, maakte zulks eene kolossale som waarover hij jaarlijks te beschikken had. Zeer vrijgevig zijnde, had men hem tot eerevoorzitter van de bijzonderste maat schappijen der gemeente gekozen, als de Melomanen, de Phalange Artistique, de Harmonie en andere. Het was M. Verhaegen die de kosten op zich nam wanneer een dezer maatschappijen naar een prijskamp toog. De laatste prijs kamp waaraan een dezer deelnam, kostte aan notaris Verhaegen de som van 11,000 fr. Klerikaal van kop tot teen. Bij alle pastoors en kwezels in de ronde, lag notaris Verhaegen in de bovenste lade aan iedereen werd geraden, zijne duiten bij dien braven man te dragen, want een ka tholiek van zijne soort zou met de duiten niet durven opsteken. Hoeveel lichtzinnige boeren en oude pas toorsmeiden moeten heden den raad van M. pastoor beklagen. Men heeft in de laatste kiezing genoeg aangedrongen bij notaris Verhaegen om zich aan 't hootd van de klerikale partij te plaat sen en., katholieken burgemeester van Mo lenbeek te worden. De man die zijnen ondergang te gemoet zag, spaarde die schande aan zijne partij. De buitensporige uitgaven die hij deed en die, niet overeenkomend met zijne inkomsten hoe groot ook, deden door zijne collegas zijnen ondergang voorspellen. Daarbij speculeerde de man ter beurs, hij was beheerder der Maatschappij van Quare- gnon en had groote kapitalen in die kool mijn gestoken. Hoe de zaak aan 't licht kwam. Het is ter gelegenheid van de vereffening der erfenis De Bremaecker, 600.000 fr. be dragend, en die niet verwezentlijkt konden worden, dat de zaak aan 't licht kwam. Vele klanten die fondsen kwamen op- eischen, werden voor eenige dagen uitgesteld en met schoone woorden buiten geleid. Geen uitweg meer vindend, nam Verhae gen de vlucht.... Eenigen beweren dat hij reeds van den Zaterdag avond vertrokken was en naar Athene in Griekenland is ge vlucht, waar hij volkomen in vrijheid zal zijn daar er met dit land geen traktaak van uitle vering bestaat. De ongelukkige echtgenoote, mevr Vanderhaegen is twee dagen daarna insgelijks bij hare familie te Thienen gegaan. Men zegt dat de familie vergaderd is ge weest om den toestand te onderzoeken, doch dat men, gezien het kolossaal deficit, de on mogelijkheid van eene tusschenkomst inzag. De slachtoffers. Men spreekt van een tekort, 2 1/2 millioen bedragend. Zeker is bet dat vooraleer het onderzoek der boeken geëindigd zij, men slechts op veronderstellingen voort kan gaan. Niemand immers kan weten welke beurs- speculatiën notaris Verhaegen te Parijs deed. Onder de eerste en belangrijkste slachtof fers noemt men de erven De Bremacker, die misschien 400,000 fr. zullen verliezen, eene oude dame, wed. van een beambte der ge meente die 90,000 fr. verliest; weduwe Huys- mans, Kolomstraat, 60,000 fr. de kinderen Coeckx, van St. Agatha Berchem, 15000 fr., eene oude dame van Brugge die al hare spaarcentjes aan den ontrouwen notaris had toevertrouwd, een handelaar der Beenhou wersstraat, 35,000 fr. enz. enz. Vóór het huis. Het was dan ook Vrijdag avond op de ge meenteplaats van Molenbeek eene kleine re volutie vóór het huis van den vluchteling. De opgewonden menigte en de bedrogen schuldeischers wilden het huis bestormen. De politie had een bijzonderen dienst ingericht. Zaterdag 11. heeft de onderzoeksrechter Van den Borre, met die zaak gelast, tal rijke vrienden, beambten en schuldeischers ondervraagd ten einde eenig licht in die zaak ie werpen. Wat schuilt daaronder Men verzekert dat eene klacht tegen no- teris Verhaegen, reeds bij den prokureur- generaal is toegekomen. Het gerucht loopt ook dat het deficit niet zoo groot zal zijn als gemeld werd; het zijn vooral de beursspeculatiën ondernomen op aanraden van een oud-klerikalen volksver tegenwoordiger van Brussel en de kolos sale uitgaven te Brussel en te Nieuwpoort welke de notaris deed, die den krach voor gevolg hadden... In de zaak van de koolmijn van Quare- gnon-Zuid had notaris Verhaegen over een paar jaren, 400,000 fr. verloren. De laatste bijzonderheden. De magistraten gelast met het onderzoek van den klerikalen Krach, zijn Zaterdag morgend een nieuw bezcek komen afleggen in de studie van notaris Verhaegen Gemeen teplaats te Molenbeek. Het was dan ook een echte défilé slacht offers die zich kwamen overtuigen of de ramp wel echt was. Een brave dorpspastoor kwam rond tien uren insgelijks aanbellen. De man had zijne spaarcentjes, een lO.OOOtal franken aan den katholieken notaris toe vertrouwd en kwam eens zien of't nieuws door de bladen medegedeeld serieus was. Wanneer men hem de waarheid bekend maakte moest de man eenen traan wegpinken j Eene jonge wees, mejuffer V... die on langs hare moeder verloor en wiens fortuin tje, 30,000 fr. bij den notaris berustte, is bijna in bezwijming gevallen, en barstte luid in tranen los Het arm kind vernam dat zij alles verlo ren had... Wat moet ze gaan beginnen?... De Wed. Toulet zal er ook het klein kapitaaltje bij inschie ten, vergaard tijdens het feest Capazza ia Venise te Laken. De sommen waren ins gelijks bij den notaris neergelegd. Een inwoner van den steenweg van Ber gen, mijnheer Jacqmotte, is komen nieuws vragen van eene som van 100.000 fr. bedra gend, die hem als zijn deel in eene erfenis moest uitbetaald worden. Men oordeele over de verbazing en de droef heid van den... erfgenaam. Dubbel verlies. Een kleine handelaar van de St-Martens- straat, te Molenbeek, had het huis gekocht door hem bewoond. Hiertoe had hij in han den van notaris Verhaegen eene som van 14.000 fr. gestort, die hem wel hiervan kwijt schrift had gegeven, doch de eigendomstitels niet overhandigd had. De notaris had die som in handen van den eigenaar afgegeven en kon dus de titels niet bekomen. De arme man heeft een groot ge deelte dezer som moeten leenen, zoodat hij door den krach, zijn huis verliest, zijn geld kwijt is en nog 't geleend geld op den hoop moet wedergeven Deze mag zeggen dat hij niet onder eene geluksstar is geboren. De bel der woning staat niet stil... Aan al de vragers, antwoordt de klerk hetzelfde Binnen eene maand, wanneer de boeken na gezien zijn, zal men weten hoeveel het ver lies bedraagt.... Gferuchten van zelfmoord. Vrienden van den notaris en lieden die hem goed kenden, laten veronderstellen dat de vluchteling, die reeds in de laatste dagen met muizennesten in het hoofd liep, wel door zelfmoord een einde aan zijn leven zou heb ben gesteld.... Wat hiervan is weet men niet, en velen denken de notaris in Griekenland verscholen zooals wij meldden. De Secretaris, De Voorzitter, (1) Men vergeet klaarlijk de stad Yperen, die on danks alles in meerderheid liberaal is gebleven, en die maar onder het klerikaal juk gevallen is, dank aan de omkooping van den eenen kant, en aan de meervoudige stemmen eener menigte zwervende kiezers, vreemd aan de stad, van den anderen kant het zijn de ware Yperlingen niet die, op vijftien kandidaten er aeht zouden genomen hebben van uitheemschen oorsprong. En welke typen vind men nog in den hoop I t s{M58g>8' Zfjt zoo goed deze weinige reken op te nemen om aan uwe lezers te laten kennen hoe men op de paro chiën de religie eerbiedigd. Zulks is waar gebeurt in de kerk te Crombeke.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2