VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. LIBERALE ASSOCIATIE Elfde jaar. Zaterdag 4" April 1896. Nummer 14. Minister Schollaert STADNIEUWS. Een antwoord van M. Vonck. Wat mag dat nu wel zijn De Rapid-Club. Vrijzinnige Volksbond van Yperen Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr voor stad. Per 6 maanden i fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden rfieï opgenomen. van het ARRONDISSEMENT YPER. In zijne vergade- van Zaterdag rimg Maart 1.1. komt liet Comiteit dei* 13- berale Associatie van liet arrondisse ment Yperen, te Sie- slissen den strijd aan te gaan in de aan staande wetgevende kiezingen. Eene nieuwe ver gadering zal plaats hebben den IH Ypril aanstaande, om de kandidaten aan te duiden. geroskamd door zijne vrienden. Op lijkbidderstoon had Franske Schollaert zooals onze minister vrijgezel te Leuven bekend staat ter Kamer uitgeroepen, nadat men, snuifswijs, had doen verstaan dat kolonel North eigenlijk den hoogen toon in België voerde Zij die schreven dat ik voor kolonel North en den koning op den buik lig, hebben eene laffe daad ge pleegd Dit komplimentje \sas gericht tot de klerikale bladen van Oostende en Brugge, als DuinengalmPatrie en Gazette van Brugge. Immers veertien dagen voor de goedkeuring der kiezing schreef de Patrie, met het oog hierop «Zoo! zoo! De Belgen zouden dus niet meer meester zijn in hun land? Zij zouden moeten de bevelen ont- 55 vangen van vreemdelingen, die in 55 Belgenland gekomen zijn om goede zaken te doen 55 Dit is klaar en duidelijk genoeg. Eens de goedkeuring uitgesproken, kan men oordeelen hoe de klerikale gazetjes den teugel voeren. De - Duinengalm, en na hem, De Gazette van Brugge 103 oud en nog al hare tanden schrijven dan ook De minister, dien wij meenden een broeder te zijn, komt ons, en met eenen aan M. Ruzeite, den Gouverneur, en aan al de bestendige afgeveerdig- den van West-Vlaanderen, eene ka tholieke provintie, eenen schandigen kaakslag te geven Mijnheer de Ministre, een libe raal ministerie zoude niet durven handelen gelijk gij Is dat omdat gij van de katholie ken van Oostende niets te vreezen hebt Meent gij mischien alzoo de ko ningsgezindheid in de stad te vermeer deren 55 Die zachtzoete klerikalen Voor dergelijke beuzelarij zoud^ize haast revolutie maken. Herinner u 1884, Koning Nu komt 't laatste De minister en heeft hier zijn ei gen gedacht niet uitgedrukt, noch ons uit zijne eigene beweging dien kaak slag toegediend. De minister is geplaagd geweest, gezaagd en bedrogen door mannen, die er belang in hadden de kiezingen niet te zien verbreken. Ja, wat erger is, en ik houde aan dit gedachtden minister heeft men de pen in de hand gestokengroote katten met lange steerten hebben er zich mede gemoeid Als ik dat zie en dat bepeize, ik ben ten volle overtuigd dat er iets on der schuilt, iets uit de hoogere wereld van buiten en van boven Oostende Wij breken hier onze pen 't Is te schandig Ehwel, M. Schollaert wat dunkt u van 't aftakelingske Uwe dreigementen en vermaledij- ding ex Cathedra, hebben niet veel effekt gemaakt, he N.-B.En om de kroon op 'twerk te zetten, herhaalt de Duinengalm katholiek blai door onderpastoors opgesteldin zijn jongste nummer: Want ja, heer minister, zeg al 55 wat gij wilt, maar aan geenen eer- •5 lijke7i Oostendenaar zult gij doen 55 gelooven dat gij tot uw besluit ge- 55 komen zijt, vrij van alien dwang en volgens u geweten. 55 Ehwel M. Schollaert, wat zegt ge daarvan Dit is, dunkt ons, klaar en duide lijk Verledene week deelden wij eenen brief mede, ons door Van Overschelde toegezon den, waarin te lezen stond hoe onmeedoo- gend M. Vonck met dien werkman gehan deld had. In antwoord op deze beschuldiging zendt M. Vonck ons het volgende briefje, dat wij ons verhaasten over te nemen Heer Uitgever, In nummer 13 van Het Weekblad in datum van 28 Maart laatstleden, heeft een toevaliige schrijver mijn naam ge- 5. bruikt om mij als vijand van het werkvolk 5> en als loonontnemer te doen aanzien. De opsteller van den brief u toegezonden heeft waarschijnlijk noch bril noch neus- 5. nijper opgezet toen hij alle de onwaar- heden waarvan zijn brief vervuld is, op- geschreven heeft. Het is volstrekt onwaar dat ik den werkman waarvan spraak zou weggezon- den hebbenonwaar ook dat ik hem deed dragen en slepen, voeren en rotsen; on- waar eindelijk alle de laffelijke bewerin- gen die ten mijnen laste in den brief ver- meld zijn. Het is gemakkelijk maar zeer weinig vrank iemand bij naamlooze schrif- 5> ten aan te vallen en een dag of weekblad die zulke brieven inlascht verdient weinig 5i in acht genomen te worden. 'i Gelief het tegenwoordig antwoord in 11 naastkomend nummer van het Week- 51 blad 11 op zelfde bladzijde en plaats waar 11 de naamlooze brief verschenen heeft, in te lasschen; bij gebrek door u aan mijne vraag te voldoen, verklaar ik alle mijne 11 rechten te behouden. 11 Aanveerd M., mijne groetenissen. Welnu, M. Vonck, wij moeten u eerst en vooral doen opmerken dat wij geen naam- loozen brief hebben medegedeeld, zooals gij het beweert. De brief dien wij overgenomen hebben is geteekend en derhalve hadden wij het recht hem over te nemen. Wat nu uwe logenstraffing aangaat, wij zijn op inlichtingen geweest en hebben aan Van Overschelde gevraagd of bij ons leugens had wijsgemaakt; wij hebben hem zelfs le zing gegeven van uwen brief en de man was zoo verontwaardigd over die loochening, dat hij ons ten stelligste verzekerde dat hij nog niet genoeg gezegd had, en dat uwe handel- delwijze ten zijnen opzichte veel onmensche- lijker was dan hij het had geschreven. Hij heeft daarenboven verklaard altijd bereid te zijn zijne gezegden te herhalen overal en 't is gelijk bij wien, want de waarheid, zeide hij, zal altijd doorstralen. Ik begrijp, voegde hij er bij, dat M. Vonck zulks zoekt te loo chenen, want indien hij nog eenige schaam te heeft, hij moet blozen over zijn gedrag ten mijnen opzichte. Dit is dus geene ijdele beschuldiging, M. Vonck, die van allen grond ontbloot is, wij zijn maar de tolk van een ongelukkigen grijzaard, die eene plaats in ons blad ge vraagd heeft om zijne grieven kenbaar te maken. Indien u deze bevestiging nog niet voldoet, wij zijn bereid eenen tweeden brief van uwentwege over te nemen zonder dat gij het minste noodig hebbet ons te bedreigenwant wij schuwen het licht niet, integendeel Onze confrater De Strijd heeft in zijn Nr van Zaterdag 11. de volgende vraag tot het Journal d'Ypres gericht Zou het Journal d'Ypres, dat altijd >5 zoowel onderricht is, ons geene inlichtin- gen kunnen geven over den handel en wandel van eenige werklieden eener fa- briek die door de klerikalen als een zetel van groote zedelijkheid aangeduid is 55 Men beweert dat het zeer kuisch is. Het Journal d'Ypres heeft natuurlijk niet gewaardigd deze vraag te beantwoor den, en wij verwachtten er ons aan; want op al de vragen die hem door zijne tegen strevers gesteld worden blijtt het stom ge lijk een visch, en het vindt slechts zijne spraak terug als het er op aankomt de libe ralen te beschuldigen en eerlijke lieden te lasteren. En dat noemt zich katholiek! Zou men zich niet dood lachen. Welnu, niettegenstaande zijne stilzwij gendheid zal de zaak aan het licht komen, al moesten de kraaien-liet uitbrengen. Verleden Zaterdag gaf de wielrijders maat schappij de Rapid-Club een Concert, gevolgd van Bal, in de groote zaal der Beurs. Onnoodig te zeggen dat het concert over heerlijk was, daar men op het programma de namen aantrof der heeren H. Moerman, Em. Bartier, M. Cailliez, Em. Mathy, M. Tassel, die allen gekend zijn als voorname muzikanten en zangers. Het bal, dat om 10 1/2 ure begon, was zeer levendig en vroolijk en de talrijke ge- noodigden hebben zich goed kunnen verma ken, tot laat in den nacht. Het doet ons genoegen te bestatigen dat al de feesten door liberale maatschappijen gegeven zooveel bijval verwerven. De broe derlijkheid heerscht er onder al de aanwe zigen en nooit heeft men hooren zeggen dat er twist of tweedracht ontstond. Wij wenschen de heeren inrichters van dit feest gulhartig geluk over de wijze waar op zij het feest geregeld hebben en wij druk ken den wensch uit nog meermaals zulke aangename muziek- en danspartijen te mo gen bijwonen. met kenspreuk Recht voor allen. Verslag van het Congres van zondag 29en maart 1896 gehouden in het lokaal der maatschappij zilve ren hoofd Rijselstraat HET WEEKBLAD i' Jules Vonck. Om 3 uren wordt de zitting geopend onder den toeloop van een talrijk publiek. Aan het bureel zetelen de heeren Voorzitter, Schrijver en bestuurleden der maatschappij de Vrijzinnige Volksbond alsook al de afgevaardigden der GemeentenKomen, Gheluvelt, St. Jan, Watou Proven, Zonnebeke, Vlamertinghe, Zuidschoote, Wijtschaete en Vormezeele. De heer voorzitter Criem, opent de zitting en drukt op deze wijze uit Vrienden, ik bedank U uit ter harte in naam van den Vrijzinnige Volksbond. Voor de eerste maal dat er in Yperen een Congres plaats heeft, moet ik met voldoening bekennen dateain de aderen der West- vlaamsche buitenlieden nog goed bloed vloeit, dat in opstand kpmt met de onrechtvaardige wetten ge maakt door dezen die sedert veertien jaren het be stuur van het land in handen hebben, en die sedert hun bestaan niets anders deden dan de boeren en werklieden onderdrukken. De Volksbond is tot stand gekomen het is om trent twee jaren, de demokraten hebben gewild, dat alwie plichten te vervullen heeft ook rechten moet bezitten; ons doel is, het behartigen en ver dedigen der belangen en rechten van den werkenden stand; zijn zedelijken en stoffelijken toestand ver beteren, alsook, vrijzinnige gedachten te versprei den bij middel van drukpers en gezellige bijeen komsten. Zijt gij Liberaal of Klerikaal, zijt gij Socialist, zijt gij Kristen of Vrijdenker, dit is een zaak waar over wij ons niet bekommerenmaar, indien gij Volksgezind zijt, is uwe plaats bij ons, uw plicht is dus uwe rechten te doen zegepralen, want o-nze kenspreuk is. recht voor allen (toejuigingen) Om U een bewijs te geven hoe onrechtvaardig ons gouvernement is geweest tegenover den werk man, zal ik U het algemeen stemrecht voor oogen leggen, hoe veel opstanden zijn er in ons land niet geweest, meer nog, hoeveel bloed is er niet vergoten, geweest om uwe politieke rechten te bekomen, en welke heeft men gemaakt? drie en vier stemmen aan de rijken, één stem aan den armen één stem

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1