Ylaamsche Ster. Ze zitten in 't zweet. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Schrikkelijke ramp te Rijsel. Op Zondag 29n Maart j.l. gaf de Tooneel- maatschappij De Vlaamsche Ster hare vierde en laatste vertooning, bestaande uit de volgende stukken Twee hanen voor een henne, blij spel met zang door Van Peene. Roodkapje, door lievevrouw Coopman. De Violier, door Van Peene. Het eerste stuk, Twee Hanen is een dier zeldzame stukken die op eene wonderbare wijze voor oogen leggen met welke snood heid zekere personen misbruik maken van hun ambt om hunne driften lucht te geven, het is een dier stukken die veel zedelijke les sen bevat voor al wie er van gebruik wil maken. De rollen der twee kwikkels zijn meester lijk vertolkt geweest, door de heeren Creus en Wilde, voor oude rollen zijn zij om zoo te zeggen gepast en niemand zal hun talent in dit vak kunnen betwisten. Nisius de jonge mulder in den persoon van den heer Karei Deweerdt, heeft de toe schouwers wel doen lachen, zooals altijd; daar hij door 't publiek gaarne op 't tooneel gezien werd, 't is genoegzaam dat bij het hoofd op 't tooneel steekt om in de zaal te hooren, ha! hal daar is hij. De heerDosveld die de rol van kluchtigen boerenkinkel gaf heeft insgelijks het publiek weten te behagen en heeft zich meesterlijk uit den slag getrokken, dat hij zoo voort doet hij beloofd voor de toekomst een talent volle speler te worden. Vergeten wij onze ieverige tooneelliste Mej. Zulma Devers niet. De vooruitgang dien zij op het gebied van tooneel gedaan heeft is merkwaardig. Men zou zeggen dat zij al jaren het tooneel betreedt, zoodanig is er zij 't huis. Haar lieflijk gezang, hare houding, gebaren, in een woord, zijn door liet publiek gewaardeerd. Om te eindigen, allen zonder on :erscheid hebben gewedieverd om het stuk zijne waar de bij te zetten en om het publiek eenen aangenamen avondstond te verschaffen. Roodkapje is een voorbeeldig stukje met hedendaagsche lessen, het is gemaakt met het doel het publiek te toonen dat, wat men heden van de hand wijst, men mórgen ge lukkig is te bezitten. Pin onze sterrelingen de heeren E. en K. Deweerdt, E. Bartier en Mej. Z. Devers die de kunst beritten, heb ben aan dit stukje zijne waarde weten te geven, zich meesterlijk van hunne taak gekweten. De herhaalde toejuichingen heb ben het genoegzaam bewezen. Het derde stuk De vioolier spant de kroon. De schrijver heeft het spreekwoord doen bewerkstelligen Wat vrouw wil, God wil het. Zijne karakters heeft hij wonder baar weten te schetsen, om tot zijn doel te geraken,De rollen door de heeren Delmotte Karei en Emiel Deweerdt Dosveld en Mej. Devers, zijn even goed vertolkt geweest. Op het gebied van tooneel moeten zij niet onderdoen voor tooneelspelers van beroep en mogen optreden in de schouwburgen der groote steden. Eere aan hen, eere aan de vlaamsche ster die hare alouden faam nog altijd weet te behouden. Het muziekaal gedeelie onder het bestuur van den heer Tasseel, heeft grootelijks mede geholpen tot het opluisteren van een feest dat het vlaamsche gezind publiek met eenige voldoening komt tij wonen. Dank aan de vlaamsche ster in name van al de vlaamsche minnende personen, van het goed dat zij in Yperen weet te stichten tot de verzedeiijking en het onderwijs van het volk. De klerikalen, die door hunne hatelijke kieswetten de liberale partij overal ke gelden en machteloos maaken, meenden het opkomend socialism maar eenvoudig weg op te happen. Zij vinden zich echter bedro gen en ze beginnen het roode spook deerlijk te vreezen, omdat zij gewaar worden dat het allengskens aanhangers wint in hunne ran gen. Zij weten nu niet van wat hout pijlen maken omdat tegen te gaan, om dien stroom een dam op te werpen en in hun papierkens doen ze hier een oproep aan de liberalen om met hen in hand te gaan ter bestrijding van '[socialism, 'tis wreed, zei pierlala! Ook 't is juist het oogenblik, na al die politieke schandalen, al die schelmerijen en parüjaan- slagen tegen de liberalen gericht, om deze tot samengaan uit te noodigen. Gaat men wel met zijne verwurgers hand in hand. BURGERSTAND van den 27 Maart tot den 3 April 1896. Geboorlen. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 7. Ovei-ïï.j dens. Stekelorum Jacques, 86 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Pelgrim Adèle, Diksmudestraat. Kieken Joseph, 71 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Messiaen Sophie, Meene- straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id 0. N. B. Maandag 6 April, het bureel van den Burgerstand alleen zal open zijn van 9 tot 10 ure 's morgends, voor de opgaven van geboorten en sterfgevallen. Het verslag der laatste zitting van den ge meenteraad kan door plaatsgebrek niet op genomen worden. Het vormt eene bijzon dere uitgave van vier volledige bladzijden getrokken op 2000 exemplaren welke de le zers van Het Weekblad kunnen beko men tot Poperinghe bij al de gazetverkoo- pers en tot Yper in het bureel van het Weekblad aan den prijs van 10 cent. te beginnen van Zondag af 5" April. Een ander artikel die ons te laat is toege komen wordt verschoven tot de naaste week. van den 27 tot den 2 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 5. Sterfgevallen. Biiliau Nathalie, 58 jaar, landbouwster, echtgenoole van Franciscus Lebbe, Wijk B. Verbeke Clemence, 54 jaar, ongehuwd rentenierster, Bruggestraat. Hillewaere Amelie, 73 jaar, winkelierster, echtgenoote van Benoit Kiecken, O. L. V. Kruisstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk l. Vrouwelijk 0. Eene kerk en een gasthuis afge brand.— Redding der zieken.— Tal rijke dooden en gekwetsten. In den nacht van Zaterdag en Zondag werd de kerk van St-Salvator en het Salvator's gasthuis, aan deze palend, door een brand te Rijsel vernield. Het vuur ontstond om 2 uur in den toren. De brand werd weldra door de pompiers aan gevallen. Op een gegeven oogenllik, toen de toren in volle vlam stond, deed zich een ijse- lijk gekraak hooren; de klokken storten neder van eene hoogte van tien meters. Het gasthuis vatte op dit oogenblik vuur. Men begon met de zieken te redden en de pompiers trachtten nu het gebouw te vrij waren. Welhaast bleven er van de kerk nog slechts puinen over, terwijl de linkervleugel van het gasthuis reeds in assche lag. De 200 zieken werden overgebracht in de naburige scholen. De redding. Tijdens de redding in het gasthuis gebeur den de droevigste tooneelen. Zieken en ge kwetsten deden allerlei pogingen om aan het vuur te ontsnappen. De zieken, die maar een weinig waren ongesteld, redden zich, half gekleed, in de naburige huizen. De zieken werden grootendeels gered door de pompiers alsook de soldaten van het 43° linie en het !6e jagers. Na de eerste oogenblikken van schrik, werden de lijders, aangedaan door besmet tende ziekten overgebracht in ambulantierij- tuigen naar het gasthuis Saint-Eugène. De pompiers deden wonderen van dapper heid.' De vernielde kerk is een gebouw in de 14e eeuw en zij brandde reeds gedeeltelijk afin 1792, bij de beleegering van Rijsel. De brand van het gasthuis. Zondagnamiddag om 3 ure woedde de brand nog voort in het St.-Salvatorgasthuis wiens linkervleugel reeds gansch was ver nield. Het vuur nam toen eene onrustwekkende uitbreiding. Intusschentijd trachtte men bedden, lin nengoed en de medicamenten te redden. Het gerucht was in omlocp dat drie zieken, aangedaan door typhus, bezweken in de plaats waar men ze, na de redding bracht. In de kerk werden talrijke voorwerpen van overgroote waarde vernield, waaronder eene schilderij van een der beroemste oude vlaamsche meesters. Het is nog niet moge lijk liet beloop van het verlies te schatten. Slechts door een buitengewoon toeval vatten de huizen palend aan de kerk geen vuur. De dooden en gekwetsten. Zondag, om vijf ure in den namiddag was de brand van het gasthuis teenemaal be- meesterd, dank aan de krachtdadige wer king der pompiers en soldaten. aan dezen die van 's morgens tot 's avonds zwoegt, aan dezen voor wien het leven een eeuwige oorlog is voor de samenleving; vier stemmen aan dezen die alle geluk geniet op deze aarde, die door de macht van het geld den boer, werkman en kleinen burger onder de voet houdtdie door zijn vier stemmen u nog meer en meer wil dwingen maar neen, al is het dat gij maar een stem hebt omdat gij arm zijt, gij zijt de macht; gij zult indien gij elkan der verstaat die dwingelanden verpletteren niet te. genstaande hunne drie en vier stemmen, (lang. toej Wij willen het Algemeen stemrecht aan 21 jaren, wanneer men plichten heeft moet men rechten hebben, (toej.) In ons programma hebben wij de evenredige vertegenwoordiging; dit is een punt dat wij hoogst noodig hebben, want wij willen dat in elke ge meente de werkman vertegenwoordigd zij. In de kamers wat ziet men nu tegenwoordig en wat heeft men altijd gezien: mannen die de landbouwers kwestie bespreken ener niets van kennen, buitenlie den die hier tegenwoordig zijt, daarin hunne plaats moet gij zetelen, elkeen zijn steil. Gij beter dan zij zoudt de landbouwerskwestie bespreken en wetten maken die rechtvaardig zijn zouden, en die de land bouw niet zouden doen kwijnen gelijk men heden daags ziet; en hoe kunt gij hunne plaats in nemen? door de evenredige vertegenwoordigging Wat heeft men gezien in vele gemeenten, een ver schil van 20 stemmen en een partij die meester is van een bestuur, hewel neen dit is onrechtvaardig, ik zal u een voorbeeld aanhalen die zou kunnen plaatshebben. In een gemeente heeft eene partij twee honderd stemmen behaald, een ander partij heeft het groot ongeluk, maar honderd negen en negentig stemmen te behalen en wat gebeurd, die eerste partij, met een stem meerderheid maak meester van het bestuur. Hewel Vrienden, dat is onrechtvaardig en moet veranderen, het ware een Controle indien elke partij vertegenwoordigd ware en het bestuur zou zoo gemakkelijk den werkman boer en kleine burger onrechtvaaidige wetten op leggen, (lang. toej.) Een punt van ons programma waarop ik uwe aandacht roep, het is de gelijkheid van den mili tairen dienstplicht voor alle burgars van den Staat, afschaffing der loting en plaatsvervanging met in richting van den kortst mogelijken diensttijd. Wat ziet men tegenwoordig, den boer, werk man en kleine burger soldaat spelen omdat zij het ongeluk hebben een slecht nummer te trekken, hoeveel tranen zijn er jaarlijks niet gestort, wan neer de zoon het ouderlijk dak verlaat, de zoon die aan den ouderdom gekomen is wat geld te win nen voor vader en moeder, en die door het ver- malendijd nummer verre van dezen die hij bemind soldaat moet gaan spelen onder den dwang van vet betaalde mannen. Maar de rijke die brast, drinkt en geld verspeelt, die moet geen soldaat zijn hij heeft geld, en met twee duizend franken is hij er van af. Vrienden, wij Volksvrienden, wij wil len dat elkeen soldaat zij, zoowel de rijke als de arme, maar voor den kortsten tijd mogelijk; want nu tegenwoordig wat ziet men, als wanneer men 6 maanden soldaat is, zie men dikwijls dat die jonge soldaten, bij kapitein of luitenant als oppasser den keukenmeid spelen. (Algemeen gelach en toej.) De klerikalen zeggen altijd dat zij tegen den mi litairen dienstplicht zijn, dat zij niemand dwingen soldaat te zijn, maar sedert veertien jaren dat zij aan het bewind zijn, wat heeft men gezien, millioe- nen wegwerpen om forten te bouwen, niettegen staande de groote ellende die er in België bestaat. Ik protesteer dus uit al mijne krachten tegen al die wettenen druk den wensch uit iedereen soldaat te zien voor zoo korten tijd mogelijk, want mijne leuze is en blijft rechten nevens plichten. Het lager onderwijs kosteloos en verplichtend, is een wet die van groot belang is, want, hoewel kinders die hooge verstanden bezitten ziet men niet de studiën staken, omdat de ouders onbemiddeld zijn en het geld niet bezitten om het onderwijs van hunne kinders te betalen. "Wij vragen het hooger onderwijs kosteloos gesteld voor deze die aanleg geven tot bijzondere bekwaamheid. Wij willen dat zoowel de katholieke als de liberalen verplicht zijn hun te doen onderwijzen, den armen zoowel ais de rijken moet geleerdheid bezitten, want het onder wijs is alles, zonder onderwijs maakt men zich slaaf en een ongeleerd mensch is tot de ondeugd geleid, (lange toej). Vrienden velen onder U weten misschien niet wat men wil beduiden met minimum van dagloon, ik zal u op eene korte wijze uitleggen, wat wij op die wijze willen. Het minimum van dagloon voor alle werken door Staat en provincie of gemeente is de manier van betalen, wanneer er een onderne ming gedaan istegenwoordig schrijft de onder nemer voor lageren prijs in dan de bestuurders van het werk geprezen hebben; maar hij speculeert op het werkloon en betaalt den werkman die onder zijn gezag is, op schandige wijze, hij doet den werkman werken voor lagen prijs. Dit is een punt dat door den staat moet voerzien zijn, er moet ge schreven zijn in den (Cahier des Charges) of last Collier; dat elke werkman eene som moet winnen volgens goeddunken van de werkvereeniging of werkersraad, daaruit zal spruiten dat elke onder nemer verplicht zal zijn hooger aan te nemen. De werkman zal meer winnen en de kas van den staat, gemeente of provintie die rijk genoeg is zal den ondernemer meer betalen en zal er niet door lijden, (bravo). De landbouwerskwestie die zoo belangrijk is moet bestuurd zijn op meesterlijke wijze, want nu meer dan ooit dat de landbouw verkwijnt door het slecht bestuur, wenschcn wij, Volksvrienden dat bet bestuur of iandbouweomicen samengesteld uit L3 eigenaars, 1/3 pachters en 1/3 landbouwwerk- iiedun, door algemeen stemrecht wordt gestemd, want gelijk ik vroeger zegde kan een advokaat moeilijk die zake besturen, mits hij er geen kennis van heeft, beter dan al die heeren die in de kamers zetelen, kunt gij landbouwers die zake, de land- bouwerszake regelen, (toej.) De gelijkheid van twee talen is een punt die wij ook willen invoeren in de administratie dit bestaat reeds en men heeft gevoeld dat het noodig was dit in te voeren, ik wil dus over die kwestie niet lan ger spreken. Ziedaar vrienden de bijzonderste punten van ons programma, ik heb het noodig geacht dit op korte wijze uit te leggen, gij moogt zijn van welk gedacht ook: op politiek gebied, alle beginsels zijn moei lijk. Laat ons beginnen met ons goed te vormen,dat eiken afgevaardigde hier tegenwoordig aan zijne vrienden onze programma uitlegd, en hun aan- spoord tegenwoordig te zijn in onze vergaderingen. Wij zullen strijden om al die punten van ons pro gramma te bekomen. Wij werken niet voor eene partij wij werken voor de Volkszaak wij werken voor het belang van eenieder, voor het recht voor allen, (lange en dond. toej.) De afgevaardigden van Komen. Vrienden ik heb op de bres gestaan voor de gemeentekiezingen, en heb niettegenstaande al den dwang die mijne te genstrevers aan den dag gelegd hebben, drij hon derd en vier en tachtig stemmen bekomen: ik tel dus vele vrienden tot Komen, en ik beloof voor het welzijn der volkszaak te werken met den Volks bond. (lang handgeklap). De afgevaardigden van St. Jan. Vrienden ik ook heb het gewaagd mij voor te stellen in mijne ge meente, en heb toch als werkman, als kleine com pagnon redelijk vele stemmen bekomen, ik heb dus ook vrienden in de gemeente en zal trachten hun te doen verstaan dat hunne plaats bij u is. (toej.) De keer Vermeulen Polidoor. Vrienden het gedacht van den Volksbond, is zich te richten tot de menigte, wij richten ons tot den werkman, boer en kleinen burger om hun te doen gevoelen, nu dat zij het stemrecht bekomen hebben, dat zij moe ten werken voor nieuwe hervormingen; om hun te doen gevoelen dat niettegenstaande dat zij dit recht bekomen hebben, zij moeten voorzichtig zijn want de tijd is zoo slecht de vervolgingon zoo groot, men is omringd van mannen die er op uit zijn den werkman te broodrooven. Laat ons voorzichtig handelen, de strijd om het leven is groot, men is omringd van die mannen die het bestuur van het land in handen hebben van mannen die uitgezonden en betaald zijn om U te bespieden, in de kleine gemeenten bijzonderlijk zijn de vervoisingen groot, daarom bid ik voor het welzijn van U allen voorzichtig te handelen. Ons doel is bonden te stichten op de gemeenten, die ons op de hoogte zullen houden en met ons zullen onderhandelen, zoodoende zal men tot een goed punt komen. Wij hebben jonge sprekers in onze maatschappij die zich oefenen op politiek en welsprekend ge bied, indien gij sprekers wilt hebben, recht U tot ons wij zijn bereid U te helpen. Hij hebben gewerkt voor het algemeen stem recht dat gij gedeeltelijk bekomen hebt, wij moe ten ook werken voor het Senaat daar moeten ook werklieden zetelen. Er is veel te doen, laat ons dus voor het oogenblik werken voor de toekomst, dat al deze die onze gedachten deelen met ons wer ken en zich aan onze gedachten verkleven. (Langd. toej.) De heer Griffon Arthur vraagt voor men mee tingen houdt in de gemeenten, eerst en vooral ken nis make met de buitelieden. die nog door dwang naar onze meetingen niet zouden komen, wij kun nen de buitenlieden gaan vinden in de herbergen en met hun in onderhandelingen komen. (Goed keuring). De heer Bodaert vraagt of er geen der afgevaar digden geen voorstellen te doen hebben. De heer Vermeulen Rector. Ik zou vragen dat men in 't korte eene bijeenkomst zou hebben met al wie wil komen van de gemeenten. De heer Voorzitter Criem vindt het goed maar een aan elke gemeente te vragen. De Schrijver Tremery ondersteunt het voorstel van den heer Vermeulen en voegt er bij, dat er vele buitenlieden zijn die op de hoogte niet zijn van de politiek, wanneer de afgevaardigden Vrien den zullen mede hebben, kan men ze hier beter op de hoogte houden van den poiitieken toestand van het land. Want het verknopt verslag der Kamers die men vroeger kon lezen en weten welke wetten er in de Kamers gestemd waren, dit verslag heeft men noodig gevonden op te slaan omdat den arme boer, werkman en kleine burger de geldmiddelen niet bezittende het verslag niet kan aankoopen. Ik hond er dus aan dat men zooveel mogelijk de vrienden van de afgevaardigden der gemeenten zou aansporen naar onze bijeenkomsten aanwezig te zijn. (Aangenomen). De heer Voorzitter Criem vraagt dat men in korte een bijeenkomst zou hebban. Men besluit ver der een vergadering te houden den 12 April 1896. De zitting wordt gesloten om I 1/4 uren.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2