m IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. LIBERALE ASSOCIATIE VADER EN SCHOONZOON Elfcle jaar. Zaterdag 18" April 1896. Schijnheiligen. Budget van 1897. Kiezing te Mechelen Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 frper 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden 'eens "gratis ingelijfd. De artnoncen voor België, ter- uitzoifttering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. van het ARRONDISSEMENT YPER. In zij tie vergade ring van Zaterdag* Maart 1.1. komt liet Comiteit der li berale Associatie van het arrondisse ment Yperen, te be slissen den strifd aan te gaan in de aan staande wetgevende kiezingen. Eene nieuwe ver gadering zal plaats bebben den A.pril aanstaande, om de kandidaten aan te duiden. We lezen in eene katholieke gazet dat de geestelijken volksbedriegers zijn, uitbuiters en meeslermakers of dwingelandenleeraars goed om deugden aan te preeken, die ze zelf niet oefenen of bezitten, om leeringen voor te dragen, waaraan ze zelf niet gelooven Het doet waarlijk goed aan 't hart eens bij toeval de waarheid te ont moeten in een goedgewijd blad. 't Ware moeilijk inderdaad een meer gelijkend poetret van de geeste lijkheid te maken maar hoe ver stompt de verkwezelde lezers ook wezen mogen, moet het toch gevaar lijk zijn hun zulke treurige waarhe den onder de neus te steken. Een verhaal uit Bluchers tijd. Met uw verlof, genadige heer, viel Kasper hem ernstig in de rede, zoo ver zijn wij nog nietde geneesheeren houden den toestand nog voor zeer bedenkelijk. Het stuk ijzer was zoo diep in het vleesch door gedrongen, dat het wel een wonder is, dat het er nog is uitgehaald en nu ligt hij zoo stil, alsof hij reeds dood is, slechts somwijlen krimpt hij echter ineen en roept fluisterend zekeren naam, en dan glimlacht hij alsof hij een antwoord had gehoord. Hemelsche Vader wat zou dat een ver driet t'huis geven, als dat jonge frissche bloed eens hier onder de groene zoden zou moeten blijven Zoo besloot Kasper, terwijl hij onwillekeurig een diepen zucht loosde, zijn treurig verbaal, dat ook de ongerust heid van den overste had opgewekt. En voor mij heeft hij die doodelijke wond gekregen, zegde hij bewogen. Gneise- nau heeft 't met eigen oogen gezien. Toen mijn peerd onder mij werd neèrschoten en door het opspringen van het dier mijne aan- Ze moesten eens beginnen na denken Dan zouden ze alras overtuigd zijn dat de geestelijkheid tot heden toe hen onbeschaamd heeft bedrogen en uitgebuit Ze heeft den hemel beloofd, dien zij niet leveren kan, en geld geslagen met koopwaren zonder waarde. Onze goede moeder de heilige kerk wees steeds met de rechterhand naar den hemel, maar scharrelde met de linkerhand de lieve duiten binnen. Het volk verging van armoede en gebrek, maar 's Heeren dienaars leefden in weelde en overvloed Nevens de armste hutten der arbei ders, verrezen prachtige tempels, heerlijke kloosters en weelderige pastorijen, En nog had de geestelijkheid niet genoeg. Ze wilde baas spelen, ze wilde meester zijn, ze werd dwingeland Hare knechten gaf zij de teugels van Staat, Provincie en Gemeente in handen; zij en zij alleen wilde heer- schen over scholen en armbesturen alles moest buigen voor hare luimen en hunne grillen Wee den roekelooze, die opstaat tegen haar Ze zal hem vervolgen, vernederen, vernietigen, verpletteren, verguizen! Stoffelijk en zedelijk zal zij hem martelen en verdelgen En intusschen geeft zij blijken van ongodsdienstigheid, ondeugd en zede loosheid De dagbladen zijn daar om te be wijzen dat er verrotting heerscht in de geestelijke orden. dacht een oogenblik van den vijand werd afgetrokken, werd er een doodelijken sabel houw naar mijn hoofd gericht, die mij, zon der Waldenburg's heldhaftige tusschenkomst zeker zou getroffen hebben I Nu, en wat had ik dan moeten begin nen I riep Kasper; ik zou mij midden onder de vijanden hebben gestort; want alleen naar huis terug te keeren, dat zou ik nooit hebben gedaan. Hoe zou ik de lieve genadi ge freule dan onder de oogen hebben durven komen, terwijl zij mij zou gevraagd hebben: Kasper, hebt ge uw woord gehouden, zijt ge uw woord getrouw, zijt ge niet van va ders zijde geweken en brengt ge hem mij nu weer gezond terug? en ik dan zou moeten antwoordenHij ligt bij Planchenois, daar drong zich iemand tusschen ons in, en Nu wees gerust, trouwe makker! het stond niet in uwe macht, in het bonte strijdgewoel steeds aan mijne zijde te blijven! hernam de overste. Het zou uwe schuld niet zijn geweest, Kasper, want gij zei ven moest u dapper genoeg verdedigen Maar ik had het mij zeiven nooit kun nen vergeven, zegde Kasper, en daarom be schouw ik den redder van mijnheer ook als den mijnen Ja, God weet het hoe geerne Diefstal, eerroof, zedebederf, moord, zijn de pekelzonden van vrouwen en mannen, die ons langs het pad der deugd ten hemel moeten leiden. Schijnheiligen, de ziener heeft wel voorzeid toen hij sprak Dat volk komt tot mij met den mond en eert mij met de lippen maar het hart is verre van mij Het algemeen budget voor 1897 komt ne- dergelegd te worden. Het beloopt tot 368. millieen voor de ontvangsten, 367 millioen voor de uitgaven wij hebben wat weg afge legd, sedert 20 jaar. In 1877 volgens de cijfers dat wij in handen hebben, de ontvangsten beliepen maar tot 252 millioen de uitgaven tot 249 millioen. Dus verhooging in 20 jaar zoowel in ontvangsten als in uitgaven 46 p. c. Op deze wijze zal het budget in 1913 tot een half milliard komen. In 1877, waren er in Belgie 5,400,000 inwoners, in 1897 er zullen er 6,400,000. De ontvangsten en uitgaven, die waren twintig jaar geledenvan 46 fr. per inwoner zijn nu heden van 58 frank. De Belg is een goed belastbaar materie. ik mijn nutteloos leven zou geven, als ik daardoor zijn jong leven redde 1 Zeker, zener ben ik hem dank ver schuldigd I zegde de overste als tot zich zei ven; ik zal 't hem vergelden, zooveel in mijn macht staat, hij is arm, ik zal hem rijk ma ken, voor mijn kind blijft er nog altijd ge noeg over en.... En, met allen eerbied gesproken, viel Kasper met gloeiend gelaat zijn meester in derede, eerst moet de arme jongen gezond woraen, wat nog ver in 't verschiet ligt, en denkt mijnheer de overste hem soms met geld en goed te beloonendan zou mijnheer de overste zich erg vergissen, daarvoor heeft hij zijn leven nietgewaagd Wat meent ge daarmeê, waarom heeft hij mij dan gered? Om den vader van zijoe beminde't le ven te sparen, en nu is 't er uit, en met uw verlof mijnheer de overste weet even goed als ik, dat die twee elkander van harte mo gen lijden, en dat de lieve, genadige freule er onder zou bezwijken, als mijnheer haar vader haar dwingen zou volstrekt een an der te nemen. Dank het uwe veeljarige trouwe diens ten, dat ik u tot nu toe bedaard heb laten Zondag ten 11 ure 's nachts, kondigden men reeds den liberalen triomf aan. 320 stemmen meerderheid voor onze liberale vrienden 1 Hiphiphoera Op het 15® bureel wilde een ouderling uit het gesticht Olivie- ten stemmen voor de lijst n. 1. Tegen wil en dank stemde een klerikaal in zijne plaats voor de lijst n. 2. In hetCafé des Arts was het gedrang uitermate groot; men kon er noch iri noch uit. De deuren en vensters van dit lokaal waren letterlijk overplakt met afïïchen. Valsche kiezers Een valsche kiezer is op het 22e bureel komen stemmen onder den naam van Ver- cammen. Klerikale voorvechters vergezelden hem. Klerikaal bedrog Tot welke bedriegelij ke middelen dekleri- kalen hunne toevlucht namen is ongehoord. Vele kiezers ontvingen gemerkte kiesbul- letijns. In het 14e bureel, stond een politieagent te roepen «Ik zorg voor mijne weldoeners.» Pier Lambert, de boerenjongen van Perck, heeft gestemd in het 8® bureel. Hij was vergezeld van zijnen luitenant Mangelschots. Iets voor M. Sehollaert De onderwijzers mogen zich met geene politiek bemoeien, gebiedt M. Sehollaert in eenen omzendbrief. Welnu, in het 13e bureel heeft men een bende klerikale normalisten, van 18 tot 20 jaar moeten zetten. Een liberaal paard In den Ham heeft men eenen verhuiswa gen die als klerikale kiesreclaam rondreed, uitgespannen en het paart in helderblauw geschilderd. Of er gelachen werd De burgerwacht werd opgeroepen tegen 5 ure. Zij stond on der de bevelen, zegt men van den komman- dant die te Boom instrumenteerde. De politie werd aangevoerd door Jules Or- tegat, wijnmarchand, den gebuisde in den laatste provinciekeus. Wraakroepend Zekere Vandenboord, van Santvliet, werkzaam in de Russennatie te Antwerpen, heeft in de tegenwoordigheid van vier getui gen verklaard dat hij uit Antwerpen werd gezonden om oproer te maken. Hij zegde van deel te maken aan de Katholieken Bekwaam- heidkiezersbond en van de meeting Volks kring 5® Wijk te Antwerpen. Men beloofde hem 8 fr. de belooning, wel ke hij des avonds moest gaan ontvangen in den Werkmanskring te Mechelen. Vandenboord werd gekwetst aan den neus uitspreken, barste de overste los met van toorn gloeiend gelaat. Wilt gij uw meester de wet stellen? Wat praat gij van dingen die u.... Die mij niet aangaan? vulde Kasper met de grootse kalmte aan. Maar het helpt niet, ik moet spreken, ik moet mijn hart eens lucht geven, al jaagt de genadige heer overste mij ook op staanden voet weg, en dat zou nog niet gaan, ik zou toch wederom moeten komen, want ik heb de lieve freule beloofd altijd bij mijnheer baar vader te blijven, en wat ik nog zeggen wilde is alleen dat: als ik mijnheer deoverste von Hohnegg was, en ik wist dat mijn eenig kind hare oogen roodschreit om zulk eenen braven jongen, en dat dien braven jongman op zijne beurt ook hartelijk liefbeefr, hetgeen iede reen hooren kan nu hij in ijlende koorts ligt, terwijl hij onophoudelijk van haar droomt, en daarbij nog kwam dat dien armen jongen voor mij lijdt en voor mij zijn bloed vergoten heeft, dan zou ik zeggen: Gij zijt weerdig mijn zoon te zijn, en gij zult mijn kind heb ben als wij gezond huiswaarts keeren, en daarmeê afgedaan Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (8® Vervolg.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1