STADNIEUWS. Eene veroordeeling. Rechterlijke Kroniek. Vrijzinnigen Volksbond. Burgerstand der Stad Poperinghe. Roubaix. en heeft een uur in den amigo gezeten. Eerste uitslagen Te rekenen van 7 ure komen de uitslagen van de verschillende bureelen toa in het lo kaal der liberale Associatie. Aan het bureel, zeteld M Magnette, die in de Kamer het gouvernement interpelleerde over de wraakroepende verbreking der kie zing van 17 November 1.1. De liberalen zijn vol moet en rekenen op eene schitterende overwinning. Liberale triomf De laatste uitslagen zijn thans gekend. Zij geven aan de liberale lijst serie voor 8 jaren, eene meerderheid van 320 stem men. Onbeschrijfelijke geestdrift Het afkondigen van dezen schitterende uit slag doet een onbeschrijfelijke geestdrift ont staan. Ovatie aan M. Denis, toekomstigen burgemeester Op dit oogenblik verschijnt M. Denis, oud schepenen van Mechelen en toekomende bur gemeester, in de zaal. Hij is het voorwerp van eene ovatie waar men zich geen denkbeeld kan van vormen. Verlichting Na de bekendmaking van deze twee zege praal onzer Mechelsche vrienden, werd de gevel van het lokaal de Liberale Associatie schitterend verlicht. Reeks voor 4 jaren Ten 11 ure, was de uitslag voor de reeks van 4 jaren nog niet gansch gekend. De stemopnemingen werden opgeschorst tot den volgenden dag. De liberale meerderheid voor deze lijst zal nog een 30 tal stemmen meer beloopen dan voor de reeks van 8 jaren. Er wordt in de stad gezongen dat 't klet- terd. Nergens wanorde! De gendarmen van Suz zijn er zooveel noo- dig als 't vijfde rad aan den wagen. Waarom Ja waarom?... Waarom die uitgelatene vreugde? Waarom die kalmte na den hevig- sten strijd welken men ooit heeft gezien? Omdat recht heefc gezegenpraaldomdat onrecht werd gewroken omdat het libera le Mechelen is verlost van het klerikaal juk en van den gehaten Suz Broers. De stem van bet volk Overal hoorde men den ganschen nacht zingen Wie heeft van me leven zoo ne' zure smoel gezien Als die van Suz Pompier, (bis), of nog Monseigneur, lioe vindt ge dat Al die bnizen, al die buizen, Monseigneur, hoe vindt ge dat Al die buizen, aan uw gat.' Vertrek van M. Magnette De knappe afgevaardigde van Luik begaf zich ten 10 ure naar de statie om ten 10.40 naar Brussel te vertrekken. Eene zeer talrijke kolom manifestanten deed hem uitgeleide. Voor de woning van Suz Pompier werd er gefloten, dat hooren en ziener van vergingen. Minister De Bruyn heett dit gefluit gehoord in Brussel, beweerd men. Vóór de huizen van Mevr. Verhaeghen, weduwe van den gewezen liberalen burge meester en voor degene van M. Denis, den toekomende Burgemeester stegen er oorver- doovende hoera's op. Burgerwacht ontbonden De burgerwacht werd rond 11 ure, ontbon den. De geklopte jappers kropen in hun schelp en dachten na over hunne tweede klopping. Suz moest zeer goed weten dat hij en zijne kliek vijandig waren aan de meerderheid der bevolking anders zou hij geene dagorde aan de burgerwacht voorgeschreven hebben, als volgt Dagorde Elk officier, korporaal of wacht die tij dens de diensturen zal aangetroffen worden in de straat, zal uitgenoodigd worden zich naar het policiebureel te begeven om er zijne wapens neer te leggen en proces verbaal te gen hem te hooren opmaken. Suz moet bij gevolg maar zeer weinig be trouwen hebben... zelfs in de burgerwacht. De Zondag avond is, zooals alles deed voorzien, heel rustig af- geloopen. Tot 12 ure toe was er oneindig veel volk te been, en in al de liberale drank huizen heerschte de grootste beweging en de grootste geestdrift. De uitslag, voor wat de reeks van 8 jaar betreft, was het voor werp aller besprekingen. Ieders overtuiging was, dat de klerikalen, door omkooperij, dwang en drukking, ons 200 a 300 stemmen hadden ontstolen. En zoo is het ook. Wij hebben bier feiten zien plegen, zoo schandalig, dat er alles wat te Aalst ge beurde, en door pastoor Daens in de Kamers zoo meesterlijk werd geschandvlekt, maar klein bier tegen is. Wij hebben hier kiesbrie- ven zien opkoopen, soupers zien geven, kleedsel, eetwaren enz. zien belooven enz. Maar 't schandaligst van al was de druk king, die uitoefend werd in 't oud-mannen huis, waar de oudjes per rijtuig door kleri kale kiesmakelaars werden weggehaald, en als kiesvee naar de stembureelen werd gebracht. En ondanks dit alles, ondanks de geldkof- fers der bisdommen, die wagewijd openston den, en waaruit met honderd duizenden werd geput, zegepralen onze vrienden nog in dezen kiezing niet meer geleverd werd tusschen recht en onrecht, tusschen politieke eerlijk heid en politieke oneerlijkheid Maandag morgend Van af 8 ure reeds, is er veel volk in de straten. Rond 9 ure, in het Café des Arts zoo vol volk, dat men tenauwernood binnen geraakt. Ieder is niewsgierig om den uitslag te we ten voor de le serie, die meer dan waar schijnlijk nog voordeeliger voor onze vrien den zal zijn. Op de straat is veel beweging en geestdrift. Honderden li berale vrienden dragen de blauwe bloem aan het knopsgat. Ook talrijke vrouwen die er verheugd en fier uitzien, omdat zij ook het hunne bijgedragen hebben om den liberalen triomf te verzekeren. Welk verschil Rond den middag werd Sus Broers, met den kop tusschpn de schouders, tusschen drie politieagenten naar huis gebracht. Niemand groette. Het volk bleef gansch onverschillig. Aan de Fonteinbrug kwam M. Van de Walle in tegenovergestelde richting, en nau welijks opgemerkt, was het er een ovatie, dat hooren en zien verging. En Sus, de gehate, trok voort, tusschen de politie, en kon eens te meer de overtuiging opdoen, dat zijn rijk uit is, en er van onder te trekken het best is, dat er hem nog te doen valt. Ontelbare telegrammen Van dank en gelukwenschen, komen naar de L. A. toe, uit verschillige steden van het land. Achtereenvolgens worden er aangeplakt van de associatie van Lier, Antwerpen, Ron- se, St-Joost-ten-Oode, Meenen, Aalst enz. van bij zonderen zooals MM. Delvaux, Ant werpen; Schoolmeesters, Maeseyck: Berg mans, Lier; Frick, St.-Joost-ten-Oodeook M. B-rauwer, toonkundige, zond er eene na mens den groep van Brusselsche artisten; de volgende kwam toe uit Ronse en werd bij de lezing dapper toegejuicht: de overwin naars van De Malander, groeten de over winnaars van Gcossens en Sus Broers»; uit Antwerpen werd de volgende gezonden: De antwerpsche Geuzen der 8e wijk, vereenigd bij Sus Andriessens, drinken pot ten gerstenbier op de groote zegepraal der Mechelsehe broeders, weldra komen zij met ontplooid vaandel de zegepraal vieren. Uitbundige geestdrift. Groote geestdrift heerscht de gansche stad door, overal in al de straten, is er veel volk en ieder draagt de blauwe korenbloem aan het knopsgat. Ik geloof dat al de katholieken voor maan dag Mechelen verlaten hebben. De burgerwacht is opgeroepen tegen 6 uren, het is meer dan waarschijnlije dat zij oogenblikkelijk terug zullen uiteengaan. De volledige uitslag Rond één uur werd op het hoofdbureel, in de Koeistraat, bet volledig resultaat uitga-- sproken. Ziehier die uitslag RIP. De ziel van Suz Broers rust is vrede. Sus Pompier bekwam het minste getal klerikale stemmen. En de liberalen bekomen 80 stemmen meer dan bij de verledene kiezing, boven de vol strekte meerderheid. Het rijk der 150 gendarmen is amen en uitl Mechelen herleefd, Suz Broers is ad patres of anders gezegd dood en begraven. De rechtbank van ln aanleg onzer stad heeft Woensdag 11. in beroep uitspraak ge daan in het proces door de katholieke kan didaten tegen het blad den Strijd ingespan- nen. Men herinnert zich nog dat de Strijd de katholieken had uitgegeven voor stemom- koopers. De Strijd is veroordeeld geweest tot 200 fr. schade en intresten weike moeten dienen om de veroordeeling in gazetten kenbaar te maken en tot de kosten der twee zit.ingen. Dit deelt ons het Journal d' Ypres mede. Moeten wij daaruit besluiten dat de Strijd gelasterd heeft? Geenszins. Doch hij heeft ongelijk gehad de katholieken te beschuldigen van omkoo- ping, want iedereen weet dat zij onbe kwaam zijn het minste bedrog, de minste omkooping te plegen. Hier en overal waar zij gezegepraald heb ben is het slechts aan hunne krachtdadig heid, aan hunne goede inrichting, aan hun uitmuntend programma, aan hunne volks liefde en aan hun wijs bestuur te danken. Zeuren,bedriegen,omkoopen, oh! daaraan valt niet te denken nooit zouden zij het ge durfd of gewild hebben, want zij zijn katho liek en zulke handelwijze strookt met hunne godsdienstige gevoelens. Zie, dit herinnert ons de geschiedenis van Galilëus Galilëus, een groot geleerde, een genius beweerde en hield voor de rechtbank staan dat de zon onbeweeglijk was en dat het de aarde, de maan en de andere planeeten wa ren die om de zon draaiden. Maar de rechtbank wilde hem niet geloo- ven, hij werd beschuldigd van ketterij en als ketter veroordeeld. Een dichter heeft deze gelegenheid waar genomen om het volgende koppelvers te schrijven: En zoo ook met den Strijd Onze lezers zullen zich noch wel herinne ren van de bende stokslagers, die tijdens de laatste gemeentekiezingen zulk een gewoel bijbrachten en verschillige gevechten ver oorzaakten. Deze zaken werden door de rechtbank van Yperen beoordeeld den 4 Februari 11. De voornaamste zaak was deze waarin M. Jules Baus, Victor Allaer, Arthur Lo- wyck, alle drij verdacht slagen toegebracht te hebben aan Alf. Oaestecker, die eenige dagen bedlederig bleef en genoodzaakt gedu rende eenige weken zijn werk te staken, ook was A. Luyten verdacht slagen toegebracht te hebben aan Charles Wolters. De 3 eerste verdachten waren door Mtei' Be- gerem verdedigd de laatste door Mter Nolf. De rechtbank veroordeelde sicïMï* Jules Basis aan lOO ir. boete of 1 maand JjjO'Vaiïgj de tweede werd vrijge sproken; Arthur Louwyck kreeg 50 fr. boe te of 8 dagen gevang. Daarenboven voor de 3 eerstee 50 fr. voor schadeloosstelling. De zaak werd naar Oent verzonden, Vrij. dag morgend heeft het hof van beroep het vonnis bekrachtigd zooals in Yperen uit gesproken werd. Proficiat M. Jules Baus 1 en Cie 't Verslag der vergadering van zondag 11. ons te laat toegezonden kan maar binnen 8 dagen overgenomen worden. De Redactie. BURGERSTAND van den 10 tot den 17 April 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 4. Hnwelij ken Beun Charles, klakkenmaker en Burg- grave Félicie, dagloonster. Heughfabaert Henri, drukkersgezel, en Hoet Louise, zonder beroep. Dondeyne Joseph, kleermaker en Vande- castelle Marie, zonder beroep. Lefebvre Alphonse, landbouwer en Ges- quière Hélène, zonder beroep. Legein René, handelsreiziger, en Lander- wyn Elodie, naaister. Vanhauwe Oamille, dienstknecht en Titeca Emilie, naaister. Overlij dens. Rabau Louis, 69 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Gisquiere Emélie, Vleesch- houwerstaat. Pauwels Emelie, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Fache Pierre, Rijselstraat. Talon Henri, 62 jaren, daglooner, wedu wenaar van Slosse Emerence, Meenestraat. Debusschere Sophie, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Désiré Poot, Gevange nisstraat. Hubail' Henri, 55 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Dewitte Florence, Oude Houtmarktstraat. de Dave Philippe, 65 jaren, ontvanger der contributiën, weduwenaar van Ooms Sophie, Rijselstraat. Meuwelaere Pierre, 83 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 0. van den 9 tot den 16n dezer maand. G E B OOR T E N. Mannelijk 1. Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Arthur Blanckaart, schoenmaker en Ro- mauie Debruyne dienstmeid beide wonende te Poperinghe. Aime Thange glaswerker 't Yperen en Maria Demot, kleermakster te Poperinghe. Franciscus Vankemmel, fac teur en Adele Verhaeghe, herbergierster, beide te Poperinghe. Charles Mahieu werkman en Juliana Vitse, bijzondere beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Delbeke Joseph, 12 jaar Yperstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk lid. Over groote brand, drie millioen schade. De belangrijke gebouwen der wolkammerij van M.M. Afred Motte C1*, gelegen Avel- ghemstraat, werden maandagmorgen de prooi der vlammen. Op eenige minuten stroomden de vlammen uit al de vensters. De wind huilde, de regen viel met stroomen. De pompiers, aanstonds toegekomen, waren on machtig alleen het vuur te bestrijden. De brand nam eene overgroote uitbreiding door den wind die zoo hevig was dat de wa terstralen werden weggewaaid. Welhaast waren de gebouwen, nog slechts een oven waarin machien en duizenden balen wol ver brandden. Het is alleenlijk toen de pompiers van Croii en Tourcoins aankwamen dat men het vuur kon beperken en een onlangs opgetrokken gebouw vrijwaren. Een boekhouder gelukte er in de boeken en het geld te redden. De schade wordt geschat op drie millioen. Er is verzekering. De oorzaak der ramp is niet ge- kend. Eerste reeks. Volstrekte meerderheid 6792. Klerikalen Voor de gehuchten MM. De Grauw 6576 Gooris 6556 Zonder ond. v. gehuchten Tweede reeks. Volstrekte meerderheid 6810 Liberalen Voor de gehuchten MM. 6912 6894 Liberalen Voor de gehuchten MM. Jaspers 6965 Marnef 6941 Zonder ond. v. gehuchten MM, Adriaensens 6935 Baert 6924 Cluydts 6939 Coolen 6937 De Keyser 6937 Houtmortels 6952 Morissens 6958 Van Dyck 6927 Van Kesbeeck 6935 Van Mechelen 6930 Vincke 6923 MM. Claes Damen Decoster Ilertsens Leblus Leemans Miller Rijckmans Schap mans Van Aerde Van Breedam 6585 6572 6590 6573 6598 6597 6584 6575 6571 6581 6582 Derboven Meeus Zonder ond. v. gehuchten MM. Andries Cuvelier Delinte Denis Lebrun Mertens Miller Nauwelaerts Opdebeeck Peulders Van de Walle Van Haesendonck 6891 6902 6887 6903 6899 6896 6898 6889 6894 6885 6907 6887 Klerikalen Voor de gehuchten MM. Mastboom 6612 Winkelmans 6591 Zonder ond. v. gehuchten MM. Broers 6583 6612 6595 6618 6593 6612 6598 6587 6596 6609 6591 6613 Broers Brusselmans Carpentier Kempeneer Laenen Mertens Meyns Micheils Neeffs Ortegat Van Obberghem Wittman Galilée expia par trois ans de prison L'inexcusable tort d'avoir trop tót raison.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2